Jump to content


Азимут :: Запажања, ламентације и утицај на репродукцију.


InSides

Recommended Posts

Just now, InSides said:

Не знам дали би имало поенте ићи на вишу резолуцију?

Ne znam ni ja. 

Navedoh ovo zbog činjenice da bi gušći/ređi spektar dao različit rezultat cross-talka u dB. A, ako je tako, gde i na kom dijagramu treba "hvatati" onih 25dB. Mislim da bi čak i 1kHz signal bolovao od ove relativizacije. 

Ima i još jedna stvar... I vertikalna osa je zavisna od gustine, a mislim (nisam siguran) i razlika dva kanala. 

Moram ipak nešto pročitati o tom cross-talku, da ne pričam više napamet. 

5 minutes ago, InSides said:

Звучница Denon DL-103, сериски број #5473 (*), измерени output од 0.30mV на оба канала

Zakleo bih se da na slici piše 0.39mV. Nemoguće. :) 

Link to comment
Share on other sites

Muči me samo jedna stvar: kako izgleda referentni "0" signal.

Sa tim referentnim signalom treba uporediti onaj snimljeni i to je rezultat, koji možemo proglasiti za preslušavanje između kanala.

Možda bi mono ploča pomogla da se utvrdi razlika između kanala?

Link to comment
Share on other sites

@InSides: Svaka cast na temi, detaljima i zelji za eksperimentisanjem, hvala!

Pitanje (mozda sam propustio): Koliki znacaj je dat "optickom" azimutu u ovom eksprimentu?

U mom slucaju, prioritet stavljam na pravilni "gaz" igle, te sve zvucnice uglavnom podesavam tako da sama igla bude idealno (ili sto pribliznije) normalna na povrsinu ploce. Ovo (normalno) ne daje idealne merne rezultate, ali to je tradeoff na koji sam spreman...

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zbrujic said:

Zakleo bih se da na slici piše 0.39mV. Nemoguće. :) 

DL-103 са output-ом од 0.39mV? Можда.

Мада, разлика од више од 50% на декларирани излаз ми делује невероватно.

6 minuta ranije, ras said:

Muči me samo jedna stvar: kako izgleda referentni "0" signal.

Sa tim referentnim signalom treba uporediti onaj snimljeni i to je rezultat, koji možemo proglasiti za preslušavanje između kanala.

Možda bi mono ploča pomogla da se utvrdi razlika između kanala?

Плоче које очекујем имају траке:

  1. L канал 1,000Hz, R канал без модулације;
  2. L канал без модулације, R канал 1,000Hz;
  3. L+R канал 1,000Hz.

То би онда дало референцу, чини ми се.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Pitanje: Koliki znacaj je dat "optickom" azimutu u ovom eksprimentu?

Једна од дилема које сам хтео да расчистим овим експериментима је дали "оптички" корегиран азимут је довољно добар.

У мом случају, најидеалнији азимут је при отклону од 0.4°. То је резултат мерења и слушних тестова, свакако, али то није нешто превише далеко од номиналне вертикале. Оптички метод је проблематичан кад постоји девијација (*) споја игле и кантилевера и/или дисбаланс у мотору звучнице.

Укратко, чак и за критичко слушање, рекао бих да је оптички метод довољно добар. Али сада (бар ја) имам оквирне параметре колики ступањ побољшања могу да очекујем ако решим да потрошим време на корекцију азимута по овим принципима.

(*) Интересантно је да су на промене азимута осетљивији ручно рађене звучнице, као и егзотични профили игала. Свакако, те звучнице су нешто вишег ценовног ранга, и генерално очекивање је потрошити више времена на подешавање и истискивање перформанси.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, InSides said:
23 minutes ago, zbrujic said:

Zakleo bih se da na slici piše 0.39mV. Nemoguće. :) 

DL-103 са output-ом од 0.39mV? Можда.

Japanac je samo tako zavrsio nulu prilikom pisanja, cini se meni, oni pisu u kontra smeru ili barem tako stampaju svoje knjige ( krece se od kraja ka nasem pocetku, to je njihov smer )

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Krca44 said:

Japanac je samo tako zavrsio nulu prilikom pisanja, cini se meni, oni pisu u kontra smeru ili barem tako stampaju svoje knjige ( krece se od kraja ka nasem pocetku, to je njihov smer )

Надао сам се да је тако - у противном - са овим подешавањима за појачање сигнала бих стално био у overload.

Link to comment
Share on other sites

Ona plastika ili teflon po kome kliza osovina za nagib azumuta se podmazuje nečim za obezbeđivanje najmanjeg trenja?

Kako je rešen antiscating ručke?

Kojim sistemom se uopšte podešava antiscating, jer mislim da takođe dosta utiče na predmetna merenja i realan uvid.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, InSides said:

ByZdTdq.jpg

Tasteri su ON/OFF/Reset? Ili si i ovde smislio nešto automatizovano? 

brisi.thumb.png.9abc1dec379b84ab7f954c6323cffeaf.png

Kad malopre pričah o gustini spektra... Da pojasnim. 

Na slici je razlika spektara (levi minus desni) kanal nekog stereo zapisa. Plava je s gustinom FFT Size = 65536, a narandžasta FFT= 2048. 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, InSides said:

Једна од дилема које сам хтео да расчистим овим експериментима је дали "оптички" корегиран азимут је довољно добар.

У мом случају, најидеалнији азимут је при отклону од 0.4°. То је резултат мерења и слушних тестова, свакако, али то није нешто превише далеко од номиналне вертикале. Оптички метод је проблематичан кад постоји девијација (*) споја игле и кантилевера и/или дисбаланс у мотору звучнице.

Укратко, чак и за критичко слушање, рекао бих да је оптички метод довољно добар. Али сада (бар ја) имам оквирне параметре колики ступањ побољшања могу да очекујем ако решим да потрошим време на корекцију азимута по овим принципима. 

(*) Интересантно је да су на промене азимута осетљивији ручно рађене звучнице, као и егзотични профили игала. Свакако, те звучнице су нешто вишег ценовног ранга, и генерално очекивање је потрошити више времена на подешавање и истискивање перформанси.

Hvala na odgovoru!

Postavio sam pitanje o optickom azimutu, kako bih saznao sa kolikom preciznoscu je on u pocetku podesen. Na primer, evo slike podesenog azimuta za Microline iglu (AT440):

Azimut.jpg

Posto je ovom metodom moguce videti i sam vrh igle, opticki podesen azimut je skoro idealan u odnosu na ogledalo ispod.

Ovakvo podesavanje izaziva debalans kanala od oko 2dB, ali QC kod ovih glava nikada nije bio bas sjajan. Koriscenjem balans kontrole, ovo se ponistava (naravno, nepovoljni crosstalk ostaje).

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, zbrujic said:

Tasteri su ON/OFF/Reset? Ili si i ovde smislio nešto automatizovano? 

Леви тастер је номинално (опет та реч!) on/off, a десни тастер је селектор брзине окретања (33/45).

Е сада:

Док је грамофон у stand-by моду (нема ротације):

  1. Кратак притисак на лево дугме стартује ротацију;
  2. Дуг притисак на десно дугме приказује тајмер репродукције звучнице.

Док је грамофон у моду приказа тајмера (нема ротације):

  1. Кратак притисак на десно дугме мења тајмере (контролер има три тајмера, за три ручице/звучнице);
  2. Дуг притисак на десно дугме излази из мода приказа тајмера (након 10 секунди излазак је аутоматски);
  3. Дуг притисак на лево дугме ресетује тајмер који је у том моменту приказан.

Док је грамофон у моду рада (има ротације):

  1. Кратак притисак на лево дугме стопира ротацију;
  2. Кратак притисак на десно дугме мења брзину ротације;
  3. Дуг притисак на десно дугме мења мод контроле брзине (аутоматска регулација или нема регулације - регулација је ручна);
  4. Дуг притисак на лево дугме снима у меморији контролера тренутне параметре контролера због дебагирања (ако има потребе).

Како сам раније писао, код за све ове функције је јавно доступан.

39 minuta ranije, zbrujic said:

Kad malopre pričah o gustini spektra... Da pojasnim. 

Na slici je razlika spektara (levi minus desni) kanal nekog stereo zapisa. Plava je s gustinom FFT Size = 65536, a narandžasta FFT= 2048. 

Ето. FFT = 2048 је најмања вредност која је показала све релевантне пикове. 

31 minuta ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Postavio sam pitanje o optickom azimutu, kako bih saznao sa kolikom preciznoscu je on u pocetku podesen. Na primer, evo slike podesenog azimuta za Microline iglu (AT440):

Posto je ovom metodom moguce videti i sam vrh igle, opticki podesen azimut je skoro idealan u odnosu na ogledalo ispod.

Ovakvo podesavanje izaziva debalans kanala od oko 2dB, ali QC kod ovih glava nikada nije bio bas sjajan. Koriscenjem balans kontrole, ovo se ponistava (naravno, nepovoljni crosstalk ostaje).

На изглед ово делује малтене идеално. :)

Свакако, мора се одлучити, дали је важнији баланс канала или минимизација преслушавања. У доста случајева, минимизација преслушавања води и до уједначења output-а канала, али то није увек тако. Ја лично преферирам што мање преслушавања, па макар и на штети баланса. (*)

(*) Овде је веома важно да напоменем да је код мене, чак и при максималној девијацији од 2.5°, дисбаланс канала био је мањи од 2dB (тачније 1.2dB).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Ona plastika ili teflon po kome kliza osovina za nagib azumuta se podmazuje nečim za obezbeđivanje najmanjeg trenja?

Kako je rešen antiscating ručke?

Kojim sistemom se uopšte podešava antiscating, jer mislim da takođe dosta utiče na predmetna merenja i realan uvid.

Не подмазује се уопште.

Трење је минимално, руб путање (елисовидна формација) је веома оштар - како је осовина округла, осигурава се најмањи могући контакт површина. Путања је израђена путем 3D принтера употребом специфичног филамента произвођача Igus - филамент се зове iglide Tribo, и дизајниран је специфично за израду делова што мањег трења. Нешто више о филаменту, његовим карактеристикама и поређења са традиционалним филаментима на овом линку.

Ручица тренутно нема монтирани антискејтинг механизам. На мишљењу сам да је тренутно, у овим условима, и овим параметрима ручице (ефективна дужина 307мм) непотребан. Свакако, будући експерименти показаће да ли сам у праву. @zbrujic је прилично погодио идеју да је ова ручица постала експериментална платформа за испитивање параметра.

То не значи да ручица нема антискејтинг. Иста та осовина за контролу азимута прихваћа два типа механизма за унос антискејтинг подешавања - (1) традиционални канап са тегом (преко затвореног лежаја), и нешто модернији (2) магнетни антискејтинг.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Efektivna dužina 307mm. Da li si konstruisao nekakav protraktor za sopstvene potrebe podešavanja zvučnice u horizontalnom pravcu?

Јесам. Цртао и своје (Baerwald и Lofgren - Stevenson-ове идеје ми никад нису легле), користио и одличан Conrad Hoffman-ов програм (Arc Template Generator).

Најбоље слушне резултате даје Lofgren B геометрија. Било би чудно да није тако - ручица је дизајнирана у складу са тим идејама.

Just now, Father said:

... I da li si pravio nekakva merenja na temu distotzija pri trackingu?

Нисам још радио емпириска мерења. Искрено, нисам ни размишљао о методологији. Мораће то да мало чека, сада када су у плану (1) VTA/SRA и (2) анти-скејтинг.

Свакако, ако имаш идеје о методологији, радо би их прегледао и укључио у експерименте.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, InSides said:

Свакако, ако имаш идеје о методологији, радо би их прегледао и укључио у експерименте.

Mogao bih da konstruišem protraktor za tvoju geometriju po svojoj koncepciji pa da eventualno uporediš. Potrebna mi je osna udaljenost centra tanjira do centra rotacije ručke. Efektivnu daljinu si mi već dao 307mm.

Eventualna metodologija... morao bih da razmislim svakako pa da nešto predložim, ali ne bi se mnogo razlikivalo od dosadašnjih poređenja odziva i eventualno njegove stabilnosti pri reprodukciji. Kada nešto koncipiram na tu temu poslaću na PP eventualni predlog.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Father said:

Mogao bih da konstruišem protraktor za tvoju geometriju po svojoj koncepciji pa da eventualno uporediš. Potrebna mi je osna udaljenost centra tanjira do centra rotacije ručke. Efektivnu daljinu si mi već dao 307mm.

Извини, проткала се грешка раније. Ефективна дужина ручице је 312 милиметара.

Pivot-to-spindle = 298.5 милиметара.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, InSides said:

Извини, проткала се грешка раније. Ефективна дужина ручице је 312 милиметара.

Pivot-to-spindle = 298.5 милиметара.

Odlično to je sve što mi treba.

Ako si saglasan, ja bih ti napravio i poslao autocad fail protraktora da probaš kako će se pokazati kod tebe. Trebaće mi par dana konstruisanja i analiza greški po putanji luka. Kada dobijem najoptimalniji raspored najmanjih uglovnih odstupanja šaljem na PP.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Odlično to je sve što mi treba.

Ako si saglasan, ja bih ti napravio i poslao autocad fail protraktora da probaš kako će se pokazati kod tebe. Trebaće mi par dana konstruisanja i analiza greški po putanji luka. Kada dobijem najoptimalniji raspored najmanjih uglovnih odstupanja šaljem na PP.

Свакако, хвала!

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2019 at 9:21 PM, InSides said:

Леви тастер је номинално (опет та реч!) on/off, a десни тастер је селектор брзине окретања (33/45).

Е сада:

Док је грамофон у stand-by моду (нема ротације):

  1. Кратак притисак на лево дугме стартује ротацију;
  2. Дуг притисак на десно дугме приказује тајмер репродукције звучнице.

Док је грамофон у моду приказа тајмера (нема ротације):

  1. Кратак притисак на десно дугме мења тајмере (контролер има три тајмера, за три ручице/звучнице);
  2. Дуг притисак на десно дугме излази из мода приказа тајмера (након 10 секунди излазак је аутоматски);
  3. Дуг притисак на лево дугме ресетује тајмер који је у том моменту приказан.

Док је грамофон у моду рада (има ротације):

  1. Кратак притисак на лево дугме стопира ротацију;
  2. Кратак притисак на десно дугме мења брзину ротације;
  3. Дуг притисак на десно дугме мења мод контроле брзине (аутоматска регулација или нема регулације - регулација је ручна);
  4. Дуг притисак на лево дугме снима у меморији контролера тренутне параметре контролера због дебагирања (ако има потребе).

O, Bože! 

:) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Са новом звучницом, пар кратких тестова.

Фотографија игле en face, након подешеног азимута:

wFHdQLr.jpg

Апсолутни ниво сигнала оба канала на тестном тону, при тачном азимуту:

GiSmhof.jpg

ilMHIkG.jpg

Нисам још завршио мерења за cross-talk, али иницијални груби резултати показују нешто лошији crosstalk него код DL-103ке.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 16.1.2019. at 18:00, zbrujic said:

Pa, staro pitanje je kako se čuje skejting.

Више од годину дана касније, да ли још постоји интерес за ово...?

...да искористимо social distancing периоде.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...