Jump to content


Polozaj cevi za bass reflex


Aragorn88

Recommended Posts

Pozdrav forumasi interesujeme jedna informacija vezana za polozaj bass reflex cevi posto radim na jednom projektu. zvucnici 4 komada staju na prednju plocu kako treba I kako sam izracunao medjutim cevi za reflex kako sam hteo nemogu da stanu na prednju stranu kutije jer nema mesta. Koliko utice na zvuk da ih stavim pozadi I posto sam hteo da jedan bass zvucnik da stavim na gornji deo a drugi bass na dornji deo kutije izmedju srednjotonac I visokotonac, stric mi rece da u takvim slucajevima dolazi do kontra faze na basovima tj da jedan bass ulazi a drugi da izlazi napolje iako su vezani normalno + na + a - na -. Kako se to desava ako su basovi razdvojeni. Hvala na razjasnjavanju I izvinite zbog poduzeg teksta. Pozz

 

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, siroma said:

Pravljenje zvuĉne kutije bez ozbiljnog proraĉuna je put u katastrofu.

Odustani. Ili izaberi da radiš neki dobro dokumentovan kit projekat.

Ono što pitaš daleko prevazilazi simplifikovane savete I ulazi u debelu teoriju (Helmholcov resonator)

Poslusaj ovaj glas razuma...

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Aragorn88 said:

Pa bas da odustanem nemogu jer su kutije vec sklopljene treba da samo izbusim jos rupe za drajvere I bass reflex I zato sam u nedoumici sta uraditi...

Дај слику предње плоче или целе кутије или.....

Link to comment
Share on other sites

A jesi li siguran da ti uopšte trebaju ti otvori?:unsure:

46 minuta ranije, Aragorn88 said:

posto sam hteo da jedan bass zvucnik da stavim na gornji deo a drugi bass na dornji deo kutije izmedju srednjotonac I visokotonac, stric mi rece da u takvim slucajevima dolazi do kontra faze na basovima tj da jedan bass ulazi a drugi da izlazi napolje

Ako si mislio na raspored na prednjoj ploči, takav sličan projekat je svojevremeno imao Philips u svojoj knjižici samogradnje zvučnika (davnih 60-tih sam pravio takav boks) ali je po projektu bio u zatvorenoj kutiji bez bas refleksa.

A to što stric kaže, nije tačno.

Daj spisak svih drajvera što idu u jednu kutiju.

Link to comment
Share on other sites

A jesi li siguran da ti uopšte trebaju ti otvori?:unsure:
Ako si mislio na raspored na prednjoj ploči, takav sličan projekat je svojevremeno imao Philips u svojoj knjižici samogradnje zvučnika (davnih 60-tih sam pravio takav boks) ali je po projektu bio u zatvorenoj kutiji bez bas refleksa.
A to što stric kaže, nije tačno.
Daj spisak svih drajvera što idu u jednu kutiju.
Bass 2 kom. Sal srp2030, srednjotonci ei nis az mfp 0501 I visokotonci ei nis az-sk 25/4 kutija na 4ohm skretnica 12db. Nisam u mogucnosti sad da slikam kutiju jer je u radionici mogu sutra. A dimenzije kutije 83 visina 29 sirina 35 dubina. Materijal MDF sirovi debljine 19mm.

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 24.12.2018. at 23:52, Aragorn88 said:

Samo da javim da sam konacno zavrsio projekat dugo pripreman...

1. Kupi malo Damar laka i premaži dva puta tanko taj srednjotonac (sa među sušenjem 24 sata) . Samo membrana se maže (taj svetliji deo), vešanje se ne sme mazati Damarom nikako.

2. U visokotonac bi valjalo ubaciti filcani damper prečnika 20mm debljine 3mm (na centralni deo gvožđa). Jača prepravka podrazumeva bušenje rupe u osi fi8mm i dodavanje iza plastične komore sa dampingom.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...