Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

10 sati ranije, Klops said:

Ma ne diram nista...em gubim garanciju em veliko je pitanje da li bi uopste bilo nekog dobitka...ostaje kabl za neku drugu komponentu...

Sad samo glasno razmisljam...kad vec stavljaju tako obicne kablove, mogli su ih napraviti sa uticnicama da korisnik moze nekad u buducnosti da se apgrejduje ako zeli bez nekih vecih problem i zahvata..Ali dobro...takva im politika vjerovatno.

Problem je u tome što većina zna da svaku promjenu registruju kao napredak . Zahebana je to misija :D 

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, jager said:

Uradjena jedna varijanta diy helix strujnog kabela sa vbs bakrom 4 × 18 awg fazom kao sa sajta ;)

Možeš li malo preciznije za nas sporo kapirajuće :D

VBS su konektori to sam valjda dobro razumeo, ali mi nije jasno da li su i sve žice VBS AWG18 ili je samo faza, a helix je od nekog drugog bakra ... ili je sve VBS bakar ..??

Kod helix konst je faza 4-6 kv ako se ne varam, a N i Gnd su tanje 1 kv.

AWG #

Diameter
(mm)

Area
(mm2)

10

2.5882

5.2612

11

2.3048

4.1723

12

2.0525

3.3088

13

1.8278

2.6240

14

1.6277

2.0809

15

1.4495

1.6502

16

1.2908

1.3087

17

1.1495

1.0378

18

1.0237

0.8230

Link to comment
Share on other sites

Faza je radjena od 4 žice debljine 1mm (18awg), što izadje negdje oko 3,2mm2 . Svaka zica je izolovana tankom teflon trakom , sve u opustenoj pletenici i još jednom izolovana debljom trakom . Navučena pamučna košuljica preko koje je namotan zaječarac od 2,5mm2 . Omjer za nulu i uzemljenje u odnosu na fazu je 3:1 .Znači na jedan duzni metar ide 3 metra uzemljenja i  2 × 3 metra nule . Tek sam ga puštio da se usvirava i ovako na prvu zvuči sjajno :wub:

Link to comment
Share on other sites

Znači samo je Faza VBS žica, ostalo je Zajačarac u PVC izolaciji?

Samo Faza za sebe bi u merenju morala da ima neki kapacitet, ako su 4 žice međusobno izolovane. Zašto nisi išao na sve četiri gole blago umotane pa zajedno izolovane?

Takva faza (kako si je ti uradio) ima kapacitet sama prema sebi, a i prema neutralu i uzemljenju. Čak i neutral ima neki kapacite prema samom sebi, obzirom da ima dva provodnika međusobno izolovana. Samo je uzemljenje bez sopstvenog kapaciteta.

Meni bi bilo interesantno da izmeriš kapacitet Provodnika Faze, pa provodnika neutrala, pa kapacitet između L i N. Koje se brojke dobijaju?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, jager said:

Radjen je kao eksperiment u nekoj sličnoj varijanti kao sa sajta . Zajecarac je silikonski .Šta ce ispadnut kad se dobro usvira vidjet cemo . ;) 

Mnogo bolje ako je silikon. Ako stigneš da izmeriš ove neke kapacitete, verujem u pF, bilo bi mi interesantno zbog nekih mojih čačkanja i poređenja...

Link to comment
Share on other sites

On 5.4.2021. at 13:11, jager said:

Faza je radjena od 4 žice debljine 1mm (18awg), što izadje negdje oko 3,2mm2 . Svaka zica je izolovana tankom teflon trakom , sve u opustenoj pletenici i još jednom izolovana debljom trakom . Navučena pamučna košuljica preko koje je namotan zaječarac od 2,5mm2 . Omjer za nulu i uzemljenje u odnosu na fazu je 3:1 .Znači na jedan duzni metar ide 3 metra uzemljenja i  2 × 3 metra nule . Tek sam ga puštio da se usvirava i ovako na prvu zvuči sjajno :wub:

Da li su se slegli utisci.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, jager said:

Biće dobar  :thumbsup2 trenutno je na njega vbs iec i bals šuko pa ga mjenjam , uporedjujem sa duelund vbs kombinacijom . Monokristal se baš dugo usvirava , al ima poseban šarm , čisti tonovi , punog tijela , bas odsječan umjeren . Sa vbs materijalom nema šale .

Dopunjen , dupli post ... izvinjavam se .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Manje-više tiče se i ove teme.

Moja klima-inverter je uklučena na istoj liniji gde su i sprave. Ne i na istoj utičnici, njena utičnica je gore pri plafonu, al je linija ista. Iako klima ne radi, već je samo uključena u struju - sistem dosta bolje radi kad se ona potpuno izvuče iz zida.

Klima uključena u zid oduzima dinamiku, zvučna slika postaje više spljoštena, instrumenti gube meso i daje mrtvački ton. Čak i TV na stand-by dodaje loš ton, ali ne toliko ko klima. Pripazite šta uključujete pre vaših uredjaja.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Klops said:

Jel to znaci , dam par hiljada evra za sistem i ukljucim ( u zid) klimu i dzaba sam krecio?:wacko:

Baš tako.Moraš da projektruješ poseban objekat na posebnoj strujnoj trasi koja vodi direktno od objekta do strujne centrale (hidroelektrane,nuklerarne itd...)U objektu ništa ne sme da bude uključeno osim sistema i pazi obavezno deljenje po fazama.

Znači slušanje samo,ništa kuvanje,grejanje,hlađenje i slično.

Papir olovku i kreni polako:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Klops said:

Jel to znaci , dam par hiljada evra za sistem i ukljucim ( u zid) klimu i dzaba sam krecio?:wacko:

Uvek možeš da uključiš nekog potrošača, recimo peglu, na strujnu letvu - pa vidi jel ti to odgovara.

Ili pak da ignorišeš sve što sam napisao kao i svi drugi i mirna Bačka.

Link to comment
Share on other sites

Ja kada peglu uključim u struju, žena mi oma donosi veš i dasku, tako da ne smem... Pegla, ako ćemo o prljanju struje, nije dobar primer, budući da grejači imaju samo običan otpor. Da bi se eventualno čula neka razlika, treba svičersko napajanje ili potrošač sa reaktivnom komponentom.

U svetlu navedenog, ne hvatajte se za usisivač, pošto ćete, ako ste u sličnoj situaciji kao i ja, završiti tako što ćete usisati stan... Možda fen...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...