Jump to content


Kakav oglas!?


Infidel

Recommended Posts

Ma ima i kupaca za Toponicu.

Moje jučerašnje iskustvo:

U telefonskom razgovoru objasnim sve lepo o uredjaju  ( da je servisiran, promenjeno sve što i treba da otkaže na toliko vremešnom uredjaju i da radi savršeno. Stranice nisu originalne nego DIY sa dezenom koji se slaže sa ostatkom komponenti. Zebrano umesto rosewood). I  kažem koja je minimalna cena.Kupac kaže da pristaje i da će doći.

Dodje i detaljno pregleda sve. Svaki ćošak zagleda, proba funkcijonalnost, traži razne vrste muzike da čuje ( a nije poneo svoju muziku) Pola sata zagledjuje i ispituje. Traži manu ali ne nalazi.

Na kraju kaže da ne može da plati traženu cenu i da stranice nisu originalne. Nudi 10% manje. Rekoh: da li sam ja tačno opisao uredjaj i da li je nešto od toga neistina? Da li sam rekao koja je poslednja cena? I što je došao da gubi i moje i svoje vreme?

Očigledno došao da se ciganči. Na vratima onako džiberski diže još 10€.

Rekoh : E sad neću da ti prodam ni po onoj ceni koju sam rekao kao najnižu. ( Sad neću ni kako ja hoću)

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Sloba said:

Jel ima neko odgovor na pitanje - zašto neki, a sve ih je više rekao bih, odbijaju sve vidove komunikacije osim poziva?

Зато што прави купац не жали десетак динара да позове а не да се дописује.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Sloba said:

zašto neki, a sve ih je više rekao bih, odbijaju sve vidove komunikacije osim poziva?

Interesantno pitanje na koje nemam odgovor.

Desavalo mi se da kao ozbiljan kupac posaljem prodavcu poruku, konciznu, jasnu, smislenu, a on ne odgovori.

Poziv je malo nezgodan, mozda nije pravi trenutak, neko je zauzet.. Kad se ulogujes, vidis poruku pa odgovoris.

Ja se oglasavam na KP, nemam nista protiv poziva ali su mi poruke nekako pismenije. Svaka cast izuzetcima, ima stvarno normalnih ljudi ali ima i onih koji gnjave. Zovu da se razgovaraju, cak i nude neke proizvode na prodaju a satro pozvali da se informisu o onome sto prodajem i sve to traje i po pola sata.

Ok, neko smatra da se ozbiljnost dokazuje samo pozivom. Postujem, ali bi u tom slucaju to trebalo i navesti i nagovestiti da nema komunikacije porukama uz obrazlozenje. i naravno, kada dodje do tog razgovora, da bude bre na nivou. To bi po mom misljenju bilo ozbiljno.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima. Zanimljivo, posebno deo o onemogućavanju ocenjivanja, i ja sam to pomislio.

Ipak, meni je to krajnje neozbiljno i odbijajuće. Neki kažu - ne dopisujem se, ja im pošaljem poruku - zainteresovan sam i ne ćaskam, isključivo pisana komunikacija (profes. deformacija). I ništa. I ne mislim da neko štedi ili je neozbiljan ako ne pozove. 

Link to comment
Share on other sites

Ја кад хоћу да пазарим нешто доватим телефон и назовем продавца а не као неки клинац да се дописујем. Баш ме брига за позитивне и негативне оцене, ионако су пола ако не и више лажне оцене.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, pompi said:

Kod mene je musterija uvek u pravu i gledam da bude zadovoljna.

Musterije su u 50% slucajeva teski bolidi, tako da ne praktikujem tako nesto :) Dovoljno sam naletao na budale dok sam radio i placao faks u prodaji, da sad sam samo ja u pravu, i ako oce oce ako nece voljno, putuj igumane. Evo ti i konkretan primer kod siroma sto napisa, jednostavno hoce cisto da se ciganise i takvim samo voljno drugari. Imao sam priliku relativno skoro, prodajem nesto na kp, i smanjim cenu reko da se proda sto pre, i lik se javlja, ciganise se, salje poruke, reko necu brate ispod te cene, i ne mozes ga se otarasiti. Bukvalno zlostavljanje na telefon na dnevnom nivou. Blokiras, ides dalje voljno. 

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog primera za mene neviđenog do pre par meseci a sarađivao sam sa ljudima nekoliko zemalja, 3 kontinenta...

Prodajem bookshelf, stoje na stalcima. Zove covek kaze moze li 20e manje da pokrije benzin itd, kazem moze. Dođe, čuje kaže super to je to, ja pakujem zvučnike a on uhvati stalke?! Ja kažem- gospodine oglas je za zvučnike, stalci nisu na prodaju. On kaže, parafraziram- kod nas je običaj da se za cenu dobije sve što je na slici uostalom na šta da stavim zvučnike?

Ja kažem, pa na slici se vidi i TV i ruter...sva sreća pa nisam slikao na haubi. I ode on...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sloba said:

Evo jednog primera za mene neviđenog do pre par meseci a sarađivao sam sa ljudima nekoliko zemalja, 3 kontinenta...

Prodajem bookshelf, stoje na stalcima. Zove covek kaze moze li 20e manje da pokrije benzin itd, kazem moze. Dođe, čuje kaže super to je to, ja pakujem zvučnike a on uhvati stalke?! Ja kažem- gospodine oglas je za zvučnike, stalci nisu na prodaju. On kaže, parafraziram- kod nas je običaj da se za cenu dobije sve što je na slici uostalom na šta da stavim zvučnike?

Ja kažem, pa na slici se vidi i TV i ruter...sva sreća pa nisam slikao na haubi. I ode 

Ne kazem je u pravu,ali nije zgore u opisu napisati da uslikani stalci nisu u ceni.To jeste praksa u oglasavanju u inostranstvu.Cesto ljudi pri prodaji gramofona recimo naglase da rucka ili glava sa slike nisu na prodaju iako u tekstu jasno pise sta se prodaje.Trebalo bi to i sa zvucnicima,makar da se izbegne neprijatnost.Ja sam umalo dobio negativnu ocenu zbog slicne stvari na ebay.Nasla se nesvesno na staroj slici stvar koja nije u prodaji.Kostala me škola slikanja 10 funti koliko sam poslao coveku za "obestecenje",da mi skine "ebay policiju" s vrata(samo ti se obrati ebay da kupac nije dobio stvar sa slike i predloze nagodbu da se ne aktivira povracaj,negativna ocena,narusi 100% positive bla,bla).Ušokiraš se ...hebeni celofanski bezvredni poklopac za iglu.Iskoristio sam staru sliku sa kompa gde je bio,a u medjuvremenu ga izgubio.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, ab said:

Што је тешко да се дефинише шта је тачно предмет продаје, баш бих волео да видим како би то прошло на Ebay-у да је купац покренуо "disipute"?

Dispute.

Nakon 250 transakcija na ebay i bar još toliko preko drugih sajtova ovo mi se desilo prvi put. To me navodi na zaključak da je izuzetak a ne pravilo. Moje transakcije su deceniju starije od sajta KP i onda on dođe i kaže - druže, vidim da si nov na KP pa da ti objasnim...

A ako govorimo o anglosaksonskom načinu poslovanja - šta je u opisu to je uključeno u transakciju samo koad nas izgleda plastenici, livade i slično ako se nedajbože vide u pozadini. 

Link to comment
Share on other sites

Dobio bi taj od mene nogu u  **pe a ne stalke. Na KP-u važe zakoni KP-a a ne E bay-a. Pa šta bi bilo da ja nekom Švabi počnem da objašnjavam srpske običaje trgovanja ? 

Da se nadovežem na sondekov post,ok je to za gramofon. Ručka i zvučnica su deo gramofona pa je i za očekivati da se navede dali se prodaju sa njim ili ne ali stalci sigurno nisu deo zvučnih kutija.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zašto je problem napisati KP poruku? Ipak je to neko osiguranje, kakvo da je. Čuli smo, jelte, da i negativne ocene nekima volšebno nestaju! Ali ipak je to neko osiguranje.
Pre neki dan sam na lep način otkačio čoveka koji je hteo da kupi pojačalo. Nije neka para ali meni nešto znači. Napisao gomilu SMS ova, zvao. Ja, opet, kažem ... morate da se registrujete i da pošaljete poruku. Tako KP funkcioniše. A on- Ja sam stariji čovek, i ja sam, rekoh. Te dobio sam vaš broj od prijatelja...... bla, bla, ponudi on neku cifru i odmah bi da dođe po pojačalo. Može ali napišite poruku prvo. Ne bi ništa od toga.

Možemo da razgovaramo ali samo ako postoji i komunikacija preko poruka. Da ne pričam kad me je zvao čovek koji, uh, muca. Potrajalo je.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, pompi said:

Ima ih dosta i dobre su musterije. Naravno da ocene znace, bar meni, i sam se uverih da ih i brisu ali ne mora bas sve da bude po KP pravilima. Postoje i ljudska pravila a meni su ona znacajnija. 

Mislim, a i, eto, javlja mi se, da KP pravila nisu ni u kakvoj koliziji sa ljudskim pravilima.:)

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, siroma said:

Ma ima i kupaca za Toponicu.

Moje jučerašnje iskustvo:

U telefonskom razgovoru objasnim sve lepo o uredjaju  ( da je servisiran, promenjeno sve što i treba da otkaže na toliko vremešnom uredjaju i da radi savršeno. Stranice nisu originalne nego DIY sa dezenom koji se slaže sa ostatkom komponenti. Zebrano umesto rosewood). I  kažem koja je minimalna cena.Kupac kaže da pristaje i da će doći.

Dodje i detaljno pregleda sve. Svaki ćošak zagleda, proba funkcijonalnost, traži razne vrste muzike da čuje ( a nije poneo svoju muziku) Pola sata zagledjuje i ispituje. Traži manu ali ne nalazi.

Na kraju kaže da ne može da plati traženu cenu i da stranice nisu originalne. Nudi 10% manje. Rekoh: da li sam ja tačno opisao uredjaj i da li je nešto od toga neistina? Da li sam rekao koja je poslednja cena? I što je došao da gubi i moje i svoje vreme?

Očigledno došao da se ciganči. Na vratima onako džiberski diže još 10€.

Rekoh : E sad neću da ti prodam ni po onoj ceni koju sam rekao kao najnižu. ( Sad neću ni kako ja hoću)

E da si mu to sve napisao u poruci , mogao si ga pitati jel pismen ? :) Nema ništa tako loše u porukama . Pročitaš ih kad hoćeš , na suvisle odgovoriš kad hoćeš a čudnovate izbrišeš i zabole te ? .Ovak te zivkaju i maltretiraju kojekakvim podpitanjima. Verbalno sam kad  paše jednom i drugom .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...