Jump to content


Koji solid state pojačavač za Quad ESL 63


Srecko

Recommended Posts

Posedujem Quad ESL 63.
810f6e5845d2cd5606b3a932ce1a590c.jpg
Dopada mi se jako kako zvuči u mom sistemu.
Trenutno ga pogonim sa snagašima: Quad 405-2 (u letnjem periodu) i Dynaco ST-70 (u zimskom periodu).
Ne ulazeći u polemiku da li je Dynaco ST-70 dobar pojacavac ili ne, reći ću da mi se njegov zvuk izuzetno dopada, da planiram da ga uvek imam u sistemu i da bih voleo da i moj solid state pojacavac slično zvuči; ako je to uopšte moguće.
a196530c924dc4ddcd55087dbae19772.jpg
Quad ESL 63 su veoma zahtevni, sto mnogi znaju.
Nominalna impedansa im je 8 oma. Ne efikasni su (86db/2.83Vrms na 1m). Impedansa im je jako promenljiva od nekih 2.5-2.9 oma pa do oko 60 oma (veoma su zahtevni prema pojačavačima).
Proizvođač je preporučio (razvio za njega) pojacavac Quad 405 snage od oko 100Wrms, koji kao sto rekoh posedujem (Quad na Quad filosofija).
14801f6bc29b6458efbbf0e75e821e04.jpg
Istražujući po netu shvatio sam da “bolji” solid state pojacavači mogu iz Quad ESL 63 izvuci “više”.
Zamolio bih sve, koji imaju iskustvo sa Quad ESL 63 i pamte koji su od pojačavača ostavili utisak na njih, da podele to iskustvo samnom i pomognu mi da zaokružim u glavi ideju da li uopšte treba da menjam moj Quad 405-2 i ako treba čime.
Zahvaljujem unapred.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Srecko said:

Posedujem Quad ESL 63.

Dopada mi se jako kako zvuči u mom sistemu.


Istražujući po netu shvatio sam da “bolji” solid state pojacavači mogu iz Quad ESL 63 izvuci “više”.
Zamolio bih sve, koji imaju iskustvo sa Quad ESL 63 i pamte koji su od pojačavača ostavili utisak na njih, da podele to iskustvo samnom i pomognu mi da zaokružim u glavi ideju da li uopšte treba da menjam moj Quad 405-2 i ako treba čime.
Zahvaljujem unapred.

Ako ti se dopada kako zvuci u tvom sistemu,sto cackati onda?..ako si istrazivao po netu,i kazu da sa X boljim pojacalima moze vise da se izvuce iz ESL63,treba poslusati te primerke,za koje kazu da su bolji sa njime...po internetu svasta ljudi pricaju,treba videti sta iz tih bajki,vazi eventualno za tebe i za tvoj ukus sa muzikom koju pretezno slusas....

U zadnjih par godina god drugara sam ih slusao sa Naim NAP 160 (+62+Avondale PX),ili Quad 606(+Quad 34) meni su se ove varijante svidele,svaka na svoj nacin..Naim malo "mladalackije"Quad 606 malo aristokratskije...kod 606-ce obrati paznju na serijski broj,imas info po internetu koji je "brake point" kod serijskog broja i na sta treba da obratis paznju kod kupovine....

Bolje da se fokusiras ne jedan Arcici stalak za njih...

:xmas

 

 

arcici.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ako ti se dopada kako zvuci u tvom sistemu,sto cackati onda?

 

U zadnjih par godina god drugara sam ih slusao sa Naim NAP 160 ili Quad 606. Naim malo "mladalackije" Quad 606 malo aristokratskije...

 

Bolje da se fokusiras ne jedan Arcici stalak za njih...

To sto “nemam primedaba” kako se to čuje u mom sistemu moze biti iz 2 razloga. Prvi sto nemam dovoljno kvalitetan slušni aparat da bih čuo razliku ili nedovoljno koncentrisano slušam zvuk (uglavnom slušam muziku) i drugi da ta razlika i nije znacajna da bih to mogao da čujem a možda i drugi.

Prvi razlog je ono zbog čega sam otvorio temu jer ako mogu sebe da “poboljšam” u nekom segmentu nikada nije kasno za to.

Naravno da neću ništa menjati dok to ne budem “proverio” sam u svom sistemu.

 

Ljudi na netu inače uglavnom pominju cevne pojacavace a od solid state retko i osim Quad 405 upravo: Naim ......., Quad 606 i Quad 909, MarK Levinson ML seriju, Bedini i sl.

Moj Quad 405-2 je inače modifikovan po shemi Keith Snook kojim su mu pojednostavljeno rečeno unete izmene-poboljšanja već primenjena u Quad 606 i Quad 909 a koja je bilo moguće implementirati u Quad 405-2.

Za moj ukus (moram da se ogradim) moj Quad 405-2 posle modifikacije bolje zvuči nego originalni.

Nikada nisam čuo na Quad ESL 63 ni Levinsona ni Bedini ni ista slično.

 

Arcici (čelični) stalci suštinski ukrućuju strukturu Quad ESL 63 čiji je okvir ako se ne varam kompozitni. Nisam naišao na post u kome vlasnici Quad USA Monitora (Quad ESL 63 za američko tržište) ne isticu bolji zvuk USA Monitora u odnosu na originalni Quad ESL 63 koji je upravo posledica čeličnog (ili duralnog neznam tačno) okvira koji je znacajno ukrutio panele. To isto čine i Arcici stalci naravno.

Nema ih bas “puno” u ponudi, jako su skupi i trenutno (samo trenutno) ne razmišljam u tom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Srecko said:

 

Arcici (čelični) stalci suštinski ukrućuju strukturu Quad ESL 63 čiji je okvir ako se ne varam kompozitni. Nisam naišao na post u kome vlasnici Quad USA Monitora (Quad ESL 63 za američko tržište) ne isticu bolji zvuk USA Monitora u odnosu na originalni Quad ESL 63 koji je upravo posledica čeličnog (ili duralnog neznam tačno) okvira koji je znacajno ukrutio panele. To isto čine i Arcici stalci naravno.

to je sustina tih stalaka,oridji okvir se vitoperi i vibrira..hvatanjem u "okvir" to se smanjuje,dobija se cisci zvuk u celini..i sam Quad je uvodio jednu "motku" koja je fiksirala sa zadnje strane vrh panela sa podnozjem kod jedne kasnije serije...kreni sa slusanjem tih sprava koje ti se cine po internetu "boljim"..sta se izradja posle,to je vec drugo pitanje,samo nemoj da dobijes nekog "osmog putnika" na kraju...

sretno

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, anubisgrau said:

u UK se na oglasima prodaje quad amp nove generacije koji je navodno najbolji solid state u sadašnjoj gami, ako te zanima naći ću ti link. mislim da je quad artera:

 

http://www.quad-hifi.co.uk/product.php?cid=1

Bilo to kod Sretenovica na proslogodisnjem Hi Fi Show-u.

Artera je bila u kompletu ( Artera Play + & Artera Stereo ) i Quad Z-3 kutije. Z "trojke" su radile sa Luxman-om ( 1. dan to bilo ).

Na zalost, nisam imao prilike cuti Artera-e.

@Srecko, eto ti hint za probati sa tvojim ESL 63. Cimni Sretenovica i dogovori  probu.

Mada, moje misljenje vec znas (letnja varijanta 405, zimska varijanta Dynaco ST-70 i - ende ). :)

Link to comment
Share on other sites

u UK se na oglasima prodaje quad amp nove generacije koji je navodno najbolji solid state u sadašnjoj gami, ako te zanima naći ću ti link. mislim da je quad artera:
 
http://www.quad-hifi.co.uk/product.php?cid=1

Sve me zanima, a najviše volim kada ste Vi npr. imali priliku da nešto čujete i date svoje mišljenje o nečemu; jer mnogo više verujem u Vaš sud nego u sopstveni.
Vaš sud počiva na godinama posvećenosti HiFi i neizmernoj angažovanosti za razliku od mog suda koji je najčešće ad hoc doneseni.
Možda se ovo nekome neće svideti ali time pokušavam da izgradim svoj stav u ispravnom smeru.
Link to comment
Share on other sites


Veoma mi ovo znači.
Naravno da sam citao o tim novim pojacavacima Artera ali nisam o njima razmišljao uopšte. Plafon mog razmišljanja kada je Quad u pitanju bio je Quad 909. Kada mi Vi, čijem sam se sistemu imao prilike da divim, skrenete pažnju na pojacavac Artera to ima novu dimenziju za mene.
Link to comment
Share on other sites

Bilo to kod Sretenovica na proslogodisnjem Hi Fi Show-u.
Artera je bila u kompletu ( Artera Play + & Artera Stereo ) i Quad Z-3 kutije. Z "trojke" su radile sa Luxman-om ( 1. dan to bilo ).
Na zalost, nisam imao prilike cuti Artera-e.
[mention=43501]Srecko[/mention], eto ti hint za probati sa tvojim ESL 63. Cimni Sretenovica i dogovori  probu.
Mada, moje misljenje vec znas (letnja varijanta 405, zimska varijanta Dynaco ST-70 i - ende ).

Zahvaljujem na ideji, nisam znao da Sretenović zastupa Quad Artera.
Svestan sam da ste u pravu da i ovo sto imam je pristojan izbor.
Link to comment
Share on other sites

Znaci da nisam loše razmišljao da bi i Accuphase bilo vredno čuti.
I ja nekako uvek imam utisak da Quad 405-2 bi ušao brzo u kliping pogotovo sa zahtevnijim materijalom.
Tih njegovih 100W su mi uvek bili “upitni” naročito kada zvucnici upadnu u podrucje niskih impedansi, kada taj broj izgleda padne znacajno niže (sto sam i procitao) za razliku npr. od Mark Levinson ML2 koji tih svojih 25W drži kolika god da je impedansa zvučnika.
Sreća je da ja slušam toliko tiho (tako volim), da mi se to nikada neće desiti.
Veoma interesantni iskustvo, zahvaljujem.

Link to comment
Share on other sites

Поента је у квалитетном напајању (предимнзионисано) броју излазних транзистора као и топологији.

405-ца је квази комплементарна у излазу ( само два транзистора) док је Аку фул комплементаран. 

405-ца по мени ако је сток варијанта је лоше урађенан уз преправке хоће да да све од себе али опет изискује посла.

303-јка је баш моћно урађена дупли дифернцијални на улазу у са дејству са два струјна огледала и добром регулацијом мирне струје као и четири Мос Фета у излазу по каналу.

Ух,  :heat много сам се расписао.

Link to comment
Share on other sites

Moja Quad 405-2 je modifikovana po ideji Keith Snook, i stvarno (po meni, zamislite čak i ja primećujem) zvučno superiorna u odnosu na “fabrički” varijantu uređaja.
Naravno da izgledom i masom Accuphase deluje da je iz “drugog filma”.
Biće ideja za zabavu očito.
Hvala još jednom.

Link to comment
Share on other sites

Ne nije.
Grubo rečeno Keith Snook modifikacija Quad 405 se sastoji u tome da ono sto je Quad dodao u modelima Quad 606 i Quad 909 a što je moguće implementirati u Quad 405-2 dodato je.
http://www.keith-snook.info/quad-405-mods.html
Ja ni neznam da postoji Quad 405 dual mono verzija.
Od modifikacija sam citao i upoznao se još sa:
1. MAC MOD
The idea was destroyed by crummy parts and a drastic protection circuitry. In consequence he offered a modification kit for the 405. The ultimate Mac Mod were mono amps. The modification contained the following changes :
· Current Limiting removed
· Improved IC fitted (LM 318)
· Faster Drivers ( Motorola MJE 15031 )
· Faster Output Devices ( Motorola 2N3773 )
· Improved Resistors (metal-film 1% by Resista Mk3 or Corning RN-60 )
· Improved Capacitors (Wonder Caps, Wima, dipped mica)
· Improved Wiring (Audioquest) and Plugs (Tiffany)

2. Avondale
Mr. Les Wolstenholme, the owner of Avondale Audio, realized the potential of the standard Quad 405 and offered a similar modification as the Mac Mod which bettered the sound dramatically. In addition to Steve's modifications, Les fitted a special external power supply to feed the input OP . The designer argued that in the standard 405 the Op Amp is powered by an unregulated DC which is not at all good, because the Op Amp reacts quite strong on power line fluctuations. In consequence he designed a special external power supply with high-speed voltage regulators which supply a clean and stabilized +/- 15 Volt line to the Op Amp.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Srecko said:

 The modification contained the following changes :
· Current Limiting removed
· Improved IC fitted (LM 318)
· Faster Drivers ( Motorola MJE 15031 )
· Faster Output Devices ( Motorola 2N3773 )
· Improved Resistors (metal-film 1% by Resista Mk3 or Corning RN-60 )
· Improved Capacitors (Wonder Caps, Wima, dipped mica)
· Improved Wiring (Audioquest) and Plugs (Tiffany)

Ово к'о да сам Ја пис'о.  :rolleyes:

Да то је та преправка + ту треба да се одради дуал моно преправка напајања јер је сам напојни трансформатор већ двоструки у једном кућишту.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...