Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

43 minuta ranije, Majda said:

 

 

To je naverovatnije celicna zica?Ali ta vlakna mi ne deluju kao pamucna. Nekako izgledaju kao da su od svile ili nekog sintetickog materijala. Imas takvu celicnu zicu u koturima za vojnu upotrebu u linijama veze. Ali je naravno tanja i izolovana nekim vrlo jakim materijalom. Tesko se sece i jos teze prekida i isteze. Cini mi se da su boje zelena i zuta i upredena je. (Nisam konkretno probao kako zvuci :(

Moguće da je čelična ali nisam siguran , nemože da se lemi (probao) kida se lako, mada je prilično fleksibilna kada se savije ostane u toj formi B) .Što se tiče izolacije jako mi liči na duelund , malo sam ja to raspetljao pa se i ne vidi dobro . Uglavnom je izolovana u dva deblja sloja koja su kontra namotana .Šta god da je zvuči fenomenalno ;)

Link to comment
Share on other sites

Verovatno zica nije predvidjena za lempljenje nego za kleme ili mehanicki prihvat u razlicite buksne? Zbog vibracija, temperature, vlage itd kod ves masina. Slicne osobine bi trebalo da ima i zica za ozicenje automobila iz tog nekog vremena General Electric-a.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mogu toplo da preporučim Helix konstrukciju. Evo ovde detalja kako se pravi:

http://www.image99.net/blog/files/be8de0c383c5434907610d6b55049e69-75.html

Ja sam odradio od punih žica za instalaciju u zidu, mislim da su 4 mm2 i to po dve za fazu i nulu (što dođe 8 mm2), jednu za uzemljenje. Prvo sam namotao tu formu ali labavije sa solidno lufta među zavojima... završio sa onim Oyaide kopijama sa Alija i bilo je korektno. Onda sam napravio i drugi - sve potpuno isto samo motan najgušće što može, zavoj uz zavoj, da se ne vidi između dok se ne savije (troši se oko 2.5x više žice od dužine kabla) i to je radilo jasno, ali jasno bolje od ovog ređe motanog... primetno energičniji i puniji zvuk, mračnija i mirnija pozadina. Onda sam samo na tom gusto motanom umesto tih Oyaide kopija stavio pozlaćene Viborge (pun bakar, posrebren pa pozlaćen) i mogu da kažem da je bilo napretka ali gusto motanje je bitnije od konektora u ovom slučaju bilo. To mi sada radi na letvi... vrlo sam zadovoljan. Kabal je vrlo krut i plastičan jer je puna žica ali se ne pomera pa ne smeta. Hoću nekada da isprobam i sa boljim žicama (neki OFC u teflonu i sl), ali mi nije to prioritet trenutno, otom potom.

...

Pre toga sam isprobavao onu varijantu Ozrena Bilana sa 9 silikonskih upletenih i usukanih, ništa posebno se kod mene nije pokazala konstrukcija... Onda sam probao kineski "Acrolink" - 2.5 mm2 , OFC u teflonu, dupli shield: folija + vrlo gust bakarni oplet... Masivan, debeo ko zmija. Impresivno potpuno deluje i spolja i iznutra ali zvuk bukvalno ništa pametno, tek koliko da se čuje da je malo bolji od onog besplatnog uz uređaje. Za malo sam doneo pogrešan zaključak zbog ta dva DIY pokušaja da strujni kod mene ne utiču nešto i da se okanem ćorava posla... Na sreću sam iz radoznalosti rešio da čujem kako to pravi neko ko zapravo ume, probao FTA Entry+ koji je radio jasno bolje od oba. Potom mi je Father pozajmio na slušanje Hi 6.5 i Hi 9... Devetka mi je stvarno napravila pometnju posle par dana slušanja, da je kupim nisam mogao a da se vratim na onaj moj obični kabal na letvi, i njegov bolešljiv zvuk, više nisam želeo... krenuo da kopam po netu i našao ovu Helix varijantu.

Tako da toplo preporučujem. Mislim da je konstrukcija idejno jako dobra jer stvarno daje vrlo čujne rezultate i sa ovim sirotinjskim materijalom. Najviše se ističe energija zvuka, punoća tona i pozadinski mrak. Finese i mikrodetalji u ovoj budžetskoj izvedbi su takvi da može bolje (mislim nisu ništa gori od ovih drugih što sam pravio, a ni od FTA Entry+ ali npr. ne mogu da se porede sa Hi9) mada mislim da za to prosto treba kvalitetnijih i skupljih sastojaka. Za ovo koliko sam do sada uložio je iznenađujuće dobar rezultat.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Aibo što nesebično delis dragoceno iskustvo!

Poželim da napravim od Neotech upocc žice punog preseka takav kabl. Al to bi koštalo mnogo. Mozda jedino da se smanje troškovi tako što se za ground uzme neka povoljnija žica; ne znam dal bi to i koliko negativno moglo da utiče.. 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Aibo said:

Ja mogu toplo da preporučim Helix konstrukciju. Evo ovde detalja kako se pravi:

http://www.image99.net/blog/files/be8de0c383c5434907610d6b55049e69-75.html

Ja sam odradio od punih žica za instalaciju u zidu, mislim da su 4 mm2 i to po dve za fazu i nulu (što dođe 8 mm2), jednu za uzemljenje. Prvo sam namotao tu formu ali labavije sa solidno lufta među zavojima... završio sa onim Oyaide kopijama sa Alija i bilo je korektno. Onda sam napravio i drugi - sve potpuno isto samo motan najgušće što može, zavoj uz zavoj, da se ne vidi između dok se ne savije (troši se oko 2.5x više žice od dužine kabla) i to je radilo jasno, ali jasno bolje od ovog ređe motanog... primetno energičniji i puniji zvuk, mračnija i mirnija pozadina. Onda sam samo na tom gusto motanom umesto tih Oyaide kopija stavio pozlaćene Viborge (pun bakar, posrebren pa pozlaćen) i mogu da kažem da je bilo napretka ali gusto motanje je bitnije od konektora u ovom slučaju bilo. To mi sada radi na letvi... vrlo sam zadovoljan. Kabal je vrlo krut i plastičan jer je puna žica ali se ne pomera pa ne smeta. Hoću nekada da isprobam i sa boljim žicama (neki OFC u teflonu i sl), ali mi nije to prioritet trenutno, otom potom.

Правио сам ову конструкцију и заиста има много потенцијала. Међутим, мене изузетно нервира када кабал није флексибилан, прешло се на нешто класичније али од изузетног материјала.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, laky said:

jel moze neka slika/preseka.

Nemam slika preseka. Zvucnicki i strujni su sendvic, razdaljinu izmedju testiras sam koliko ti pase, meni licno 2mm rastojanja na oba zvucalo najbolje. Pamuk mi je obavezan, oko njega ide teflon traka da ucvrsti i smanji dotok vazduha. Interconnect je malo druga prica, tu je kapacitivnost svedena na minimum koliki je moguc za folije, i drugacija je konstrukcija od zvucnickih i naponskog. 

Edit: Bitno je i koja je povrsina preseka. Kod folija se mozi ici daleko vise nego kod zice, ne mulja zvuk zbog efekta koze kao u slucaju zica veceg preseka. 

Link to comment
Share on other sites

Nemojte da kupujete te kao "audiofilske" i specijalne zice. Oni svi lazu. To su obicni prosti materijali koje samo upakuju ili promene izolaciju i prodaju ih as/is. Kupujte iskljucivo kablove od proizvodjaca koji imaju sopstvene pogone i koji zaista prave kablove. Na primer Belden, Filotex ili drugi. Na primer fantasticno su se pokazali neki Siemens-ovi kablovi za semafore, zanam da je tesko poverovati... Oni imaju setifikate i to sto pise i jeste tako. Drugo ti priozvodjaci snabdevaju kablovima vojsku, naucne institucije, saobracaj , industrijsku elektroniku. To sve mora da bude tip-top. Ili koristite stare stokove isto poznatih firmi. Ranije se to radilo kvalitetnije, precizniji i kompletniji su bili tehnoloski procesi, bolje legure, a i neuporedivo teze je bilo potplatititi nekoga u drzavnim institucijama da se dobije sertifikat i drugo. Uopste me ne cudi da ovaj kabl iz ves masine daje dobre rezultate. 

One firme koji proizvode kablove i zice, nije sramota da postave fotografije pogona na sajt. I na taj nacin pokazu verodostojnost. Oni koji to rade po kucama nemaju fotografije pogona zato sto zicu i ne proizvode vec kupuju po niskum cenama od ovih drugih. Nemam nista protiv da se usluga napalti ali tako "pravljeni" kablovi postaju polako skuplji od uredjaja koje napajaju. A i utikaci postaju nesrazmerno veliki u odnosu na uredjaje. Pa cak je i masa tih kablova u velikom broju slucajeva veca od uredjaja koje napajaju. Sve to postaje besmisleno i iracionalno. Neverovatno je koliko samo izmisljau razlicite price pri opisima i hajpovanju oko takvih "proizvoda". A blage veze nemaju o topologijama uredja, mreznim transformatorima i rugim krucijalnim stvarima koji ustvari cine jezgro onoga sto proizvodi zvuk. Toliko je "clanaka" u kojima se razmatraju kablovi a bez ijedne formule, dijagrama, bibliografskog podatka na literturu koja je izdata u stampanom obliku, samo zamajavanje i advertajzing. I ranije su se razmatrali kablovi po strucnim casopisima, Wireless World, Elektor, GlassAudio, Audiogon, Costruire... ALI je uvek bilo neke teoretske podloge, uporednih merenja, napravljenih prototipova sa fotografijama pa tek onda analize zvucnih rezultata. Danas - samo "analize" zvucnih rezultata gde svi koriste nekoliko identicnih fraza koje ponavljaju u nedogled - a cene astronomske. Sto se mene tice - No thanks...

Sorry na opsirnom postu :( samo sam pokusao da iznesem nekoliko argumenata.

Link to comment
Share on other sites

Треба појурити те старе количине бакра  из контролисане производње озбиљних држава, требало би да је Русија имала такав програм. Ево нешто што би могло бити интересантно:

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F193068625286

Link to comment
Share on other sites

Ne postoji puno proizvodjaca zice u svetu, ali postoji dosta proizvodjaca kablova. Jedan od najpoznatijih i najboljih izvora zice, kako bakarne tako i srebrne, jeste Neotech. Mnogi svetski poznati proizvodjaci kablova koriste zapravo Neotech zicu. Od pre nekoliko godina Neotech je medjutim i sam poceo da proizvodi kablove.

Nekada se i u Srbiji proizvodila kvalitetna bakarna zica. Postojala je dobra tehnologija izvlacenja zice, dok je borski bakar poznat po tome sto u sebi sadrzi veliki procenat zlata. Neki kazu da je ta kolicina zlata u borskom bakru bila posledica nesavrsene tehnologije izdvajanja zlata. Svejedno, borska zica je bila na ceni, iako nije bila skupa. Ne znam kakva je situacija danas ...

Link to comment
Share on other sites

Игром случаја сам дошао до довољне количине струјних каблова за све моје потребе из старе СФРЈ производње фабрике каблова Зајечар. Кабал је класичне конструкције 3х2,5 ширмован озбиљног квалитета бакра (сија се к’о дукат када се скине силиконска изолација). Продао ми га је човек који има професионални музички студио и са тим каблом га је комплетно ожичио, преосталу количину ми је понудио коју сам признајем купио на слепо. 

У директном поређењу са свим Фурутецх кабловима које сам тада користио (од којих је и ФП-ТЦС31) овај је био неупоредиво бољи на било којој позицији у мом систему.

После одушевљења у корисничком смислу након месец дана, када сам питао човека да ли има још нека количина која би се нашла у продаји рекао ми је да му је само то преостало и да је више његових колега употребило тај кабал у својим студијима са којим су изузетно задовољни, а да је тих пар метара њему преостало још из времена када их је за ту прилику набавио.

Међутим, оплата на том каблу нема ниједну ознаку, па претпостављам да је тада фабрика радила одређену количину за извоз по специјалној наруџбини тако да немам ниједан тех.податак о том каблу.

Мени то међутим није представљало сметњу да све скупе каблове које сам до тада користио заменим овим сјајним бакром из СФРЈ.

Link to comment
Share on other sites

prvo šaljivi deo pa onda ozbiljan deo:

- kablovi ako valjaju onda treba da budu teži, duži, deblji i skuplji od pripadajućeg uređaja. 

- ako se kabl migolji i pokušava da proguta komšinicu onda to nije kabl. Ili ti nisi sasvim čist. Ako komšinica pokušava da proguta tvoj kabl, onda to nije kabl. Ili ona nije sasvim čista.

Ozbiljan deo: 

- biti oprezan sa stvarima iz bivše SSSR. Nije ni kod njih bilo sve zlato što sija, bili su u nekim segmentima izuzetno siromašni uključujući i proizvodnju stvari za široke narodne mase. Da ne ulazim u raspravu sa ljubiteljima i neljubiteljima lika i dela SSSR molio bih da budete oprezni.

Što reče Majda pre bih probao žicu iz frižidera nego sa AliExpress-a.

sada opet šaljivi deo: neki su navodno sa kondenzatore iz (starih) veš mašina ugrađivali u pojačala. Ozbiljan deo je nastao tada kada su se neki drugi prepoznali u priči.

Mada moram da im kažem u odbranu da sada te kondenzatore kupuju u dućanu što je meni sasvim OK. Bolje'talijanski ili njemačko motorrun al' nov iz servisne prodavnice nego telurijumom kriogenizovani devojački san sa Alija koji liči na skupoću i raskoš.

Naravno, najbolje je ono što je bezbedno na prvom mestu a posle možemo da razglabamo o soničnosti mundorfa i vimborga do mile nam volje.

još jedno ozbiljno pitanje: da li znate nekog ko može sa tehnikom zavarivanja da spoji viljuške ili nastavak za utičnicu na kraj kabla? Ono, da se izbegnu neprijatnosti i dramaturgija vezana za lemljenje...? Ovo poslednje me zaista i ozbiljno zanima. Hvala na odgovoru i izvinite na opširnom postu.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, ab said:

 

...

Мени то међутим није представљало сметњу да све скупе каблове које сам до тада користио заменим овим сјајним бакром из СФРЈ.

Zaječarac i Novkabel (NS) su bili veoma ozbiljne firme što se tiče kvaliteta. Šta i kako je od toga pogodno za naš hobi to svako treba da zaključi za sebe.

Link to comment
Share on other sites

Код СССР асортимана каблова била је серија која је имала у спецификацији ознаку ОТК. Да ли је потребно проверити шта та ознака представља?

Зајечарца сам оберучке прихватио након личног корисничког искуства и тврдим да је одличан за ове наше потребе иако сам већ признао да сам га на слепо купио.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, zflazar said:

još jedno ozbiljno pitanje: da li znate nekog ko može sa tehnikom zavarivanja da spoji viljuške ili nastavak za utičnicu na kraj kabla? Ono, da se izbegnu neprijatnosti i dramaturgija vezana za lemljenje...? Ovo poslednje me zaista i ozbiljno zanima. Hvala na odgovoru i izvinite na opširnom postu.

Možda nešto ovako od wbt -a što koriste za izradu duelund strujnog kabela ? Ako si na to mislio ...

 

 

s-l640.jpg

https://www.hificollective.co.uk/cable-kits/glasshouse-mains-cable-no-1.html

 

https://www.hificollective.co.uk/accessories/copper-sleeves.html

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ab said:

Код СССР асортимана каблова била је серија која је имала у спецификацији ознаку ОТК. Да ли је потребно проверити шта та ознака представља?

Зајечарца сам оберучке прихватио након личног корисничког искуства и тврдим да је одличан за ове наше потребе иако сам већ признао да сам га на слепо купио.

Proveri obavezno.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, jager said:

Možda nešto ovako od wbt -a što koriste za izradu duelund strujnog kabela ? Ako si na to mislio ...

 

 

s-l640.jpg

https://www.hificollective.co.uk/cable-kits/glasshouse-mains-cable-no-1.html

 

https://www.hificollective.co.uk/accessories/copper-sleeves.html

NE, nego ovako nešto:

verovatno se treba raspitati kod proizvođača nakita.

Link to comment
Share on other sites

Prevedeno sa

https://www.hifi-advice.com/blog/audiophile-insights/cables-info/the-influence-of-power-cables-and-phase-orientation-on-the-sound/

Najzanimljivije što treba napomenuti je da dielektrik (jakna) često ima veći utjecaj na zvuk od vrste materijala vodiča. Međutim, količina zvučnog materijala i njegova geometrija značajno utječu na zvuk.

Opšti parametri kabela i njihov utjecaj na zvuk

  • Više bakra = puniji zvuk (subjektivno deblji bas), ali potencijalno i manje artikulan.
  • Manje bakra = čvršći zvuk (subjektivno više kontrole), ali i manje (u boji).
  • Finiji pramen (litze) = glatkiji, rafiniraniji visoki tonovi, manje dobar za kontrolu basa i prolaznu oštrinu.
  • Deblje navlake = čvršći bas i više diska, ali i suši visoki tonovi.
  • Čvrsta jezgra = bolja za bas (čvrsta, kontrolirana, brza), manje dobra za visoku prozračnost i profinjenost.
  • Navedena količina vodiča podijeljena u pojedinačno izolirane skupine = više zglobnih, ali i suhih.
  • Ista količina vodiča sastavljena u istom izolatoru = manje zgloban, ali bogatiji, kremastiji.
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DejanM said:

Nekada se i u Srbiji proizvodila kvalitetna bakarna zica. Postojala je dobra tehnologija izvlacenja zice, dok je borski bakar poznat po tome sto u sebi sadrzi veliki procenat zlata.

Tako je. Mislim da je i sada na berzi bakar iz bora skuplji od ostalih. Prvenstveno zbog koncentracije. I kao sto si naveo postupka dobiljanja kao "nus" produkt u elektrolizi izdvajanja zlata cini mi se? Mnoge poznate firme koje prave specijalne uredjaje koristile bakar iz Bora. Domaca lak zica je odlicna Cu bor + neki dobar nemacki lak u 2 sloja. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...