Jump to content


Povratak preležanoj bolesti


Filipescu

Recommended Posts

Došao je i taj trenutak, da ja ovako vredan (čitaj lenj) podelim sa forumskim pučanstvom sistem koji predstavlja sada već kasnu fazu povratka ovoj bolesti, koja je delovala da je prošla u jednom momentu. Pre toga da vas malo udavim pričom :D.

Bolest je prvi put uzela maha dok sam bio student pre nekih 10ak godina. Pošto sam studirao u Subotici, upoznao sam tamo nekoliko lokalnih audiofila, preprodavaca i krenuo uredno da negujem bolest u skladu sa studentskim finansijskim mogućnostima. Upoznao sam u jednom momentu i Zoliku (Soltanus), sprijateljili se i kupih jednu od prvih verzija njegovih elektrostatika. Iste je od mene posle par godina kupio ivcha, a mislim da ih je on posle prodao nekom drugom članu foruma... Zbog prijateljstva sa nekoliko preprodavaca, imao sam priliku da za tih par godina kod sebe čujem neverovatnou količinu vintage i malo novijih pojačala, cd plejera...  Kako su se studije završavale, finansije su slabile, pa se oprema polako rasprodavala i bila sve jeftinija. Paradoks je da sam u tom periodu bio najzadovoljniji svojim sistemom od početka ove zavisnosti. Imao sam diy bas refleks ls3/5 koje je nekom pravio gosn. Šindrić, neki jeftini Luxman, čini mi se lv-90 i plejer je bio neki jeftini samsung dvd, kog sam malo modifikovao. Kablaža domaći uradak, struja ništa. Sve u svemu sistem 300 Eura. Ko god ga je čuo je imao samo dva komentara: "Ovo nije normalno" i "mogao bih sa ovim da živim". Naravno, apsolutna zvezda sistema su bili zvučnici koje nikad neću prežaliti što sam ih prodao. Što mi još teže pada, nemam ni jednu sliku istih. Kada sam posle par godina nazvao čoveka kome sam ih prodao, sve sa namerom da ih otkupim pa makar za višestruko više para, rekao mi je da ih je nedavno prodao, da ne zna zašto je to uradio i da je neutešan :D.

Elem, preselilo se pre nekoliko godina u inostranstvo, situacija se stabilizovala i stara bolest je nedugo zatim pokucala na vrata. Forum je kako onda tako i sada pomogao u kultivisanju i negovanju bolesti. Iako je onomad bio neverovatno kvalitetan (forum) zbog zaista velikog broja vanserijskih članova, po meni ni sad situacija nije tako loša. Čuvamo vatru da se ne ugasi. ;)

Povratak je bio postepen i naizgled izuzetno promišljen, tako da žena ne poludi :D. Kupih Usher s-520 od DekiVS, a ovde uzeh Pro-Ject monoblokove u d klasi sa pripadajućim pojačalom i dacom. Pošto je sve bilo malog gabarita, žena se složila i čak zavolela male kutijice. Posle malo eksperimentisanja sa kablovima u jednom momentu se desio zvuk! Zatim je kupljeno pojačalo Eton 120vv koje je Pro-Ject tako oduvalo da to nije bilo humano. Nedugo se uživalo sa tim, pa je došao Eci-3, a posle njega sam znao da sledeći skok mora da bude kvantni ili ga uopšte ne praviti.

Kako se u momentu izlaženja iz hobija 2011-2012 na našem tržištu pojavio Usher, tiha patnja se zapatila za Be-718. Sada je bila prilika da se po tom pitanju nešto uradi :). Dao oglas da ih kupujem na kp, ubrzo dobio nekoliko ponuda i na kraju prihvatih jedinu koja me je potpuno zadovoljavala - sa originalnim stalcima. Takođe od člana foruma Aleksandra iz Vršca. Sistem u tom trenutku Young DSD, ECI-3, Usher Be-718 i nešto solidnih kablova. Svakako respektabilan zvuk.

Za oko mi je zapao u to vreme Benchmark AHB-2 i DAC3. Skupo majku mu :D. Uglavnom u rasponu od par meseci prvo je naleteo AHB-2, pa sad za novu godinu i DAC3 HGC. Paralelno se ulagalo u struju, pošto je za mene u datom, definisanom sistemu, datoj prostoriji pola zvuka struja.

Evo trenutnog sistema:

Zvučnici - Usher Be-718

Pojačalo - snagaš Benchmark AHB-2

Dac/Preamp - Benchmark DAC3 HGC

Izvor - Brix mini PC, Album plejer, Fidelizer na max podešavanjima (pazariću ovih dana ful verziju)

Kablovi:

USB FTA Callipso

Interkonekt Ecosse The Legend MKII XLR (jeziv kabel)

Zvučnički paklena pomorandža 2x2x0,8 (uzeo i 4x2x0,8 ali sam lenj)

Struja:

Strujna utičnica Furutech SWS R

Kabel do letve Ansuz Mainz

Letva Goldkabel neki ulazni model, uradio star grounding

Strujni filter/razdvojni trafo za DAC - Dillenhofer NZ-4000 HE sa njihovim NKF-5 kabelom

Kabel do DAC-a Father Hi9 1,5m Wattgate audio grade

Kabel za pojačalo Father Hi9 1,8m Wattgate audio grade

Kabel do adaptera za mini PC Dillenhofer NKF-5 Rodium, Wattgate audio grade

Podloške sa ležajevima ispod šiljaka zvučnika by patason, ispod pojačala, police od gosn. Slobe.

Acoustic Revive R-77 šumanov rezonator

Evo par slika

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Zvuk? Ništa ne valja :D 

Link to comment
Share on other sites

Hmmm. Čini mi se da si zaboravio najbitniju stvar. Na slici br 3 vidim karton od wc papira ispad kabla pa me interesuje proizvođač?

Tu sad i ja nešto testiram pa me interesuju koeficijenti ugibanja kod tvog i njihov uticaj na zvuk  :rolleyes:

-------------------

Inače veoma interesantan sistem. Malo akustike?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Hmmm. Čini mi se da si zaboravio najbitniju stvar. Na slici br 3 vidim karton od wc papira ispad kabla pa me interesuje proizvođač?

Tu sad i ja nešto testiram pa me interesuju koeficijenti ugibanja kod tvog i njihov uticaj na zvuk  :rolleyes:

-------------------

Inače veoma interesantan sistem. Malo akustike?

Nije zaboravljeno, vidiš da je u krupnom planu :). Kvocijent ugibanja 0.5. Kad se savije više od 50% okreneš na kant.

Soba 6x4,3×2,7m. Zvučnici postavljeni po dužem zidu, razmak izmedju osa drajvera 2,3m. Pozicija slusanja 2,7m od zvučnika, uši pola m od zida iza, ulje na platnu 80x80cm iza glave umirila refleksije. Debela zavesa sa leve strane umiruje prve refleksije i imitira otvorenost prostora koju ima desni zvučnik. Prednja ploča zvučnika na četvrtini širine sobe. Knjige i cd-i u polici izmedju zvučnika imitiraju difuzore. Sa zadnje dve stavke rešeni modovi sobe koji su izmedju 70-80 Hz. Zid iza go jer glumi platno za projektor :D.

17 minuta ranije, nackom said:

Bravo za sistem :)

Zvučnike ne znam, nisam slušao.
U Benchmark klubu sam i ja, tako da znam šta može.... Verujem može bilo koje zvučnike da potera i da ih predstavi u drugom svetlu :)

Pratiću ovu temu, verovatno će se razvijati :)

Benchmark je stvarno to što ime govori...

Ovo su malo lenji zvučnici, jer im je da bi izvlačili malo ispod 40 Hz spuštena osetljivost, pa moraju malo da se poteraju. Ali kada se poteraju, zaboravlja se da se slušaju "mali" zvučnici, jer su apsolutno stress free. Ne zbunjuju se ni pri izuzetno velikim glasnoćama, poneki udarci timpana te puknu, pa ne baš u stomak, ali u grudi definitivno. Biće razvoja situacije sigurno :D.

9 minuta ranije, Delija said:

Opasan sistem! :thumbsup2

Hvala hvala :).

11 minuta ranije, giZ_Mo said:

Предиван тепих.   :wub:

Moraću samo još neki milje da nadjem.

 

Na sistemu se može još poraditi svakako. U nekom momentu finansijskog blagostanja bi vredelo probati neke "end-game" zvučničke kablove, a najveći prostor za napredak bi bio kupovina "end-game" zvučnika. Kako su mi izmakli Vienna Acoustics Mahler-i u nekoj povoljnoj kombinaciji, mislim da ću malo da oladim, konsolidujem se finansijski, pa onda bez pritiska (ili ipak na brzinu :D) pazariti nešto gde objektivno nema dalje, već samo drugačije. Do tada ću se sit naslušati za sve normalne audiofile (ako se reč normalan i audiofil mogu staviti u istu rečenicu) već prisutnog "end-game" zvuka.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Filipescu said:

Knjige i cd-i u polici izmedju zvučnika imitiraju difuzore.

Dobro si napisao - imitiraju. Oni ne rade u potpunosti taj posao. Između samih knjiga bi trebalo da bude barem 5cm zazora kako bi se ostvarila difuzija. Cik cak ih postaviti. Ovako kompaktno jedna do druge nije to.

Da li si to stavio podloške ispod strujnog filtera? Kod mene to radi dobar posao.

Imaš poziv da svratiš kod mene kad budeš u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Kapiram, knjige i stoje tako da je jedna izvučena, druga uvučena, pa tako imam nepravilne razmake i udubljenja koja su sredila mod. Razmišljao sam o difuzorima, ali posle ovoga se zvučna slika toliko sredila, da uopšte ne razmišljam više o tome. Dimenzije zvučne slike su i ovako impresivne.

Ovaj filter dolazi sa alu podloškom/pločom i sopstvenim šiljcima, tako da su na sve mislili...

Poziv svakako prihvaćen. Isto važi i za tebe i ostale kolege forumaše kad su ovde, ako nam se potrefe termini.

Link to comment
Share on other sites

Po dimenizijama sobe, nemas ti nikakav iole ozbiljan mod u opsegu 70-80 Hz. A i da ga imas, takvim "difuzorom" ga ne bi resio.

 

Freq % Wavelength, 1/2, 1/4 p,q,r Mode   Group Weighting
28.7 hz    12 : 6 : 3 (1,0,0 Axial) yellow_single.GIF Start iso, End iso
40.0 hz  28.2%  8.61 : 4.31 : 2.15 (0,1,0 Axial) yellow_single.GIF Start iso, End iso
49.3 hz  18.8%  6.99 : 3.49 : 1.75 (1,1,0 Tangential) yellow_single.GIF Start iso, End iso
57.4 hz  14.1%  6 : 3 : 1.5 (2,0,0 Axial) yellow_single.GIF Start iso, End iso
63.8 hz  10%  5.4 : 2.7 : 1.35 (0,0,1 Axial) green_single.GIF Start iso
69.9 hz  8.7%  4.93 : 2.46 : 1.23 (1,0,1 Tangential) green_start.GIF  
70.0 hz  0.1%  4.92 : 2.46 : 1.23 (2,1,0 Tangential) green_end.GIF Near
75.3 hz  7%  4.57 : 2.29 : 1.14 (0,1,1 Tangential) green_single.GIF  
80.1 hz  5.9%  4.3 : 2.15 : 1.07 (0,2,0 Axial) green_start.GIF  
80.6 hz  0.6%  4.27 : 2.14 : 1.07 (1,1,1 Oblique) green_end.GIF Near
85.1 hz  5.2%  4.05 : 2.02 : 1.01 (1,2,0 Tangential) green_start.GIF  
85.8 hz  0.8%  4.01 : 2.01 : 1 (2,0,1 Tangential) green_middle.GIF  
86.1 hz  0.3%  4 : 2 : 1 (3,0,0 Axial) green_end.GIF Near
94.7 hz  9%  3.64 : 1.82 : 0.91 (2,1,1 Oblique) green2_start.GIF  
95.0 hz  0.3%  3.63 : 1.81 : 0.91 (3,1,0 Tangential) green2_middle.GIF  
98.5 hz  3.5%  3.5 : 1.75 : 0.87 (2,2,0 Tangential) green2_middle.GIF  
102.4 hz  3.8%  3.36 : 1.68 : 0.84 (0,2,1 Tangential) green2_middle.GIF  
106.3 hz  3.6%  3.24 : 1.62 : 0.81 (1,2,1 Oblique) green2_middle.GIF  
107.2 hz  0.8%  3.21 : 1.61 : 0.8 (3,0,1 Tangential) green2_end.GIF Near
Link to comment
Share on other sites

Pazi, ja sam to onako otprilike računao, onim nekim prostim deljenjem, sad sam zaboravio kojim koeficijentima. Ovo što si ti izbacio je sigurno tačnije od moje štap i kanap metode. Zaboravih da napomenem da mod nije bio jako ozbiljan, tek toliki da kvari užitak. Na nekim kompozicijama gde bi bas gitara ili kontrabas baš ubadali taj ton, bilo je malo iritantno. Onda sam izvlačio zvučnike ka napred. Svaki dan po cm da žena ne primeti :D i jednog dana je to bilo skoro skroz nestalo. Ono što isto nisam naveo :D je da su knjige zemenile fioke, koje su moguće doprinosile tom efektu u vidu zatvorenih kutija koje su brundale na toj frekvenciji. Ubacivanjem DAC3 u kombinaciju je došlo do ludačke kontrole basa zvučnika, tako da se sad samo uživa bez modova koji bi kvarili utisak :listen.

P.S.: hvala na proračunu :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Delija said:

Ovaj aksijalni na ~57 Hz moze da zeza. Verovatno si njega "atenuirao" tim rasporedom.

Kako god, najbitnije je da su sada uskladjeni i hifa i namestaj i zena :D

 

:thumbsup2

Moguće, moguće... Na uho mi je delovalo da je malo viši, ali ko će ga znati :).

5 minuta ranije, aleksandar_vs said:

Čestitke Filipe, drago mi je da su zvučnici još u sistemu  (godinu dana nije malo kad je ova naša bolest u pitanju) :)

I kakav bre Mahler, imam ja starijeg brata tih mališa, tako da samo reci kad ćemo da upgrade-ujemo Usher na pravu veličinu :P:D:lol:

Šalim se, naravno... uživaj u sistemu :thumbsup2

 

Gde si Aleksandre, tu su još :). Jedino su oni ostali, što se tiče svega ostalog se poludelo :D

Imam inače ponudu za starijeg brata, čak mislim noviju verziju od tvojih, ali mislim da što se Ushera tiče ili Be-10 ili ništa :D.

Evo nekih zvučnika o kojima se razmišljalo do sada:

Vienna Acoustics Mahler - najveći i najbolji zvučnik ove firme, jedini bez plastičnih membrana, zvučno nema dalje. 

Usher Be-10 - šta reći. Samo kao i Mahleri, od njih me odbijaju težine pomenutih zvučnika. Sve što zdrav čovek ne može sam da ponese, pa makar se i otelio me odbija...

PMC twenty 24 i twenty5 24 - ispod 30 kg :), po zvuku se ne može zaključiti da se radi o dvosistemcima. Bas se spušta do podruma, a pri tome izostaje svaka koloracija srednjih. Odlični i na malim glasnoćama i jeftiniji od prethodno pomenutih.

Dynaudio special 25 - najbolji (jedini) Dyn za ne-dynaudiofile ikad :). Jedino je dobitak u odnosu na Be-718 ovde upitan i sigurno ne bi predstavljao kraj igranke :D...

Gamut minent M5 i M7 - odlični, ali srce ne vuče na tu stranu...

Neka Focal Utopia eventualno...

Link to comment
Share on other sites

Neka je sa srećom Filipe. :thumbsup2

Drago mi je da se na primeru tvog sistema može jako lepo uočiti svestranost i želja da se proširi interesovanje i na dodatna tvikerska rešenja koja se čuju i u ozbiljnim sistemima. Svaka karika je važna i ma koliko suluda bila.

Svakako je važno posedovati istančani sluh i poznavanje živog zvuka da bi se usvojila i zadržala neka rešenja koja nesumnjivo sistem vode u tom pravcu.

Što se tebe tiče potpuno sam uveren da si od onih koji osećaju i proživljavaju svaki ton u melodiji i smatram da zaista zaslužuješ i poseduješ vrhunski zvuk.

Od mene od srca veliki pozdrav i čestitke za izvanredno složen sistem.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem :thumbsup2. Tvoji kablovi svakako igraju veliku ulogu u finalnom zvuku. Već sam ti rekao da te je Hi9 baš ukakio :D.

Sa poslednjim doradama, gde je Ansuz došao do letve, u letvi uradio zvezdasto uzemljenje, a NKF-5 kabel (koji je kod tebe onomad glatko izgubio od Hi9, sad doduše sa Wattgate 350i audio grade IEC) došao do laptop napajanja za mini PC sam dobio i nekakva neverovatna krajnja profinjenja zvuka. Npr, a to je postalo tek sad uočljivo, mali, mikro-dinamički udari koje na pola sređen sistem ne prenosi. Kada pevač na kratko pusti glas, neka žica se glasnije okine ili se neka udaraljka iznenadno glasnije udari, a sistem to prenese bez upeglavanja. Naprosto te zvuk povremeno razbudi iz inače uobičajenog toka melodije. Apsolutno neophodno za veće sastave, simfonijeske orkestre.

Sad će malo da se uživa, a svaka promena će biti uredno prijavljena :listen.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam, kao covek kome se retko svide konvencionalni dinamicki zvucnici, veliki fan Usher zvuka i jedno gde bih se ja zaputio je linijom istog brenda ka modelima koji imaju dijamantski visokotonac umesto berilijumskog - Dancer serija. Mislim da se ta razlika cuje, barem sam ja bio impresioniran na onom sajmu gde je uvoznik predstavio Dancer Mini X i Mini One (ako sam dobro upamtio), sa nekom kineskom A klasom. To je bilo vrlo sofisticirano.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se potpuno :thumbsup2.

Usher nudi više od drugih, a za manje para. Ovaj berilijumski visokotonac ima nešto sirovosti u sebi, koja na sređenom sistemu ume čak i da godi. Hoću reći, zvuk nije u "belim rukavicama", već oće i šamar da lupi po potrebi :D.

DMD visokotonac nisam čuo, ali sam o njemu čuo samo reči hvale. Usher svakako ostaje jedna od opcija. Imam sad ponudu za dancer mini dmd, ali mi je trenutak malo nepogodan...

Što se tiče PMC, tu sam isto i sam nesiguran u vezi dobitka u odnosu na postojeće. U principu, svestan sam da bez značajnog dodatnog ulaganja novca, nema objektivnog napretka...

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Filipescu said:

Zahvaljujem :thumbsup2. Tvoji kablovi svakako igraju veliku ulogu u finalnom zvuku. Već sam ti rekao da te je Hi9 baš ukakio :D.

Sa poslednjim doradama, gde je Ansuz došao do letve, u letvi uradio zvezdasto uzemljenje, a NKF-5 kabel (koji je kod tebe onomad glatko izgubio od Hi9, sad doduše sa Wattgate 350i audio grade IEC) došao do laptop napajanja za mini PC sam dobio i nekakva neverovatna krajnja profinjenja zvuka. Npr, a to je postalo tek sad uočljivo, mali, mikro-dinamički udari koje na pola sređen sistem ne prenosi. Kada pevač na kratko pusti glas, neka žica se glasnije okine ili se neka udaraljka iznenadno glasnije udari, a sistem to prenese bez upeglavanja. Naprosto te zvuk povremeno razbudi iz inače uobičajenog toka melodije. Apsolutno neophodno za veće sastave, simfonijeske orkestre.

Sad će malo da se uživa, a svaka promena će biti uredno prijavljena :listen.

Hvala na otvorenosti prema novom i interesovanju za moj rad.

Definitivno je priča sa strujom na nivou komponente. Uzimajući u obzir da uz strujne kondicionere, ozbiljne strujne kablove i pažljivo birane konektore ceo sistem strujne instalacije može lako da pemaši cenu uobičajnih komponenti i za dva puta, nije uopšte stvar koju treba zanemariti. Posebno kada unesu ili bolje reći doprinesu boljem disanje sistema. Slobodno bih mogao da izjavim da je veći učinak na skupljim spravama nego na prosečno izvedenim konstrukcijama.

Hoću reći, da vrhunski uređaji daleko bolje koriste i osećaju dobru strujnu infrastrukturu, što adekvatno transponuju na muziku. Tranzijentnost pojedinih iznenadnih tonova koji ostaju čvrsto i fokusirano konkretni, dozvoljavaju da se prenese sva emocija i energičnost izvođača bez veštačkog umekšavanja i promene dinamičkog potencijala. Na isti način se poboljšava rezultnost i prisutnost finih detalja koji doprinose celokupnoj punoći zvučne slike.

Teško je definisati gde je granica zasluga strujno kvalitetne podloge ili samih uređaja koji zvuk reprodukuju. Svakako bez jedne ili druge perfekcije izostaju vrhunski utisci.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih rekao da je svaka komponenta zapravo poluproizvod, koja tek sa kvalitetnim strujnim kabelom postaje kompletna. Ulagati u struju svakako ima smisla tek kada sistem premaši neki nivo kvaliteta zvuka, a samim tim i cene...

Razmišljam npr takođe da zamenim strujnu sklopku za neku "audiofilsku", ukoliko nadjem odgovarajuće veličine. Izveštavam svakako o daljem razvoju događaja.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Filipescu said:

Moguće, moguće... Na uho mi je delovalo da je malo viši, ali ko će ga znati :).

Gde si Aleksandre, tu su još :). Jedino su oni ostali, što se tiče svega ostalog se poludelo :D

Imam inače ponudu za starijeg brata, čak mislim noviju verziju od tvojih, ali mislim da što se Ushera tiče ili Be-10 ili ništa :D.

Evo nekih zvučnika o kojima se razmišljalo do sada:

Vienna Acoustics Mahler - najveći i najbolji zvučnik ove firme, jedini bez plastičnih membrana, zvučno nema dalje. 

Usher Be-10 - šta reći. Samo kao i Mahleri, od njih me odbijaju težine pomenutih zvučnika. Sve što zdrav čovek ne može sam da ponese, pa makar se i otelio me odbija...

PMC twenty 24 i twenty5 24 - ispod 30 kg :), po zvuku se ne može zaključiti da se radi o dvosistemcima. Bas se spušta do podruma, a pri tome izostaje svaka koloracija srednjih. Odlični i na malim glasnoćama i jeftiniji od prethodno pomenutih.

Dynaudio special 25 - najbolji (jedini) Dyn za ne-dynaudiofile ikad :). Jedino je dobitak u odnosu na Be-718 ovde upitan i sigurno ne bi predstavljao kraj igranke :D...

Gamut minent M5 i M7 - odlični, ali srce ne vuče na tu stranu...

Neka Focal Utopia eventualno...

Cisto my two cents na ovo gore - slusao tj posedovao Usher DMD Mini dancer 2ku nekolicinu godina i to je realno sjajan zvucnik za novce. Zamenile ga Vienne Imperial Liszt i to je ipak dramaticno bolje. Od VA model Klimt je ipak vrh njihove ponude i zao mi je sto nemam adekvatnu sobu za njih jer bi to bilo to.

U svakom slucaju svaka cast za sistem i samo neka se “bolest” nastavi :-).

Puno pozdrava!

G

Link to comment
Share on other sites

U pravu si, ni ja nisam do juče bio svestan tih novih serija VA gde upada i tvoj zvučnik. Moj komentar se odnosio na period do izlaska Mahler-a, što je sad već puno godina...

Mene bi Mahler potpuno zadovoljio. Zvučnik koji je koštao 10000 Eura, a komentar svih testova je bio, da su mogli komotno po tadašnjim cenama duplo da zacene.

Top model bilo koje firme iz bilo kog perioda uvek ostaje reper, jer je to negde i objektivni maksimum zvuka prema mogućnostima momenta (materijali, delovi, itd). Cene su u High-End-u ionako odavno prestale da budu merodavan pokazatelj zvuka...

Hvala svakako na lepim željama :thumbsup2. Sistem će napredovati samo ako bude dato, a do tada ću pokušati da uživam u procesu :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...