Jump to content


Potreban DAC na probu, do 1000 evra polovan


Bujodrag

Recommended Posts

Retko sad slušam ploče. I kontam da ima dovoljno hipstera   da u prodaji gramofona i ploča uzmem silne pare. Pa računam, koji DAC, polovan ali ne starijii od 2000. godine bi valjalo kupiti. I zanima me da li će takav neki DAC zvučati dovoljno bolje nego Parasound DAC 1000 koji imam, da opravda zamenu. Pa, ako neko u Beogradu ima takav DAC, da li bi bio voljan da ga donese kod mene, da čujem da li ta razlika u zvuku opravdava razliku u ceni......

Naravno, podrazumeva se da ćemo uživati u audiofilskim dekadencijama, pričama, alkoholu, supstancama i slično.

 

Dakle, ne kupujem nego bih samo hteo da čujem. I bez žurbe.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, zflazar said:

imam svoja 2,5 gramofona

A koja je to polovina ?

( 1210 kod mene radi, ITT/Mitsu u rezervi i Garrard sp25IV koji je funkcionalan al mu je iseceno napajanje pa je polovina u mom slucaju ?  :)  )

Uuups, setio sam se  :) ,   izvin'te za off.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

Bujodraže, koji gramofon imaš? Nisam kupac imam svoja 2,5 gramofona samo me zanima...?

drugo, ako sad retko slušaš ploče da li to znači da sad često slušaš digitaliju?

Imam super audiofilski Technics 1200, dobro sredjen.

Moram sad da ga hvalim ako planiram da ga prodam :) 

 

Ali, jbg,  ne radi na dugme. Komp je mnogo lakši za upotrebu..

A i muzika koju slušam poslednjih godina....to nema na pločama ili nije lako nabavljivo.

 

No, DAC za cca soma evra, to me interesuje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zflazar said:

(....)

drugo, ako sad retko slušaš ploče da li to znači da sad često slušaš digitaliju?

Da, slušam digitaliju. Ko još sluša ploče?

A median price mojih ploča po Discogsu je oko 5 hiljada evra. 

Biću zadovoljan ako izvučem hiljadu,dve. Plus gram i DAC......

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bujodrag said:

Da, slušam digitaliju. Ko još sluša ploče?

A median price mojih ploča po Discogsu je oko 5 hiljada evra. 

...

u svetlu  raspikuća-planova u tvom najboljem interesu je da neko i dalje sluša ploče :)

sa ekonomske strane po mom skromnom mišljenju ne vredi ulagati $$$ u DAC pošto je to tehnologija kojoj opako pada cena iz godine u godinu. Ono što je pre deset godina bila perjanica konvertora sada je u najboljem slučaju tek vredno pomena ali nema skoro nikakvu tržišnu vrednost u toj cenovnoj kategoriji. Tu mi je @skrstić dobrano otvorio oči sa prezentacijom malog DAC-a po ceni Keith Jarrett-ovog koncerta u Japanu na LP-u koji je veoooma dobro&komforno (na dugme jeli) muzicirao u mom sistemu. Više ostane u tom ekonomskom rezonu para za volatilne supstance & žene

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zflazar said:

u svetlu  raspikuća-planova u tvom najboljem interesu je da neko i dalje sluša ploče :)

sa ekonomske strane po mom skromnom mišljenju ne vredi ulagati $$$ u DAC pošto je to tehnologija kojoj opako pada cena iz godine u godinu. Ono što je pre deset godina bila perjanica konvertora sada je u najboljem slučaju tek vredno pomena ali nema skoro nikakvu tržišnu vrednost u toj cenovnoj kategoriji. Tu mi je @skrstić dobrano otvorio oči sa prezentacijom malog DAC-a po ceni Keith Jarrett-ovog koncerta u Japanu na LP-u koji je veoooma dobro&komforno (na dugme jeli) muzicirao u mom sistemu. Više ostane u tom ekonomskom rezonu para za volatilne supstance & žene

^

Vrlo primenljivo i na zene...

DAC kad omatori i dalje radi,ne gundja  :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zflazar said:

 sa ekonomske strane po mom skromnom mišljenju ne vredi ulagati $$$ u DAC pošto je to tehnologija kojoj opako pada cena iz godine u godinu. Ono što je pre deset godina bila perjanica konvertora sada je u najboljem slučaju tek vredno pomena ali nema skoro nikakvu tržišnu vrednost u toj cenovnoj kategoriji. Tu mi je @skrstić dobrano otvorio oči sa prezentacijom malog DAC-a po ceni Keith Jarrett-ovog koncerta u Japanu na LP-u koji je veoooma dobro&komforno (na dugme jeli) muzicirao u mom sistemu. Više ostane u tom ekonomskom rezonu para za volatilne supstance & žene

Ovo vazi samo za fanove analognih izvora zvuka, jer je njima digitalija nuzno zlo, za neobavezno slusanje muzike...

Moze se reci zapravo ovako. Danas se moze naci za 20 Eura dac koji radi, za 100ak koji cak sviri, a ako neko hoce vise, mora da da 1000+. Danasnji dac od 1000+, pa ako je jos pri tome vodeci u klasi nece biti u muzickom smislu za bacanje nikad. Logikom da je dac do 100 Eura dovoljan u apsolutnom smislu, obespredmecuje svako ulaganje u kablove i ostale gedzete, a time ostajemo na realno niskom nivou moguceg zvuka datog sistema.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Bujodrag said:

I zanima me da li će takav neki DAC zvučati dovoljno bolje nego Parasound DAC 1000 koji imam, da opravda zamenu.

sad ću ja, po našem dobrom običaju, da zamenim teze i da te ubedim, da tebi u stvari ne treba bolji DAC, već nekakav dovoljno dobar digitalni plejer - strimer sa pristupom online servisima i komforom u vidu android aplikacije :)

 

Link to comment
Share on other sites

Nije dobra konstatacuja da svi D/A konvertori gube vrednost sa protokom vremena. Vrhunske sprave ostaju vrhunske i odolevaju godinama. Dan-danas se "Pacific Microsonics Model Two" ne moze dobiti bez otprilike isto novca koliko je kostao nov - USD 18-20.000.

S druge strane, pojavljuje se sve vise proizvodjaca i modela koji nude odlican kvalitet za sve manje novca. Sada se vec i u kategoriji do USD 500 moze naci odlicna sprava. Dobar primer bi bio recimo brend "Schiit".

A imam i ja nesto da ti ponudim, novo i skoro pa za duplo manje novcanih jedinica od navedene sume. Nesto cime bi pokrio upravo ovo sto Woland & Ringe & ZFLazar pominju: striming funkcije a uz to i skladiste audio naslova, upravljanje telefonom (ili sa drugog racunara u mrezi) te proveren chip kojim pokrivas sve savremene digitalne formate PCM, DSD, DXD, MQA itd.

Ako ima interesovanja, stojim na raspolaganjima.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Woland said:

sad ću ja, po našem dobrom običaju, da zamenim teze i da te ubedim, da tebi u stvari ne treba bolji DAC, već nekakav dovoljno dobar digitalni plejer - strimer sa pristupom online servisima i komforom u vidu android aplikacije :)

 

Svaki strimer je u osnovi kompijuter. U praksi je dokazano da DAC od npr 1000e + solodno podesen komp (koji svi vec imamo te ne pretstavlja dodatno ulaganje) svira bolje od strimera (sa integrisanim DAC-om) iste cene.

Strimer je lepsi, daje utisak jos jedne komponente u sistemu, ima displej koji svetli, alu front eventualno ali kosta... 

Po mom misljenju, strimer/digital player nije budzet batijanta. To je za zahtevnije i finansijski mocnije kotisnike kad se ulazi u atar Aurendera, Melka, Lumina...

Budzet strimeri tj njihova upotreba bez eksternog DAC-a su po mom misljenju bacanje para.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Woland said:

strimer jeste kompjuter, ali ipak optimizovan za muziku.. zapravo sam mu predlagao budžetski strimer i njegov sadašnji DAC

Saglasan, dao si mu savet koji nije trazio :D , sto si uostalim i naglasio. Hocu da kazem, nista (ti) ne prebacujem nego danas ne radim pa imam vremena za gubljenje... :lol:

18 minuta ranije, patason said:

njegov sadasnji dac na kanal kod Impulsa (uradio to nekad i nebo i zemlja poboljsanje) + squeezbox touch (imam) i uzivaj.

 

ovo vazi osim ako su dsd formati imperativ.

Ima smisla. :thumbsup2

zna Patason jbt... :P

@edit

Filipesku “poklanja” za male pare Young DSD sa dobrim napajanjem.

Surokvl takodje “poklanja” svoje M 2Tech kockice nove generacije za ispod pola cene novih.

Obe varijante su dobrano ispod 1.000€ ;)

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, RingeRaja said:

“Poklanjaju” i drugi, ali je glupo reklamirati te druge pošto nisu “poznati” brendovi.

Ja te brendove “poznajem” mada ne poznajem oba prodavca ali smatram pomenute modele a na bazi licnog iskustva izuzetno uspesnim, liderima u klasi sta vise.

Drugi su na temi nudili da prodaju svoje, to ti nije smetalo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...