Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

Pa nemam pojma, niti me tehnički detalji interesuju. Meni je samo bitno kad nešto dodje kod mene da to prija mojim čulima. Ni jedna karakteristika nesme da se spusti zarad druge, znači ako nešto daje dinamiku a ubija ton - to ne prolazi kod mene.

Možeš pitati Majdu za njegov, Ansuz valjda ima na svom sajtu, DC blocker je neki diy. I on daje pozitivan efekat, to sam probao.

Link to comment
Share on other sites

Ок, само би требао то да знаш јер се нешто од свега тога сигурно преклапа и највероватније није потребно (читај негативно је) да користиш истовремено оба филтера.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

Можда је мртвачки звук због дрвеног сандука :)

шалим се наравно, избегавај филтере.

Када стигнем скицираћу ти шта да урадиш.

Eeeeee, složio bih se sasvim.

Link to comment
Share on other sites

Ne radi se o tome da filteri ne valjaju.

U nekom trenutku su dobro došli da ispeglaju neke krive drine. Međutim, mišljenja sam, da kad sistem napreduje, stvari treba pojednostaviti, a ne usložnjavati. Tako i filteri, neki, naravno da sve nisam čuo, prave ujdurmu na način da sputavaju zvuk, dinamički uglavnom. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

power filteri su totalno razliciti. Topologije i konstrukcije su uglavnom slicne i tu nema nista novo da se izmisli.

Ljudi su uglavnom slusali filtere sa "standardnim" elementima. To su losi i mali elementi koji mogu da u odredjenim slucajevim uticu nepovoljno na celokupni zvuk. Na osnovu slusanja takvih filtera, a slicni su i veoma skupi fabricki, donose totalno pogresne zakljucke, generalizuju i prisu gluposti po internetu.

Ono sto je lose filtere razlikuje su elementi.

Uglavnom su to ovakvi elementi i u fabrickim izvedbama i u kucnim izvedbama.

Drveni sanduci su zbog bezbednosti - da ne bi korisnici zavrsili u vecim sanducima... :(

ovo su fotografije na kojima se vidi velicina i tip elemenata koji se najcesce koriste u filterima. Mala tela za zavojnice, mini kondenzatori, nedovolno jaki MOV elementi itd. U sustini samo malo vece od vec gotovih upakovanih u konektor... :(

 

DSC00016.JPG

DSC00025.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Delija said:

Moze to i malo lepse...

Audioquest-Niagara-5000-power-conditione

Lepse sigurno da ali u sustini samo malo bolje od prethodnog samo sto je "firmirano"... Isto male zavojnice, na toroidnim telima i bez magnetnog procepa. I ono XYZ kondenzatori... Stampana plocica u uredjdju ovog tipa je nepozeljna.

Zavojnice moraju biti na pravim jezgrima, velike, zica debela min. 2.5mm, I sto je jos vaznije kondenzatori PiO i za 1500V minimum. Zato sto su pikovi kada se iskljuce pa ponovo ukljuce struju bas oko 1500V.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Zexx said:

To "firmirano" košta 4700 funti, bolje bi bilo da osim što izgleda, i radi neki pos'o...:rolleyes:

Sigurno je da ima ljudi koji imaju taj filter i zadovoljni su.

Ja sam samo sam naveo cinjenice koje se vide golim okom. Da, i cene se isto drasticno razlikuju i kod firmiranih modela.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delija said:

Pa kako da radi kad nije u drvenoj kutiji? :rolleyes:

Ne razumes - preporuke za tu vrstu uredjaja su da bude u kutiji od materijala koji neije magnetni i koji nije provodnik.(ne znaci da moraju i biti iskljucivo od tih materijala). A Elementi unutar takvog kabineta mogu biti oklopljeni/usemljeni... Kutije su drvene ne zato sto ljudi vole da kutije budu od drveta.

To nisu transformatorski elementi, to su pasivni elementi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, prophet said:

Ma da, najbitnije je da je kutija metalna. I da kosta. Sta je unutra to nije bitno. Bitna je forma, ne sustina.

Da sto efemernije to bolje... :(

Secam se pre jedno 15 godina covek napravio power filter. Svi elementi custom i vecinu je on sam izradio rucno. Uglavnom onih koji se "namotavaju". Drvena kutija. Sve cakum pakum. ALI jednostavno elementi preveliki, kutija ogromna. Doduse i prostor mu je bio ogroman a i ostale komponente Ihand made) isto ogromne... Pri tom covek ing. elektrotehnike mozda ne bas iz te specificne oblasti ali poznaje dovoljno stvari i razume kada procita literaturu. Dao je neke vrednosti pojedinih elemenata i neke utiske o zvuku za te vrednosti. Ja rekoh hajde da probam nesto od toga i poslusam - i sve je bilo bas tako kako je covek rekao...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DejanM said:

Ovaj trafo vam preporucujem ... Limit je 150W ali zbilja radi odlican posao ...

DSC07877.jpg

Deki tja trafo je vrlo dobar sigurno, dovoljan je za napajanje manjih potrosaca. U PDF-u pise 300W (i 4KV izolacije) za taj model?

https://www.lundahltransformers.com/wp-content/uploads/catalogue/Catalogue_20200514.pdf

Ali to je izolacioni trafo. Filter je ovo od plavih elemenata pored trafoa. Opet mali elementi. Mozda je trafo suvise blizu tih okruglih prigusnica i magnetno polje trafoa moze da utice na tela prigusnica... :(

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Deki tja trafo je vrlo dobar sigurno, dovoljan je za napajanje manjih potrosaca. U PDF-u pise 300W (i 4KV izolacije) za taj model?

https://www.lundahltransformers.com/wp-content/uploads/catalogue/Catalogue_20200514.pdf

Ali to je izolacioni trafo. Filter je ovo od plavih elemenata pored trafoa. Opet mali elementi. Mozda je trafo suvise blizu tih okruglih prigusnica i magnetno polje trafoa moze da utice na tela prigusnica... :(

Da zaboravio sam - davno je bilo kada sam ovo pravio. Verovatno mi je ostalo u glavi da izolacioni trafo treba da bude dva puta jaci od opterecenja koje je na njega zakaceno (ima takva teorija) pa mi je verovatno zbog toga ostalo u glavi 150 W. Moja greska ... 

Svakako je preporucljivo staviti trafo u kuciste da bi se sprecila zracenja. Taj filter koji sam stavio ispred ne radi puno toga i mogao sam slobodno i da ga izostavim. Medjutim ovaj trafo dobro radi posao: na njega je vec dosta godina zakacen dac. On nije jeftin (bio je nekada stotinak eura) ali predstavlja jednostavno i dobro resenje za manje potrosace.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...