Jump to content


Preporuka za DAC


Igorpl

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Kao i svi imam dilemu oko nabavke DAC-a

Trenutno imam raspberry pi zero w sa mamboberry dac-om ali bi pravio neki dac.

E sada posto na ebay i po kineskim sajtovima ima dosta kitova interesuje me da neko ko je već radio ovako nešto preporuči neku varijantu koja svira....

Potrebno je da ima ulaz za usb a planiram da uzmem neku xmos varijantu pa da preko i2s-a priključim. Naravno radije bih uzeo samo pločicu pa sam nabavljao komponente kako bog zapoveda uz naravno modifikacije u napajanju i slično... Ako neko ima neke sugestije dobro će doći.

Takođe me ineresuje i varijanta za raspbbarry pi ali sa onim isolatorom koji kao galvanski odvaja dac od Pi-ja. 

U tom slučaju da li je bolje uzeti master dac ili naku pločicu kao klok generator i neki slave dac kao što je alo boss? Takođe me jako interesuje i onaj audiphonic dac pa ako ga neko ima neka kaže neku reč o njemu ako ga je poredio sa nekim kvalitetnim dac-om?

Takođe me jako interesuje i onaj DDDAC pa bih voleo da znam da li vredi to praviti i da li ga neko ima. Čuo sam dosta dobrog o njemu a vidim da varijanta na njihovom sajtu košta i preko 2000 eura mada bi ja to pravio sam od početka od ploče do komponenata. Šeme postoje jedino nema dobar razdvojen print za pločice pa ako neko ima fajlove bio bi mu zahvalan da ne moram da se cimam i crtam iznova...

Znam da ima verovatno mnogo tema ovde ali nov sam i bilo bi dobro ako već znate da mi llinkujete iste ako može da ne tražim....

Jeste da je mnogo ovde zahteva i pitanja ali razumite me.... Hvala svima koji žele da pomognu unapred.

Link to comment
Share on other sites

Ok a da li imate šemu ili fajlove za izradu pločica i kako to čudo na kraju svira obzirom da se treba potruditi, tj glavno pitanje je da li se treba potruditi i da li se dobija stvarno dobra komponenta?

Mene konkretno zanima samo fajlovi za glavnu ploču i one pojedinačne 4 koje idu jedna na drugu.

Ima šema na njihovom sajtu pa čak i slike pločice, sve se to može odraditi po raznim programima za PCB ali ako već ima neko bio bi mu zahvalan na istim... Ako ne onda ću biti primoran da sam crtam iznova i kaććim fajlove....

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Igorpl said:

E sada posto na ebay i po kineskim sajtovima ima dosta kitova interesuje me da neko ko je već radio ovako nešto preporuči neku varijantu koja svira....

Била је давно групна куповина и ово се веома добро показало. Није Хај Енд али вреди.

https://www.ebay.com/itm/24bit-192KHz-DAC-DIY-KIT-Lampucera-CS8416-PCM1798/254067997704?hash=item3b27a1fc08:g:~sMAAOxyXWdQ8YG0:rk:3:pf:1&frcectupt=true

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Igorpl said:

Ova bez transformatora je interesantnija je ova bez jer može da se doda XMOS bez dodatnih prepravki

Пробао сам додавање асинхроног модула али цена плочице је к'о ДАЦ без трансформатора. Оквирно.

Link to comment
Share on other sites

A jel ima neko ko je poredio sa nekim ozbiljnijim uređajem?

Cela priča oko hifi hiend ili kako več se uvek svodi na ovo je dobro i ovo...

Ja se retko srećem sa odogovrima tipa upoređeno je sa ovim i ovim i dalo je te i te rezultate.

Da me pogrešno ne shvatite ali voleo bih uz preporuke neka poređenja ako neko ima...

Danas je jako puno tih primamljivih kineza sa zvučinm karakteristikama na papiru, verujem da oni imaju potencijal uz neku prepravku da budu bar približno to što se obećava kvalitetom dac čipova uz izmene u analognom delu kao i izmene u smislu kvalitetnijih komponenata.

Pa me čisto zanimaju utisci kupovina i poređenja naravno....

Naravno da to nije kao kada čuješ uživo ali opet je koliko toliko pomoć...

Što se tiče cene xmos-a nisam ja tražio baš da prođem najeftinije moguće ali bih kao i svi mi da ubodem sveti gral tj što jeftinije a da to bude što približnije zvuku nekog doborg uređaja...

Puno tražim ali ko zna...

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Igorpl said:

A jel ima neko ko je poredio sa nekim ozbiljnijim uređajem?

Cela priča oko hifi hiend ili kako več se uvek svodi na ovo je dobro i ovo...

Davno sam objavio temu o ovom DAC-u. Do sada se nije niko javio sa nekim uređajem u klasi preko 2000eu da ga poredimo, a ja ne znam nikog sa tako skupom opremom koga to poređenje zanima. U pravljenje se krenulo na bazi priče po netu, moja procena je bila tada (pre tri godine) da nema ništa bolje u DIY varijanti. Možda ima zainteresovanih za test, ja sam uvek raspoložen, makar da znam šta sam napravio.:D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nixie said:

Davno sam objavio temu o ovom DAC-u. Do sada se nije niko javio sa nekim uređajem u klasi preko 2000eu da ga poredimo, a ja ne znam nikog sa tako skupom opremom koga to poređenje zanima. U pravljenje se krenulo na bazi priče po netu, moja procena je bila tada (pre tri godine) da nema ništa bolje u DIY varijanti. Možda ima zainteresovanih za test, ja sam uvek raspoložen, makar da znam šta sam napravio.:D

Donecu ti ja moj uz kablove i mene zivo interesuje sta bolje svira.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Igorpl said:

E pa bilo bi lepo porediti ta dva pošto i ovaj ako se uzima kod prodavca izađe negde nešto tek preko 2000 eura.

Koliko bi te izašlo kit 4kom. DAC pločice + motherboard?

Ovaj ddac je poređen u fazi izrade sa M2 tech young, ali ne sa tim napajanjem koje ima JTGTS nego sa onim malim fabričkim i nekim DIY. Bio je bolji dddac u oba slučaja, ali nije bilo testirano u mom sistemu, kratko je trajalo i USB kabal je bio neki generic PRC tako da ne mogu ništa da tvrdim bolje/nije bolje dok ne čujem kod sebe.

Ali pošto je taj M2 poznat kao DAC kome se zvuk puno menja zavisno od napajanja, što u principu manje više važi i za sve ostale koji imaju eksterno napajanje, biće zanimljivo čuti ga sa tim Palmer beterijskim napajanjem.

Nego ja ne mogu ove nedelje nikako naći vremena za testiranje od obaveza na poslu, nego tek sledeće nedelje.

Link to comment
Share on other sites

dddac svaka pločica je 131 euro bez da te oderu  ovde na carini

Glavna pločica je 136 eura i to je sve u kit varijanti znači lemiš sam šrto nije nikakv problem.

Cena preko 2000 eura je za njihov komplet u to ulaze 4 pločice, glavna pločica, njihovo neko napajanje posebno, 2 komada transformatora cemag koji koštaju 200 i više eura par i to za izlaz umesto kondenzatora koje ste vi stavljali, kućište i raspbarry pi plus isoaltor board.

mada ta varijanta sa raspbbery-ijem mi se nikako ne sviđa čak i ako ima izolator jer je isti katastrofa što se tiče smetnji. Po meni je bolje priključiti dodatno neki gotov xmos usb modul.

Kada se pravi u kućnoj izvedbi sve najbolje komponente da se uzmu po za jednu pločicu i za glavnu ploču ne može da izađe preko 40 eura sve komponente za obe plus štampanje pločiica.

Link to comment
Share on other sites

On 23.1.2019. at 23:36, Igorpl said:

mada ta varijanta sa raspbbery-ijem mi se nikako ne sviđa čak i ako ima izolator jer je isti katastrofa što se tiče smetnji. Po meni je bolje priključiti dodatno neki gotov xmos usb modul.

Zaboravi na to, uzimaš obavezno WAVEIO ili JLSOUNDS USB to I2S karticu, inače džaba ste krečili.:D

http://luckit.biz/

http://jlsounds.com/i2soverusb.html

Za izlaz ja lično preferiram kondenzatore, 4kom. Jantzen Silver Z od 4,7uF bajpasovanih sa 10nF PP košta sa poštarinom oko 120eur kod  http://www.marsaudio.eu/html/jantzen_a_.html u Sloveniji. Mundorfi su previše skupi. Naručuješ po dva komada zbog carine da ništa ne platiš. Ako te ne zanima balansirani izlaz, onda ti i dva kom. završavaju posao.

Nemoj uzimati manje vrednosti kondenzatora od 4,7uF, jer ima pretpojačala (i pojačala) sa malim ulaznim otporom (recimo 10koma), pa ako priključiš na neki takav (a kondenzator mali), biće problema sa reprodukcijom niskih frekvencija.

Nemoj koristiti onaj izlazni filter (paralelni kondenzatori na izlazu, opcija) jer dosta lošije zvuči na visokim frekvencijama, prvo sam stavio i nisam bio zadovoljan dok nisam to skinuo.

 

Link to comment
Share on other sites

Za jl sound sam čuo za varijantu da se recimo DSD pušta direktno sa kartice ali samo one verzije 1.

bez dac-a i da to svira odlično.

Navodno se veuju low pass filteri na data i lrct izlaz sa kartice i to ide direktno u preamp ili integralno pojačalo....

Jedno je levi jedno desni signal a ground je za oba isti pi tj gnd naravno.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...