Jump to content


Na gramofonu..


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

54 minuta ranije, siroma said:

Kako sam sapet i dokon, odlučim da 40 godina vintage skinem sa ormana. 20 godina nije uključivan.

. . . .

Neverovatno ali radi ko nekad. :bounce

Bez servisa, podmazivanja, štelovanja.:banana

Stra me da se ne navučem na iglu. Taman kad sam prešo na Tidal i ni CD ne palim.

 

Ima li još ko ovakvog oldtajmera?

Bolje slusaj Tidal. :)

Ovako sa ovim primerkom, samo mozes da dobijes losu sliku o gramofonima, fono-ima, ostalom.

Link to comment
Share on other sites

Nije elitisticki stav,samo surovo realan.Skroman gramofon zaista zvuci losije od skoro bilo kakve digitalije,razlike u zvuku između gramofona su surove.Za neko paralelno uzivanje u obe strane hife sa podjednako dobrim zvukom ipak treba par stotki.Narocito ako ostatak sistema nije los pa to jos drasticnije prikaze.S druge strane, moze da te samo ucini jos zadovoljnijim digitalijom pa da batalis gramofonisanje kao skup sport.U svakom slucaju,realnu sliku o gramofonima sa tvojim ostatkom sistema koji je vrlo ambiciozan nemas.

Inace kombinacija streaming Tidala i gramofona jeste odlicna,obilato je koristim i mogu samo da kazem da me spasla kupovine dosta losih ploca,ali i navukla na kupovinu dosta novih kroz otkrivanje novih muzicara.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Koji je sada povoljan a dobar gram?

Odavno ne pratim gramofonsko tržište, ali mi ne pije vodu da i danas može da se ozbiljno razmatra neki Lenco, Thorens, Dual.

ix koliko.. pa nije to tako prosto, mnogo je nepoznatih u jednačini.. a pomenuti brendovi mogu veoma ozbiljno da se razmatraju, neki uz modifikacije, a neki i bez njih

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, siroma said:

Koji je sada povoljan a dobar gram?

Odavno ne pratim gramofonsko tržište, ali mi ne pije vodu da i danas može da se ozbiljno razmatra neki Lenco, Thorens, Dual.

ako bliže definišeš €€€ okvir pojma "povoljno" onda će se lakše naći odgovor na to pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Heybrooktt2,Sistemdek,Linn Axis,Thorens 160 moj kratki izbor gramofona koji su oko 500€ sa nekom skromnijom mm glavom...pa vozi ravnopravno sa PC i Dac-om do 1000€.Na nekom albumu će ti se naravno vise svideti digitalija,na nečem gramofon zavisno pre svega od izdanja.Dobar test za gramofon je neka novija ploca snimljena sa CD-a ...kod mene se desava da bukvalno maltene ne mozes u momentu da prepoznas sta je.

Ne bi ti lose bilo da svoj gramofon odneses negde na direktnu uporedbu sa boljim...sve su ovo po forumu "šuplje priče" naspram toga.Nista osim direktnog poređenja nije objektivno.

Link to comment
Share on other sites

@dr Ne znam šta fali Techi.

karbonska ručka, moderna igla TP4 Ortofon, ima antiskating, direktni drajv, qvarcnu kontrolu brzine, automatik.

@Woli Šta oni pomenuti doajeni  imaju više i bolje.

@ZF pa sigurno ne četvoroznamenkasnu sumu jevrića.

Nešto mi ne ide u glavu da mi u 21. veku pucketavi vinil bude vrhunac verne reprodukcije.

A i čisto akademski gledano, po parametrima, gde je to vinil superiorniji?

Mogu da prihvatim da se nekom vinil više svidja ali ne i da je verniji

 

Link to comment
Share on other sites

Ako je tvoje saznanje posle toliko godina

karbonska ručka, moderna igla TP4 Ortofon, ima antiskating, direktni drajv, qvarcnu kontrolu brzine, automatik.

onda je bolje da ne slusas gramofon.

A ako bas zelis poslujaj malo bolje od te moderne zvunice tp4 ,poslusaj MC sa dobrim fono sekcijom ...pa moze i dobra mm.

Zvucnica+rucica+baza ta kombinacija daje razliciti zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Ako je tvoje saznanje posle toliko godina
karbonska ručka, moderna igla TP4 Ortofon, ima antiskating, direktni drajv, qvarcnu kontrolu brzine, automatik.
onda je bolje da ne slusas gramofon.
A ako bas zelis poslujaj malo bolje od te moderne zvunice tp4 ,poslusaj MC sa dobrim fono sekcijom ...pa moze i dobra mm.
Zvucnica+rucica+baza ta kombinacija daje razliciti zvuk.

Komsija si mu, mozes da pozoves coveka pa da poslusa tvoj gramofonski setap.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ja sam od 21. veka očekivao nešto više od šištave digitalije i kulta krađe sumnjivih flakova, ripova i ostalog smeća sa interneta. Naslušao sam se kod prijatelja pristojno zvučeće digitalije ali ni jedna nije bila ispod četvoroznamenkaste cifre u evrima. Sa sve urednom pretplatom na streaming-servise.

Tako da do daljeg se držim dobro utabane staze sa pucketavim vinilima. Doći će red i na digitaliju istog momenta kad u njoj zavlada red.

p.s. nikad mi nije žao dati pare za ono što mi se dopada, a trenutno mi se najmanje dopada levaćenje sveta sa DA konvertorom od 10$ koji nadjebe sve u cenovnom rangu do 1000$. Sa ripom Denon test cedea skinutog sa servera u Vladivostoku. Hvala lepo.

U gramofonskom svetu postoje isto tako levaćenja kao i u digitalnom kako u hardveru tako i u softveru ali sam većinu tih škola već završio.

Slatko sam se naslušao muzike kod (na žalost pokojnog) prijatelja i na fino restauriranom Lencu L75 sa Shure 95-com, na Doktorovom Thorensu sa veoma nabrijanom mm zvučnicom, Wolandovom Kuzmo i Garrardu 401, Anubisovom Garrardu 301, neskorovom EMT-u. Da ne nabrajam dalje. Da ne spominjem Linn Axis koji sam posedovao, subotički Basis, Stabi MkI, MkII. Braun PS450 i Lenco L75 u heavy-plinh-u su mi i dalje u kući. 

Trenutni affordable digitalni zvrkovi koji mi se dopadaju su iz ergele Coctail-Audio ali iz gore navedenih razloga softverske pomije za sad će to malo pričekati. 

Sad slobodno udarite po meni, ali nemojte se zavaravati da ćete dobiti vrhunski zvuk iz krunjača za kukuruz, bio on gramofon bio on digitalac.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, anubisgrau said:

realno si se prvi pravio preterano pametan, narocito na relaciji karbon ručka tp4 moderna "igla"

https://www.ebay.com/itm/Kenwood-P-92-Computer-Controlled-Linear-Tracking-Direct-Drive-Turntable-System/233161411121?hash=item364980ca31:g:z-QAAOSwX2JchBPQ

evo nešto moderno sa programiranjem na dugmiće i TP4 "iglom" 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Miomir said:

I dobio si odgovor jednog clana foruma nista vise.Da li ces da usvojis to je na tebi.Meni nije hifi posao nego ljubav kao i muzika.Ne volim da se svadjam oko toga svako ima svoje misljenje ako zeli prihvatices , ako ne nista strasno.

Nisam dobio odgovor nego podsmešljiv komentar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...