Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

1 sat ranije, vdzele said:

@Filipe - Sa svim slažem što si napisao, stime da bi ja ipak dao malu prednost kablu na izvoru u odnosu na kabl do letve / filtera.

У просечном систему имамо 3-4 компоненте које учествују у репродукцији. Транспорт, дак, појачало, евентуално претпојачало и снагаш. То значи да од зидне утичнице, кабела до летве и саме летве зависе 3-4 компоненте и да ефекат по логици мора бити кумулативан. Који год кабел да тестирам, он ће бити утакнут у већ дату летву, са неким кабелом. Не знам како то да прескочим, па да вреднујем само кабел на извору и поредим га независно са оним на летви?

Азијат је у свом закључку дао коментар, да су по његовом искуству неки извори јако реаговали на струјни кабел, а неки занемарљиво мало. Могуће је да ми имамо искуства са онима који су осетљивији, па зато имамо то мишљење.

2 minuta ranije, jagermaister said:

Ja bi krenuo prvo od utičnice u zidu ;) Nikl , mesing , bakar , pozlata ,rodijum ... svaka ima svoj pečat .

То би већ требало да се подразумева. Сасвим сам сигуран да чова из теста има најскупљу могућу утичницу и летву/филтер.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Да ли је неко правио балансиране ИЦ каблове са XLR конекторима од струјног кабла класичне констрикције 3х2.5mm + shield тако што би проводник од фазе имао улогу врућег вода, проводник од нуле имао улогу хладног вода, а проводник од земље + shield са оба краја имао улогу GND?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Да ли је неко правио балансиране ИЦ каблове са XLR конекторима од струјног кабла класичне констрикције 3х2.5mm + shield тако што би проводник од фазе имао улогу врућег вода, проводник од нуле имао улогу хладног вода, а проводник од земље + shield са оба краја имао улогу GND?

Zbog čega konkretno je baš ovakav raspored vodova bitan?:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Није битан, заиста постоји више начина повезивања у зависности од конструкције кабла...среће се између осталог и Starquad начин повезивања уколико кабал има довољно проводника где је у том случају shield повезан на ГНД.

@brijac 

https://www.belcom.co.uk/technical/starquad-wiring/starquad-wiring-balanced-xlr-xlr-connections/

Link to comment
Share on other sites

Jasno je meni za star quad, no ti napisa 3x2.5mm, gde nema dovoljno provodnika za star quad povezivanje. I obicno standardni strujni nemaju shield, zato napisah :) 

Nije neko bogato iskustvo, ali meni bolje firca zica manjeg preseka u interconnectu nego debljeg. Poprilicno primetna razlika. Kad stigne khadas, ide jos daleko tanja. 

Link to comment
Share on other sites

Истина то око "дебљине", пробао сам легендарни Audio Note QSSC за интерконект и то више не мењам.

Него рекох, шта се дешава са "дебљим" чистокрвним бакром из СФРЈа? Има ли логике експериментисати? Ипак бих искористио ширм у тој конструкцији за повезивање у улози балансираног ИЦа...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ovom prilikom bi hteo da pohvalim firmu Acoustic Revive i njihovu tehnologiju Triple-C. Kupio sam od dilera iz Šapca jedan metar kabla sa kotura, 3×3,5mm2 presek. Ja i kolega smo podelili na pola pošto se prodaje kao 2m.

Obojica smo veoma zadovoljni. Stavio sam ga na pojačalu u malom sistemu umesto Wireworld Electra. Mnogo je bolji a sa konektorima su cenovno skoro identični. Imam od ranije jedan original* sa konektorima Oyaide na napajanju za laptop. Kolega iz BG-a je stavio na strimer.

Krasi ga nenametljivost, smirenost i veliko telo instrumenta sa puno mesa (za ovu cenu). Bukvalno blagotvorno deluje na čula. Za ovu cenu mislim da će se teško nači kabl koji daje takvo meso. Imao sam i bolji kabl od iste firme Power Max II, on još veće telo daje. Al je dosta i skuplji. Moja najveća greška u prodaji tog kabla. (Dražene vrati kabl :()

Ono što krasi ove kablove jeste da ne mogu da daju nešto što smeta. Bukvalno je nemoguće da negde loše legnu, moguće je da neki drugi bolje radi na toj poziciji, ali nikako da unese nešto loše i da se obruka. Najuniverzalniji kabl koji sam do sada sreo. Fabrika kabl pakuje u gotov strujni kao Acoustic revive power standard-triple c-fm*. Mislim da je u klasi do 200 eura kralj.

Preporuka

Link to comment
Share on other sites

On November 16, 2019 at 2:25 PM, ab said:

Није битан, заиста постоји више начина повезивања у зависности од конструкције кабла...среће се између осталог и Starquad начин повезивања уколико кабал има довољно проводника где је у том случају shield повезан на ГНД.

@brijac 

https://www.belcom.co.uk/technical/starquad-wiring/starquad-wiring-balanced-xlr-xlr-connections/

Nije dobro resenje sa ovim tipom multi kabla. Zbog toga sto zice unutar kabla nisu "twisted pair-s". Na osnovu fotografije preseka i izvoda , barem tako se cini? Nego obicne paralelne, gde se vidi na preseku da imaju plasticne vodjice koje ih drze u paralelenom polozaju po duzini?

Za tu ili bilo kju drugu vrstu, bilo kog balansiranog signala potrebno je da parovi budu "uvrnuti". I pozeljno je da svaki par bude izolovan posebnom kosuljicom pa onda eventualno kosuljica preko svega.

Ta finalna kosuljica ide na metalno telo XLR konektora i to samo sa jedne strane one gde je niza impedansa, Obicno je to driver, pretpojacalo. Ali se ne pobezuje na drugi konektor. Na taj nacin izigrava produzenu sasiju preampa...

Ovo ostalo sve na nacin kako se i povezuje.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Nije dobro resenje sa ovim tipom multi kabla. Zbog toga sto zice unutar kabla nisu "twisted pair-s". Na osnovu fotografije preseka i izvoda , barem tako se cini? Nego obicne paralelne, gde se vidi na preseku da imaju plasticne vodjice koje ih drze u paralelenom polozaju po duzini?

Za tu ili bilo kju drugu vrstu, bilo kog balansiranog signala potrebno je da parovi budu "uvrnuti". I pozeljno je da svaki par bude izolovan posebnom kosuljicom pa onda eventualno kosuljica preko svega.

Ta finalna kosuljica ide na metalno telo XLR konektora i to samo sa jedne strane one gde je niza impedansa, Obicno je to driver, pretpojacalo. Ali se ne pobezuje na drugi konektor. Na taj nacin izigrava produzenu sasiju preampa...

Ovo ostalo sve na nacin kako se i povezuje.

Majda, pobogu...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Nije dobro resenje sa ovim tipom multi kabla. Zbog toga sto zice unutar kabla nisu "twisted pair-s". Na osnovu fotografije preseka i izvoda , barem tako se cini? Nego obicne paralelne, gde se vidi na preseku da imaju plasticne vodjice koje ih drze u paralelenom polozaju po duzini?

Za tu ili bilo kju drugu vrstu, bilo kog balansiranog signala potrebno je da parovi budu "uvrnuti". I pozeljno je da svaki par bude izolovan posebnom kosuljicom pa onda eventualno kosuljica preko svega.

Ta finalna kosuljica ide na metalno telo XLR konektora i to samo sa jedne strane one gde je niza impedansa, Obicno je to driver, pretpojacalo. Ali se ne pobezuje na drugi konektor. Na taj nacin izigrava produzenu sasiju preampa...

Ovo ostalo sve na nacin kako se i povezuje.

Mislim da su to na preseku samo filamenti, i da ne ometaju uvrtanje provodnika. Ne moraju biti u parovima uvezani kosuljicom, pa tek onda uvrnuti. Stavise, mislim da je to losija praksa jer se time smanjuje benefit jer ta kosuljica ako postoji po paru, sprecava provodnike da budu direktno jedan iznad drugog, sto je i sama poenta star quad-a. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brijac said:

Mislim da su to na preseku samo filamenti, i da ne ometaju uvrtanje provodnika. Ne moraju biti u parovima uvezani kosuljicom, pa tek onda uvrnuti. Stavise, mislim da je to losija praksa jer se time smanjuje benefit jer ta kosuljica ako postoji po paru, sprecava provodnike da budu direktno jedan iznad drugog, sto je i sama poenta star quad-a. 

- Ako par nije medjusobno "uvrnut" - nema twisted konstrukciju, na delu su smetnje i sve ono zbog cega je potrebno da bude "twisted"

- Ako nema kosuljica izmedju uvrnutih parova onda dolazi do crosstalk-a, bez obzira i ako su parovi uvrnuti, i gubi se smisao twisted pair-a. Parovi se dodiruju random po duzini kabla, nema "cancelovanja`'. Tako da na svim onim mestima gde se + jednosg para dodiruje sa - drugim parom i obrnuto...

To sam mislio

Na srecu ima kablova koji su i pravljeni da upravo zadovolje ove kriterijume? Vecina njih

Samo sam primetio da ovaj na fotografiji mozda nema zadovoljen nijedan od ova uslova nista vise...

Nacin je dobar ali da se koristi recimo neki LAN kabl koji je vec za takvu vrstu transmisije i predvidjen?

I kod XLR kabla je twisted pair osnova, isto balansirana veza samo druge frekvencije...

 

Link to comment
Share on other sites

@Majda

Nema to veze sa twisted pair. Tj ima, jer je star quad upravo izmisljen iz razloga sto je twisted pair falican. Tj. oba su falicna jer ne postoji savrsen "skor" na svim poljima. Twisted ce imati manju kapacitativnost, dok ce quad imati bolju redukciju niskopoljnih elektromagnetnih smetnji. 

Twisted pair je falican jer po gradji, smetnje ce probijati, jer u twisted pairu se energija akumulira ka sredini jezgra i to bez smetnji bude super. No to su idealni uslovi, i smenje se probijaju zato sto ce uvek biti vise energije ka jezgru koje je blize izvoru zagadjenja, i da bi se te smetnje odbacile, amplituda smetnji mora biti jednaka na oba jezgra, sto je u twisted pairu nemoguce (no svakako smanjeno donekle).

Quad star prevazilazi taj problem jer imas parove okrenute nasuprot jedan drugom. No, sad jedan par je dalji od smetnji sto znaci da jedno jezgro biva blize izvoru. Taj problem je resen tako sto se uvrcu parovi zajedno bez prethodnog uvrtanja, cime se postize podjednaka amplituda smetnji kod oba para, a time i odbijanje istih duz celog kabla. 

Po ovome kako si napisao, imas twisted pair koji opet uvijas u twisted pair, cime nisi postigao quad star iako si ih povezao medjusobno vodovima. Imas jednostavno dva twisted paira i isti problem :) 

Link to comment
Share on other sites

E sad, interconnect je prica za sebe, da li je xlr ili rca. I jedan i drugi imaju benefit od star quada racunajuci da gledamo standardnu duzinu interconnect-a (metar do dva), bas zbog te podjednake amplitude smetnji po jezgru. Kod rca se moze time izbeci i shield, i time spreciti ubijanje harmonija koje isti radi efikasno :D Shield samo na interconnect-u za povezivanje gramofona. 

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, brijac said:

Kod rca se moze time izbeci i shield

Može bez šilda, isprobano, nije XLR nago RCA. 4 žice licnaste 0,33mm2 posrebren bakar u teflonskoj izolaciji, blago uvijene podužno i ubačene u teflonsku cevčicu 4mm prečnika, star quad je veza. Nema bruma, zvuk je svetliji nego kod narandžastog kabla isto vezanog u star quad. Drugi je pravljen isto tako samo sa širmom od spiralno namotane iste te žice oko teflonske cevčice, uzemljenim samo sa jedne strane. Za sad ne primećujem neku veliku razliku sa i bez širma, ali tek sam ih napravio pošle nedelje i kratko slušao  tako da ću još malo sačekati.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

4 žice licnaste 0,33mm2 posrebren bakar u teflonskoj izolaciji, blago uvijene podužno i ubačene u teflonsku cevčicu 4mm prečnika, star quad je veza. Nema bruma, zvuk je svetliji nego kod narandžastog kabla isto vezanog u star quad.

Pakleni odmetniče! :lol:

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...