Jump to content


Strujni kablovi - konstrukcija


jager

Recommended Posts

Ovih dana sam se zanimao malo oko strujnih kablova i konstrukcije pa da podjelim iskustva ,možda će diy-erima bit zanimljivo . Dobio sam kvalitetan bakar od 2,5mm2 s debljom silikonskom  izolacijom i krenuo u akciju :D Cilj je bio da napravim strujni kabel za pojačalo koji će imati najutegnutiji bas u mom sistemu . Napravljena su tri komada i testirana sa istim konektorima . Konstrukcija je jednostavna... faza i nula se usukaju u jednom smjeru , teflon , papir i samoljepljepljiva folija kao završna oko koje se u kontra smjeru omota uzemljenje , termo bužir i to je to ;)

Prvi :       faza i nula umotane u spiralu  .... bez izolacije

Drugi :    faza i nula umotane u spiralu ..... svaki u izolaciji sa širm pletenicom

Treći :     faza i nula umotane u spiralu ..... svaki u izolaciji sa alu-folijom

Rezultat je da je prvi imao najdublji bas , drugi sa zavidnom količinom bas-a i treći najutegnutiji i izuzetno dobro kontrolisan . Meni treća varijanta taman po mjeri ;)

 

50414337_541340989685385_7506008786360860672_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, No1Livz4Ever said:

Nešto samo možda nisam razumeo. Kod treceg si i fazu i nulu omotao prvo alu folijom, pa si ih usukao, onda si oko toga stavio teflon traku i opet alu foliju, pa oko svega toga uzemljenje u kontra smeru ... ? Uzemljenje ima foliju ili ne ... ?

Koristio sam tanku drenažnu žicu iz narandžastog kabela oko alu folije vezana sa uzemljenjem. Zaboravih da dodam ... pardon ;)

Link to comment
Share on other sites

Po opisu liči ni na jednu od varijanti Krisa Venhausa. To ne mož biti loše. Većinu tih diy sam probao, i kod mene se zadržala varijanta Ozrena Bilana. Možda zato sto je najsavitljiviji od svih varijanti. Nažalost, ja na svom sistemu nisam čuo razlike izmedju strujnih kablova. Doduše nikad nisam ostao na fabričkim (3x1 ili 3x0,75).

Link to comment
Share on other sites

Slično kao ova konstrukcija sa slike . Tamo gdje je išla alufolija oko vodiča umotana je spirala drenažne žice i dovedena na uzemljene šuko-a zajedno sa žicom za uzemljenje . U drugoj konstrukciji je korištena širm pletenica koja je takoodje spojena sa žicom za uzemljenje.

flavor1pc.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, siroma said:

Hmmmmm

Sar nije trebalo smetnje da odvedeš u zemlju a ne na komponentu?

Konstrukcija je slična .... nisam našao pravu sliku . Podrazumjeva se da su širmovi spojeni samo na jedan kraj koji ide na strani šuko-a sa uzemljenjem utikača tj u zemlju ;).

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, No1Livz4Ever said:

Po opisu liči ni na jednu od varijanti Krisa Venhausa. To ne mož biti loše. Većinu tih diy sam probao, i kod mene se zadržala varijanta Ozrena Bilana. Možda zato sto je najsavitljiviji od svih varijanti. Nažalost, ja na svom sistemu nisam čuo razlike izmedju strujnih kablova. Doduše nikad nisam ostao na fabričkim (3x1 ili 3x0,75).

Upravo tako ... ;) samo je razlika u širmovanju faze i nule .

Link to comment
Share on other sites

Ви који експериментишете са струјним кабловима и разумете се у ту проблематику, да ли сте некада испробали варијанту да оплет кабла буде нула вод ( спојен на оба краја) а фаза и уземљење буду унутар оклопа? Нека врста стрјног коаксијалца.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene mereno na utičnici.

Faza - Nula = 233V

Faza - Uzemljenje = 233V

Nula - Uzemljenje = 0.25V

Kapiram da su kod mene Nula i Zemlja spojene negde u trafostanici.

Na drugim mestima ume da bude i drugačije.

Naprimer posle odvojnog balansiranog merim:

Faza - Nula = 235V

Faza - Uzemljenje = 119V

Nula - Uzemljenje = 115V

Ne znam kako je kod onih koji imaju pravo uzemljenje odvojeno od nule. O tome se stalno nešto diskutuje, a nema nekog jasnog iskustva šta je bolje i zašto se zemlja upucava u nulu u trafostanicama i šta takvo uzemljenje donisi korisnicima. Zapravo je svejedno da li kačite nulu na zemlju ili na nulu jer su obe žice pod jednakim naponom sa Fazom. Onaj mali napon koji se meri od 0.25V između nule i zemlje je za zabrinutost ili ne?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Solderer said:

Ви који експериментишете са струјним кабловима и разумете се у ту проблематику, да ли сте некада испробали варијанту да оплет кабла буде нула вод ( спојен на оба краја) а фаза и уземљење буду унутар оклопа? Нека врста стрјног коаксијалца.

Npr nešto tako je @dj.nik napravio za svoj glavni napojni kabl ali na sledeći način.

Okolo debele Faze namotao je "feder" gustu spiralu od neutrala, što na neki način liči na predlog. Ne sećam se samo kuda je provukao uzemljenje.

On srećan.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je strujna letva sa precizno markiranim faznim vodom na oba kraja. Korisnije je da kao elektro imgenjer prokomentarises zasto je neko predlozio uplitanje vodova pod skoro 90 stepeni nego sigurnosne aspekte inace strogo propisanih strujnih vodova (nisu iz klase UTP i slicnih kablitja)

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

Ovo je strujna letva sa precizno markiranim faznim vodom na oba kraja. Korisnije je da kao elektro imgenjer prokomentarises zasto je neko predlozio uplitanje vodova pod skoro 90 stepeni nego sigurnosne aspekte inace strogo propisanih strujnih vodova (nisu iz klase UTP i slicnih kablitja)

 

Ma meni važno da neko ne izgine a za razglabanje o uglovima motanja i širmovanom masom ćemo lako

45 minuta ranije, giZ_Mo said:

Боље мини вал него афро.

29wqvm8.jpg

Ma i boju će postigne ne samo dužinu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...