Jump to content


Na gramofonu..


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

69A9E982-ACD4-4DB3-972E-C2467C1F5B76.thumb.jpeg.160d1d64432873c755b222b674290c12.jpeg

Kakav album! Kakav zvuk! 
Sada sam već potpuno uveren da moderni, napucani audiofilski remasteri ne mogu da se mere sa starim, dobro očuvanim izdanjima… koja ne moraju ni da budu first press! Skoro uvek imaju “tubey magic”, a ona upravo nedostaje modernim izdanjima. 

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, NL. said:

AD3AD82E-4863-4A67-94AC-81594A5A8EB8.thumb.jpeg.e4231901d01ed8a2dd526a61da4dfb26.jpeg

Remek-delo! Toliko ima tubey magic-a, da mi ne smeta ni nešto jače pucketanje stare ploče! Carole King - Tapestry, 1st press

Verovatno bi ti svaka ploča imala taj tubey magic sound kad bi prešao na lampaško pojačalo i lampašku fono sekciju

Link to comment
Share on other sites

Lepo receno, od EAR neces doziveti takvo bojenje zvuka. TIM de Paravichini je bio poznat po takvom razmisljanju da ne postoji takva stvar koja se zove "lampaski zvuk", vec samo los ili dobar tj kolorisan ili ne. Iz tog razloga nekima taj zvuk i ne odgovara.

Posto razumem na sta mislis i stvar je do produkcije probaj da poslusas Avishai Cohen 1970 album, jako je dobro uspeo da postigne taj zvuk ...ploca perfektno prenosi duh i zvuk '70. tih kao da je pre 50g sniman, a nov album. Zvuk je odlivan na vinilu, ali je vinil cudan i ima dosta puckanja, reklamirao sam je jer mislim da je do ploce dosta je muzgava i izgrebana, verujem da je ispala iako je bila nova u najlonu. Naravno poslusaj ako vec nemas i Steely Dan Cant buy a trill album. Sad se dize frka oko novog skupog izdanja, mada nikad svoj USA first press ne bih menjao za njega. 

Link to comment
Share on other sites

On 4.12.2022. at 2:24, sondek said:

Tako je 🙂

Screenshot_20221123-215300_Chrome.jpg

 

9 sati ranije, NL. said:

"Tubey magic" treba da bude utkana u sam snimak, a ne da je sistem sam dodaje. U protivnom nema visoke vernosti reprodukcije (tj. reprodukcija nije hi-fi) :) Drugim rečima, reprodukcija će biti lepša, ali neće biti verna.

 

6 sati ranije, sondek said:

Lepo receno, od EAR neces doziveti takvo bojenje zvuka. TIM de Paravichini je bio poznat po takvom razmisljanju da ne postoji takva stvar koja se zove "lampaski zvuk", vec samo los ili dobar tj kolorisan ili ne. Iz tog razloga nekima taj zvuk i ne odgovara.

 

OFF:

pitam se ,pitam se o kojoj vernoj reprodukciji mozemo pricati u slucaju jednog LP12/Akito (LVX?)/Goldring-a,a prvrenstveno s gledista LP12-ke,kojeg mnogi smatraju jednim od najkolorisanijih gramofonskih baza po zvuku...licno mi cela ta prica ne smeta,i LP12 je jedan od redjih baza koje bih jos pustio da se neprimetno usetaju u moj sistem eventualno,nisam siguran da je sustinski bolje od onog sto koristim,da je drugacije,verovatno jeste...:beer

ON

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kupio sam na rizik dva albuma iz Wax time,in Colur limited edicije. Baker/Evans Alone together i Sarah Vaughan with Cliford Brown. Pa evo ih veceras na gramofonu...

"Jeftin vinil, ne ocekuj nista dobro" ovog puta nije ispravna logika. Ploce su maksimalno korektno uradjene, ravne i vrlo tihe bez suvisnog surface noise od proizvodnje, zvuce cisto, jasno i detaljno. Rekao bih kao da su danas , a ne pre 65g snimane. Sasvim iznad proseka i izradom i zvucno, omoti kao originalni...a pritom ploce i sjajno izgledaju na gramofonu 😍

download (11).jpeg

20221224_211952.jpg

20221224_221231.jpg

Link to comment
Share on other sites

Uz ovaj Album Sarah Vaughan i Helen Merill, planiram jos i ovaj Dinah Washington sa Cliford Brown da formiram i vocal jazz deo diskografije sa njim. Jako volim Cliford Brown-a , a i nakupilo se 15-k vinila sa njegovim albumima.

Hellen Merrill ploca je nazalost nesto losijeg kvaliteta.

51krLTcwWSL._SY580_.jpg

download (13).jpeg

download (12).jpeg

Link to comment
Share on other sites

Skoro svaki zenski vokal sa njima zvuci izrazito dobro, i muski naravno. Ja sam odkad imam quad esl znacajno prosirio kolekciju vokalnom muzikom, koju sam btw. ranije godinama izbegavao. Bas za takvu muziku vazi komentar za Quad "alone on top" i da za to sto sviraju dobro nema puno bolje bez obzira na cenu. Za Esl uopsteno se moze reci da je ta prirodnost ljudskog glasa daleko, daleko iznad standardnih zvucnika. Nesto drugo naravno ne sviraju, nema savrsenih zvucnika nazalost, ali bar dosad ja nisam imao u kuci manje probirace muzike. Narocito sa lampama, u letnjem periodu sa tranzistorcem se nadje toga manje slusljivog. Sa nekim ranijim zvucnicima ta "probirljivost" zvucnika bila bas bio velik problem.

Link to comment
Share on other sites

Audiofili pre nego sto zastrane sa danasjim "hifi" pjevacicama cesto zvuka samo radi i bez poznavanja istorije jazz muzike bi svakako trebali da poslusaju Ellu, Dinah, Sarah, Billy, Anitu, Aretha Franklin, Nina Simone, Eta Jones,Abey Lincoln, Nency Wilson, Julie Jordan, Helen Merril ... Ne podcenjujem danasnju scenu, slusam je i sam, ali treba znati sta su standardi i cije se pesme danas prepevavaju manje ili vise uspesno.

Link to comment
Share on other sites

pa nisu to baš sve njihove pesme i standardi kad smo već kod istorije jazza...ta plejada je te standarde interpretirala na svoj način, i to sad nije sveto pismo...autori tih pesama su uglavnom neki drugi ljudi...nove generacije pevačica, ali ne samo one, imaju svoj pogled na standarde i to je valjda lepota jazza...

 

ko želi jedan kratak pregled ko su kompozitori najpoznatijih jazz standarda...

 

https://standardrepertoire.com/pages/jazz-standards-by-composer.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...