Jump to content


Азимут :: Запажања, ламентације и утицај на репродукцију.


InSides

Recommended Posts

10 minuta ranije, zbrujic said:

Ih, šta je godina? Pitanje je staro vekovima :) 

ОК, покушаћу да напишем на ову тему пар параграфа око предложене методологије ових дана, па би могли овде да је мало дискутујемо пре него се бацим на мерења?

Link to comment
Share on other sites

Идеја за методологију је следећа:

  1. Користио бих SME 3012 и SPU #1 због лаког репетитивног подешавања антискејта, и то у распону од 0 g (0 mN) до 3 g (30 mN) у корацима по 0.5 g (5 mN);
  2. Мерио бих (1) THD+N по каналу, (2) апсолутни ниво по каналу и (3) преслушавање;
  3. Користио бих Devialet преко USB порте у мерни компјутер, где се налази ARTA (за THD+N мерења) и Audacity (за мерења спектра, апсолутног нивоа и преслушавања);
  4. Користио бих и USB микроскоп да покушам ухватити дефлексију кантилевера (али не могу да будем сигуран у успех ове фазе подухвата).

Питања, савети, мишљења?

On 16.1.2019. at 18:00, zbrujic said:

Pa, staro pitanje je kako se čuje skejting.

П.С. Планирам да забележим и субјективни резултат, свакако.

Link to comment
Share on other sites

Da li imas nameru probati "klasicne" metode za podesavanje anti-skate-a kakve se koriste na RTB test ploci ( deo bez brazdi i signala ) i Hi-Fi News test lp sa, kako neki kazu, maximalnom modulacijom... ?

Ako je moguce, da znamo kakvi se rezultati dobijaju ovakvim metodama podesavanja ?

Uzgred, zarko ocekujem rezultate, kad stignu.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Krca44 said:

Da li imas nameru probati "klasicne" metode za podesavanje anti-skate-a kakve se koriste na RTB test ploci ( deo bez brazdi i signala ) i Hi-Fi News test lp sa, kako neki kazu, maximalnom modulacijom... ?

Ako je moguce, da znamo kakvi se rezultati dobijaju ovakvim metodama podesavanja ?

Uzgred, zarko ocekujem rezultate, kad stignu.

Ето, заборавио најважније.

Користио бих 300Hz сигнал са Hi-Fi News тест плоче. :)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, InSides said:

Користио бих 300Hz сигнал са Hi-Fi News тест плоче.

Tracks 6, 7, 8: Bias setting: 300Hz tone, both channels at +12dB, +14dB, +16dB, respectively
These tracks are for setting anti-skate. If the 300Hz test tone is heard distorting or buzzing on either channel, then the anti-skate function needs to be adjusted. Each successive track is more difficult for the arm and cartridge; increasing tracking force towards the top of the cartridge's recommended range will assist in properly resolving these tracks. 

Ovo je mono signal, right? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zbrujic said:

Tracks 6, 7, 8: Bias setting: 300Hz tone, both channels at +12dB, +14dB, +16dB, respectively
These tracks are for setting anti-skate. If the 300Hz test tone is heard distorting or buzzing on either channel, then the anti-skate function needs to be adjusted. Each successive track is more difficult for the arm and cartridge; increasing tracking force towards the top of the cartridge's recommended range will assist in properly resolving these tracks. 

Ovo je mono signal, right? 

Ваљда није, каже оба канала. ARTA (чини ми се) дозвољава мерење THD+N по каналу, тако да могу да лепо испратим промене.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, zbrujic said:

Pa, mono signal je (trebalo bi) rezan samo u horizontalnoj ravni i daje identičan izlaz na oba kanala. Trebalo bi da je mono. 

Претпостављам. Али увек могу питати. :)

Идеја је била користити траке 1, 4 и 8 на другој страни, како би се могао утврдити утицај антискејтинга на почетак, средину и крај плоче - 300Hz тон на +15dB.

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom su najveća odstupanja u trackingu između 75 i 90mm od centra ploče. Prema kraju cca 65mm čak postiže idealnu tangetu u trekingu brazde, pa opet naglo raste greška iza 60mm.

Verujem da je taj 300Hz track snimljen stereo sa oba kanala u punom izjednačenom nivou, što bi na neki način trebao da bude "mono", ali ne i fizički mono narezan signal na vinilu. Moguće je i da loše pretpostavljam, nemam tu test ploču.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zbrujic said:

S onim "mono" htedoh da pitam kako će se meriti cross-talk? 

Једино уз помоћ траке Side 1, Band 4+5 (pink noise, L and R, -20dB) - свакако би напоменуо у методологији да је преслушавање прерачунато само за средину плоче...

...мада, проверићу свакако који су резултати и са осталим тракама.

Link to comment
Share on other sites

Мали апдејт.

Провео сам ових пар дана у развоју табеларне скрипте која би прорачунавала THD+N на основи FFT спектра који ради Audacity на основи снимке.

Зашто

  1. Зато што ARTA мери THD+N у реалном времену а ја бих хтео уједначени резултат;
  2. Зато што могу да овако упоређујем и између канала и између мерења.

Како

Прерачуни су базирани на пар разложених формула презентиране у овом YouTube видеу:

Табела прима (1) до 4096 вредности (FFT window = 8192 samples), како и (2) вредност фундаменталног тона. На основу тога, проналази првих 30 (*) хармоника, и даје финалну THD+N вредност у процентима.

(*) 30 хармоника је више но довољно за уједначени резултат. Разлика помеђу вредности на бази 30 хармоника и 60 хармоника је ~0.038%. Као апсолутна разлика између вредности, не разлика на апсолутну вредност. Практично занемарљиво. :)

Резултат

Да будем сигуран да ради како треба, урадио сам 20+ пробних мерења.

Резултати које даје скрипта су скоро (**) идентични вредностима које даје ARTA.

(**) Делта је ~0.57% (апсолутна разлика између вредности). Није најоптималније, али је више но довољно прецизно за упоређивања зато што је разлика конзистентно иста.

Занимљивост

Знате како кажу, надај се најбољем, очекуј најгоре? Није баш најприкладна узречица за овај случај, али ипак.

Мерио сам 300Hz тон, +15dB, прва трака на другој страни тест плоче, значи почетак саме плоче.

Резултати:

THD+N (L): 1.4194%
THD+N (R): 0.7867%

Елем, укупна хармониска изобличења на левом каналу су ~80% виша у однос на десни.

Или, визуелно:

nID41bk.png

Бар знамо да неће бити досадно.

 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Father said:

Da li si probao isto merenje i sa tvojim ručkom i Denonom?

Нисам. Не би било одговарајуће.

Та ручка је дизајнирана са претпоставком да је прогресивни антискејтинг путем пластичног водића довољан за елиминацију скејтинг силе. Али нема могућност за поновљиво, проверљиво подешавање антискејтинг силе.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Father said:

Mislio sam, čisto da vidiš vrednosti koje daje u okviru svojih mogućnosti i eventualno uporediš sa najboljim merenjima sa SME.

Хоћу, свакако.

Ова порука раније је била само најава за тест који ће, по садашњим проценама, трајати бар десетак дана, зато што тражи баш пуно времена које је луксуз када је цела породица код куће.

 

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno sam uradio jedan od ovih testova, na trakama A6-A9 (+12 do +18dB). Sve su pri kraju strane. 

TEchnics 1210 stock ručka i Denon 103 (VTF 2.2g). 

THD procente sam računao "ručno" za, mislim, prvih 6 harmonika. Ovo su bili rezultati (sad se ne sećam, ali verovatno prosečni za dva kanala): 

image.png.35af1d7f2946377395d9fd42506b1cb9.png

Offtopic:

Poslednja traka se smatra "torture" testom i kod mnogih setupa će igla iskakati iz brazde. Ako nisam nešto zeznuo, amplituda brazde (na 300Hz) je 93 mikrona (ovo valjda treba da se upoređuje s "tracking ability"). 

Šta tačno izbaci tip iz brazde, budući da su ubrzanja (za tu frekvenciju i tu amplitudu) još uvek mala? 

Link to comment
Share on other sites

Ово је изванредно, хвала на посту!

4 sati ranije, zbrujic said:

Svojevremeno sam uradio jedan od ovih testova, na trakama A6-A9 (+12 do +18dB). Sve su pri kraju strane. 

Идеја је била користити траке B1, B4 и B8 зато што су све +15dB, и једина разлика је локација на плочи, што је идеални распоред за тест како сам ја замислио.

4 sati ranije, zbrujic said:

THD procente sam računao "ručno" za, mislim, prvih 6 harmonika. Ovo su bili rezultati (sad se ne sećam, ali verovatno prosečni za dva kanala): 

Супер изгледа. Ова скрипта коју сам развио користи веома једноставну формулу - највећа компликација и прави разлог зашто сам је радио је аутоматска идентификација хармоника.

4 sati ranije, zbrujic said:

Šta tačno izbaci tip iz brazde, budući da su ubrzanja (za tu frekvenciju i tu amplitudu) još uvek mala? 

Нисам сигуран да су баш мала - али не могу понудити конкретне вредности.

Убрзања јесу највећа на том делу плоче, и у комбинацији са екстремном модулацијом, не чуди ме да је названа трака за мучење...

...искрено, увек сам се питао која је поента таквих трака.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, InSides said:

Идеја је била користити траке B1, B4 и B8 зато што су све +15dB, и једина разлика је локација на плочи, што је идеални распоред за тест како сам ја замислио.

Da, jasno je. Nisam ja tako ambiciozno ušao u svoj "eksperiment" :) 

1 hour ago, InSides said:

Нисам сигуран да су баш мала - али не могу понудити конкретне вредности.

Ubrzanja se menjaju s kvadratom (kružne) frekvencije. Na 10kHz, na primer, su neuporedivo veća. Tamo (u gornjem delu spektra) ih i RIAA dodatno uvećava. Ova ubrzanja na 300Hz se ni "ne vide" u odnosu na njih. 

Znam da nije vezano za konkretni topic (AS), ali bih baš voleo da nam neko otkrije prirodu ovog iskakanja igle na 300Hz. Držim da mora biti nešto vezano za konstrukciju zvučnice (zamišljam da nešto, zbog velike amplitude, udari u neki graničnik i time angažuje naglo veliku masu). 

/usput, tracking ability Ortofon zvučnica, na primer, se obično daje na bliskih 315Hz/

 

Još jedan aspekt bih dodao za razmatranje... S jedne strane, bar su ta moja merenja takva, se pokazalo da THD raste s nivoom signala, a sa druge, treba imati na umu da je +15dB na 300Hz vrlo glasan signal. Ovih +15dB se na pločama (nekim, nipošto ne svim) može očekivati niže, možda ispod 150-200Hz. 

Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih za pojašnjenje. Ne posedujem tu test ploču. Čudno mi je kada navodite vrednosti nivoa signala +12db do +18db..?? Zar pravilan signal nije do 0db u digitalnom, a u analognom svetu do -3db ili čak -6db da bi pikovi bili tik do "crvenih nivoa".

RTB test ploča je rezana ako se dobro sećam 1kHz pun nivo do 0db. FR je -10db za niski opseg do 1kHz, a -20db za visoki opseg.

Ako može pojašnjenje zašto je nivo tih 300Hz toliko iznad 0db?

Link to comment
Share on other sites

Prvo, ima više standarda šta je na ploči 0dB. Bio je standard da je to 5cm/s (za kanal?), ali je bilo i drugih standarda. 

Mislim da već ta RTB ploča koristi peak (mono) brzinu od 8cm/s, što ne odgovara gornjem. 

A ploče sa signalom umeju da odu i 20dB iznad ove "nule". 

Link to comment
Share on other sites

Insides i ja smo diskutivali već o test pločama. Njih zapravo režu bez inverzne riaa ekvilizavije, znači linearno, pa se zato pojavljuje FR u razlici od 40db od 20Hz do 20 kHz na snimcima. Gde je samo 1kHz na nula db tj. ne izmenjen riaa ekvilizacijom u preampu.

RIAA na 315 Hz ima +5.27db, što valjda znači da je nivo na vinil rezan bez inv. riaa sa nivoom od +6.73db da bi se na izlazu dobilo +12bd. I tako sve glasnije do konačnih 18 db.

Ako sam ja to dobro shvatio? Zar to ne dovodi preamp u kliping? Taj track je valjda namenjen isključivo za proveru trackinga u nemogućim uslovima, po principu, ako ovde ne iskoči onda nemaš briga po tom pitanju. Svakako je interesantan za pravilno podešavanje AS. Meni je sasvim dovoljna i 1812-ta Čajkovskog pred kraj A strane da pravilno podesim AS i sada više nemam iskakanja kada krenu topovske kanonade.

Možda grešim, ali mislim da taj 300Hz track nije najreferentnija opcija za ova merenja.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zbrujic said:

Još jedan aspekt bih dodao za razmatranje... S jedne strane, bar su ta moja merenja takva, se pokazalo da THD raste s nivoom signala, a sa druge, treba imati na umu da je +15dB na 300Hz vrlo glasan signal. Ovih +15dB se na pločama (nekim, nipošto ne svim) može očekivati niže, možda ispod 150-200Hz. 

Могу да потврдим.

Мучио сам се пар сати да схватим зашто 300Hz +12dB даје THD+N око ~1%, док 300Hz +16dB даје THD+N ~9%.

Морао сам модифицирати параметре Devialet-овог phono-а да не би гурао Audacity у overload. THD+N још расте, свакако, променом нивоа сигнала, али не тако драстично - него више у прилогу тренда који поставља раније прикачена табела:

7 sati ranije, zbrujic said:

image.png.35af1d7f2946377395d9fd42506b1cb9.png

У сваком случају, један веома видљива бенефиција ових низа тестирања је то што сам утврдио потенцијални проблем у коду за контролер који се не корегира аутоматски.

Више о тога до крају дана у тему о систему, само да средим графиконе.

3 minuta ranije, Father said:

Zar to ne dovodi preamp u kliping?

Доводи. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...