Jump to content


Stereo receiver i/ili DAC, zvučnici


Miha

Recommended Posts

Zdravo dobri ljudi :)

Spremam svoj prvi HiFi sistem, pa treba savta i saveta, izbor je ogroman. Nabavio sam gramofon, Technics SL-1900, sada mi treba na nešto da ga prikačim. Koliko sam shvatio, za iole dobar novi sistrem su potrebne ozbiljne pare, tako da sam fokusiran pre svega na polovne uređaje.

Da se fokrusiram na početak na receiver.

Što se tiče zahteva:

  • soba u kojoj će da svira je 15tak kvadrata
  • od izvora želim da pikačim gramofon, TV, a u nekom trenutku i digitalne izvore - streamovanje sa servisa, NASa itd.
  • uglavnom slušam rok, metal, ali nađu se tu i laganije stvari, indie, pop itd
  • budžet - do 500€

Shvatam da imam dve osnovne opcije

  • kupiti neki stariji analogni receiver, pa na njega dodati DAC streamer (već imam chromecast audio koji može da posluži za početak)
  • kupiti moderniji "all in one" receiver koji već ima podršku za moderne izvore

I sad gledam ponudu, cene i totalno sam zbunjen.

Recimo, u nekom cenovnom rangu do 250€ može da se nađe ovo:

Mariantz 2216

Pioneer sx-5560

A onda su tu i noviji receiveri:

Onkyo TX-8050 koji bi mi pokrio sve potrebe za ulazima

Pioneer SX-20

Po specifikacijama ovi novi nisu lošiji od starih, neke stvari su bolje (SNR npr), neke lošije. Da li su zaista oni "matorci" toliko bolji, pa vrede više, ili tu radi neka nostalgija, pa drže cenu? Kao neko ko je totalno nov u svemu, nisam pametan, zato sam ovde :D

 

Hvala unapred :)

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Miha said:

Jel sam postavio mnogo glupo ili mnogo teško pitanje? emoji1787.png

Nije glupo pitanje ! odgovor je težak ? - racionalan . Prvo nisi napisao jel su zvučnici u buđetu , gramofon ili već nešto od toga imaš . Ako želiš spojiti  gramofon teško da ćeš naći  novo pojačalo (kolko -tolko  kvalitetno)  koje u sebi ima i (kolko - tolko  dobar ) DAC  i gramofonsko predpojačalo .  Dac i gramofonsko predpojačalo imaju odprilike istu funkciju . E sad , kod gramofona imaš MM i MC  zvučnice ( glave )  koje bi reciver  trebao uvjetno rečeno podržavati . Dac  je jedinstven - tipa  kakav je takav je . Znači  imaš  što imaš  ! TV i i strimer   priklučiš preko digitalnih ulaza , a gramofon  preko analognih . Ima tu priče ! ? ;):) Nije skupo pitati skupo je kupiti , a ne uspijeti spojiti da budeš zadovoljan ! .

Link to comment
Share on other sites

Imam Technics SL-1900 gramofon. Budžet pre svega

Svi ovi receiveri koje sam naveo imaju ugrađeno phono predpojačalo, tako da tehnički mogu da nakačim gramofon na njih. U tom smislu mi, recimo Onkyo zadovoljava sve potrebe - mogu da prikačim gramofon, tv, da streamujem sa NAS-a. Ali ostaje pitanje da li je  to ugrađeno pretpojačalo lošije od onog u ovim vintage receiverima. I sa druge strane, tehnika napreduje i DAC uređaji mogu brzo da zastare, pa je možda sa te strane logičnije imati dobar stari receiver i kačiti neki mali DAC/Streamer vežem ga na aux/line in i posle lako zamenim kad bude potrebe.

Haha, izgleda sam pišući ove linije došao do zaključka da su matorci možd ipak bolja opcija :D Šta mislite o ova dva koje sam naveo gore:

Mariantz 2216

Pioneer sx-5560

 

Link to comment
Share on other sites

Ha,  kolko se sječam  Marantz je "mekan" baršunast i točan , a  Pioner je  detaljan i analitičan , znači  svijetliji , al  postoji loudnes - kod tihog  slušanja .  opet ona stara priča poslušaj pa odluči . Ako ima gramofonsko predpojačalo  lako češ prilagoditi zvučnicu . Široko Ti polje ?  a sve ostale  ulaze osim gramofonskih možeš uz DAC ove prilagoditi  osobnim potrebama . ( nemojte se zavaravat ima dobre glazbe i na TV u ) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...