Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

3 sati ranije, surferlola said:

pozdrav jager

ovih dana razmisljam o zameni svog duelunda sa kablom poput tvog. vredi li?

Vredi , za nijansu čistije zvuči . Ovaj što sam ja napravio je sa komplet vbs utikačima i jednostavnom izradom . Uzeti 4 žice debljine 1 mm , napraviti opuštenu pletenicu i uvući ih u pamuk crevo . Da naglasim ! Preko pamuka nikakva druga izolacija tipa teflon i sl jer ispada iz balansa . Samo omotati u spiralu  nulu dva provodnika od 2,5 mm 2 i uzemljenje i to je to ;)

PS : uzeh i ja vbs rca i napravih širmovani interkonekt . 👌

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, jager said:

...i uvući ih u pamuk crevo . Da naglasim ! Preko pamuka nikakva druga izolacija tipa teflon i sl jer ispada iz balansa .

Ovo je recept za strujni kabl?

Sa golim VBS žicama i pamukom kao jedinom izolacijom?!?

Svi koji prave strujni kabl po ovom receptu, da odštampaju ovo i urame iznad sistema, da im supruge znaju šta da rade kada čudno zamiriše iz dnevne sobe :D:

91uInVi0zrL.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 空也 said:

Ovo je recept za strujni kabl?

Sa pamukom kao jedinom izolacijom?!?

Svi koji prave strujni kabl po ovom receptu da odštampaju ovo i zalepe pored sistema, da im supruge znaju šta da rade kada čudno zamiriše z dnevne sobe :D:

91uInVi0zrL.jpg

Mnogo pametnije je prethodno se osigurati, sa poprilicnom premijom, da barem ima neke koristi od tog pamuka na strujnnom kablu. 

Link to comment
Share on other sites

On 5.4.2021. at 13:11, jager said:

Faza je radjena od 4 žice debljine 1mm (18awg), što izadje negdje oko 3,2mm2 . Svaka zica je izolovana tankom teflon trakom , sve u opustenoj pletenici i još jednom izolovana debljom trakom . Navučena pamučna košuljica preko koje je namotan zaječarac od 2,5mm2 . Omjer za nulu i uzemljenje u odnosu na fazu je 3:1 .Znači na jedan duzni metar ide 3 metra uzemljenja i  2 × 3 metra nule . Tek sam ga puštio da se usvirava i ovako na prvu zvuči sjajno :wub:

Aha!

Sada nađoh nulti post! :D

Za svaki slučaj budite precizniji u kasnijim postovima, neko bi iz ovog poslednjeg mogao da pogrešno zaključi da je pamuk jedina izolacija u receptu koji preporučujete.

Mada nisam nešto siguran ni u bezbednost ručno namotane vodoinstalaterske teflon trake u strujnom kablu, ali bolje išta nego ništa! :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.image99.net/blog/files/be8de0c383c5434907610d6b55049e69-75.html

Još jednom za ove bez oćala .

Radjen je od 4 žice debljine 1mm (18awg), što izadje negdje oko 3,2mm2 . Svaka zica je izolovana tankom teflon trakom , sve u opustenoj pletenici i još jednom izolovana debljom trakom . Navučena pamučna košuljica preko koje je namotan zaječarac od 2,5mm2 . Omjer za nulu i uzemljenje u odnosu na fazu je 3:1 .Znači na jedan duzni metar ide 3 metra uzemljenja i  2 × 3 metra nule . Tek sam ga puštio da se usvirava i ovako na prvu zvuči sjajno .

 
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, zoranzu said:

Ako niste znali kako se prave operacioni,evo ih uhvacenih na delu :rolleyes:

Grupnjak bre,cccccc

493D8AE2-57F8-4099-A4AB-1C96B6C2BC94.jpeg

Navedeno kao primer drvene kutije koje koristi renomirana firma iz Ch - Audio consultong. Covek je napravio bukvalno ceo sistem, sve komponenete - rucno i koristi drvo u izobilju.

A sta je unutra to je drugo pitaje. I ne mora da znaci da su to OP ampovi u tom pakovanju ima i tranzistora kao i mnogo razlicitih tipova elemenata. Mislim da im je to amp. Ima fotografije gde se bidi jos vise paralelnih elemenata ispod tog nivoa. i to su najverovatnije chip ampovi iz iste grupe koje koristi Altmann Micromachines. Zato je i snaga veca. I to isto nisu standardni OP ampovi... (Odmah tu oko polkruznog elementa)

11.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gole žice na mrežnom naponu, izolovane teflon trakom i pamukom, mogu biti smrtonosne ako se rečimo slučajno pokvase nečim. Ili ako se mehanički ošteti nejaka izolacija.

Izuzimam destilovanu vodu koja nije provodnik. Ali sve ostalo može biti.

Izolacija žice za 230AC mora biti neprekidna, dovoljno mehanički izdržljiva i dovoljnog probojnog napona, mislim da je to 1kV, nisam siguran, treba pogledati standarde. Izolacija pamukom je zapaljiva, što je takođe opasno. 

Improvizacije nisu nikako preporučljive u ovoj oblasti, a i verovatno ulazimo u zonu krivične odgovornosti u slučaju akcidenta.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Gole žice na mrežnom naponu, izolovane teflon trakom i pamukom, mogu biti smrtonosne ako se rečimo slučajno pokvase nečim. Ili ako se mehanički ošteti nejaka izolacija.

Izuzimam destilovanu vodu koja nije provodnik. Ali sve ostalo može biti.

Izolacija žice za 230AC mora biti neprekidna, dovoljno mehanički izdržljiva i dovoljnog probojnog napona, mislim da je to 1kV, nisam siguran, treba pogledati standarde. Takođe izolacija pamukom je zapaljiva, što je takođe opasno. 

Improvizacije nisu nikako preporučljive u ovoj oblasti, a i verovatno ulazimo u zonu krivične odgovornosti u slučaju akcidenta.

 

Upravo sam nešto slično hteo da napišem, apropo potencijalnih problema sa namotanom trakom oko žica i zapaljivog pamuka, ali Nixie je sve lepo sročio.

Audiofilska igra je ok dok je samo igra, turamo razne podloške i pletemo interkonekt kablove, ali se plašim da ovde sa strujom dolazimo u opasnu zonu.

Kombinacija kratkog spoja i zapaljivog pamuka?

Slučajno se prelije voda iz previše zalivene saksije na pod u blizini kablova, pa žena uzme da obriše vodu sa poda?

Ili ko zna šta drugo... Teško je predvideti sve moguće scenarije i zato strujni kablovi moraju zadovoljavati određene sigurnosne standarde.

Možda neko sa ovakvim receptom neće imati nikada problema, ali možda nema svako tako vešte prste već ima dve leve ruke, možda teflonska traka neće biti super precizno namotana ili u dovoljno debelom sloju, ili....

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Majda said:

U momentu kada nestane pa ponovo "dodje" struja, oni blicevi, pikovi napona idu oko 3KV... :(

U trafo stanicama valjda postoje odvodnici prenapona, inače bi se oštetile kućne instalacije svaki put kad se to desi. Ili kad udari grom negde, to su staobalne struje i naponi, to se mora odvesti u  majčicu zemlju nekako.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, jager said:

Vredi , za nijansu čistije zvuči . Ovaj što sam ja napravio je sa komplet vbs utikačima i jednostavnom izradom . Uzeti 4 žice debljine 1 mm , napraviti opuštenu pletenicu i uvući ih u pamuk crevo . Da naglasim ! Preko pamuka nikakva druga izolacija tipa teflon i sl jer ispada iz balansa . Samo omotati u spiralu  nulu dva provodnika od 2,5 mm 2 i uzemljenje i to je to ;)

hvala. pravio sam vec helix ali nisam imao prilike da ga uporedim sa duelundom. nego, jesi li svaku zicu izolovao pa onda upleo?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, jager said:

Kao što napisah , svaku posebno i nakon pletenice još jednom ali debljom teflon trakom .

na linku koji si postavio, zice su gole upletene pa kasnije izolovane. ja imam ideju da uradim upravo kao na linku. za nulu bih koristio posrebreni licnasti bakar u teflonu.

@Fatherkaze:

Takva faza (kako si je ti uradio) ima kapacitet sama prema sebi, a i prema neutralu i uzemljenju. Čak i neutral ima neki kapacite prema samom sebi, obzirom da ima dva provodnika međusobno izolovana. Samo je uzemljenje bez sopstvenog kapaciteta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...