Jump to content


Koji gramofon (polovan) + phono box do oko 500eur


milos

Recommended Posts

Večita rasprava da li potrošiti hiljade evra na gramofon i prateću opremu radi nijansice boljeg zvuka ili potrošiti daleko manje na skroz odlično, prihvatljivo i daleko praktičnije rešenje a ostatak novca na ploče... ja biram ovo drugo :listen

9 sati ranije, Father said:

Obavezno preciznije i detaljnije i sa valjanim protraktrom

nije valjani ali barem se nešto vidi. Iispravno štampan ako ono sa merenjem linije lenjirom ukazuje na to.

Ovo ovde je ovako iz fabrike, nisam ništa dirao na headshellu:

unutrašnja tačka bliže centru deluje odlično:

LeIGDDt.jpg

Spoljašnja tačka ne baš:

XC4XshW.jpg

E sad ne znam ni gde da počnem ni da li da počnem, jer se bojim da ako krenem da diram samo ću ga sjebati i neću ništa uraditi. Niti vidim kako srediti spoljašnji a u isto vreme ne sjebati unutrašnji.

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, zflazar said:

sve se slažem, jedino ne vidim ponudu da neko od vas vičnih štelovanju ode do čoveka i proveri tu matematiku na licu mesta. Mislim da bi to bilo najbolje rešenje.

 

10 hours ago, milos said:

Onda sam koristio stupid protractor sa vinylhub-a, ali nisam baš precizno jer mi malo frka da spustim iglu na štampani papir pa sam je samo lebdeo iznad papira. Moraću to preciznije i detaljnije da pogledam i da naštelujem ako treba, možda da laminiram ovaj protractor pre toga.

Ako hoce Milos mogu da dodjem ( predvece ) , imam Hi Fi News test plocu sa njom ide stampani protraktor na kome mogu da se pristojno podese zvucnice.  Ne tvrdim da sam ekspert i vican ali bar imam potrebne alate ( uglavnom ).

Milose moras da spustis iglu na papir, razlika postoji sve dok se ne spusti tacno na odgovarajuce mesto.

Razdaljinu koja ti je potrebna koliko toliko mozes i lenjirom da izmeris ili shublerom.  Glava se ubaci u Technicsov plasticni Gauge sa razdaljinom od 52mm pa se smanji i izmeri koliko je smanjena ( seoska metoda ali je meni perfektno radila za rezervni gram. gde je potrebno 50mm ).

Akai gumeni mat sa oznakama ti je verovatno najpreciznije sto imas jer to radila fabrika.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ivanp said:

Pogledaj samo kako je težina počela da im pada na odgovarajućim modelima u serijama koje su sledile narednih godina. Posle nekoliko godina svela se praktično na pola!!! E ti su bili od tanke plastike.

Ma zezam se bre... Znam o čemu pričaš, imao sam ja Techu i to mnogo ispod tog 1900. Odlične DD gramove su pravili.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, ivanp said:

Uhhhh, pozdravljam pitanje. Pa nzm, Rega i onaj Projekat, verovatno.:wacko:

Neki Debut ili Xpression, recimo, ili nešto slično.

Moj primarni gramofon je Kuzma Stabi Reference, sa Stogi reference ručkom.

Sticajem okolnosti par godina nisam bio u prilici da ga slušam, već najosnovniji Debut, u skromnom budžet-sistemu. Naravno, redukcija na svim nivoima je bila prisutna. Međutim, taj Debut je uz sva ograničenja bio u stanju da izvuče muzičku esenciju i pruži sate i sate slušanja bez zadrške. Takvu kompleksnost tona i muzikalnost nisam imao prilike čuti ni na jednom od mnogo skupljih Tehniksa, recimo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, ivanp said:

Nisam ljut sigurno, ali ni ti nisi razumeo moj post. E ybg.:)

E sad što se tiče strine iz Australije, to je naravno metafora, koja da vidiš i nije sasvim bez osnova.:D

P.S. O Projektu mislim sve najgore, ovako "na neslušano".
Predrasude ybg.

Ma salio sam se. :D

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Nomimasen said:

Naravno, redukcija na svim nivoima je bila prisutna. Međutim, taj Debut je uz sva ograničenja bio u stanju da izvuče muzičku esenciju i pruži sate i sate slušanja bez zadrške. Takvu kompleksnost tona i muzikalnost nisam imao prilike čuti ni na jednom od mnogo skupljih Tehniksa, recimo.

nisam baš fan Technicsa, ali ipak ispravan SL1200, je gramofon za Debut.. "muzička esencija" može da se dobije i sa tranzistora, ako je čovek raspoložen, kompleksnost nekako ipak ne ide u paketu sa esencijom i redukcijom, ne bez dubljeg elaboriranja šta se pod tim podrazumeva.. uskusi su različiti, kao i navike što se naravno reflektuje na objektivnost

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, milos said:

Večita rasprava da li potrošiti hiljade evra na gramofon i prateću opremu radi nijansice boljeg zvuka ili potrošiti daleko manje na skroz odlično, prihvatljivo i daleko praktičnije rešenje a ostatak novca na ploče... ja biram ovo drugo :listen

nije valjani ali barem se nešto vidi. Iispravno štampan ako ono sa merenjem linije lenjirom ukazuje na to.

Ovo ovde je ovako iz fabrike, nisam ništa dirao na headshellu:

unutrašnja tačka bliže centru deluje odlično:

LeIGDDt.jpg

Spoljašnja tačka ne baš:

XC4XshW.jpg

E sad ne znam ni gde da počnem ni da li da počnem, jer se bojim da ako krenem da diram samo ću ga sjebati i neću ništa uraditi. Niti vidim kako srediti spoljašnji a u isto vreme ne sjebati unutrašnji.

 

Izvini što sam te naterao da spustiš iglu na papir. Ipak, budi bez brige neće papir ništa oštetiti dijamant, osim ako ne počneš da skrečuješ. :)

Meni nikada nisu ulivali poverenje ti univerzalni protraktori, ali ako se sve poklapa onda super. Ipak, uglovno odstupanje na donjoj slici je :o ogromno :o za moje viđenje idealne postavke, ali kao što rekoh ti univerzalci su samo priručna pomagala, ali nikada neće osigurati apsolutno najbolji offset ugao za specifični gramofon.

Čak i pažljivo konstruisani protraktori za predmetni model gramofona i geometrije pripadajuće ručke sa opcijama različitih offset uglova ili overhanging daljinama pokazuju primetne zvučne razlike koje nisu zanemarljive. Ovo je naravno, ako se želi maksimalno izvući iz tehnike koja se poseduje. Nisu čak ni vrhunski primerci gramofona i ručki imuni na ove stvari na koje ukazujem.

Napomenuo bih da pojedini štampači umeju da razvuku ili sabiju neku od osa ili čak obe pri štampi. Odstupanja su do pola mm. Dijamantski vrh je veličine oko 8 mikrona. Pola mm je pista u tim proporcijama. Takođe PDF-ovani primerci iz mog iskustva sa njima, su uvek imali odstupanja. Jedinu apsolutnu preciznost sam dobio direktnom štampom iz AutoCad-a i iz TemplateGen aplikacije za PC.

Molim te, nemoj da misliš da te kritikujem. Namera mi je bila da ukažem na vrlo ustaljenu praksu da se o ovom vrlo važnom pitanju ne vodi dovoljno računa. Svojevremeno smo ustanovili da Ortofonova 2M Blue na njihovom headshellu, iako preporučena za Teču nije ni po geometriji ni po težini dobro isprojektonava. Prečesto se koriste ne adekvatni protraktori koji nemaju blage veze sa geometrijom montirane ručke...

Svako dobro želim i neka se okreće!  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Father said:

Ortofonova 2M Blue na njihovom headshellu, iako preporučena za Teču nije ni po geometriji ni po težini dobro isprojektonava.

Tatko izvini ali moram da te ispravim posto je moja greska u pitanju.

Masa jeste prevelika, to je tacno.

Geometrija je u redu, ja sam napravio gresku, stavio sam VE Baerwald protraktor i naravno tu se ne uklapa jer nije ni predvidjeno za takvo podesavanje.

Za Techniscovo originalno podesavanje ( ala Stevenson ) valja, razdaljina je 52mm, uklapa se tu bez frke.

Izvini molim te, ja sam tada neiskusan pogresio.

............

13 hours ago, milos said:

iz fabrike

Akai na gumenjaku ti je najpreciznije sto imas jer je fabricko bas za tvoj gramofon, radi po tome pusti ove papire oni imaju moguce odstupanje u stampi.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Krca44 said:

Tatko izvini ali moram da te ispravim posto je moja greska u pitanju.

Masa jeste prevelika, to je tacno.

Geometrija je u redu, ja sam napravio gresku, stavio sam VE Baerwald protraktor i naravno tu se ne uklapa jer nije ni predvidjeno za takvo podesavanje.

Za Techniscovo originalno podesavanje ( ala Stevenson ) valja, razdaljina je 52mm, uklapa se tu bez frke.

4

Stivenson je složićeš se najlošije rešenje za Tečinu geometriju. Baerwald je daleko bolja geometrija. Znači ne dobijaš najbolje rešenje sa loše projektovanom masom za tu iglu i sve to za dosta novca.

Uzeo sam taj primer sa željom da kažem da nije baš sve krasno kao što izgleda.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Woland said:

nisam baš fan Technicsa, ali ipak ispravan SL1200, je gramofon za Debut.. "muzička esencija" može da se dobije i sa tranzistora, ako je čovek raspoložen, kompleksnost nekako ipak ne ide u paketu sa esencijom i redukcijom, ne bez dubljeg elaboriranja šta se pod tim podrazumeva.. uskusi su različiti, kao i navike što se naravno reflektuje na objektivnost

Dublji elaborat - kompleksnost tona ide ruku pod ruku sa esencijom rekreirane muzičke izvedbe. Nisam je čuo od gramofona koji se, za moje pojmove, zvučno neosnovano veličaju.

Nije pitanje ukusa. 

Čini mi se da baš navika da je status dotičnih gramofona neokrnjiv zbog njihove neupitne pouzdanosti čini svoje. Zvučne karakteristike se malčice previđaju, čini mi se. 

Kontrolisanije direktno zvučno poređenje pokazuje na prvu ono o čemu pričam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...