Jump to content


Dobro predpojacalo


S.O.M.I

Recommended Posts

1 sat ranije, S.O.M.I said:

Zdravo!! Imam problem oko biranja predpojacala za pojacalo snage oko 250W. Ja sam nsao gomilou sema sa IC-om 741 i sa msfetom ali nisam siguran koji od njih je bolji.  

Ako imate neku drugu semu dobro bi mi posluzila. Hvala unapred.:rolleyes:

Koja je ulazna osetljivost pojačala? Tačnije, koliko VRMS treba za punu snagu?

Link to comment
Share on other sites

Posto sam pocetnik, neke pojmove i ne znam sta znace tako da cu napisati sta budem nasao od podataka.

Pojacalo je snage 250W ,tako kaze sema, i napaja se sa pozitivnim i negativnim naponom od 33V. Transformator takodje pored ovih izvda poseduje izvode za 12V pa sam mislio da to predpojacalo mazda napalam sa time. I ako mizete da mi objasnite sta je taj VRMS i zasta je to. 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, S.O.M.I said:

Posto sam pocetnik, neke pojmove i ne znam sta znace tako da cu napisati sta budem nasao od podataka.

26 minuta ranije, S.O.M.I said:

Pojacalo je snage 250W ,tako kaze sema, i napaja se sa pozitivnim i negativnim naponom od 33V. 

Податак од +/- 33В никако неће дати 250W /8 или 4 Ω.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, giZ_Mo said:

Податак од +/- 33В никако неће дати 250W /8 или 4 Ω.

 

 

4 minuta ranije, giZ_Mo said:

Податак од +/- 33В никако неће дати 250W /8 или 4 Ω.

 

Razumem, ali tako pise u poglavlju o ovom pojacalu. Struja koju vuce ovo pojacalo je 6A.

Link to comment
Share on other sites

Ovako stoje stvari, to pojačalo sa tim napajanjem ima oko 70-80W RMS (sinusne snage) na 8oma i oko 110-120WRMS na 4oma, a zašto su napisali 250W nemam pojma, to je približno ukupna sinusna snaga za dva kanala na 4oma. Kondenzatore u napajanju bi po meni trebalo povećati na 2x10000uF ili uzeti 4x4700uF.

Naponsko pojačanje je 22,7 puta, tako da za punu sinusnu snagu na 8oma treba oko 1V RMS, što znači da za digitalne izvore zvuka koji svi imaju izlazni napon veći od 1V RMS ne treba nikakvo pretpojačalo, dosta je potenciometar 10-22klog ili još bolje potenciometar sa buffer-om (aktivni stepen sa jediničnim pojačanjem).

https://www.electronics-tutorials.ws/accircuits/rms-voltage.html

Da li si ti već napravio to pojačalo ili se tek spremaš da ga praviš? Ako nisi, imam bolji predlog za iste pare.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vladat1 said:

Napiši i mene zanima

Mali LEACH LOW TIM, sa napajanjem +-50VDC, 2x80WRMS 8oma. Veliki ima +-60VDC i veću snagu preko 2x125WRMS na 8oma.

Pošto znam kako to svira, naročito sa novijim tipovima tranzistora i pasivnih elemenata, mogu da preporučim umesto onog pojačala, a možda i neko zna za nešto bolje.

Ima i slika tih LEACH  pojačala u ovoj temi.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...