Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

Za quad sistem kabl bi trebalo da izgleda ovako kao na fotografiji. A ne samp paralelne prave zice u kablu...

Sve st osam hteo da kazem je da zice ne smeju biti paralelne vec formirane na ove nacine.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Star_quad.svg

A da li je "bolje" nego klasicni twisted videce se kada se ubaci u konkretno okruzenje...

Ovaj savieni quad recimo ima vece induktivnosti definitivno od klasicnog twisted pair kabla.

(Za razliku recimo od prostog trozilnog kabla gde su prave zice koji ila manje induktivne komponenete ako se veze kao 2x- 1x+, za zvucnike recimo...)

qa_04-1109-6Tmbuuo7wLdTmnpElm3tZ4mY3LDRmbE4.jpg

qa_03-1109-UPi1z0gYdoBJXa3Z8YrRXDypGSiHQwnx.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Majda said:

Za quad sistem kabl bi trebalo da izgleda ovako kao na fotografiji. A ne samp paralelne prave zice u kablu...

Sve st osam hteo da kazem je da zice ne smeju biti paralelne vec formirane na ove nacine.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Star_quad.svg

A da li je "bolje" nego klasicni twisted videce se kada se ubaci u konkretno okruzenje...

Ovaj savieni quad recimo ima vece induktivnosti definitivno od klasicnog twisted pair kabla.

(Za razliku recimo od prostog trozilnog kabla gde su prave zice koji ila manje induktivne komponenete ako se veze kao 2x- 1x+, za zvucnike recimo...)

Majda, kad piše da je kabl "Star Quad" geometrije, tačno se zna kako treba da izgleda, i tako već nekih 90-ak godina, ne razumem kakve prave žice u kablu spominješ?! Inače, "Star Quad" nema nikakvih zvučnih benefita, niti ima smisla na malim dužinama kakve se obično sreću u kućnim uslovima, pa predlažem da prekinemo ovo mlaćenje prazne slame, i započnemo neko drugo.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, brijac said:

Twisted pair je falican jer po gradji, smetnje ce probijati, jer u twisted pairu se energija akumulira ka sredini jezgra i to bez smetnji bude super.

Pa upravo zbog smetnji i to na mnog vecim duzinama je i izmisljen?

Ako je nekom potreban kabl za XLR isprobace ce sigurno i jedan i drugi sistem i izabrace ono sto mu odgovara. A sud o topologiji kabla moze se doneti samo ako su interkonekt kablovi napravljeni i povezani korektno, od istih materijala kao i sa istim konektorima?

 

Link to comment
Share on other sites

@Majda pogresno smo se razumeli ondak, o tome sta si linkao sad, sam i pisao :) Onaj presek nema sanse da prikaze da li je uvijeno u star quad ili ne, jer je to jednostavno samo presek :) 

Povezivanje istih materijala je uvek pozeljno, i to voda. Slojevi tj. galvanizacija u takvim malim slojevima ne uticu puno. Prelazak sa na razlicit materijal izaziva elektromagnetne refleksije i pojavi slicnoj diodnom rektifikacijom. I to utice na zvuk solidno, i zato 99.9% ljudi ne preferira mesing za terminaciju kablova ^^ 

@Zexx Itekako ima, pogotovu ako je neki jak izvor smetnji u blizini. O uticaju na zvuk ima tako sto nema potrebe za shieldom, koji ubija harmonije. Postoje i drugacije topologije koje takodje mogu da iskljuce koriscenje shield-a. Kod naponskog povecana induktivnost poboljsava i cisti stroku visokih frekvencija kao jedan od primera ;) 

@Nixie pametno, ono na slici je krvnicki odradjeno kako kazes, i kapiram da je retko ko tako radio, sluzi samo za prikaz pleta jer se lakse vidi topologija tako :D 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, brijac said:

@Zexx Itekako ima, pogotovu ako je neki jak izvor smetnji u blizini. O uticaju na zvuk ima tako sto nema potrebe za shieldom, koji ubija harmonije. Postoje i drugacije topologije koje takodje mogu da iskljuce koriscenje shield-a. Kod naponskog povecana induktivnost poboljsava i cisti stroku visokih frekvencija kao jedan od primera ;) 

Tačno, ako u blizini balansiranog kabla prolazi 10kV vod.;) Šalu na stranu, Star Quad je izmišljen da bi neutralisao smetnje od jakog magnetnog polja u blizini ukoliko postoji, i to prvenstveno u kablovima koji prenose signal niskog nivoa kao što je mikrofonski, recimo. Mikrofonski signal je 20 do 60 decibela tiši od signala koji se prenosi kroz linijski balansirani interkonekt i mnogo je osetljiviji na različite smetnje, ali je svakako preporuka da se Star Quad koristi u linijskim kablovima, jer nema jeftinijeg i efikasnijeg načina zaštite od magnetnih interferencija.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Ne isplati se to praviti ima gotovih za 38usd 2 neutrik konektora + 90cm canare kabla

https://benchmarkmedia.com/products/benchmark-starquad-analog-xlr-cable?variant=525104633

BTW ne postoji neutralizacija magnetnog polja jedini nacin je da zice idu pod 90 deg.

Aha, važi...:rolleyes:

https://benchmarkmedia.com/blogs/application_notes/116637511-the-importance-of-star-quad-microphone-cable

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, brijac said:

Onaj presek nema sanse da prikaze da li je uvijeno u star quad ili ne, jer je to jednostavno samo presek :) 

onaj presek kako je nacrtano sa 4 vodjice upravo govori da su zice prave roz provodnik? Odvaja ih i kanalise... To me je i bunilo. Kroz quadstar Ima samo jedna vodjica kroz sredinu i oko nje su zice upletene? 

Ali ima tu jos pitanja da li povezati od izvora samo GO zicu para, zatim na prijemniku povezati I GO i RETURN zice u isti pin, a RETURN zicu NE povezivati kod izvora. (isto i za drugu poluperiodu...). Ne verujem da to ide paralelno? Go+Ret na oba konektora...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Zexx said:

Imunitet ne znaci - potpuna neutralizacija...

bitnije je da moze da s kupi solidan kabl za 36-38 usd. A da za istu kolicinu novca nije moguce nabaviti ta 2 Neutrik konektora, 1m canare kabla, i sam sklopiti isti kabl. Mada mozda i moze?

https://www.thomann.de/gb/neutrik_3-pol_xlr_plugs.html

https://www.sweetwater.com/store/detail/StarQuadBlk--canare-l-4e6s-star-quad-microphone-cable-black-priced-per-foot

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo ono sto napisah gore, samo ukratko :D Samo ima vise teksta i pojasnjavanja ^^

@Majda

Ono u sredini predpostavljam da je filament koji ili umanjuje vibracije ili je tu radi gibkosti kabla. Ja koristim pamucni uckur u star quad-u da umanji mikrovibracije. Zice se dodiruju svakako, i prave osrednju tenziju na filament, koji pomaze i drzanju identicnog rastojanja. 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Majda said:

Imunitet ne znaci - potpuna neutralizacija...

bitnije je da moze da s kupi solidan kabl za 36-38 usd. A da za istu kolicinu novca nije moguce nabaviti ta 2 Neutrik konektora, 1m canare kabla, i sam sklopiti isti kabl.

Hashtag #usracuse trending...:heat Pročitaj ceo tekst, opisano je čemu služi Star Quad, i kako se to onda koristi da se na balansiranom ulazu skoro u potpunosti poništi magnetna interferencija:

"BALANCED INPUTS CANCEL THE INTERFERENCE 

An equal signal on both legs of a balanced circuit is known as a common-mode signal. Balanced inputs are designed to reject common-mode signals, and this means that common-mode interference will be rejected. Balanced inputs use a transformer or a differential amplifier to reject common-mode signals while passing the normal-mode signals that carry the audio. Star-quad cables produce a nearly-perfect common-mode interference signal when exposed to a magnetic field. This common-mode interference is almost entirely rejected by the balanced input."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Kupih za moj mali sistem Acoustic Revive Power Standard 8800 strujni kabal bez terminala. Stavio sam tri kabla po 1m. Na kablu koji ulazi u DAC sam stavio Wattgate 350i / 390i konektore. Ove konektore mi je preporučio @Father i svaka mu čast za ovo.

Kabal se pokazao u ovakvoj kombinaciji kao izuzetan. Prezadovoljan sam što se tiče zvuka i uloženog.

Kabal je daleko bolji od predhodnog WireWorld Silver (oko 300 eura) i od sličnog takvog Acoustic Pevive Power Standard-triple c-fm. Ovaj drugi ima isti poprečni presek žice dok su mu konektori Furutech IEC i Oyaide šuko. Cena kod nas za dva metra je oko 350 eura, videh da ga preko prodaju i za više od 500.

Ovi strujni donose masu u zvuku. Instrumenti imaju veliku gustinu, nisu porozni kao drugi. Ovo je njihova najbolja karakteristika. Ton je veoma prijatan i može se slušati glasno a da ti ne smeta ništa. U pitanju je ultra čisti bakar termički obradjen tako da kristalne rešetka bivaju slojevito konfigurisane. Ovako masivan zvuk mi je donosio i njihov skuplji model Power Max 2.

Kabal se dosta približio mojim shunyatama sa velikog sistema. Da ga neka firma pakuje sa konektorima i bužirom sigurno bi koštao preko 500 eura. Ovako sam uštedeo 2-3 više para i dobio željeni zvuk.

Ovim se još jednom pokazalo da se zvuk može doterati kablovima. Pogotovo su se izvorišni kablovi, to jest strujni, pokazali kao stub svega. Oni kreiraju taj početni ton koji se kasnije teže oblikuje u željeno. Već sam pomišljao šta da radim sa mojim NN KSN zvučnicima sa RAAL ribonom. Izuzetno su otvoreni i svaki djavo prikažu iza njih.

Naravno, ovo doterivanje kablovima ne treba shvatiti kao apsolutno rešenje. Negde jednostavno postoji neko usko grlo koje oni ne mogu da otklone ili pak dominantan ton nekog uredjaja koji oni ne mogu da isprave.

Link to comment
Share on other sites

Моја апсолутна препорука за комбо конектора је:

- Bals schuko,

- Oyaide C-04 (наравно оригинални).

Ова комбинација конектора добрано превазилази домете комба Wattgate 350i/390i.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...