Jump to content


Inifinity


JTGTS

Recommended Posts

40 minutes ago, Nixie said:

Za klasične zvučnike male i srednje efikasnosti da, to je i moj slučaj. Ne može drugačije nikako za pravi ugođaj. Doduše kod mene ne pada impedansa nigde ispod 4 oma a to nije nikakav izazov za iole kvalitetnije pojačalo.

Imaš i drugu grupu uživalaca, koji preferiraju visokoefikasne zvučnike koji se slušaju sa par vati uglavnom svetlećih.  I to sve ima smisla, dok impedansa ne pada ispod 4 oma. I naslušaš se muzike sa pola vata.

Slusao svetlece i nisam bio odusevljen.Lenje kutije znaju lepo da sviraju ako im obezbedis lepu rezervu snage.

Po meni sredina je najbolja jos ako spaja najbolje iz 2 sveta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, JTGTS said:

Slusao svetlece i nisam bio odusevljen.Lenje kutije znaju lepo da sviraju ako im obezbedis lepu rezervu snage.

Po meni sredina je najbolja jos ako spaja najbolje iz 2 sveta.

To su dve škole, ima tu svega i svačega, ja na žalost  nemam mesta u stanu za ono što bih želeo, a što mogu da napravim,  tako da ostajem pri trenutnom konceptu koji je u principu  isti kao kod tebe samo malo umanjen. DAC,  lampaški preamp i jako tranzistorsko pojačalo. A zvučnici taman toliki koliko ima mesta u sobi i da su dovoljno udaljeni od zidova.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Nixie said:

To su dve škole, ima tu svega i svačega, ja na žalost  nemam mesta u stanu za ono što bih želeo, a što mogu da napravim,  tako da ostajem pri trenutnom konceptu koji je u principu  isti kao kod tebe samo malo umanjen. DAC,  lampaški preamp i jako tranzistorsko pojačalo. A zvučnici taman toliki koliko ima mesta u sobi i da su dovoljno udaljeni od zidova.

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Peter said:

I ja sam o ovome razmišljao. Koja bi snaga bila potrebna u D klasi i koliko love da se dobije ozbiljan napredak ?

Tesko je reci koliko je snage potrebno, jer to zavisi od vise stvari. Ja bih probao sa Solajinim D-class, koji bi trebalo da ima dovoljno snage. Osim toga je Solaja u komsiluku, pa mozes lako da se dogovoris oko probe a verujem da bi i cena bila ok.

Link to comment
Share on other sites

Za vece modele koji su fabricki spremni za biamp - dodas jos jedno pojacalo i resena stvar. Cak i u slucaju ako je jedan par zv. konektora, nije problem dodati jos jedan par za bas.

Jos bolje, kod "mrtvaka" ici na punu aktivu. Sta bi inace ja radio sa mojim zvujama i 78dB osetljivosti. Impedansu da ne pominjem.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Verujem, ali  nisu mi savim jasni proizvođači zvučnika. Prave zvučnike kojima je sužen izbor pojačala koja ih mogu pogoniti za maksimalni rezultat. Time svesno smanjuju prodaju istih tih zvučnika. Koja im je to logika? To je kapitalizam, mora imati tržišnu logiku. Možda bolje sviraju zvučnici niske impedanse? Može se uz malo veći trud i trošak napraviti pojačalo da radi na 1om max. snagom, ali malo njih ima takve modele, osim za kola gde je to već izgleda uobičajeno.

Sve traži svoje, tržišna logika je po meni bila sledeća: treba gledati cenovni rang, ne znam koliko su koštale Kappe 6.2i 1992. godine kada su počele da se proizvode ali nisu bile jeftine sigurno tako da ko je imao love za njih imao je i za adekvatan amp. Tako je manje više i danas, kutije trenutno vrede oko 450 eur, treba uzeti polovan amp što jači za te pare, dakle Harman 6950r je toliko sad na KP, za te pare može da se uzme i Sansui AU-GX90 koji znam da sigurno može lepo da tera te kutije, ima tu još zanimljivih pojačala iz tog perioda a da nisu preskupa. Sve Infinity kutije iz Kappa serije traže baš jaka pojačala ali vraćaju to stostruko! Slušao sam stare Kappa 8 sa Krellom KSA-100 i Kappa 9 sa mojim bivšim pojačalom Vincent od 330 w na 4 ohm i na Kappa 8 je bio super zvuk a na Kappa 9 je falilo snage. Uglavnom u oba sistema kutije su mogle da popiju još duplo snage, to mi je bio utisak.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Krca44 said:

Nije Zr toliko daleko, 45 mina busem ?

Naravno da nije ( pretpostavljam da je BG u pitanju ).Veliku većinu hi fi tehnike sam i kupio u Beogradu ( Novom Beogradu ).Nego,citirani post sam shvatio tako,kao da je Šolaja iz Zrenjanina. Znam da on radi cevna pojačala . Nisam upućen da se bavi D klasom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Delija said:

Parasound Halo A21 ce bez ikakvih problema poterati i kutije kojima impedansa pada na 2 ohma, ali je za konkretne kutije cenovno overkill.

To je to. Treba izdvojiti 1000 mada može i za manje da se reši problem nekim zglavnim snagašem.

Kako stvari staje sa Denonom ? Oni nisu mnogo skupi. Dali bi mogli ući u kombinaciju ?

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, dragec said:

Sve traži svoje, tržišna logika je po meni bila sledeća: treba gledati cenovni rang, ne znam koliko su koštale Kappe 6.2i 1992. godine kada su počele da se proizvode ali nisu bile jeftine sigurno tako da ko je imao love za njih imao je i za adekvatan amp. Tako je manje više i danas, kutije trenutno vrede oko 450 eur, treba uzeti polovan amp što jači za te pare, dakle Harman 6950r je toliko sad na KP, za te pare može da se uzme i Sansui AU-GX90 koji znam da sigurno može lepo da tera te kutije, ima tu još zanimljivih pojačala iz tog perioda a da nisu preskupa. Sve Infinity kutije iz Kappa serije traže baš jaka pojačala ali vraćaju to stostruko! Slušao sam stare Kappa 8 sa Krellom KSA-100 i Kappa 9 sa mojim bivšim pojačalom Vincent od 330 w na 4 ohm i na Kappa 8 je bio super zvuk a na Kappa 9 je falilo snage. Uglavnom u oba sistema kutije su mogle da popiju još duplo snage, to mi je bio utisak.

Što se tehničkih parametara tiče, zvučnici su najproblematičniji. Proizvođači ne objavljuju merenja impedanse, frekventnog raspona i izobličenja, i to rade namerno a neki još tvrde kako je to apsolutno nebitno, što nije baš sasvim tačno. Kad bi ih neko naterao da to objavljuju, mnogi zvučnici se nikad ne bi ni prodavali u većem broju. Takođe mnogi testovi zvučnika su bla, bla, bla, nema merenja samo pričica. Ne kažem da su merenja bitnija od slušanja, ali ipak valjalo bi znati makar podatak o min. i max.  impedansi, da ne kupuješ nešto što tvoje pojačalo neće moći da pogoni na zadovoljavajući način. Ili da znaš da odmah ide i novo pojačalo uz zvučnike. Ili da  ne kupuješ zvučnike kojima je frekventni opseg izrazito nelinearan, ili imaju previše izobličenja, haotičnu fazu ili neke druge značajne anomalije.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Nixie said:

Što se tehničkih parametara tiče, zvučnici su najproblematičniji. Proizvođači ne objavljuju merenja impedanse, frekventnog raspona i izobličenja, i to rade namerno a neki još tvrde kako je to apsolutno nebitno, što nije baš sasvim tačno. Kad bi ih neko naterao da to objavljuju, mnogi zvučnici se nikad ne bi ni prodavali u većem broju. Takođe mnogi testovi zvučnika su bla, bla, bla, nema merenja samo pričica. Ne kažem da su merenja bitnija od slušanja, ali ipak valjalo bi znati makar podatak o min. i max.  impedansi, da ne kupuješ nešto što tvoje pojačalo neće moći da pogoni na zadovoljavajući način. Ili da znaš da odmah ide i novo pojačalo uz zvučnike. Ili da  ne kupuješ zvučnike kojima je frekventni opseg izrazito nelinearan, ili imaju previše izobličenja, haotičnu fazu ili neke druge značajne anomalije.

Problem je sto se i merenja vrse pod razlicitim uslovima (nisu standardizovana) pa i tu dolazi do razlika. Ja sam nailazio na razlicite krive i impedanse i frekv.opsega, itd. za iste zvucnike u razlicitim casopisima. Zato je neophodno ne samo objaviti merenja nego i pod kojim uslovima, sa kojom mernom opremom i na koji nacin su ta merenja izvrsena. A to je za vecinu korisnika previse komplikovana prica ...

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, DejanM said:

Problem je sto se i merenja vrse pod razlicitim uslovima (nisu standardizovana) pa i tu dolazi do razlika. Ja sam nailazio na razlicite krive i impedanse i frekv.opsega, itd. za iste zvucnike u razlicitim casopisima. Zato je neophodno ne samo objaviti merenja nego i pod kojim uslovima, sa kojom mernom opremom i na koji nacin su ta merenja izvrsena. A to je za vecinu korisnika previse komplikovana prica ...

Jeste. Mada je bolje imati bilo kakvo merenje nego nikakvo.

Znaju oni da korisnike više zanima izgled i fama koja prati pojedine proizvode.

U hifi se ne poštuju mnogo standardi, neki moraju zbog prodaje na određenim tržištima, recimo utičnice za mrežni napon, uzemljenje, izolacija, zračenje itd. To uglavnom da neko ne pogine ili da se nešto ne zapali. Ostalo radi ko kako hoće. Opet je najgore stanje sa zvučnicima. DAC, pojačala, to uglavnom ne odstupa puno od linearnosti niti ima neka izobličenja, ali lažu za snagu pojačala to im je omiljeni sport. Puno komercijalnih pojačala  kad gledaš specifikaciju ima veću deklarisanu izlaznu snagu, nego što vuče iz mreže.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, dragec said:

Treba probati, svaki Rotel koji sam imao je bio surovo jak ali je malo suvonjav i sirov u zvuku, najbolje mi je radio RA-05 a imao sam i 1520 i 1070. Dakle vise mi se svidja zvuk tih malih Rotela do 50W, nekako su muzikalniji ali ovde za Kappe treba mnogo vise snage. Mozda na kraju uzmem snagas i dac sa preampom, ionako cd izumire, bar mene mrzi da rezem vise...

Bez  zločestoće  971  u mostu imaju snage . al su kao mono blokovi  " van konkurencije  ! .  Je da su "analitični " al  imaju ono nešto ? .  no to je osobno , Al nećemo  kakat po konkurenciji :D

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, black coffe said:

Bez  zločestoće  971  u mostu imaju snage . al su kao mono blokovi  " van konkurencije  ! .  Je da su "analitični " al  imaju ono nešto ? .  no to je osobno , Al nećemo  kakat po konkurenciji :D

Mislim da pojačala koja rade u mostu nisu pogodna za izrazito niske impedanse. Tada svaka polovina mosta vidi pola impedanse zvučnika, znači još veći zahtev za strujom može dovesti pojačalo do strujnog limita, uključenja prekostrujne zaštite ako takva postoji.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nixie said:

Mislim da pojačala koja rade u mostu nisu pogodna za izrazito niske impedanse. Tada svaka polovina mosta vidi pola impedanse zvučnika, znači još veći zahtev za strujom može dovesti pojačalo do strujnog limita, uključenja prekostrujne zaštite ako takva postoji.

Je To je ako nema naponski pretvarač  ( poslije ili prije izlaza ) ,  :)  Jel naponski il  strtujno ?  :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, black coffe said:

Je To je ako nema naponski pretvarač  ( poslije ili prije izlaza ) ,  :) Jel naponski il  strtujno ?  :)

 

Mislim na stereo pojačalo koje ima mogućnost da se veže u mosni spoj, kada su kanali u protivfazi a zvučnik se vezuje na + pol svakog kanala. Tada se na istom otporu teoretski učetvorostručuje snaga jer je napon dva puta veći. Za takve trikove treba puuuno struje (2x više) i jezivo napajanje i hlađenje.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Nixie said:

Mislim na stereo pojačalo koje ima mogućnost da se veže u mosni spoj, kada su kanali u protivfazi a zvučnik se vezuje na + pol svakog kanala. Tada se na istom otporu teoretski učetvorostručuje snaga jer je napon dva puta veći. Za takve trikove treba puuuno struje (2x više) i jezivo napajanje i hlađenje.

A kao , 971  nema hlađenje ? , E  je al trafo  je na  granici ,  za ? a   kondenzatori su ostavljeni za poboljšavanje  u budučnosti napajanja ?  :) najte mi kakat po Rotelu .

To je golf II ka  za sve koji očeju slušat HI FI  , , a ne  naše čarolije  koje  neki čuju a neki ne - Ste  razočarani ? .

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Nixie said:

Jeste. Mada je bolje imati bilo kakvo merenje nego nikakvo.

Znaju oni da korisnike više zanima izgled i fama koja prati pojedine proizvode.

U hifi se ne poštuju mnogo standardi, neki moraju zbog prodaje na određenim tržištima, recimo utičnice za mrežni napon, uzemljenje, izolacija, zračenje itd. To uglavnom da neko ne pogine ili da se nešto ne zapali. Ostalo radi ko kako hoće. Opet je najgore stanje sa zvučnicima. DAC, pojačala, to uglavnom ne odstupa puno od linearnosti niti ima neka izobličenja, ali lažu za snagu pojačala to im je omiljeni sport. Puno komercijalnih pojačala  kad gledaš specifikaciju ima veću deklarisanu izlaznu snagu, nego što vuče iz mreže.

Sasvim tacno. Samo jedan dodatak ... Da bi ste prodavali neki HiFi uredjaj na trzistu EU, USA, itd. on mora da bude prethodno sertifikovan. Tu sertifikaciju rade drzavni instituti i oni tu proveravaju specifikacije u odnosu na raznorazne standarde. Da bi dobili taj sertifikat, proizvodjaci HiFi opreme ne izmisljaju specifikacije svojih uredjaja vec ih testiraju pod "posebnim" uslovima. Recimo, kada dajete specifikaciju za AV Receivere, onda se izlazna snaga daje ali kada je opterecen samo 1 ili 2 kanala. Nikada se ne daje specifikacija kada su optereceni svi izlazni kanali. Tako da oni u principu ne lazu, ali i ne testiraju onako kako bi to trebalo - ili kako bi se to ocekivalo. Sertifikator ustanovi da je ta specifikacija tacna - to sto nije relevantna je druga stvar. Tako da tu zbilja postoji puno manipulacija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...