Jump to content


Thorens TD 160


boskos

Recommended Posts

Pozdrav,

imam problem sa mojim Torensom, kada stavim plocu metalni prsten krene da struže. Kada skinem prsten vidim da sa dodje strane kaci jedan sraf, ne znam da li cu uspeti da okacim slike sa telefona. 

Da li moze da mi se javi neko sa predlogom koga kontaktirati, kome odneti gramofon, ko je imao slicno iskustvo...

Edit ako ima dobar majstor u Beogradu, bilo bi idealno

hvala unapred :)

 

4C637B03-6CFA-42C9-9A44-F7692860F991.jpeg

Edited by boskos
Dopuna
Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aoxomoxoa said:
  • Moras ove opruge da dovedes na isti nivo.
  • thorens-td160-upgrade-07-damping-chassis-dynamat-cork-inside.jpg.7eb508cc351f54751f82606df7f63ed2.jpg

Prvo to. S tim Thorens šklopocijama mora tako da se radi. Podešavao sam i 160 Mk2 i 320.

uzmi dve debele knjige i stavi gram  na njih tako da možeš da pristupiš oprugama. Pa onda zateži i otpuštaj opruge dok se ne izjednače, dok pritisak na, recimo, bazu ručke ne proizvede lepo i ravnomerno igranje. Ima toga na Jutjubetu

Ako se ni tako ne oslobodiš grebanja/ struganja, onda ili nije dobra osovina ili nije dobar tanjir ili ti treba savetodavac bolji od mene.

Link to comment
Share on other sites

Мислим да су се опруге током времена сабиле.

12 sati ranije, boskos said:

Edit ako ima dobar majstor u Beogradu, bilo bi idealno

Ајде спакуј и кад' будеш имао времена донеси да погледам.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, darT_Vader said:

Мислим да су се опруге током времена сабиле.

 

To je čest i uobičajn slučaj. Nažalost, nije lako podesiti ih kako teba.

1 sat ranije, Aoxomoxoa said:

Moguce je da je jedna opruga oslabila(ili pukla). Ako su osovina Ili tanjir krivi,videce se odokativno da li se tanjir okrece ekscentricno(pogledati iz raznih uglova).Proveriti da li ima lufta u osovini.

Moguće je da je jedna pukla ali to je , rekao bih, retko. A to se i odmah provali  kao vrtenje u prazno prilikom podešavanja.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nixie said:

Ja bih te navrke zamenio onima sa plastičnim prstenom za osiguranje.

Нема потребе, навртке су осигуране фарбом али о томе прецизније једино када се раскупуса.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Nixie said:

Ja bih te navrke zamenio onima sa plastičnim prstenom za osiguranje. Ako se neka od opruga previše sabila vremenom zbog puzanja materijala, može se skinuti i lagano razvući samo bez preterivanja naravno, jer obrnuto neće moći.

Nisam siguran, ali, dok sam imao TD 160 MkII, mislim da sam nalazio negde, na nekakvim oglasma, opruge za male novce. 

No, to je bilo pre skoro 10 godina, ne znam kako je sad ali vredi guglati.

Link to comment
Share on other sites

Prvo to. S tim Thorens šklopocijama mora tako da se radi. Podešavao sam i 160 Mk2 i 320.
uzmi dve debele knjige i stavi gram  na njih tako da možeš da pristupiš oprugama. Pa onda zateži i otpuštaj opruge dok se ne izjednače, dok pritisak na, recimo, bazu ručke ne proizvede lepo i ravnomerno igranje. Ima toga na Jutjubetu
Ako se ni tako ne oslobodiš grebanja/ struganja, onda ili nije dobra osovina ili nije dobar tanjir ili ti treba savetodavac bolji od mene.

Ali moram li da skidam gornju plocu gramofona? Kako da im pristupim ako ga ne otvorim?
Mislim da je sigurnije odneti nekome ko zna sta radi nego da ja eksperimentisem :/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Baci taj gramofon. Ili da ti ponudim najjednostavnije resenje - dodjem kod tebe, sipas nam po rakijicu, pa ja brusilicom isecem tu srafcugu sto te nervira? Uvek biraj resenje da tebi bude dobro! Sta ti ima tu da ugadjas gramofonu??? Ako grebe - seci ! 

Mmm... ne znam da li su oslabile te opruge ili je neko cackao... U svakom slucaju, imas ih na svakom koraku po internetu... Na primer - https://www.ebay.com/itm/Thorens-TD-160-145-147-160-MKII-145-MKII-Replacement-Spring-Kit-for-Turntable-/323413719450#viTabs_0

Takodje, mozes i da ih napravis kod nas (https://www.proizvodnjaopruga.rs/proizvodnja-opruga-beograd-kontakt). Ja sam, pre par godina to bese, isao kod nekog cilagera gore kod onog groblja... kako se bese zove... Lesce! Odnesi jednu tu oprugu, pa da ti onaj tamo napravi par komada. Napravi i za rezervu da imas, ili za prodaju. Secam se da su bile maaalo tvrdje od originalnih, ali da rade posao. 
Ma, imas hiljadu saveta na internetu kako to da resis. Ako ti je bas stalo do majstora, onda odnesi, sta da ti kazem (ovaj momak sto ti se ponudio da ti popravi, mrzi Thorens, pa moze da se desi da ti ga isece sekirom na sitne komade i, ako bas insistiras, zalepi da onda to bude neki... recimo... Technics na kraju). A, ako odneses kod majstora, onda si prodao DIY komunu, pa te niko nece voleti. ;)

Nek' je sa srecom! 

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, darT_Vader said:

Нема потребе, навртке су осигуране фарбом али о томе прецизније једино када се раскупуса.

Jasno mi je da treba neko osiguranje, kad se već nisu setili kontra navrtki.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, generalna_skupstina said:

Secam se da su bile maaalo tvrdje od originalnih, ali da rade posao. 

Promeniće se rezonantna frekvencija, ne smeju biti tvrđe. Ako se namotaju od opružne žice istog prečnika, istih dimenzija i broja navojaka,  biće iste krutosti kao originalne. Samo treba znati visinu originalnih opruga.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Aoxomoxoa, Bujodragu i Dart Vaderu i posebno hvala Ferenc Lazaru na pomoci. Otvorio sam donju plocu i bukvalno rukom dorezao maticu opruga. Podigao sam za jedno 1-1.5mm i deluje da sada sve fercera.

Ne znam ko mi rece da ovo bacim, ali ovo je super masina. Popravis je posle 30-40 godina sa jednim srafcigerom i dva prsta!

 

Hvala jos jedan put ljudi, sjajni ste! default_smile.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...