Jump to content


Šta je sve potrebno ,a šta dovoljno za pristojan zvuk?


Recommended Posts

Pozdrav svima ,

kao što napisah u predstavljanju,moje znanje o audio tehnici je praktično ravno nuli,ali bih želeo da promenim svoj 5.1 A4 tech od pre 10 god i da povežem nešto malo ozbiljnije, stereo ,max 2.1 ,pre svega na TV,i tablet/telefon.

Konkretno me zanima ,da li da kupim aktivne zvučnike tipa Microlab Solo 19 koji mi deluju interesantno po ocenama i navedenim karakteristikama ,da li mi je i šta potrebno da iste povežem na TV samsung nznm model smart  ,kupljen 2015 48" ima optički ulaz/izlaz ,šta je već u pitanju,i da imam mogućnost povezivanja tableta ili telefona i da li su dovoljni samo ti zvučnici .

Druga varijanta je da kupim Yamaha NS-F51 ili Pioneer ekvivalent zvučnike i neki odgovarajući risiver/pojačalo(malo je falilo da uzmem harman kardon avr 360 ,ali nisam znao da li mi to odgovara ,polovan je i nema daljinski (možda i ima ali ne zna gde je),cena mu je bila 130 evra ( u startu viša)lepo je izgledao ,prvi put kada sam ga video nisam nešto puno ni razmišljao o tome ,a tu sam mogao i da ga probam , zvao me je čovek danas da pita da li hoću ili da ga šalje ,rekoh prodaj ga .)

Što se risivera tiče ne interesuje me puštanje Blue Ray diskova i muzike sa diskova ,isključivo preko interneta ,pošto i filmove gledam preko plex-a jer mi je računar u susednoj prostoriji, možda samo to što ima ugrađen radio, svoje pojačalo i više opcija povezivanja nego samo pojačalo,ili pak da uzmem neko pojačalo.

Vidim da ima dosta tekstova o DAC uređajima,predpojačalima itd ,ne znam da li mi je išta od toga potrebno,zanima me minimum zahteva da to pristojno radi,bez preteranih zahteva za kvalitet,samo mogućnost pristojnijeg ,jačeg zvuka po prihvatljivoj ceni( novi zvučnici do oko 30000din(max 35000),podnostojeći (prednost novim zbog kupovine na odložeo plaćanje) ,pojačalo risiver polovni ,dosta je bitan izgled zbog minimuma nameštaja ,zato mi je harman prvi izbor za nekih 100 100+ evra, može i jeftinije sa minimumom detalja na prednjem panelu ,bez preterivanja sa cenom .)

Skupi sistemi mi trenutno nisu dostupni,(potrošilo se na pribor za pecanje )

Prostorija je površine oko 50m2,možda malo više, u dva nivoa ,pravougaonog oblika ,nešto više od polovine  je dnevna soba ostatak trpezarija koja je višlja ,a između je kamin oblika stuba , muzika naravno treba da bude u dnevnoj sobi ,ako treba postaviću neku sliku.

 

Nadam se da sam dao sve informacije potrebne za koristan savet .

 

Unapred zahvalan na preporukama.

 

Bojan Aleksić

Link to comment
Share on other sites

Televizor ti ima opticki izlaz i sa tim kablom vezujes na receiver. Pogledaj neki sony 1070qs mislim da je oznaka to lepo svira a moze da se nadje za 100+ evra i ima pristojan dac u sebi.

Moj savet pogledaj bolje i polovne zvucnike jer za 300e mozes da nadjes pristojne dok nove dobre za te pare malo teze. 

Link to comment
Share on other sites

Kao što napisah ,više mi odgovara kupovina novih zbog odloženog plaćanja,da se ne hvalim ovde da imam budžet koji realno nemam ,da ne ulazim u obavezna mesečna davanja koja prelaze pomenutu brojku.

Pravim kompromis ,solidan zvuk za ne previše para ,realno, retko i slušam muziku zadnjih 15god. ali imam nameru da to malo promenim.

Kada naučim ponešto o svemu ovome ,razmisliću o napretku, za sada mislim da bi mi ovo bilo dovoljno što se tiče kvaliteta ,jer ne znam šta mi odgovara (isto kao sa priborom za pecanje ,mora da se proba,ne znači da odgovara ako je skupo).

Link to comment
Share on other sites

Sony znam da zvuci dobro imao sam da50es i losiji je u zvuku iako je skuplji (mada ima odlican dac u sebi) imao sam yamahu rxv1600 nakamichi av 10 (dobra sprava ali skuplja) i taj 1070qs mi je ostao u dobrom secanju.

https://www.player.rs/kucni-zvucnici/wharfedale-vardus-400-black/pro/3668

Ovo ti se uklapa u budzet a ne bi trebalo lose da zvuci.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Bojan Aleksić said:

Prostorija je površine oko 50m2,možda malo više, u dva nivoa ,pravougaonog oblika ,nešto više od polovine  je dnevna soba ostatak trpezarija koja je višlja

Ovo je popriličan prostor i za tako nešto bi trebalo da se traže podnostojeći zvučnici i pojačalo (ili risiver) snage ne manje od 100W po kanalu. Naravno zavisi od popunjenosti tog prostora i rasporeda koji se planira za slušanje muzike.

Bilo bi dobro da napraviš skicu prostora sa rasporedom nameštaja, prozora, vrata, kamina, da označiš visine (jer ima različitih visina) i poziciju za slušanje muzike.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, zek said:

... ti nisu trgovine koje imaju odgovarajuće zvučnike za muziku ....:unsure:

Pa sad, ako JBL, Monitor Audio, Jamo i Yamaha ne prave zvučnike za muziku, onda si u pravu...;) Veći je problem što nema baš puno zvučnika u klasi cene koja je postavljena kao okvirni limit, ali s obzirom da pokretač teme nema previsoko postavljene domete budućeg sistema, ja bih predložio da razmisli o modelu YAMAHA NS-F51, mogao bi prijatno da se iznenadi.

Što se tiče stereo risivera, ima u Jagodini nekoliko modela u rangu cene koji je postavljen, recimo DENON DRA-500AE, ali isti taj model ima u ponudi za značajno manje para u Loznici. Za 20-ak dolara može da se naruči zamenski daljinac, a za malo više para i originalni, radiće svakako i jedan i drugi:

https://tinyurl.com/ybk9jjqp

https://tinyurl.com/yd5l4zpb

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Bojan Aleksić said:

Kao što napisah ,više mi odgovara kupovina novih zbog odloženog plaćanja,da se ne hvalim ovde da imam budžet koji realno nemam ,da ne ulazim u obavezna mesečna davanja koja prelaze pomenutu brojku.

Pravim kompromis ,solidan zvuk za ne previše para ,realno, retko i slušam muziku zadnjih 15god. ali imam nameru da to malo promenim.

Kada naučim ponešto o svemu ovome ,razmisliću o napretku, za sada mislim da bi mi ovo bilo dovoljno što se tiče kvaliteta ,jer ne znam šta mi odgovara (isto kao sa priborom za pecanje ,mora da se proba,ne znači da odgovara ako je skupo).

Čovek koji je kupio ovo bio je vrlo zadovoljan, sve novo:

Yamaha AS301 pojačalo sa DAC-om, digitalni ulazi SPDIF koaksijalni i optički, i analogni ulazi

JBL Arena 130 zvučnici, kojima sam napraviš stalke da te ne košta puno

Uz to ide neki kvalitetniji optički kabal i kablovi za zvučnike

Kasnije skupiš pare za aktivni JBL ili neki drugi SUB.

Cene traži kod naših dilera, pretpostavljam da svi šalju poštom.

Ne kupuj polovno ako nemaš iskustva, garant ćeš se preći.

Link to comment
Share on other sites

Vi nikako da razumete sta covek pita, on nece skupu spravu, treba mu nesto sto ima dva ulaza, ne kosta puno i moze da pazari na rate. Vrlo jednostavno. Dakle, osim Microlaba koji je dobar ali nema dva ulaza preporucio bih ti ovo:

https://www.gigatron.rs/sistemi/genius_swhf51_4800_zvucnici_braon__31731048100-66759?recommender_box_placement=mobileproductpage_notonstock&recommender_box=quarticon

a osim ovog ti treba i mali DAC za tv i opticki kabl. Recimo ovako:

https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Kablovi-i-adapteri/Toslink-opticki-kablovi-71170536-oglas.htm?filter_id=

https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Kablovi-i-adapteri/Toslink-opticki-kablovi-71170536-oglas.htm?filter_id=

 a posto Genius ima i 5.1 ulaz, moglo bi i ovo:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/D-A-konvertori/DAC-5-1-Suround-audio-konverter-71167263-oglas.htm?filter_id=

 Naveo sam ti linkove kod ovog prodavca zato sto ima sve na jednom mestu, slobodno potrazi, mozda ima i nize cene negde...

Dakle, nije potrebno mnogo love za pristojno slusanje muzike. Ovi sto pokusavaju da te uvuku u bolest zvanu hi-fi imaju dobru nameru ali nece svi da ulaze u to vrzino kolo... Na tebi je.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Gox co. said:

Vi nikako da razumete sta covek pita

Razumem ja, nego mislim da to nije ni izbliza dovoljno obzirom na prostoriju od 50m2. Nije ni ovo što sam ja predložio, ali ograničen je budžet, bolje uzeti nešto bolje u startu na odloženo plaćanje nego praviti prevelike kompromise.

A ti Geniusi i ne svire nešto osobito. I nije tražio 5.1 nego 2.1 maksimalno.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Bojan Aleksić said:

mogućnost pristojnijeg ,jačeg zvuka po prihvatljivoj ceni( novi zvučnici do oko 30000din(max 35000),podnostojeći (prednost novim zbog kupovine na odložeo plaćanje) ,pojačalo risiver polovni ,dosta je bitan izgled zbog minimuma nameštaja ,zato mi je harman prvi izbor za nekih 100 100+ evra, može i jeftinije sa minimumom detalja na prednjem panelu ,bez preterivanja sa cenom .)

Evo samo obrnuti stvar, novo pojačalo a polovni zvučnici.

Link to comment
Share on other sites

Znači da promenim koncepciju.mogu da razmišljam i u tom pravcu ,novo pojačalo ,pa kasnije i novi zvučnici

Gox co.- ne želim 5.1 ,naročito ne ove male već 2.0 podnostojeće ,eventualno vufer uz to iako sam gledao risivere ne zanima me 5.1 zvuk ali mislim da je bolje ako postoje veće mogućnosti .

Da li neko ima iskustva sa Microlab zvučnicima ,npr solo 9c ,pošto je solo 19 još uvek slabo zastupljen?Uglavnom su korisnici prezadovoljni odnosom uloženo/dobijeno i dali mi je za aktivne zvučnike neophodno još nešto ili su dovoljni sami zvučnici ,pošto imaju svoje pojačalo i LFE izlaz za vufer,optički za TV .

 

Ovo je sa zvanične stranice

 

  • Fancy wooden monitor speaker for stunning stereo sound
  • Bluetooth 4.0 wireless technology for quality music streaming
  • Three-way speaker system with crystal clear sound and deep bass
  • With DSP digital equalization for clear resolution
  • Optical and coaxial inputs for high fidelity sound transmission
  • LFE output for extra fun with 2.1 subwoofer system

Amplifier
Output power: 120 Watts x 2 (THD10%)
Frequency response: 50 Hz - 20 kHz
Signal/Noise ratio: > 75 dB
Separation: 50 dB
Input sensitivity: 600 mV

Speakers
Tweeter driver: 1.5" x 2
Midrange driver: 3.5” x2
Woofer driver: 6.5" x 2

Interfaces
Input: Bluetooth, Optical, Coaxial, AUX
Output: LFE

Link to comment
Share on other sites

Po meni je Microlab Solo 6C u nivou entry level Hi Fi sistema, daleko od tipičnog kompjuterskog zvučnika. Bas je lepo definisan, nije bup bup. Može solidno da popuni sobu od 20-30 kvadrata, preživljavao je i duži rad na 100% snage. Imam jedan par već nekih 8-9 godina, sad je B sistem uz PC. Daljinski je brzo riknuo - stari model sa senzorskim tasterima. Od tad koristim Logitech Harmony. U zadnjih godinu dve je počeo i da gubi jedan kanal, koji se vrati posle uključ/isključ operacije. Vidim da je sada 20k, ali sam pre par meseci naleteo kad je u WinWinu bio 13k pa sam uzeo još jedan par za kevinu kuću kad mi tamo zatreba. Ionako nema optički ulaz pa nije kandidat u ovoj temi.

Ali ako Solo 9 ima sličan kvalitet zvuka samo jači i sa dodatnim ulazima, ja ne bi bežao od toga. Nisam čuo skuplje Microlab modele.

Link to comment
Share on other sites

Dovoljno?

Neki običan telefon i bilo koje slušalice od 500 do 1000 dinara. Dobio sam jedne takve gratis kad sam kupovao nešto u Gigatronu.

Ako se čuje sve što je potrebno da muzičar skine ono što mu treba od instrumenata/vokala onda je to dovoljno. Dakle, telefon i jeftine sluške.

A za pristojno....novčanik je limit.

Link to comment
Share on other sites

Posle silnog gledanja zvučnika i pojačala po internetu, zaključio sam da ne znam koje pojačalo mi treba za zvučnike. 

Npr. Zvučnici RMS 100W po kutiji, na 8oma,pojačalo 100W po kanalu na 8oma ili jače, 100W zvučnik

na 6oma,pojačalo od 4-npr 8oma ili 16,,snage 80-90W na 8 oma po kanalu

Da sada ne ulazim u dubiozu, pored gore pomenutih zvučnika yamaha nsf 51

, zanima me sa čim upariti npr JBL studio 280,za koje piše da je potrebno pažljivo uparivanje.,

Ili JBL arena 180,kao i Monitor Audio Monitor 200.

Znam da je ovo dosta više od prvo pomenute cene ali vredi da razmišljam o tome.

Sa druge strane, naišao sam na sistem koji, bar po onome što sam pročitao, može da bude dobar izbor

Za ono što je meni potrebno, iako nisam planirao kućni bioskop.

Naime radi se o sistemu LG lhb675, blue Ray player/dvd/cd/fm sa blue tooth povezivanjem za smart telefon , sa dva stubna zvučnika 4.2, snage, bar kako piše 1000W.

Zamolio bih za neki komentar na sve ovo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...