Jump to content


Potreban DAC na probu, do 1000 evra polovan


Bujodrag

Recommended Posts

6 minutes ago, Bujodrag said:

Eh, jedan džoint?

Pa nismo deca, poneću barem pet.

No, kao što  već rekoh pa i da opet ponovim onima kojima je trgovina prva u mislima, ne žurim nigde niti ću nekog da ubedjujem da mi nešto proda.

No, u te apgrejde se nič ne razumem pa ćemo uz džointe prvo da se lepo ispričamo i da mi laičkim rečnikom objasniš šta sve može da se uradi s Parasoundom. A nagovorićemo i @prophet da dodje. Na istoj smo planeti, znači blizu  :) 

 

Molim te samo jedan = zato sto cu ja da se onesvestim ako popusim vise od pola...

(Sta ima tebi da objasnjavam detalje? Neces ti to da izvodis i prckas po uredjaju? A onima koji znaju nema nesto ni prevelike potrebe dodatno objasnjavati, njima je dovoljno je jasno iz prthodnih postova... :) )

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Majda said:

Molim te samo jedan = zato sto cu ja da se onesvestim ako popusim vise od pola...

 

Pet ili nijedan :D 

 

 

Ma, ne brini. Kao što rekoh, nismo deca, na količini se ne insistira.

A i sa dobrom vutrom uvek je bolje napraviti više slabijih pa dozirati po potrebi.

Link to comment
Share on other sites

Meni zaista nije jasno u cemu je problem nekom da donese nekom uredjaj da cuje i provede sat dva uz muziku.Ja sam svoj amp eto bas od 1000e dao kolegi na 10-tak dana ,on je meni dao dac na 10 dana.Prosli mesec mi je drugi kolega doneo linn streamer od 2.5-3000 i jos mi doneo i snagas za jos toliko i ostavio to umesto na 7 dana na skoro tri nedelje.Kolegi laletu su doneseni zvucnici od 6-7000 prosli vikend i to zalepljeni za stalke.Moj dac se solidno prokurvao forumom.Gidjgin dac(inace odlican predlog bujodragu za slusanje) je u vise navrata bio kod mene....sad sam dogovorio da kolega dodje sa gramofonom jer je retko bio u prilici da ga cuje uporedo sa nekoliko puta skupljim.Nosio sam i moj Linn drugaru samo da bi isprobao fono sekciju.Nosili smo u isto vreme drugaru u kamenicu Linn gramofon i Neat zvucnike.Stabi donesen kod mene da ga cujemo uz sondek,pa heybrook da cujemo razlike medju bazama(menjali rucke)...mslm ni ne secam se vise cega sve

Sve pomenuto bez ikakve namere za prodajom bilo cega.

Nit je ovaj forum toliko los niti ljudi na njemu.Nemojte ga podcenjivati.Nazalost,kao i u svemu kod nas najgore isplivava i privlaci paznju... nismo mi ovde gomila asocijalnih idiota niti smo svi mi ovde radi para...

Mož' misliti sto neko nije u nameri da kupi nesto,a hoce da cuje nesto ...pa sta,tim pre razlog vise za opustenije druzenje.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Willi Studer said:

Naslov teme promenjen u "Ne tražim ništa, samo da se pohvalim".

 

13 minuta ranije, Willi Studer said:

Mislim da nije to problem nego pokretač teme šalje mixed messages. Zadovoljan je onime što ima, kao da neko treba da ga izazove i zavede, a zapravo mu se i ne menja za nešto novo jer DAC-ovi iz devedesetih. Moj DAC može da dobije na slušanje kad god želi samo što nije bilo feedback-a na post.

Wili, mislim da si ti solidno pametan i da umeš da čitaš.

Ne menjaj naslov topika. Više puta sam eksplicitno napomenuo šta me zanima. Ako to neko ne može da skapira, onda je ili glup ili bezobrazan ili i jedno i drugo.

Vidim da ima dosta onih koji jesu shvatili.

Ima i onih kojima se dopao topik a ima i onih koji su se javili PP-om.

Nisam psovao, pohvalite me kod Ljube.

Ali, ako neko dirne ovaj topik.....

Link to comment
Share on other sites

Ja recimo verujem iskljucivo u direktnu usporedbu.Neverovatno cenim kad mi neko to dozvoli.Bilo da je prodaja u pitanju ili cisto druzenje.Ali to je sustina...uporediti svoje sa drugim i videti da li je promena uopste potrebna.Evo sad me nesto stiglo da pređem na lampaski amp.Naravno da ću prvo da probam da isprobam nekoliko.Dobio sam ponudu da probam EAR od drugara i rekao mi ko ima Beard i zamolio ga u moje ime.Nazovem coveka kojeg nikad nisam video i in mi kaze "moze al odma da ti bude jasno,ne pada mi napamet da ga prodam".

toliko lepih stvari covek moze da uradi sa 1000€ a da nisu hifi.Ode sa curom u Veneciju na pr.Najlakse spucati pare i reći to je dobro jer sam toliko platio.Pa treba covek da uz opusteno druzenje vidi da li mu to i treba.

Mislim da nas je brzina zivota opasno izoblicila...malo ljudi ubacite na 33 rpm...

Nije nikakva zayebancija da je forum bez opustenih ljudi poput Bujodraga smaracko mesto.Naravno i bez hadcore audiofila,fanova i freakova,kolekcionara,muzickih wnciklopedista...

Link to comment
Share on other sites

No dobro, neko bi možda naplatio  testiranje i preslušavanje sopstvenog uredjaja. Ima to smisla. Ja ovde tražim uslugu. Ne vidim razlog da neko ne misli: evo Bujo, može, ali ta usluga košta. 

E sad, što sam ja tu uslugu učinio nekima tek tako i besplatno ne znači da treba da očekujem i od drugih da se ponašaju tako.

Nek rade kako vole i misle da treba.

Rekoh već tristašezdesetsedam puta, ne žurim nigde.

 

Link to comment
Share on other sites

On 19.12.2018. at 20:29, Majda said:

Evo Teradak ima gotove prilagodne plocice. Sa SM5813 ili DF1700 na PMD100, (sa mogucnostima jumper setovanja) veoma povoljno. Bez PMD100 hdcd chipa.

https://www.chinahao.com/product/14896645249/

A na ovom linku imas i prilagodnu plocicu za receiver chip ym3623 (navode da je to 16 bitni receiver, a PCM63 je 20bita, tako sa to moze da bude isto zanimljiva opcija? Ipak je Cristalov CS8414 recever mnogo bolji...

YM-14-24 Upgrade for Yamaha YM3623 Digital Receiver

http://www.audiotuning.de/english/index.html?1-53-cs8414.html

Evo ovde se mogu videti i neke fotografije kako to izgleda unutar dac uredjaja. Mada malo lupaju to sa 24bita, lepo se vidi da su konverteri PCM63 a oni nisu 24 nego 20bita. I mislim da je na fotografijama isti model kao i kod Buje? Sa tim sto ovde nije PMD100 nego neki drugi digital filter.

https://forum.polkaudio.com/discussion/177764/dac-24bit-96khz-upgrade-chips-100

CS8414 + PMD100 + R/IV + ecc88 tube buffer i dobije babaroga DAC. 

Ti sigurno bolje možeš da proceniš da li npr. ovo može da se ubaci u DAC i po dimenzijama i po potrebnim naponima:

 

https://www.ebay.com/itm/TR2-6DJ8-ECC88-E88CC-Tube-Buffer-Pre-amplifier-Preamp-For-DAC-CD-Player-Audio-/253615257235

https://www.ebay.com/itm/ECC88-6922-6DJ8-6N11-Tube-Buffer-Preamp-Bare-PCB-for-MUSICAL-FIDELITY-X10-D-Amp/112697499980?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20160323102634%26meid%3D1e10c67005c048bb960cda27621490b5%26pid%3D100623%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D253615257235%26itm%3D112697499980&_trksid=p2047675.c100623.m-1

https://www.ebay.com/p/Tube-Preamp-Buffer-PCB-Reference-Musical-Fidelity-Circuit-Board-6922-6n11-6dj8/10011372485?iid=322939034598&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20160323102634%26meid%3D1e10c67005c048bb960cda27621490b5%26pid%3D100623%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D253615257235%26itm%3D322939034598&_trksid=p2047675.c100623.m-1

 

3 sati ranije, Majda said:

@Bujodrag

Ako se budes odlucio za poboljsanje postojeceg uredjaja, a na bazi HDCD chipa, ja cu ti pokloniti jedan PMD100. Nov i originalni. ;) 

Jbg, dao si mu ponudu koja se ne odbija:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice 8414 nije tacna informacija da je to samo 16bita. U podacima pise drugacije...

A i nema potrebe zbog lose namere i niskih motiva iznositi posto poto netacne informacije.

ipak je 24bita. Uzimajuci u obzir bas tehnicke podatke. Medjutim cak i da je 16 bita to je sasvim dovoljno zbog proste cinjenice da je preko 90% materijala ipak u originalnom obliku izdato bas na 16bita/44.1KHz.

Takodje netacna je i tvrdnje da transformatori u sistemu nisu potrebni. Naprotiv je dino se njima vrsi galvansko odvajanje i SVAKI validniji studio za snimanje muzike ih sadrzi i to u vecim kolicinama na putevima uglavnom balansiranih signala. Jedini je problem oko njih sto su skupi. Pa se onda propagira da se to isto sto oni rade moze uraditi OP ampovima od par dolara. To je providna propaganda jer svako ko je procitao neku normalniju literaturu a ne samo surgovao kao idijot i bukvalno shvatao glupe tekstove sa neta - ZNA da to jednostavno nije tacno...

BTW pacificsovi uredjaji HDCD su pre svega studijske sprava, sa nedvosmislenom namenom upotrebe pri snimanju muzike. Prvenstveno je Analog to Digital konverter. I to je mozda vise od 2/3 uredjaja u kutiji. To je mnogo teze uraditi nego DA konverziju. Veci deo zauzima i potrebna mikrokontolrska sekcija za bezbrojne opcije podesavanja i kontrolu komplikovanog displeja. To su opcije za profesionalno snimanje i kontrolu u studijima... To ne znaci da ne mogu raditi u home sistemima ali to je pomalo nonsense. Jedino gde su pozeljni je recimo pri prebacivanju ploca u digitalni format. Tu bi bili od neprocenjive koristi...

E  bas TE DSP funkcije NISU PORTEBNE i mogu se smatrati nepozeljnim u smislu reprodukcije muzike u kucnim sistemima. Ti kontorlni sistemi su najpodlozniji kvarovima. A ako se to desi ceo uredjaj je neupotrebljiv... Posto se taj Pacificsov uredjaj koristi u studijima u kojima vec postoje interstage transformatori koji su neophodni, MOZDA i nema u sebi te elemente. Ali u svakom slucaju okruzen je njima i na ulazima i na izlazima u studiju...

Toliko o kredibilnosti iznetih informacija i znanju generalno. Pogrsno primljene, obradjene i protumacene informacije nisu znanje vec balast koji ako se emituje samo prlja i zagadjuje okolinu...

Trece

Bujodrag vec sada ima 4 konvertera u svom dacu POSTO je PCM63 kolinearni konverter i ima 2 konvertera u sebi. Sve druge verzije posle njega su losije i po konstrukviji i po pakovanju i po ceni. Prpsirene su za 4 bita. A ustvari kada se pogleda samo broj bitiva u PCM63 to je 40. Tako da je to i pored toga sto je kraci ustvari bolji konveter...

Isto na osnovu tehnickih informacija koje se mogu naci u PDFu za te chipove...

Screen shot 2018-12-22 at 12.52.18.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, prophet said:

CS8414 + PMD100 + R/IV + ecc88 tube buffer i dobije babaroga DAC. 

Mislim da ECC88 nije dobar izbor za stepen pojacanja. U ovom slucaju ima manje pojacanje nego sto je potrebno. To je cev koja je recimo pogodna za buffer stage posle stepena pojacanja. i sa polovinom cevi, jednom triodom ECC88 se dobija oko 200oma na izlazu. Sto je i neki studio standard. Tako da joj je to i primarna namena, a ta vrednost nije slucajno cijana...

Za pojacavacki stepen, koji dolazi posle Riv, je bolja opcija ECC83.

Mislim da nema dovoljno prostora unutra za kvaliteniji cevni izlazni modul sa pripadajucim napajanjem za visoki napon...

Ako se bas zeli cevni izlazni deo onda unutra ide samo Riv i JFET buffer. Tako dobijen signal je malih vrednosti u mV reda 20mV i ima obrnutu fazu od 180deg. Potrevbno ga je pojacati (pojacavacki SE stejdz bilo tube bilo JFET okrece fazu za 180deg tako da se pojacani signal dobija u fazi...). U tom slucaju Tube gain stejdz mora biti eksterni uredjaj u posebnoj kutiji i sa sopstvenim napajanjem. To je bolje, ali komplikuje i poskupljuje ceo projekat.

 

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Majda said:

Tube gain stejdz mora biti eksterni uredjaj u posebnoj kutiji i sa sopstvenim napajanjem. To je bolje, ali komplikuje i poskupljuje ceo projekat.

Bravo.

Jedno pitanje, bolje li je pojačanje transformatorima (onim koji imaju tu funkciju) ili tube gain? Ne računam tube buffer uz interstage transformatore.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ECC88 nije dobar izbor za stepen pojacanja. U ovom slucaju ima manje pojacanje nego sto je potrebno. To je cev koja je recimo pogodna za buffer stage posle stepena pojacanja. i sa polovinom cevi, jednom triodom ECC88 se dobija oko 200oma na izlazu. Sto je i neki studio standard. Tako da joj je to i primarna namena, a ta vrednost nije slucajno cijana...

Za pojacavacki stepen, koji dolazi posle Riv, je bolja opcija ECC83.

Mislim da nema dovoljno prostora unutra za kvaliteniji cevni izlazni modul sa pripadajucim napajanjem za visoki napon...

Ako se bas zeli cevni izlazni deo onda unutra ide samo Riv i JFET buffer. Tako dobijen signal je malih vrednosti u mV reda 20mV i ima obrnutu fazu od 180deg. Potrevbno ga je pojacati (pojacavacki SE stejdz bilo tube bilo JFET okrece fazu za 180deg tako da se pojacani signal dobija u fazi...). U tom slucaju Tube gain stejdz mora biti eksterni uredjaj u posebnoj kutiji i sa sopstvenim napajanjem. To je bolje, ali komplikuje i poskupljuje ceo projekat.

 

 

Hvala na iscrpnom odgovoru.

 

Mislio sam na ecc88 buffer posle jfet gain stage. Da li je to izvodljivo? Ispustio sam gain stage u postu gore.

 

Ali ako nema mesta za cevi, a nema i za gain i za buffer komplet, onda jfet.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, prophet said:

 


Naprotiv, uzimaju se u obzir tehnicki parametri.

Kako slusas ako ne "na uvo"?

Pa o tome se i radi cak i oni koji proizvode to uopste i ne slusaju. Nemoguce je da se izbacuje toliko modela jedan za drugim cesto ne prodje ni pola godine. Kada da ih poslusaju? Kada da eventualno koriguju nesto? Kada da konkretno isprobaju pojedine module...

Kupci isto, ne slusaju uopste, nego citaju "kritike" na netu. I gledaju namestana merenja po podacima... Bitno im je da ima razlike na 3 decimalu. Bitno im je jos da idu "maksimalni" sample rate, i max bit rate. A to sto je 2% materijala samo u tim formatima nema veze, napucace oversampling na komjuteru do maximuma...A sto su uredjaji puni OP ampova i to nema veze... Cak ispada da je sve to i bolje.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ab said:

Bravo.

Jedno pitanje, bolje li je pojačanje transformatorima (onim koji imaju tu funkciju) ili tube gain? Ne računam tube buffer uz interstage transformatore.

U principu se za te izvore ne radi pojacanje step up trafoom. Posto je to uglavnom pretezno veliko pojacanje. Nije 1:10 kao kod MC zvucnice i nije tako niska impedansa izvora kao kod MC zvucnice...

Recimo ako imas 20mV a potrebno ti je na izlazu iz daca 1.2V to je onda pojacanje od 60X. Da ne spominjem da su savremeni dacovi Potpuno iracionalno podignuti u izlazu na preko 2.5V. Toliko o strucnosti. Sa tom cinjenicom u strartu je osakaceno barem 1/2 predpojacavaca. I pojacala. Zamisli sta pojacavac dobije kada se veliki signal iz daca predpojaca dodatno na preampu. To je dupli overload. i preampa i ampa. Potovi su stalno pri minimumu i na donjoj trecini hoda...

U principu najbolje je uraditi IV konverziju Pa onda neki buffer koji je driver za interstage trafo 1:1, Tosu mali nivoi signala i trafo to nece nei osetititi A sa bufferom ispred ce imati dovoljno nisku impedansu zxa pogon i sisinu opsega. I dac ce biti galvanski izolovan od ostatka, pa nece biti nikakvog bruma ni suma. Posle toga ide gain stage i ostalo.

Ovo sto sam napisao vazi za Io dacove koji imaju mali dozvoljeni offset.

Za druge tipove kod kojih nije toliko bitno koliki je offset na izlazu dac chipa, ili dac chipovi koji vec imaju naponsi izlaz, a to su ovi savremeniji, je slicno samo bez pojacavackog stepena. U tom slucaju nije potreban. Ti nivoi su isto visoki pa je pre potreban neki step down nego pojacanje :)

Stalno se zaborvlja da i pradpojacavac mora nesto da radi, da pojacava, a ne da smanjuje... :)

 

Link to comment
Share on other sites

BCF nema pojačanje, imao sam i to na umu. Pre njega su dac moduli sa naponskim izlazom PP balansirano, e tu mi je dilema da li pre preampa (BCF) ići sa transformatorima?

Edited by ab
Oprosti, sada videh da sam greškom prethodno pre ispravkenapisao "strujnim"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...