Jump to content


Problem krčanja/zujanja sa Harman/Kardon AVR10


nOke93

Recommended Posts

Pozdrav, fellow music enthusiasts! :)

Dugo nisam ništa pisao, ali pratim forum redovno. Trebao bih pomoć, ako se je neko susretao sa sličnim problemom:
Naime, već nekih par mjeseci imam problem sa Harman/Kardon AVR10 receiverom, (Radi u kombinaciji sa Tannoy Mercury M2 zvučnicima), dešava se to da kada ga tek ujutru uključim i krenem slušati muziku, prvih 10tak minuta sviranja imam neko nesnosno krčanje, zvuk izobličen, neprepoznatljiv. (Nije bitno koji ulaz koristim, koji izvor zvuka, kablove, druge utičnice, sobe, čak sam probao i u drugoj kući u komšiluku) I kako vrijeme odmiče, tako se to krčanje postepeno smanjuje, da bi naposlijetku prestalo skroz i onda Harman svira k'o nekad. Nosio sam jednom serviseru koji se bavi elektronikom, (Inače za moju firmu popravlja pojačala i druge el. uređaje) On kaže pojačalu nije ništa. Kod njega sviralo normalno, bez ikakvih smetnji.  Probao sam sa zamjenom kondenzatora na mreži, (2x 2200uF 50V, i 2x6800uF 50V), i sada zanimljiv dio: Prestalo je. Puna tri dana je radio normalno, bez krčanja, zujanja. Da bi četvrti dan, ujutro, počelo isto. Krči, zuji, ubi. 

Ima li neko, narode, kakav pametan prijedlog? A da ne uključuje kantu za smeće i nabavku novog :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, nOke93 said:

Ima li neko, narode, kakav pametan prijedlog? A da ne uključuje kantu za smeće i nabavku novog :)

Prvo pregledati kablove u sistemu, naročito napojne kablove za 220V i zidnu utičnicu u koju ga bodeš, da li je dobar kontakt, da li je sve čisto i dobro stegnuto, da nema potamnelih mesta, tragova varničenja, pregrevanja itd.

Nakon toga ako se ponovo javi, treba unutra sve pregledati, očistiti konektore, prekidače, pregledati PCB da nema loših lemova dok je uređaj još ispravan, jer može da ode  zbog nekog prekida.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Znači, utičnice sve u kući isprobane - javlja se isti problem. Njegov napojni kabal je ok, vizuelno, nema prekida, nagnječenja i tako toga. E sad, ostaje mi da pregledam lemove. To je ogroman posao, jer je jako komplikovan uređaj iznutra, 3-4 pcb-a, neke vodoravno, neke vertikalno postavljene, sve povezano medjusobno. Da do svega dođem trebaće mi čitav dan. Probat ću, pregledati. Ako vidim šta sumnjivo, postat ću ovdje pa idemo dalje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, nOke93 said:

Bitno je dodati još, da kad jednom to krčanje prođe. Cijeli dan ga mogu paliti i gasiti, može odmarati par sati, neće se više javljati. 

To miriše na loš lem prvenstveno, a može biti i glavni prekidač na 220V, izlazni rele zaštite zvučnika, pa onda i neki konektor.

Problem je što su to kompleksni uređaji pa ima skoro beskonačno mnogo mesta gde može doći do prekidanja. Da li mehaničko pritiskanje PCB recimo drškom šrafcigera proizvodi neko prekidanje, krčanje, da li se to isto se događa pomeranjem žica i slično.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Nixie said:

To miriše na loš lem prvenstveno, a može biti i glavni prekidač na 220V, izlazni rele zaštite zvučnika, pa onda i neki konektor.

Problem je što su to kompleksni uređaji pa ima skoro beskonačno mnogo mesta gde može doći do prekidanja. Da li mehaničko pritiskanje PCB recimo drškom šrafcigera proizvodi neko prekidanje, krčanje, da li se to isto se događa pomeranjem žica i slično.

Ima smisla dok je majstor nešto čarobirao dodirnuo i hladan lem "nestao" , nakon izvjesnog vremena vratio se .

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, black coffe said:

Ima smisla dok je majstor nešto čarobirao dodirnuo i hladan lem "nestao" , nakon izvjesnog vremena vratio se .

Zato pretpostavljam da nije neka aktivna komponenta, jer je radilo nakon čačkanja jedno vreme, liči na prekid. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam lično promjenio kondenzatore, nisam ništa drugo dirao ni čačkao. Samo odlemio stare, zalemio nove. Relativno lahko im je prići i to je bilo to. Par dana radilo i opet se pojavilo. Mogu probati opet te lemove prelemiti, da vidim da li će opet par dana prestati. 

Nikakvo kuckanje šarafcigerom, ili pomjeranje žica i slično ne pravi promjenu. Ono samo krči dok se ne zagrije. Prvih 10tak minuta sviranja, poslije je sve OK. 

Sad stvari postaju još čudnije. Donio sam pojačalo na posao, u radnji pustio muziku, sa svojim kablom, na svoje zvučnike. Svira normalno od početka, bez krčanja. Puštao sam s telefona, testa radi. Sad sam tek zbunjen... 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, nOke93 said:

Ja sam lično promjenio kondenzatore, nisam ništa drugo dirao ni čačkao. Samo odlemio stare, zalemio nove. Relativno lahko im je prići i to je bilo to. Par dana radilo i opet se pojavilo. Mogu probati opet te lemove prelemiti, da vidim da li će opet par dana prestati. 

Nikakvo kuckanje šarafcigerom, ili pomjeranje žica i slično ne pravi promjenu. Ono samo krči dok se ne zagrije. Prvih 10tak minuta sviranja, poslije je sve OK. 

Sad stvari postaju još čudnije. Donio sam pojačalo na posao, u radnji pustio muziku, sa svojim kablom, na svoje zvučnike. Svira normalno od početka, bez krčanja. Puštao sam s telefona, testa radi. Sad sam tek zbunjen... 

Ako je tako, jedina razlika je u napajanju 220v, pregledaj još jednom zidnu utičnicu, kakav je osigurač na tabli, produžni kabal i razvodnu letvu, prekidač na letvi ako ga ima i ostalo na 220v od table do uređaja, ili probaj kući da priključiš sve na neku drugu utičnicu odnosno na drugu fazu po mogućstvu.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, nOke93 said:

OK, pregledat ću večeras utičnice, produžni, i to. Ali naveo sam već u prvom postu, da sam probao u drugoj kući. Kod prijatelja udaljenog 3-4 kuće od mene. Isto mi se desilo... 

Postoji i opcija kad ga prenosiš ili otvaraš dolazi do mrdanja pa se uspostavi kontakt, pa radi neko vreme.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, nOke93 said:

Moguće je. Vidjećemo šta će se desiti kad ga vratim kući. Hvala puno na odgovorima. Javiću ako riješim, ili ga recikliram :lol:

Recimo ja sam morao do sada na dva PC napajanja da menjam IEC socket, zbog lošeg spoja, varničenja, resetovanja računara. I kablove sam bacio jer su oni inicijalno napravili problem zbog slabog kontakta sa utičnicom. Spolja se ništa nije videlo dok nije počelo resetovanje računara, a unutra je na sitno varničilo i pregrevalo spoj. Što je veći potrošač, veći je i problem.

Link to comment
Share on other sites

Nema tu filozofiranja tebi je ili hladan lem(najverovatnije) ili kondezator ili relej upitanju. Evo jedan savet probaj sa slušalicama da čuješ da li se čuje krčanje kad je hladan ako ne to ti je neki putokaz gde da gledas kvar. Evo jednog amera koji je izvadio sa sitnom intervencijom jedne 16v diode iz mrtvih tvoj risiver.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...