Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

Pošto je popularno ismevati vdzeleta, evo ulećem dobrovoljno da sadrugujem u toj zabavi.

 

Na istoj fazi sa sistemom mi je komp, klima, neka led svetalca više komada. Svaki od tih uređaja kada se išteka čuje se vrlo, vrlo mali pomak na bolje u čistini zvuka. Svi zajedno kad se raskače, već je prilično lako primetan. Kod mene lično to nije nebo i zemlja, i ne cimam se da ih raskačinjem kad slušam muziku... Ali čuje se, demonstrirano je i ponekim gostima koji su i sami bili začuđeni.

 

...

 

Sad, klima radi, komp se koristi, led svetla palim uveče a zvuk je i dalje vrlo slušljiv, život ide dalje... ali da sam u pogodnoj stambeno/finansijskoj situaciji, ne bih se mnogo razmišljao o liniji posvećenoj samo hifi-u.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Isključivo kabl sa univerzalnim dezintegratorom naponskih šumova iz ruskog svemirskog programa za svećice supersoničnih mlaznih motora.

Danonoćno razvijam adaptaciju hifi konstrukcije za zemaljsku primenu do 2000m nadmorske visine.

:P

Link to comment
Share on other sites

Претпостављам да имаш више разлога зашто то ниси урадио до сада (велика дистанца до табле, или нека специфичност куће/стана која спречава радове)?

Такав потег не мора бити велики финансиски издатак осим ако не вуче друге типове грађевинских радова.

Link to comment
Share on other sites

Dok ne ukapira društvo da je nevinost struje najvažnija, ne u jednom sistemu, nego pre sistema uopšte, vodiće se bezciljne diskusije u nedogled i zavrtaće se uši bez potrebe.

Kablovi, trafoi, konektori, konstrukcije, izolacije, bakar .... Sve je to nečija pasija, a nekoga uopšte ne zanima. Svi imamo isti cilj, da uživamo u muzici.

Svačiji doživljaj ili iskustvo je dragoceno, ma koliko nekome apsurdno zvučalo. Jednog dana će se ispostaviti da je ipak bilo nečega u tim "smešnim" navodima. Nekome će možda dati ideju da proba još nešto u cilju rešavanja kosmičkih smetnji...

2 minuta ranije, InSides said:

Такав потег не мора бити велики финансиски издатак осим ако не вуче друге типове грађевинских радова.

Eno Filip je imao poduhvat na tu temu. Nije je do sada podelio u njegovoj temi, kako se ekskluzivni vod pokazao. Bilo bi zanimljivo pročitati o tome.

Link to comment
Share on other sites

Propustio sam pri renoviranju stana,a sad bi trebalo oko 20m stemanja...prljav posao kad vec zivis.U predhodnom stanu tih problema nije bilo,pa mi nije ni palo na pamet.Pritom sad su i nestale smetnje na MC sekciji sa novim ampom,pa prosla muka. Ovo zujkanje sa PC se resava streamerom.

Ako se budem selio odradicu to bez razmisljanja.Slazem da je to naspram 10-15k za renoviranje stana simbolican trosak.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Father said:

Bilo bi zanimljivo pročitati o tome.

Ја сам одувек на тај приступ одувек гледао као основу / темељ сваког озбиљнијег (*) система - зато сам и почињао од тога. Нажалост, то ми не даје могућност да кажем дали (и како) је посебна линија боља - одувек је била основа свих итерација система, нарочито зато што је код мене било релативно лако извести то када се мењала цела електрична мрежа.

(*) Систем у коме је уложено многу енергије и времена власника.

7 sati ranije, sondek said:

Propustio sam pri renoviranju stana,a sad bi trebalo oko 20m stemanja...prljav posao kad vec zivis.

Са овим се потпуно слажем. Нарочито у новом нормалном, проблематичније је имати слободу кретања за мајсторе.

Али ако се ипак премишљаш - ја (мајстори, не ја, ја не знам на коју страну хилту да окренем) сам штемао отприлике 15 метара за каблове за пројектор, након што је све било готово и живели смо у стану пар година. Јесте прљав посао, али се да завршити за један дан укупно. 

Link to comment
Share on other sites

Ко нема засебан вод са табле може пробати са раставним трансформатором без штемовања, нарочито МЦи цијаши :)

мени у новоградњи одвојили тај вод по пројекту, поред неких будалаштина ту су се показали да се о нечему и размишљало.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao sreće da mi utičnice u DS koja je oko 9 m od table ne pokazuju nikakve smetnje niti razlike u potencijalu mase čak i kada rade veliki potrošači prethodno navedeni.

Dodatno imam dva odvojna balansirana trafoa. Veći za analogni deo i manji za digitalni izvor.

Link to comment
Share on other sites

Pre bilo kakve akcije u tom smeru ja bih isproba svrsishodnost.Uopste mi nebi bio problem da prvo platim tih 20m kabla i prikacim ih i probam pre stemanja..th majstor naravno.Najgore od svega bi mi bilo izrasturati stan i da to nema ama bas nikakvog efekta..a  sto se desava.Zavise sve te stvari i oko pojacala ili uredjaja ocigledno.Probao sam recimo promenu strujnog isotec kabla i  nikakva razlika se nije cula.Probao na jednom dacu i cula se odmah. Kako vec rekoh,nestali su ti problemi sa sadasnjim ampom(odnosno preampom) pa sad i nema jasne motivacije.Da ulazim u nov stan naravno da bih to uradio. Inace menjajuci razne ampove te manifestacije su se menjale.Zasad najtisi sa smetnjama, sumom, brumom osetljivosti na gremline ovaj Tim de Paravichini-jev.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam renovirao ceo stan, ja sam izveo zasebni vod, ali mi je na moj zahtev "da mi taj vod spoji na najmanje opterećenu fazu" majstor povezao na fazu koja je za svetlo. Pa je posle ispalo da svako paljenje svetla, aspiratora, izbacivanje pare na pegli, smanjivanje svetla, zvono ... bukvalno sve od gluposti čulo sa pucketanjem, brujanjem ili nekim pucnjem u zavisnosti od onoga što je paljeno ili gašenjo. Zanimljivo da mi veš mašina nikada nije pravila smetnje. Verovatno je vezana na trećoj fazi od te "specijalne" i ove koju sada koristim, a izvedene 1978 godine kada sam se uselio. Nije pomagao ni odvojni trafo u smislu da se ne događaju ti sparkovi ili brujanja kada je pot halogene rasvete na pola npr. Naravno zvuk je daleko bio bolji korišćenjem odvojnog trafoa koji je u sistemu preko 10 godina. A najveći njegov doprinos je što je zvuk uvek isti u bilo kojem delu dana noći ili dana u nedelji.

Sve naravno na phono delu sistema bilo da je MC ili MM setup bio u pitanju. Tek prelazak na stari zidni šuko dnevne sobe mi je zamračio pozadinske šumove, klikove, "digitalis" sibilante i nervozu koja je dolazila sa tog namenski izvedenog loše fazno povezanog mesta.

Meni je dovoljno da dovučem električara i da mi samo prebaci vezu tog kabla na fazu gde je dnevna soba vezana pa da opet probam. Inače u tom momentu nisam imao toliko razvijenu ideju oko konstrukcije te veze, pa je postavljen običan domaći za zidnu ugradnju 3x2.5, ali bez dozni i prekida sve do konačne zidne utičnice gde sam je isplanirao u modularnom nizu. Nažalost imam samo negativna iskustva, dok se ne nakanim da angažujem električara da mi premesti taj kabl na fazu gde je DS vezana.

Sada mi je Furutec zidni na staroj DS zidnoj dozni i to u zvučnom smislu i po pitanju smetnji šljaka vrhunski. Imam čak i predrasuda da će ovaj novi bakarni kabl možda biti i lošiji od postojeće instalacije iz 1978-me. :huh:

Link to comment
Share on other sites

СФРЈ је то радила

Него, сећам се полемике око лицна вс пуна жица у предлозима Филиповој уграњи - шта је на крају уграђено? 
ја тада нисам био за лицну ни под разно.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam renovirao ceo stan, ja sam izveo zasebni vod, ali mi je na moj zahtev "da mi taj vod spoji na najmanje opterećenu fazu" majstor povezao na fazu koja je za svetlo. Pa je posle ispalo da svako paljenje svetla, aspiratora, izbacivanje pare na pegli, smanjivanje svetla, zvono ... bukvalno sve od gluposti čulo sa pucketanjem, brujanjem ili nekim pucnjem u zavisnosti od onoga što je paljeno ili gašenjo. Zanimljivo da mi veš mašina nikada nije pravila smetnje. Verovatno je vezana na trećoj fazi od te "specijalne" i ove koju sada koristim, a izvedene 1978 godine kada sam se uselio. Nije pomagao ni odvojni trafo u smislu da se ne događaju ti sparkovi ili brujanja kada je pot halogene rasvete na pola npr. Naravno zvuk je daleko bio bolji korišćenjem odvojnog trafoa koji je u sistemu preko 10 godina. A najveći njegov doprinos je što je zvuk uvek isti u bilo kojem delu dana noći ili dana u nedelji.
Sve naravno na phono delu sistema bilo da je MC ili MM setup bio u pitanju. Tek prelazak na stari zidni šuko dnevne sobe mi je zamračio pozadinske šumove, klikove, "digitalis" sibilante i nervozu koja je dolazila sa tog namenski izvedenog loše fazno povezanog mesta.
Meni je dovoljno da dovučem električara i da mi samo prebaci vezu tog kabla na fazu gde je dnevna soba vezana pa da opet probam. Inače u tom momentu nisam imao toliko razvijenu ideju oko konstrukcije te veze, pa je postavljen običan domaći za zidnu ugradnju 3x2.5, ali bez dozni i prekida sve do konačne zidne utičnice gde sam je isplanirao u modularnom nizu. Nažalost imam samo negativna iskustva, dok se ne nakanim da angažujem električara da mi premesti taj kabl na fazu gde je DS vezana.
Sada mi je Furutec zidni na staroj DS zidnoj dozni i to u zvučnom smislu i po pitanju smetnji šljaka vrhunski. Imam čak i predrasuda da će ovaj novi bakarni kabl možda biti i lošiji od postojeće instalacije iz 1978-me. :huh:
Da ti nije možda nulovana instalacija, imaš li FID sklopku?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako se već neko odluči na takav poduhvat, da razvede posebno za audio, zgodno bi bilo da kabel u zidu (3 x 2,5 ili koliko god) provuče umjesto kroz obično rebrasto, kroz sapa crijevo. 

Investicija je smiješna, kad se već radi, a zvučni benefit je značajan.

Mojih 2 pare na temu.

B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...