Jump to content


Khadas Tone Board


Rosuljac

Recommended Posts

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, Silento said:

Super. 

Ohrabrujem korišćenje DAC3 u full balansiranom modu vs Khadas rca-out. Jednostavno neka bolji pobedi.

Objektivno, nisam siguran da se razlika od par dB u SNR može čuti na nivoima glasnoće oubičajenim za kućno slušanje, a za Khadas se neće razvlačiti rca od 6m pa da ima toliko gubitaka gde bi bal-out sa DAC3 bio odlučujući faktor.

Sumnjam da će SNR imati uticaj u subjetkivnom AB testu.
DAC3 je komletan uređaj, plug and play. Khadas je ipak samo pločica. Realno, treba tu nadogradnje - mislim na kutiju, na kvalitetno napajanje. Pitanje je sada, kako se ponaša Khadas sa maksimalnim potencijalom - pre svega mislim na dobro napajanje.
Ja nisam siguran da ću to znati iz ovog testa.

Link to comment
Share on other sites

Kao ponosni vlasnik Khadasa sa kojim ćemo Nackom i ja da radimo poređenje samo da dodam da imamo više opcija napajanja, koje ćemo probati: 

1. iFi iPower Ultra Low noise SMPS 5V 

2. Breeze Audio LPS 5V 

3. Napajanje preko USB power bank

4. Napajanje i input preko USB (sa i bez USB purifier-a) 

 

Ako neko ima sbooster dobrodošao je :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa evo da krenemo sa jednim prvim ozbiljnim poređenjem protiv Chord Qute HD zahvaljujući ljubaznom kolegi RingeRaja koji ga je ustupio na slušanje.

Kao što sam njemu već pominjao u pp, nema mnogo okolišanja oko činjenice da Qute HD zvuči jasno punije i bogatije. Pre svega bas note i neka niža sredina, to područje ima jasno veću težinu i reverb koji prati note. Zvučna slika je šira/raskošnija. Bliže centru pozornice se Khadas drži solidno ali kako se ide ka krajevima kod njega energija tonova slabi u odnosu na Qute HD koji i u tim krajevima postavlja vrlo pune i žive tonove. Tako da evo nakon par sati slušanja Chord-a, povratak na Khadas stvara efekat zatvaranja i istanjivanja zvučne slike.

Mislim da ovo ne menja činjenicu da Khadas i dalje daje dobro uravnotežen i detaljan zvuk kom ništa posebno ne može da se zameri, pogotovo za cenu. Samo što Qute HD prosto zvuči bolje i to se čuje na prvim taktovima. 

Treba napomenuti da je Chord zakačen na linearno napajanje sa dobrim kablovima dok se Khadas jelte napaja sa PC-a. Da je ravnopravno - nije, ali takve su prilike i šta je tu je. Lično ne verujem da napajanje kod Khadasa može da napravi takav pomak da nešto bitnije promeni odnos.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, možda sam i neobjektivno očekivao da “kinesko čudo” zablista, s obzirom na generacijski jaz, ali se po hiljaditi put potvrdila činjenica da nije sve u čipu i da ima nešto i u implementaciji.

Realno, ChordHD je 2012., kad se pojavio proglašen za najbolji DAC 700-1000£ u tom trenutku, a evo, i posle 7 godina se jako dobro drži.

Link to comment
Share on other sites

Kad se već pominje, QuteHD je bio i 2013. najbolji DAC do 1000£ a te iste godine je moj bivši HRT microstreamer bio najbolji do 300£. Khadas je jasno negde između ta dva, čujno bolji od HRT-a i isto tako slabiji od QuteHD... i verovatno bi bilo zanimljivo uporediti ga sa DAC-ovima koji su tada upali između ova dva - npr. Arcam irDAC i Audiolab M-DAC koji su tada bili najbolji do 500 i 700 £

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, skrstic said:

Koliko sam čitao struja nema uticaja na Khadas. Probali sa baterijama i raznim linearnim napajanjima.

Čekam Dejana (Impuls) da vidim da li zamena kondenzatora za Oscon ima uticaja.

Zamenjeno i usvirano i poslusano. Nisam znao sta da ocekujem ali sam se prijatno iznenadio. Zvuk originalnog Khadas-a i na spdif i na usb ima manje basa nego moji ostali dac-ovi i Akai cd plejer. To je doprinelo da svi tonovi izgledaju daleko daleko cistiji nego na ostalim uredjajima. odmah upadne u uvo iscrtanost izvodjaca. Mirnoca Khadasa je postignuta smirivanjem tonova i to mi je bila druga zamerka jer ton ne traje, bukvalno se zavrsi odmah posle izvodjenja do te mere da sam kod tihih deonica imao uticaj da se probija kao kroz pocepanu membranu na zvucniku. Sa Oscon-nima  u pocetku se dobilo samo malo duze trajanje tona ali nedovoljno. Nedelju dana je konstatno radio da ga nisam slusao. Prekjuce kad sam poslusao bas je dosao. tonovi traju, a zbog dodatnog basa ostali tonovi nisu vise izdvojeni vec je sad kao i na ostalim uredjajima zvucna scena kompletna. Nisam stigao da uradim A-B test sa moji dac-om da bi tacnu razliku uocio ali sa oscon-ima je napredak ocigledan. Na zalost jako se tesko menjaju jer je sve sitno. Sa mojim Ersama i Welerima nisam uspeo da ih zamenim pa sam menjao kod prijatelja na Pace pincetama a i tamo je islo tesko.

ESR oscon-a je duplo manji od hibridnih kondova koji su bili a gubici u oscon-u (0,16%) su deset puta manji nego na originalnim (1,6%)

photo5803369044991127570.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aibo said:

Kad se već pominje, QuteHD je bio i 2013. najbolji DAC do 1000£ a te iste godine je moj bivši HRT microstreamer bio najbolji do 300£. Khadas je jasno negde između ta dva, čujno bolji od HRT-a i isto tako slabiji od QuteHD... i verovatno bi bilo zanimljivo uporediti ga sa DAC-ovima koji su tada upali između ova dva - npr. Arcam irDAC i Audiolab M-DAC koji su tada bili najbolji do 500 i 700 £

Moja greška, 2013. je bio najbolji do 1000£, 2012. se pojavio.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, Aibo said:

Treba napomenuti da je Chord zakačen na linearno napajanje sa dobrim kablovima dok se Khadas jelte napaja sa PC-a. Da je ravnopravno - nije, ali takve su prilike i šta je tu je. Lično ne verujem da napajanje kod Khadasa može da napravi takav pomak da nešto bitnije promeni odnos.

 

 

Vrlo bitna stavka, napajanje itekako utice.

Mislim da Ringe moze da kaze kako je promena napajanja uticala na sam Chord dac.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, garson said:

Vrlo bitna stavka, napajanje itekako utice.

Mislim da Ringe moze da kaze kako je promena napajanja uticala na sam Chord dac.

Vrlo značajno je uticala...naravno, pozitivno.

Otvorio se zvuk, bass je puniji, ali isto tako sa ulaskom calisto usb kabla zvučna scena je dobila značajno na veličini, pogotovo vertikalno.

Link to comment
Share on other sites

^^ Da pomenem da Calisto nije prikačen pri ovim prvim poređenjima jer trenutno ne može da dohvati do PC-a. Tako da su i Chord i Khadas prikačeni nekim generičkim jeftinim kabovima. U smislu poređenja je to jedino fer ali jedva čekam da isprobam danas Callisto, pretumbaću malo položaje da može da dohvati. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, tuturutu said:

Dejane, kako zvuci khadas u odnosu na onaj dac sa AK4495SEQ?

Trenutno je ak4495 kao sto ga Vi imate neispravan. To je ispala najgora plocica sa kineskog trzista jer nista od delova nije originalno a uz to skartovi. Izmenjao sam skoro sve, radio jedno vreme dobro ali je otkazao. Khadas u fabrickoj varijanti ne moze da pridje ni jednoj verziji koju sam do sad modifikovao a kupio na aliekspresu. I ak4396 i cs4398 su bolji a i taj ak4495 po secanju je bolji. Prednost kineskih jeftinih dac-ova je sto su delovi vecih gabarita i moze nesto i da se uradi. Kod Khadasa nema bas puno mogucnosti. Iako na netu izgleda velika plocica kad se uzme u ruku vidi se koliko je sitno. Stavili su za svaki pin posebno napajanje i vodili racuna o masama i to je znacajan napredak u odnosu na ostale kineze.

Najvece mane sam vec naveo u prethodnom, kratak ton i manjak basa. Sa oscon-ima se stanje popravilo ali nisam stigao da uradim poredjenje. Cim budem imao koji sat sam u stanu, javicu rezultate

Link to comment
Share on other sites

Baš me zanima malo detaljnije poređenje tako modovanog Khadas-a sa ostalim DAC-ovima. Ako se trajanje tona produžilo to je vrlo interesantan mod. 

Usput, pošto si rekao da je bilo vrlo teško skinuti kondenzatore, ima li nekih razloga da se ne skinu ovako detstruktivno (pod pretpostavkom da nam više ne trebaju naravno) - https://youtu.be/rEhYVyXYU9c?t=15 

Inače, potpuno sam smetnuo sa uma da imam kući jedan mali neugledni TedyReg napravljen pre par godina i za tadašnji DAC nije služio svrsi pa sam ga zatrpao na ormanu. Moram da ga izvučem i isprobam Khadas sa njim pa javljam ovih dana šta ispadne od toga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...