Jump to content


Khadas Tone Board


Rosuljac

Recommended Posts

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

55 minuta ranije, Aibo said:

Usput, pošto si rekao da je bilo vrlo teško skinuti kondenzatore, ima li nekih razloga da se ne skinu ovako detstruktivno (pod pretpostavkom da nam više ne trebaju naravno) - https://youtu.be/rEhYVyXYU9c?t=15

Ne preporucujem ovakav nacin skidanja. Sve je dobro dok prvi put ne otkinete pad i vod sa njim, tad nastaje nervoza i situacija kad zelite ceo uredjaj da bacite u kantu i kupite drugi

Link to comment
Share on other sites

Calisto vs. Generički?
Utisci?
Slobodno napiši...na kraju, sve je ovo igrarija...
Sa Calistom je bas osetno čvršći i precizniji, ostatak zvuka takođe definisaniji. Kad se malo priviknem na Calisto, povratkom na no-name kabal se jasno čuje da bas omekša i zapliva, a i sredina i visoki se malo rasplinu i povuku.

Nešto van toga, tipa širina i visina scene, se kod mene ne čuje da se menja. Mada nije ni moj sistem sad nešto posebno pa da se čuje pun potencijal te promene. Ja sam iskreno bio iznenađen da se i ovoliko čuje razlika, mislio sam biće - da li sam nešto kao čuo ili nisam. Ali eto, dobar digitalni kabal se čuje čak i u jednom sasvim običnom sistemu.

Sve u svemu zanimljiv i edukativan eksperiment.
Link to comment
Share on other sites

Ma to Siroma malo udario po sarkazmu. Plete taj kablove odavno. :)  

Inače, izvukao sam svoj SuperTeddyReg švajsovan po ovoj šemi sa komponentama koje su se našle po kući i bliskoj okolini. Naštelovao ga na tačno 5.001 V za Khadas i poslušao malo. Dakle zvuk sa kompa stiže putem koaksijalnog kabla a USB samo napaja i njega šaltam na PC i TeddyReg (nemam USB split za napajannje i signal pa jedino ovako mogu to da odradim). Najviše se čuje razlika u basu koji na TedyReg nekako promeni karakter, kao da se stegne. Sem toga se ništa drastično ne menja, ostatak zvučne slike mi se čini malo mirniji na STR i to mi se u određenim pesmama sviđa, a onda u drugim opet više prija veća energija basa kada se napaja sa PC-a. Nemam neke pametne zaključke iz ove probe sem da se eto neke razlike čuju i da nisu uvek pozitivne.

Ovaj STR je inače stajao 3 god, nemam pojma kakav je to uticaj imalo na elektrolite npr. Možda se nešto promeni kada se malo razmrda i razradi, pa javljam ako bude neke značajnije promene. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

(nemam USB split za napajannje i signal pa jedino ovako mogu to da odradim).

Khadas možeš da napajaš i preko nepopunjenih konektora (nisam siguran da li su to konektori br. 20 i 21) potraži šemu kod Khadasa.

Link to comment
Share on other sites

Juče došlo do slušanja Khadas-a.

Kao što sam najavio A-B test je bio sa Benchmark DAC3 HGC.
Khadas se napajao i dobijao signal preko USB kabla, vezan je bio VDH Integration kablom za DAC3 koji je preuzeo ulogu Preampa. Inače kao preamp radi odlično, ja gramofon slušam tako.

Poređenje nije baš najmerodavnije:
- Benchmark je vrhunski DAC mnogo puta skuplji od Khadasa (doduše ima i mnooogo više funkcija)
- Integrisani su i DAC i preamp u isto kućište, signal ne prolazi do preampa preko IC kablova, već pretpostavljam

Ukratko utisci: po svim subjektivnim parametrima je Khadas meni lošije zvučao. Da li to znači da nije dobar? Naprotiv, odličan je, pogotovo ako se uzme u obzir cena.
Sve je tu, na mestu. Radi kako treba, chip je dobar, implementacija je dobra.
Ono što mu je nedostajalo u odnosu na Benchmark je neka raskoš u zvuku (ovo je primetnije na DSD64 fajlovima nego na PCM). Složio bih se i sa impulsom, i dužina trajanja tona.
Naginje malo više na svetliju stranu.

Zamenom IC kabla za mnogo ozbiljniji, svi nedostaci skoro da su mu i nestali. Ali opet ponavljam, to nisu stravični nedostaci već razlika u kvalitetu 2 uređaja.

U ostalom zaista nemam šta da mu zamerim. Za te pare, siguran sam fantastična kupovina.
Ono što je potrebno - kućište i verovatno dobro napajanje eksterno. Problem sa napajanjem je da može da se zakači samo preko USB ulaza, što znači da za upotrebu ostaje samo spdif ulaz.

Realno, Benchmark je sa svim dadžbinama skoro 30 puta skuplji na paritetu Beograd, ali daleko od toga da svira 30 puta bolje.
U svakom slučaju, Khadas je uz malo nadogradnje i uz dobar IC kabl, za svaku preporuku i može biti vrhunski DAC.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nackom said:

Problem sa napajanjem je da može da se zakači samo preko USB ulaza,

 

On 29.3.2019. at 19:25, zek said:

Khadas možeš da napajaš i preko nepopunjenih konektora (nisam siguran da li su to konektori br. 20 i 21) potraži šemu kod Khadasa.

1000-png.22676

Link to comment
Share on other sites

Koliko se sećam, pri testiranju je korišćen USB ulaz sa PC i bilo je komentara da ne utiče na rezultate merenja jer je Khadas dobro odradio filtraciju napajanja na samoj pločici.

Ovo za povezivanje eksternog napajanja je bilo u sklopu upotrebe TB preko SPDIF ulaza.

Cela priča je ovde

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-wesiontek-khadas-tone-board-dac.4823/

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

@zek

Možeš ali kad ga povežeš na PC USBom odmah si i sve smetnje sa PCa uneo.

Treba ti USB kabl bez power linija. Ali je tada problem da PC (možda) ne oseti tu USB periferiju.

Da, meni se tako dešavalo sa starim HRT microstreamer koji je imao samo USB ulaz i nije ga komp video ako se raskači V+ sa PC-a i vode sama D- i D+.

 

Dobra stvar je što Khadas ima kvalitetno urađen Koaksijalni ulaz ko ima tu opciju. Meni na njemu zvuči nijansu življe nego na USB (mada nema načina za potpuno fer poređenje jer kablovi ne mogu biti isti), samo me nervira što ne mogu da nateram APlayer da radi sa 24bit putem koaksijalnog (svi drugi playeri rade samo on koji mi je omiljeni izbaci glasan šum za sve 24bit fajlove) pa zbog njega koristim USB ulaz.

Inače, pošto mi je RingeRaja ustupio i svoje linearno napajanje koje ima switch između 12V i 5V pomislim da bi bilo lepo da isprobam kako radi sa njim pre nego što ga vratim... Tako napravim juče mali adapter koji ima standardni 2.1mm/5.5mm ulaz a USB izlaz i zakačim Khadas na njegovo napajanje, muzika opet ide na koaksijalni. Ima pomaka, bas malo dobije na težini a sredina i visoki malo na mirnoći pa se i vokali malo lepše izdvoje. Moj STR ima sličan efekat na mirnoću i vokale ali bas nema težinu kao sa Ringeovim napajanjem, tako da je to najbolje izdanje u kom sam ga do sada čuo. Mada nije da se zvuk sad kao podiže za klasu ili bilo šta slično. To su relativno male promene koje suštinski ne menjaju doživljaj i po meni realno ne opravdavaju bilo kakvo cimanje oko napajanja.

A Chord mi je u ovih par dana prirastao srcu jer to trajanje tona donosi dodatne boju i prirodnost instrumentima, bas ima više autoriteta a uz to i bolju kontrolu pa više svira nego što udara... generalno puniji, raskošniji i teksturisaniji zvuk koji jasno pokazuje klasnu razliku. Strogo uloženo-dobijeno gledano rekao bih da Khadas stvarno daje puno, ali ta merenja koja ga kao izjednačavaju sa najboljim mogućim DAC-ovima... očigledno moraju još mnogo da uče šta ustvari treba da mere i kako tome da pridaju značaj, jer to što čujem sa QuteHD je sasvim jasno bolje. Da mi novčanik dozvoljava već sutra bih listao oglase za nečim iz te Chord familije. Pa i neka je to 4-5x više novca za 20-30% bolji zvuk (samo slikovito lupam brojke, ne bih ulazio u kvantifikaciju koja je izuzetno subjektivna stvar)... ali pesma po pesma, dan po dan, pa sve to puta 20% uživanja... nakupi se razloga. :)   

Da dodam utisak još jednog para ušiju - moja lepša polovina je isto primetila boju i punoću Chord-a i sviđa joj se vrlo. Mada je po njenom mišljenju veći skok bio sa Toppinga D30 na Khadas (tu se kaže desio veliki napredak u nekim fundametalnim stvarima kao što su kontrola i čistina, više detalja u zvuku i više boje...  pa se zaista stvara utisak da slušaš potpuno nov sistem) nego sa Khadasa na Qute HD (koji je lep napredak i obogaćivanje onoga što sa Khadasom već čuje ali ne i revolucija). 

Sada bi još bilo lepo kada bi palo neko realističnije poređenje sa pristupačnijim modelima koji su do 2-3x više cene a ne ovi od 10 i 30x.  

Link to comment
Share on other sites

Da, meni se tako dešavalo sa starim HRT microstreamer koji je imao samo USB ulaz i nije ga komp video ako se raskači V+ sa PC-a i vode sama D- i D+.
 
Dobra stvar je što Khadas ima kvalitetno urađen Koaksijalni ulaz ko ima tu opciju. Meni na njemu zvuči nijansu življe nego na USB (mada nema načina za potpuno fer poređenje jer kablovi ne mogu biti isti), samo me nervira što ne mogu da nateram APlayer da radi sa 24bit putem koaksijalnog (svi drugi playeri rade samo on koji mi je omiljeni izbaci glasan šum za sve 24bit fajlove) pa zbog njega koristim USB ulaz.
Inače, pošto mi je RingeRaja ustupio i svoje linearno napajanje koje ima switch između 12V i 5V pomislim da bi bilo lepo da isprobam kako radi sa njim pre nego što ga vratim... Tako napravim juče mali adapter koji ima standardni 2.1mm/5.5mm ulaz a USB izlaz i zakačim Khadas na njegovo napajanje, muzika opet ide na koaksijalni. Ima pomaka, bas malo dobije na težini a sredina i visoki malo na mirnoći pa se i vokali malo lepše izdvoje. Moj STR ima sličan efekat na mirnoću i vokale ali bas nema težinu kao sa Ringeovim napajanjem, tako da je to najbolje izdanje u kom sam ga do sada čuo. Mada nije da se zvuk sad kao podiže za klasu ili bilo šta slično. To su relativno male promene koje suštinski ne menjaju doživljaj i po meni realno ne opravdavaju bilo kakvo cimanje oko napajanja.
A Chord mi je u ovih par dana prirastao srcu jer to trajanje tona donosi dodatne boju i prirodnost instrumentima, bas ima više autoriteta a uz to i bolju kontrolu pa više svira nego što udara... generalno puniji, raskošniji i teksturisaniji zvuk koji jasno pokazuje klasnu razliku. Strogo uloženo-dobijeno gledano rekao bih da Khadas stvarno daje puno, ali ta merenja koja ga kao izjednačavaju sa najboljim mogućim DAC-ovima... očigledno moraju još mnogo da uče šta ustvari treba da mere i kako tome da pridaju značaj, jer to što čujem sa QuteHD je sasvim jasno bolje. Da mi novčanik dozvoljava već sutra bih listao oglase za nečim iz te Chord familije. Pa i neka je to 4-5x više novca za 20-30% bolji zvuk (samo slikovito lupam brojke, ne bih ulazio u kvantifikaciju koja je izuzetno subjektivna stvar)... ali pesma po pesma, dan po dan, pa sve to puta 20% uživanja... nakupi se razloga.    
Da dodam utisak još jednog para ušiju - moja lepša polovina je isto primetila boju i punoću Chord-a i sviđa joj se vrlo. Mada je po njenom mišljenju veći skok bio sa Toppinga D30 na Khadas (tu se kaže desio veliki napredak u nekim fundametalnim stvarima kao što su kontrola i čistina, više detalja u zvuku i više boje...  pa se zaista stvara utisak da slušaš potpuno nov sistem) nego sa Khadasa na Qute HD (koji je lep napredak i obogaćivanje onoga što sa Khadasom već čuje ali ne i revolucija). 
Sada bi još bilo lepo kada bi palo neko realističnije poređenje sa pristupačnijim modelima koji su do 2-3x više cene a ne ovi od 10 i 30x.  


Ja sam odmah rekao da moje poredjenje nije realisticno, niti je Benchmark u klasi Khadasa, niti je generalno sistem.
Khadas je generalno sjajan DAC za taj novac.
Svi znamo da se poboljsanje u kvalitetu zvuka placa eksponencijalno. Tako je i ovde.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ma da, nema problema oko tvog poređenja i ja evo tupim o Chordu sve vreme. Prosto mislim da bi bilo zanimljivo upariti ga protiv hvaljenih modela od 200-300€ poput iFi i tome slično.

Još samo čekam Impulsa sa detaljnijim utiscima posle moda pa da vidim da li da naručujem te Oscone.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Aibo said:

Da, meni se tako dešavalo sa starim HRT microstreamer koji je imao samo USB ulaz i nije ga komp video ako se raskači V+ sa PC-a i vode sama D- i D+.

 

Dobra stvar je što Khadas ima kvalitetno urađen Koaksijalni ulaz ko ima tu opciju. Meni na njemu zvuči nijansu življe nego na USB (mada nema načina za potpuno fer poređenje jer kablovi ne mogu biti isti), samo me nervira što ne mogu da nateram APlayer da radi sa 24bit putem koaksijalnog (svi drugi playeri rade samo on koji mi je omiljeni izbaci glasan šum za sve 24bit fajlove) pa zbog njega koristim USB ulaz.

Inače, pošto mi je RingeRaja ustupio i svoje linearno napajanje koje ima switch između 12V i 5V pomislim da bi bilo lepo da isprobam kako radi sa njim pre nego što ga vratim... Tako napravim juče mali adapter koji ima standardni 2.1mm/5.5mm ulaz a USB izlaz i zakačim Khadas na njegovo napajanje, muzika opet ide na koaksijalni. Ima pomaka, bas malo dobije na težini a sredina i visoki malo na mirnoći pa se i vokali malo lepše izdvoje. Moj STR ima sličan efekat na mirnoću i vokale ali bas nema težinu kao sa Ringeovim napajanjem, tako da je to najbolje izdanje u kom sam ga do sada čuo. Mada nije da se zvuk sad kao podiže za klasu ili bilo šta slično. To su relativno male promene koje suštinski ne menjaju doživljaj i po meni realno ne opravdavaju bilo kakvo cimanje oko napajanja.

A Chord mi je u ovih par dana prirastao srcu jer to trajanje tona donosi dodatne boju i prirodnost instrumentima, bas ima više autoriteta a uz to i bolju kontrolu pa više svira nego što udara... generalno puniji, raskošniji i teksturisaniji zvuk koji jasno pokazuje klasnu razliku. Strogo uloženo-dobijeno gledano rekao bih da Khadas stvarno daje puno, ali ta merenja koja ga kao izjednačavaju sa najboljim mogućim DAC-ovima... očigledno moraju još mnogo da uče šta ustvari treba da mere i kako tome da pridaju značaj, jer to što čujem sa QuteHD je sasvim jasno bolje. Da mi novčanik dozvoljava već sutra bih listao oglase za nečim iz te Chord familije. Pa i neka je to 4-5x više novca za 20-30% bolji zvuk (samo slikovito lupam brojke, ne bih ulazio u kvantifikaciju koja je izuzetno subjektivna stvar)... ali pesma po pesma, dan po dan, pa sve to puta 20% uživanja... nakupi se razloga. :)   

Da dodam utisak još jednog para ušiju - moja lepša polovina je isto primetila boju i punoću Chord-a i sviđa joj se vrlo. Mada je po njenom mišljenju veći skok bio sa Toppinga D30 na Khadas (tu se kaže desio veliki napredak u nekim fundametalnim stvarima kao što su kontrola i čistina, više detalja u zvuku i više boje...  pa se zaista stvara utisak da slušaš potpuno nov sistem) nego sa Khadasa na Qute HD (koji je lep napredak i obogaćivanje onoga što sa Khadasom već čuje ali ne i revolucija). 

Sada bi još bilo lepo kada bi palo neko realističnije poređenje sa pristupačnijim modelima koji su do 2-3x više cene a ne ovi od 10 i 30x.  

Pazi, ako gledamo strogo cenovni razred, koliko je Chord koštao 2012., nov, a koliko Khadas košta 2019., isto nov, onda je razlika definitivno neopravdano visoka, tj. Khadas ne svira 15x lošije (1000 GBP 2012. vs 100 EUR 2019.).

Ako se ipak napravi malo realističnije cenovno poređenje, tj. koliko je mene koštao ceo komplet vs. koliko je tebe koštao, razlika je drastično manja, otprilike 1:5, što je opet možda i previše, ali kako neko već napisa (a realno je tako), u Hi-Fi svetu se mali pomaci nekad plaćaju daleko više nego što je realno. Ali tako je kako je, svako će zavući onoliko duboku u svoj džep, koliko mu to uslovi dopuštaju i/ili koliko je spreman da plati neko zadovoljstvo.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se na offu, pošto ne mogu da postavim oglas zbog pravila potforuma - mali oglasi "Da bi oglas mogao biti postavljen, korisnik mora da bude aktivan član foruma u smislu da ima najmanje 20 poruka. Izuzetno, oglas može postaviti korisnik koji je član foruma duže od godinu dana i ima najmanje 10 postova. ". Zainteresovan sam za KTB dac, ako je neki član iz znatiželje testirao kako radi pa je višak, tako da tu sam na pp. Još jednom se izvinjavam i hvala.

Link to comment
Share on other sites

Interesantna tema. Ja je naravno pratim sa zakašnjenjem :) Zanima me sledeće

- da li može da radi samostalno ?

- za šta služi "New VIM2 SBC Board", jer vidim da može da se nadogradi na Khadas Tone Board ?

- Napaja se i povezuje preko USB kabla. U PC  USB-2.0 a  USB-C na samu pločicu. Sada da li smeta ako se poveže na USB zbog napajanja, a sa druge strane preko optičkog kabla ?

- Kako vidi kompjuter Khadas Tone Board ? Ako može slika.

 

 

Link to comment
Share on other sites

- radi kao samostalni DAC

- koliko se sećam to je mini računar kao RPi naprimer

- nema optički ulaz na pločici, samo koaksijalni u USB

Postoje dve varijante KTB - Generic Edition gde nisu zalemljeni GPIO konektori i VIM Edition sa zalemljenim konektorima da može da se direktno nabode na VIM pločicu

Link to comment
Share on other sites

Kroz temu se par puta provuklo da je bolji od Topping d30. Da li je bolji i od topping d50 ? 

- Napaja se i povezuje preko USB kabla. U PC  USB-2.0 a  USB-C na samu pločicu. Sada, da li smeta ako se poveže na USB zbog napajanja, a sa druge strane preko koaksijalnog kabla ?

@zek Izgleda da se niša ne dobija uvođenjem posebnog napajana. 

 

Ovaj DAC može da bude novi best bay do 100€ + odgovorajući kablovi. Narandžasti kao interconnect cable (recimo Amphenol činčevi) a USB neki FTA ili AudioQuest. 

 

Ovo za sliku sam mislio ovako

 

 

 

 

 

 

1000.png

SMSL.jpg

 

Kako izgleda koaksijalni kabal koji ovde ide ? Izgleda da je bolje ići na USB?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vladat1 said:

USB neki FTA ili AudioQuest. 

Mislim da nece moci drugi kablovi sem tog koji je dat uz uredjaj. (Ustvari moci ce ALI moraju imati redriver u tom malom produzetku USB-C konektora). U tome je poenta kod tog kabla. Pod uslovom da je ugradjen mali elektronski sklop u kuciste usb-C konektora na kablu.

Evo i zbog cega. Geneza USB-C tipa veze je ustvari Thunderbolt koncept. A Thunderbolt kabl ima driver/receiver sklop na oba kraja kabla. USB-C je kompatibilan sa Thunderbolt 3 verzijama. Na osnovu toga bi trebalo i daje hardware kabla slican ili isti, a to vodi ka driver/receiver mikro sklopovima unitar konektora na kablu... 

U ovom slucaju host je USB2 izlaz a downstream uredjdaj ima samo fizicki USB-C konektor, bez protokola, predvidjena brzina i standard su oredjeni host-om a to je USB-2.

Ovde je ustvari pitanje zbog cega je upotrebljen USB-c konektro na USB2 standardu, ako vec postoji standardni USB2 konektor malih dimenzija istih kao i taj usb-c koji je postavljen?

I ako se izborom takvog tipa konektora onemogucava koriscenje vec postojecih brand name kvalitetnih i skupih kablova klasicne USB2 veze koji se koriste u digitalnom audio sistemu... Tako da postoji mogucnost da je upotrebljen zbog aktivnog sklopa, ili je "prazan"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...