Jump to content


Mcintosh MA7000 problem sa levim kanalom


Alek5

Recommended Posts

Pa i ne baš, budući da se ovde radi o trgovini između dva fizička lica koja funkcioniše na nepisanim pravilima. Razne platforme, poput ebay-a, imaju svoja pravila i mehanizme zaštite kupca i prodavca ali, budući da je ovde reč o faktički direktnoj prodaji a ne preko platforme, pravila ne važe jer nije jasno koja pravila bi regulisala taj odnos.

Willi kupac nije video na tarabi da dotični gospodin prodaje Mc.
Bio je oglas na KP u kome verovatno ništa nije rekao (kao sto ni sada ne piše) o “skrivenoj” mani pojacavača.
Trenutno piše:
“Vrhunsko integralno pojačalo, vrlo malo koristeno u besprekornom stanju. cena fiksna za kes u razmeni vise”
Znači kvalifikativom da je pojacavac u besprekornom stanju svesno je doveo kupca u zabludu.
Sasvim dovoljno da bude okarakterisano kao prevara i da se ode u zatvor ili da ga oterate u lični bankrot (u normalnoj zemlji).
Link to comment
Share on other sites

@Willi Studer kad je u pitanju tako skup uredjaj, moramo imati podrsku distributera i servisera, bez obzira gde je uredjaj kupljen. Mcintosh je jaka firma i refundirace sve troskove ako se postupa po propisu.. ali, u ovom slucaju distributer nema nikakvu korist i sto bi se cimao oko servisiranja uredjaja, jer je uredjaj promenio 3 vlasnika i tek po seriskom broju se moze utvrditi gde je uredjaj kupljen, ponovo posao distributera.. Zbog misljanja kao sto ima Willi imamo problem u zemlji, niko ne mora da snosi odgovornost ni za sta.. Mcintosh je bio duzan da povuce sve MA7000 modele i obezbedi servis pre nego sto dodje do kvarova vecih razmera, to je prvo i osnovno pravilo..
Vecina zna da sam diler za Burson Audio, imao je problem V5 u zutoj smoli, refundirao sam svakom kupcu do poslednjeg komada, cak su mi se javljali ljudi iz zemalja u okruzenju i davao sam istrukcije kako postupiti i dobiti drugi primerak koji je modifikovan... e tako se postupa prema kupcu, nebitno da li komponenta kosta 100$ ili 10.000$, svakome svoj novac vredi najvise.. Tako da, Willi, "upamti", pravi distributer i tako jaka kompanija kao sto je Mcintosh, morali su to na vreme ukloniti i dati uputstva dileru. Ovo su velike greske, kao sto je neko rekao, na zalost zivimo u Srbiji, u Americi bi platili stetu za pretrpljeni strah, rizik od ostecenja zvucnika itd.. Najvecu odgovornost ovde ima Mcintosh a nakon toga distributer da postupa prema uputstvima za sanaciju kvara.. Zamena levog kanala je za fabriku nista u odnosu na profit.. itd..

Link to comment
Share on other sites

Srećko, to je tačno ali u pitanju je oglas a ne kupoprodaja preko te platforme. Dakle, nema garancije za tačnost i ispravnost osim one koju međusobno ne obezbede kupac i prodavac. Dalje je sve neregulisano, ko utvrđuje i dokazuje. Naravno, postoji zakon o obligacionim odnosima, kao i sud.

Da Willi ali ne tuzite platformu poput KP (KP znamo da ne garantuje ništa za razliku od npr. ebay) za prevaru nego pojedinca koji je to učinio.

Vas argument da Vas je prevario je da je objavljivanjem takvog oglasa na KP učinio konkludentnu radnju kojom je jasno pokazao da mu je sve vreme na umu bila ideja da prevari kupca.

Ne smem ni da pomislim koliko bi dobio u USA za tih 5000€ kad sam skoro čitao da je neki jadni Afroamerikanac za ukradenu čokoladicu u samoposluzi dobio 8 godina.

Link to comment
Share on other sites

@Alek5, nije to Willijevo mišljenje već tako stoje stvari. Po prirodi svog posla, detaljno sam upućen u pravnu i regulatornu tematiku međunarodne distribucije i marketinga u više oblasti. Ako uređaj nije kupljen kod distributera i ako nije u garanciji, što sam razumeo da je ovde slučaj, distributer nema nikakvu obavezu spram uređaja u pitanju. Pošto smo iz ovog niza izostavili distributera jer on nije njegov deo, dalje je sve između McIntosha i vlasnika, dakle dalje je sve politika proizvođača: da li će povlačiti problematične serije i nuditi zamene, delove i opravke, da li će to činiti direktno ili po zemljama preko distributera - njegova je stvar. Isto kao što je individualna odluka firme da li će servisnu politiku voditi globalno ili po tržištima porekla robe. Kako i šta radi McIntosh je druga priča i, po meni, suvišno kalimerisanje o nepravdi kad je jasno da je odmah trebalo rešiti priču sa prodavcem.

@Srecko platforma je garant ispunjenih uslova između prodavca i kupca. KP to nije, oni su samo oglasnik. Ovo je direktna, lična kupoprodaja.

Na kraju, što se tiče Amerike, to su prilične iluzije. Tačno je da tamo možete tužiti prolaznika što vam je nagazio na senku ali se u praksi to ne dešava jer troškovi suđenja odbijaju ljude pre nego što i pokušaju. Uostalom, u temi koju je postavio Impuls nisam video da je vlasniku faličnog MA7000 iz Arizone pomogao McIntosh već neki lokalni servis.

Link to comment
Share on other sites

@Willi Studer vec sam pomenuo da ocito Mcintosh vesto izbegava svoju obavezu opravke i servisa.. Naravno, niko nece tuziti Mcintosh jer su veliki troskovi.. U razvijenim zemljama ima ovlasceni serviser i to su sigurno resili bez problema.. a za zemlje kao sto smo mi, ostaje samo ko kome uvali uredjaj, pa sta bude.. Ja bih kupio uredjaj za 3.000 eura i odneo za Budimpestu u ovlasceni servis, platio opravki i ne bih razmiljao vise o uredjaju, tako treba svako od vlasnka da postupi. A ne prodaje ga za 5.000e i kao ne zna da ima problem.. "Ne zna", jer zna da nece odgovarati za svoje postupke..itd..
 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Alek5 said:

dobio sam Accuphase E450 i Accuphase DP400

 

5 sati ranije, Alek5 said:

Accuphase sam prodao ispod cene, meni ne zanimljivi uredjaji, veoma lepo sviraju, ali ne i da ostanu u sistemu..

Sve je bilo u redu sa Accu-om? Šta ti se nije dopalo? Možeš reći cenu po kojoj si prodao E450?

Link to comment
Share on other sites

@VU metar kada cujete Mcintosh na Sonus Faber Cremona kutijama, onda vas posle toga ne zanima ni jedan uredjaj, osim Mcintosha.. Uspeo sam naci MA8000 i to ce biti kraj ako radi sve kako treba, ako mi se posreci.. :rolleyes:

Accuphase E450 je fantasticno pojacalo.. dobru dinamiku, lepe detalje, dobra kontrola, ali ja nisam imao taj prostor kao sa Mcintoshom, jedino bi to zamerio, ostalo sve prefektno.. Slusali smo ga sa Infinity RS90, accuphase je pogazio snagasa na prvu.. itd.. E450 je prodat za 3.000 eura..

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, Willi Studer said:

@Alek5, nije to Willijevo mišljenje već tako stoje stvari. Po prirodi svog posla, detaljno sam upućen u pravnu i regulatornu tematiku međunarodne distribucije i marketinga u više oblasti. Ako uređaj nije kupljen kod distributera i ako nije u garanciji, što sam razumeo da je ovde slučaj, distributer nema nikakvu obavezu spram uređaja u pitanju. Pošto smo iz ovog niza izostavili distributera jer on nije njegov deo, dalje je sve između McIntosha i vlasnika, dakle dalje je sve politika proizvođača: da li će povlačiti problematične serije i nuditi zamene, delove i opravke, da li će to činiti direktno ili po zemljama preko distributera - njegova je stvar. Isto kao što je individualna odluka firme da li će servisnu politiku voditi globalno ili po tržištima porekla robe. Kako i šta radi McIntosh je druga priča i, po meni, suvišno kalimerisanje o nepravdi kad je jasno da je odmah trebalo rešiti priču sa prodavcem.

Ne slažem se da je kalimerisanje, već bezobrazluk par ekselans. I to prevashodno od strane proizvođača, koji se pravi lud, a crkavaju mu sprave od par K $ širom sveta. Distributer je ovde manje bitan, ali je slika i prilika stanja kod nas - nisam ga ja prodao, boli me uvo. I nije Sretenović jedini, većina ima takav rezon.

Link to comment
Share on other sites

Willi pa upravo sam rekao da je to bila direktna kupoprodaja i da KP sa tim nena ništa.
Oglas na KP je samo bio konkludentna radnja koju je prodavac učinio, da bi kupac pokazao da je prodavac sve vreme imao nameru upravo da prevari kupca.
Kao i u onom vicu da bi ste dobili na lutriji morate da kupite loz.
Da je taj Amer tužio Mc sigurno bi ih “ohladio” za veomaaaa pristojnu svotu. Sobzirom da izgleda ih nije tužio, nije ni mogao ništa da dobije.
Nije ih tužio najverovatnije iz neznanja i nesposobnosti. Ne mislite valjda da je serija tih pojacavaca Mc bila manja od 10000 komada i da je samo tih nekoliko imalo problem. Impuls reče a i ja mislim da je očito sistematska greska sa tranzistorima. Svi sposobni kupci-oštećeni su to sigurno rešili uz pristojno obeštećenje od Mc i nisu ni imali potrebu da pišu o tome po forumima. Setite se samo otkupa VW dizel vozila na koji je VW bio primoran u USA. Pa ljudi-Ameri su skidali sa automobila sve sto se skinuti moglo, prodavali na ebay, a onda malte skoljku sa motorom vraćali VW po ceni po kojoj su kupili ceo auto. I VW je bio nateran da to prihvati.
To se desilo i Apple sa baterijama za iPhone koje su morali godinu dana da menjaju po ceni od 29$ umesto skoro 80$.
Tako funkcioniše zaštita potrosaca u USA.
Nažalost i u USA iako zvanično imaju 51% fakultetski obrazovanih mnogo njih je izgleda samo proslo kroz fak. Kako bi ste drugačije objasnili da je 95% Amerikanaca potpisalo hipotekarne ugovore sa promenljivom kamatnom stopom sto je na kraju i oborilo tržište nekretnina (ne samo to naravno) i izazvalo svetsku krizu.
Neznam da li je ovo sve već otišlo u off.
Možda treba pobrisati sve počev od mojih postova.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Alek5 said:


...Ipak sam pazario danas MA8000 , nece stici pre 20 dana.. objavicu utiske kad stigne, ako sve prodje po planu, posto sam kupio preko.. Imam razumnu zenu, bice neki skromniji odmor.. :)

Bez obzira na sukob misljenja na drugoj temi cestitam na kupovini i nadam se da ce ovog puta da se posreci! :)

Link to comment
Share on other sites

Bogami koga zatrefi (ne)sreća da kupi spolja neki skup polovan uređaj igra se ruskog ruleta. Ja sam imao tu nesreću sa američkim Phase Linearom 400. Došao je u ovu nesrećnu zemlju sa fabričkom manom. Loše projektovano hlađenje se uvek reflektovalo na tranzistore.

Bio je star uređaj, firma već ugašena. Na stranim forumima su ga zvali plameni Phase. Naslednik firme, Carver audio, je nudio remont pojačala ali samo u americi. Priče o tome kako ameri štite svoje potrošače imaju donekle neku validnost, ali samo ako ste u americi ili pod kišobranom šeste flote.

Interesantno i u ovom slučaju su bajni ameri dozvolili da se njihov škart raširi po svetu i unesreći mnoge. Priče o tome kako vreme treba da pokaže da li je nešto pogrešno isprojektovano su po meni diskutabilne. Default stanje pojačala je uvek bila ogromna vrelina. I laik bi znao da to ne može dugo da traje a da se ne odrazi na nešto. U razgovoru sa više servisera i samograditelja neki od njih su mi baš podvukli da su im ameri najrizičniji.

Sreća pa ga je kupio neki kolekcionar iz inostranstva. Od te moje golgote sam rešio da svi moji uređaji budu pravljeni od nekog ko mi je pri ruci. To se pokazalo kao izuzetno dobar put.

Link to comment
Share on other sites

Da da. Shvatili smo tvoj zivotni moto. Ne das nam da zaboravimo - ponavljas ga jedno tri puta na dan.

Dole imperijalisticki Audi, krstene sprave i FLAC - Fiat, drvene sklopocije i WAV do smrti :lol:

 

Nego, sta radis sa TV-om i ves masinom? To se jos uvek ne pakuje u drvene sanduke :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ja barem ne uzdižem nekog u visine bez osnova. Kad se nešto tako napiše treba onda imati osećaj odgovornosti za tako nešto. Ovo sam naučio dok sam živeo sa anglima. Inače ovo je jedna učestala pojava na ovim prostorima, što je po meni i normalno - ipak smo mi svetska zabit.

Samo da znaš da je Fiat globalistička firma, po meni oni su lider u tom pogledu :) A i drvene šklopocije rade bolje nego mnoge globalističke :)

Link to comment
Share on other sites

Za primer...

Pre dosta godina, Canon je besplatno menjao senzore na jednoj seriji kompaktnih fotoaparata, i to godinama posle prestanka proizvodnje tog modela. Senzori su bili felerični, baš baš velika serija. Manifestovalo se kao halucinogeno ljubičaste fotografije, sa nekim prugama preko cele fotke.

Moj tadašnji A70 se našao među njima.

Zamena senzora je vršena u  Canon servisima, bez ikakvih pitanja,  samo je trebalo doneti fotoaparat sa neispravnim senzorima. Model je iz 2003. godine, ja sam ga uzeo 2004, a kampanja zamene senzora je važila valjda do 2013.

Moj fotoaparat je kupljen nov negde u Nemačkoj, a ja sam ga kupio na oglasima, novog neraspakovanog.

Do kvara je došlo posle 4-5 godina. Ranije sam ga kao polovog prodao kolegi  sa posla. Kada je crk'o, još godinu dana je tavorio u fijoci, jer nismo znali za besplatnu zamenu.

Kada sam čuo  za to,  odneo sam ga  u tadašnji Canon servis u BG (postojala su dva servisa). Uzeli su aparat, tada star 7-8 godina, bez pitanja gde je i kada kupljen, zamenuli senzor, i vratili nam ga ispravnog. Radi i dan danas. Canon je isporučivao nove senzore, i pokrivao troškove servisera, za fatoaparatić od 200€ nov, star 8 godina (koji je već tada bio bezvredan na tržištu polovnih). Jedino je vodio evidenciju serijskih brojeva servisiranih aparata.

Niko  ovde nešto ne zamera distribureru (ne može on ništa da uradi ako Mc ne želi da priča sa distributerom koji NIJE prodao određeni uređaj). McIntoch je ovde ispao njanjav,  pogotovo ako je greška serijska. :(

Link to comment
Share on other sites

Nije baš da ovde ništa nije moglo da se uradi. Kod registracije na KP postoji deo koji se popunjava koji se odnosi na krivično delo prevare, što je ovde očigledan slučaj. Ja bih na mestu kupca ovog Maca obavestio KP o učinjenom i onda uz njihovu pomoć i pretnju advokatom i sudom tražio novac natrag. Čoveku koji ovoliko trguje preko KP sigurno ne odgovara gašenje naloga i dalje skrivanje pod lažnim podacima što implicira dalje probleme. U krajnjoj liniji, sud pa izvoli vrati 5000e plus nadoknada za sudske troškove, advokata i eventualne dalje posledice ovog svinjca.

Link to comment
Share on other sites

Gordane, to nije nikakva zaštita. Postoji kategorija savesnog prodavca/kupca, gde je transakcija urađena u dobroj nameri i da prodavac nije znao da postoji defekt. A onda teret dokazivanja: ako nisi poveo nekoga sa sobom, ne možeš da dokažeš ni da si bio tamo, a kamoli da je pojačalo koje je kod tebe uzeto od prodavca.

Član 9 uslova KP jasno kaže:
"KupujemProdajem ne posreduje u trgovini između Korisnika usluga. Svaka trgovina ili razmena između Korisnika usluga KupujemProdajem je na sopstveni rizik Korisnika usluga. KupujemProdajem, niti njegov vlasnik Quable B.V., neće snositi nikakvu odgovornost za eventualnu štetu nastalu prilikom bilo kakvih transakcija između Korisnika usluga. Korisnici usluga se u svakom slučaju pozivaju na oprez prilikom međusobne trgovine."

Drugim rečima, Marantz kaže "nisam znao, pogledajte koliko zadovoljnih kupaca kod mene" i - pojeo vuk magarca.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, vdzele said:

Pa ljudi su baš reagovali na tvoj stav jer je upravo bio takav, generalizovao si stvar. Amerima si dao velik primat kao da su superiška ljudi.

Koji "ljudi"? :)

Samo je jedan covek (ne onaj Kesicev :D ) pisao o svom jednom losem iskustvu sa Krell-om i usput dobio odgovor vise drugih ljudi koji imaju pozitivno iskustvo upravo sa tim Krell-om.

I jos jednom ti crtam da se ono sto je pisano u temi o Benchmark-u odnosi na ID proizvodjace, zato sto je Benchmark primarno upravo to - ID. Sta tu i dalje nije jasno?

 

A ova prica sa McIntosh-om je cudna od samog starta (pocevsi od nevracanja para, losih odnosa sa distributerom...) i ocigledno nam fale detalji - tako da je malo bezveze pausalno donositi zakljucke o proizvodjacu, a i o celom slucaju.

Prost google search odmah pronalazi da sa MA7000 u nekom broju slucaja stvarno postoji problem i da ovaj slucaj nije izolovan. Malo je cudno i to sto pokretac teme to nije znao pre nego sto je pazario uredjaj, posto nije od juce u ovom "sportu".

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Willi Studer said:

Drugim rečima, Marantz kaže "nisam znao, pogledajte koliko zadovoljnih kupaca kod mene" i - pojeo vuk magarca.

Ako nije znao prvi put, što sad ne možemo ni znati ni dokazati, znao je posle reklamacije, a gle čuda, uređaj je ponovo oglašen kao besprekoran. Ako to nije nedobronamerna prodaja/transakcija, onda ne znam šta bi se podrazumevalo pod tim terminom.

Link to comment
Share on other sites

Willi mislim da niste u pravu. Naše zakonodavstvo je uglavnom “prepisano”, zbog pridruživanju EU, pa tako i oni delovi koji se odnose na potrošača.

Suština je u mogućnosti dokazivanja namere da se kupac prevari, a prodavac je čini se učinio toliko loših poteza da to ne bi trebalo da bude nikakav problem.

Znate i sami da bi u eventualnom sporu ekspertska procena uređaja verovatno bila i prvi korak u sporu od strane kupca. Ništa se ne kvari preko noći pogotovo sto je izgleda u pitanju sistematska greska proizvođača. Ako je proizvođač vas “prevario” ne možete sebi dati pravo da Vi “prevaru” nastavite već zadovoljenje morate potražiti u skladu sa zakonom kroz sudski proces.

Kao sto Vam je poznato da nepoznavanje propisa ne abolira čoveka, tako ni kada napišete da je nešto u ispravnom stanju a neko pokaže da to nije tačno, ništa Vas ne može spasiti pa ni tvrdnja da niste znali da je neispravno (doduše u Srbiji sve moze). Da nije tako nikada niko ni za šta ne bi mogao biti okrivljen, samo se pozovete da nešto niste znali i nevini ste.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Gordane, to nije nikakva zaštita. Postoji kategorija savesnog prodavca/kupca, gde je transakcija urađena u dobroj nameri i da prodavac nije znao da postoji defekt. A onda teret dokazivanja: ako nisi poveo nekoga sa sobom, ne možeš da dokažeš ni da si bio tamo, a kamoli da je pojačalo koje je kod tebe uzeto od prodavca.

Član 9 uslova KP jasno kaže:
"KupujemProdajem ne posreduje u trgovini između Korisnika usluga. Svaka trgovina ili razmena između Korisnika usluga KupujemProdajem je na sopstveni rizik Korisnika usluga. KupujemProdajem, niti njegov vlasnik Quable B.V., neće snositi nikakvu odgovornost za eventualnu štetu nastalu prilikom bilo kakvih transakcija između Korisnika usluga. Korisnici usluga se u svakom slučaju pozivaju na oprez prilikom međusobne trgovine."

Drugim rečima, Marantz kaže "nisam znao, pogledajte koliko zadovoljnih kupaca kod mene" i - pojeo vuk magarca.

 

Verovatno si u pravu, mada se sećam da se prilikom registracije pominje krivično delo prevare i član zakona koji to reguliše, na šta pristaješ činom registracije. Zato sam verovatno i umislio da je moguće to iskoristiti.

 

Sa druge strane mislim da ni KP ne prija da im se vuku slučajevi po sudovima, pa želim da verujem da bi intervenisali u cilju zaštite kupca, na način na koji to radi Ebay.

 

Link to comment
Share on other sites

^ paa, to što korisnik potvrđuje ograničenu odgovornost KP, njih ne oslobađa u potpunosti od odgovornosti: portal može biti tužen, pa potencijalno i osuđen zbog pomaganju u izvršenju krivičnog dela prevare.. svedoci smo da su mnogi mediji bivali kažnjeni zbog prenošenja tuđih izjava.. naravno, postupak dokazivanja njihove svesne umešanosti bi bio težak, ali ne i nemoguć; u konkretnom slučaju na KP u ocenama prodavca stoji jedna dobro obrazložena negativna ocena.. KP nije tim povodom učinio ništa, dakle izabrao je stranu i tolerisao prevaru

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...