Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

1 sat ranije, jagermaister said:

Ima više od mjesec dana da sam napravio kabel i to je bilo ono .. aj da sklepam još jednu varijantu i da pauziram malo . Držao ga uključenog u drugoj sobi i prekjuče ga uključih u pojačalo i totalni surprise :o Kabel je 7,5mm2 po vodiču , uzemljenje 5 mm2 u pletenici bez širma . Tri parice i iz svake uzeta po jedna žila od 2,5mm2  za fazu i za nulu . Kad sam pleo pletenicu na dvije parice sam dodao po jednu za uzemljenje i upleo sve u pletenicu . Ispade zvučno jako dobro balansiran bez grama loudnessa ;)

 

65316795_422884691889958_4293839317328986112_n.jpg

Odakle ideja da se stavi tako veliki presek po zili,7,5mm2 po vodiču ,zar nije preterano,bespotrebno ili je po nekom kablu bas tako radjeno.

Link to comment
Share on other sites

Ima dosta projekata i sa većim presjekom od ovog , ima nešto i u debljini ne samo u dužini :lol: Na to pitanje će stručnije da ti odgovori Toza i Father :D . Ono što sam ja zaključio je da sam s prelaskom sa 2.5 na 4 mm 2 na produznom od letve i pojacalu dobio neuporedivo bolje kontrolisan i realniji bas . Dobro sam upamtio neke numere gdje se bas prosipao po podu i gubio kontrolu . S povećanjem presjeka na letvi je to nestalo . I da ... obavezno letva bez prekidača i bilo kakve prenaponske zaštite , osiguračem i tome slično .

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, jagermaister said:

Ima dosta projekata i sa većim presjekom od ovog , ima nešto i u debljini ne samo u dužini :lol: Na to pitanje će stručnije da ti odgovori Toza i Father :D 

Moguce da si u pravu,nisam nikad kod mene merio presek jer je specifican kabl 8zila za + i 8 za - a svaka zila ima 7 razlicitih licni sto po fabrickoj meri daje po zili 6,63mm2.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene u Hi9 je 4 + 2x2.5 = 9kv po vodiču, tako je i dobio ime.

Sada pravim Low5.5 za "manje" potrošače 2.5 + 2x1.5 = 5.5kv

Fora je u pletenju koja forsira jako i stabilno magnetno polje potrebno za najbolju propagaciju. Merenja kapaciteta se razlkuju u zavianosti od dužine, ali je otpor uvek na drugoj decimali, što je suštinski otpor koji instrument pokupi od ožičenja pipalica. Takve debljine ne mogu da imaju merljiv otpor na dužinama do 3m.

Link to comment
Share on other sites

Nije moguce pouzdano meriti te mnogo male otpore jednostavnim instrumentom a onda samo oduzeti otpor pipalica... Postoje posebni instrumenti (ili opcije na onim znacajno skupljim univerzalcima) kojima se, sa preciznijom tolerancijom, mere maleni otpori.

Mada ako postoje podaci proizvodjaca o termogenom otporu (na sobnim temperaturama) to se moze uzeti kao recimo validan podatak pa jednostavno izracunati u odnosu na upotrebljenu duzinu pre uplitanja pojedinacnih zica.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, RingeRaja said:

Taj tvoj Hi9 je opasno dobar strujni kabl, ali to već i sam znaš.

Šta da ti odgovorim, a da ne ispadne neskromno. Meni je drago da si stekao takav utisak. Voleo bih da je više ovakve podrške, svakako iskrene i utemeljene na direktnom iskustvu.

Hvala na lepim rečima. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Na letvi svi uređaji prezentuju benefit od dobrog napojnog kabla. Tu se zaista može uvideti da li se stvara usko grlo ili kabl podiže performanse sistema, dajući mu bolju filtraciju smetnji, a ujedno podržavajući energiju i brzinu ishrane gladnih komponenti za kvalitetnom strujom.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Filipescu said:

Hi9 jeste odličan kabel! Rekao bih da među novim kablovima u svojoj cenovnoj klasi definitivno teško da ima konkurenciju. Bar ja još nisam takav našao.

Znači i Benchmark je ošo ali Fatheri odolevaju. :D :cheers

Hvala veliko na poverenju i podršci!

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Po meni je strujni kabal koji ide u letvu / filter na drugom mestu po prioritetu odma posle izvora.

 

1 sat ranije, RingeRaja said:

Veruj mi skontao sam to na keca kada sam ispred letve stavio Dillenhofer strujni filter....ode sve na bolje po pitanju kvaliteta, posebno bass.

Hehe, simpaticni.ste

Link to comment
Share on other sites

On 25.6.2019. at 20:09, jagermaister said:

Ajd jedno pitanjce kad smo već kod kablova .  Jel možda neko probao žice pocinčani bakar u pamuku za strujne kablove ? Ove sto sam našao su stare ko grčka nesto poput duelund i western electric ...

Česte su zabune oko " cinovanih " bakarnih kablova. To su kalajisane žice. Kao i mnoge izraze i

ovaj smo preuzeli iz nemačkog jezika.

Kalaj ( Sn ) se na nemačkom piše ZINN, a čita CIN! 

Cink ( Zn ) je metal koji se koristi za zaštitu gvozdenih limova ( cinkovanje )!

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Svaka sledeća pozicija posle letve, podiže ceo zvuk sistema. Naravno ako se pretpostavi da je kabl neutralan, a naročito (preteče me Vdzele) na izvoru gde se po pravilu najjasnije primećuje njegov karakter.

Po chris venhausu za izvor bez uzemljenja se najbolje pokazao širmovan kabel bez žice za uzemljenje. Probao možda ?

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, simplicisius said:

Česte su zabune oko " cinovanih " bakarnih kablova. To su kalajisane žice. Kao i mnoge izraze i

ovaj smo preuzeli iz nemačkog jezika.

Kalaj ( Sn ) se na nemačkom piše ZINN, a čita CIN! 

Cink ( Zn ) je metal koji se koristi za zaštitu gvozdenih limova ( cinkovanje )!

Slazem se :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

On June 25, 2019 at 8:09 PM, jagermaister said:

Ove sto sam našao su stare ko grčka nesto poput duelund i western electric ...

Western Electric je imao super zice. Uglavnom su bile zavrsno u tekstilnoj izolaciji. Ali mislim da nije imao kalajisanu zicu? Videti sa nekim ko ima iskustva? Te zice izgledau totalno neprivlacno za "audiofile" cak i oni koji su imali slucajni kontakt sa tim materijalima - bacali su ih. Uglavnom ih vise nema jer su citavi koturi zavrsili kao sekundarne sirovine. I domace zice iz tog perioda i radjene po tadasnjim standardima su odlicne. Isprobaj BEZ motanja i uplitanja najpostije kable sa tim zicama. Pa onda uporedi sa drugim kablovima? Mislim da ces biti prijatno iznenadjen :)

Duelund je relativno novija firma ako se ne racuna rad strog Duelunda. I mislim da nisu proizvodili zice? Ako i imaju, nabavljaju ili gotove ili im neko izradjuje custom?

Ja sam koristio Western Electric ali za zvucnicke kablove. i to skoro 15 godina. Ali imam samo jedan par... Pouzdano znam da je original. Na oko je kao za lampu i vecina bi je bacila posle 5min.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Duelund je relativno novija firma ako se ne racuna rad strog Duelunda. I mislim da nisu proizvodili zice? Ako i imaju, nabavljaju ili gotove ili im neko izradjuje custom?

Imaju I to mnooooogooo razlicitih (uglavnom precnika)...osnova ili bakar ili srebro u pamuku sa uljem :wub:

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, jagermaister said:

Po chris venhausu za izvor bez uzemljenja se najbolje pokazao širmovan kabel bez žice za uzemljenje. Probao možda ?

Vidi, ako ti je žica uzemljenja van širma (kao što je kod mene) i ako ti uređaj nema pin za uzemljenje ili nije uopšte vezan unutar uređaja za šasiju ili gde već ko vezuje unutra, onda tako izvedena žica za uzemljenje samo može dodatno da poboljša performanse šildinga i nema štetnih efekata.

Ako se odabere ili namenski pravi kabl sa osmica konektorom bez uzemljenja onda je opet bolje imati žicu uzemljenja, kako bi se u nekoj budućoj nameni mogao kabl iskoristiti i za IEC utičnicu.

Svakako mislim da je žica uzemljenja unutar šilda i u direktnom upletu sa nulom i fazom loš izbor. Pokazalo vreme i probe, da unosi maglu i manjakavost u slojevitosti tonova. Zato sam jedno vreme pre 3-4 godine sve uređaje napajao sa strujnim bez uzemljenja. Ideja se bazirala na pretpostavci da je uzemljenje direktni put štroke cele zgrade i instalacija do naše šasije koja može biti u kontaktu direktno ili preko nekog posrednika sa signalnom masom na štampanoj ploči.

Moje iskustvo je pokazalo da je moguće da uređaj uleti u neki neobjašnjivi "tilt :blink:" što izgleda tako da uređaj prestane da reprodukuje zvuk. Palio ga ili gasio nekoliko puta on ostaje u tom stanju. Tek kada sam vezao kabl sa vodom uzemljenja, zvuk se vratio kao magičnim štapićem. Desilo mi se na KORATO Anniversery Phono preampu izazvano skidanjem headshella i postavljanja drugog dok je uređaj bio upaljen. Od tog iskustva svaki kabl radim sa izvodom uzemljenja i uvek izvan šildinga koji je dobro dilatiran i izolovan od centralnog snopa konstrukcije nule i faze.

Ne umem kratko, sorry. :huh:

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Western Electric je imao super zice. Uglavnom su bile zavrsno u tekstilnoj izolaciji. Ali mislim da nije imao kalajisanu zicu? Videti sa nekim ko ima iskustva? Te zice izgledau totalno neprivlacno za "audiofile" cak i oni koji su imali slucajni kontakt sa tim materijalima - bacali su ih. Uglavnom ih vise nema jer su citavi koturi zavrsili kao sekundarne sirovine. I domace zice iz tog perioda i radjene po tadasnjim standardima su odlicne. Isprobaj BEZ motanja i uplitanja najpostije kable sa tim zicama. Pa onda uporedi sa drugim kablovima? Mislim da ces biti prijatno iznenadjen :)

Duelund je relativno novija firma ako se ne racuna rad strog Duelunda. I mislim da nisu proizvodili zice? Ako i imaju, nabavljaju ili gotove ili im neko izradjuje custom?

Ja sam koristio Western Electric ali za zvucnicke kablove. i to skoro 15 godina. Ali imam samo jedan par... Pouzdano znam da je original. Na oko je kao za lampu i vecina bi je bacila posle 5min.

Duelund pamuk u ulju sam kupio i napravio interkonekt . Ova mi liči na duelund al je od 2,5mm2 s duplom bijelom izolacijom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...