Jump to content


Jazz is dead ?


DejanM

Recommended Posts

Nije baš tako, Sondek.

Eno Tim Bernes Snake Oil su snimali za ECM, teško da bi se ikako podveli pod dosadno.

Svejedno je pola publike u Pa izašlo :)

 

Nervira me tema od početka, neprihvatljivi su mi stavovi koje DejanM iznosi, top liste su se izmenile u skladu sa vremenom i tu nema šta ni da se doda, niti oduzme.

Link to comment
Share on other sites

Da Jazz zaista nije mrtav i da ima budućnost , i to kod nas u Srbiji , primer je i grupa sjajnih mladih muzičara iz Subotice :

https://www.blic.rs/vesti/vojvodina/iz-principa-napravili-bum-na-umetnickoj-sceni/d0y9j5x

Nije baš eminentni jazz časopis u pitanju ali informacija je dragocena.Slušao sam ih više puta , neke i lično poznajem.Ljubav prema jazz muzici i izvođenju iste je kod ovih momaka zaista nešto neverovatno i teško za opisati,pogotovo što dolaze iz tzv."male sredine",tim je njihov uspeh još veći.

Uglavnom srednjoškolci , nastupali su do sada na svim poznatijim domaćim jazz festivalima (Novi Sad,Niš,Beograd,Pančevo,Subotica,Kanjiža,Senta itd) . Planovi za dalje školovanje su im uglavnom usmereni ka inostranstvu.Gitarista ,Luka Malko , plasirao se ovih dana u finale takmičenja za najboljeg mladog jazz gitaristu koje će se 02.02.2018.održati u Budimpešti.

Srednja škola pa još Jazz , zvuči malo čudno u današnjoj Srbiji  ali mislim da bi trebali da zapamtimo imena ovih mladih umetnika koji imaju još puno toga da nam odsviraju u budućnosti na temu "Long Live Jazz". I da se vratim na početak :Jazz is not dead.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ras said:

Nije baš tako, Sondek.

Eno Tim Bernes Snake Oil su snimali za ECM, teško da bi se ikako podveli pod dosadno.

Svejedno je pola publike u Pa izašlo :)

 

Nervira me tema od početka, neprihvatljivi su mi stavovi koje DejanM iznosi, top liste su se izmenile u skladu sa vremenom i tu nema šta ni da se doda, niti oduzme.

meni si našo da prodaješ snejk oil :D ...ma ima naravno izuzetaka ...i Manu Katche je ECM pa je bilo brutalno ...

Link to comment
Share on other sites

Ako hoćeš malo života, najpre moraš da batališ ACT i ECM.
sve zavisi šta očekuješ od života

ima u ECM produkciji raznoraznih stvari, svojevremeno je Arvo Part "otkriven" od Manfreda Erchera.. ima i drugih, svetlih primera..

pre par godina sam pešačio uzbrdo 3 sataef09f2b1b864ccf542e5242f425ea801.jpg na Dolomite, na 2.400 m, da bih gledao Anouara Brahema.. niko nije otišao sa koncerta..

4ca8e082447219ceb72cac69f1d18fa4.jpg

86c6021871f01a91a0aa15a2a30392f8.jpg

c4f1923d8b07b4a7707a028fbc2cbde8.jpg
Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Woland said:


pre par godina sam pešačio uzbrdo 3 sata na Dolomite, na 2.400 m, da bih gledao Anouara Brahema.. niko nije otišao sa koncerta..

 

Crkli do gore, pa posle nisu ni imali snage za bekstvo. A nema gde ni da se pobegne :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2018 at 12:03 AM, Aoxomoxoa said:

Mislim da je rock > jazz > classic i prirodan tok u odrastanju.Kao mlad i buntovan poceo sam da slusam (a slusam jos uvek) Floyde,Zappu,Deade,Zepp,i td,isl.

U zrelim godinama presao na dzez,a pod stare dane se upoznajem sa klasikom.

Medjutim, ni meni se savremeni dzez ne dopada .Suvise silovanja instrumenata.Mozda ja to ne razumem,ali secam se da sam stvarno pokusao da svarim album Anthony Braxtona-"For alto"(1970.g.),inace ocenjen kao remek delo,i nisam uspeo.Na to mi lici danasnji dzez.

 

Kakva smaračina brate ja bi ovo uveo u policijsku taktiku saslušavanja osumnjičenih priznali bi sve posle 5 minuta slušanja

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, sondek said:

Ecm je jedna od retkih kuća koja je bolja kod kuće nego uzivo...tu redovno pola publike izađe napižđeno iz sale.J.Haselov koncert i tu borbu publike koja je pravila egzodus iz sale guđajući i manjinskog dela koji koji je tapsao sve glasnije tesko ću zaboraviti.Posle jedno tri numere odlaganja drugar me pogleda pa reče "ali ja sad stvarno..." moram(o) da izađemo zavrsih mi ja recenicu...od toga mozda samo jos dosadnija baka Carla Blej...Kući u meditativnom raspolozenju jos OK ali uzivo ...ECM no thanks...Izuzetak Gary Burton i Chick Corea jako zanimljivi likovi,Corea narocito.

Gary Burton-a sam gledao uzivo i to je bio fantsastican nastup. Svirao je gotovo 3 sata i pri tome razarao sa svojim bandom. On je live mnogo bolji nego na plocama.

Ja uvek pravim razliku izmedju ranih ECM izdanja i ovih danas. Naime, jazz, koji ECM snima, se promenio. Setite se ranih Keith Jarrett ECM albuma i uporedite ih sa ovim sto danas snima. Po meni je to lep opis puta koji je ECM  jazz presao u zadnjih par decenija.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, ras said:

Nervira me tema od početka, neprihvatljivi su mi stavovi koje DejanM iznosi, top liste su se izmenile u skladu sa vremenom i tu nema šta ni da se doda, niti oduzme.

Naravno da se ne mozemo oko svega sloziti. Meni je zapravo drago da postoje ljudi koji stvari posmatraju sa vise optimizma od mene. Jer ja bih zeleo da nisam u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Da se jazz promenio, svakako, ali se pitanje koje je pokrelo ovu temu, nije.

1968, album Congliptious grupe The Roscoe Mitchell Art Ensemble, kasnije poznata kao Art Ensemble of Chicago (kada su otputovali u Pariz 1969te):

Pitanje: “Is Jazz, as we know it, dead yet?”

Bowie odgovara: “I guess that all depends on what you know.”

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, InSides said:

Da se jazz promenio, svakako, ali se pitanje koje je pokrelo ovu temu, nije.

1968, album Congliptious grupe The Roscoe Mitchell Art Ensemble, kasnije poznata kao Art Ensemble of Chicago (kada su otputovali u Pariz 1969te):

Pitanje: “Is Jazz, as we know it, dead yet?”

Bowie odgovara: “I guess that all depends on what you know.”

off:

https://pitchfork.com/news/jazz-musician-and-buddhist-priest-joseph-jarman-dead-at-81/

RIP

on

Link to comment
Share on other sites

On 14.1.2019. at 18:33, InSides said:

Da se jazz promenio, svakako, ali se pitanje koje je pokrelo ovu temu, nije.

1968, album Congliptious grupe The Roscoe Mitchell Art Ensemble, kasnije poznata kao Art Ensemble of Chicago (kada su otputovali u Pariz 1969te):

Pitanje: “Is Jazz, as we know it, dead yet?”

Bowie odgovara: “I guess that all depends on what you know.”

Dobar odgovor, uzgred budi receno ...

Ali kada smo vec kod Lester Bowie-a .... On je bez svake sumnje bio jedan od najvecih jazz trubaca ikada. Njegova tehnika sviranja je jednostavno bila neverovatna. Poslusajte recimo njegov solo album All The Magic, narocito drugi CD. To sto Lester Bowie izvlaci iz trube na tom albumu, gotovo da nije ljudski ... zbilja neverovatno.

On je bio veoma znacajan i zbog svog rada u Art Ensamble of Chicago (ja sam prvi put sa njima dosao u kontakt jos sredinom 1970-tih, kada su AEOC snimili nekoliko albuma za ECM). Oni su bili i moj prvi kontakt sa free jazzom - tek dosta kasnije sam slusao Ornette Colemana. Meni se uvek cinilo da u njegovoj muzici mogu da prepoznam njegov ironican stav prema jazz tradiciji. Naime Lester Bowie je bio misljenja da ne treba pridavati preteran znacaj jazz tradiciji, jer su ionako vecina jazz albuma nastali kao plod sticaja okolnosti, drogiranih ili pijanih muzicara, koji u nekim slucajevima nisu ni znali sta sviraju. Uvek sam imao utisak da takav njegov ironican stav prema jazz tradiciji moze da se prepozna u njegovim pesmama, koje su cesto sarenolike, zvucno bogate, nepredvidljive ... Ali, to je u osnovi bio free jazz, doduse nesto modifikovan, kasnije kombinovan sa raznim uticajima, ali on je u osnovi bio i ostao free jazz trubac.

I sad na kraju pitanje: koliko cesto stavljate ploce Lester Bowie na gamfon (ili u CD player) ? Ja to cinim svremena na vreme, sa dosta velikim pauzama i nikada ne uspevam da se dugo zadrzim na tim snimcima. To ima veze sa mojim ne prihvatanjem free jazza, koji meni jednostavno ne lezi. Na zalost (za mene) jako veliki deo modernog jazza se bazira upravo na tradiciji koju je Lester Bowie obogatio i unapredio.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, DejanM said:

Dobar odgovor, uzgred budi receno ...

Ali kada smo vec kod Lester Bowie-a .... On je bez svake sumnje bio jedan od najvecih jazz trubaca ikada. Njegova tehnika sviranja je jednostavno bila neverovatna. Poslusajte recimo njegov solo album All The Magic, narocito drugi CD. To sto Lester Bowie izvlaci iz trube na tom albumu, gotovo da nije ljudski ... zbilja neverovatno.

On je bio veoma znacajan i zbog svog rada u Art Ensamble of Chicago (ja sam prvi put sa njima dosao u kontakt jos sredinom 1970-tih, kada su AEOC snimili nekoliko albuma za ECM). Oni su bili i moj prvi kontakt sa free jazzom - tek dosta kasnije sam slusao Ornette Colemana. Meni se uvek cinilo da u njegovoj muzici mogu da prepoznam njegov ironican stav prema jazz tradiciji. Naime Lester Bowie je bio misljenja da ne treba pridavati preteran znacaj jazz tradiciji, jer su ionako vecina jazz albuma nastali kao plod sticaja okolnosti, drogiranih ili pijanih muzicara, koji u nekim slucajevima nisu ni znali sta sviraju. Uvek sam imao utisak da takav njegov ironican stav prema jazz tradiciji moze da se prepozna u njegovim pesmama, koje su cesto sarenolike, zvucno bogate, nepredvidljive ... Ali, to je u osnovi bio free jazz, doduse nesto modifikovan, kasnije kombinovan sa raznim uticajima, ali on je u osnovi bio i ostao free jazz trubac.

I sad na kraju pitanje: koliko cesto stavljate ploce Lester Bowie na gamfon (ili u CD player) ? Ja to cinim svremena na vreme, sa dosta velikim pauzama i nikada ne uspevam da se dugo zadrzim na tim snimcima. To ima veze sa mojim ne prihvatanjem free jazza, koji meni jednostavno ne lezi. Na zalost (za mene) jako veliki deo modernog jazza se bazira upravo na tradiciji koju je Lester Bowie obogatio i unapredio.

 

kod mene je taj zanr cesto na programu,ja to zovem ispiranjem mozga od svakojakog djubreta sto se tamo zna nakupiti tokom dana/nedelja...ne mere se to slusati stalno ni kod izvezbanih,imamo i mi nekad slabe momente,i porodice

Bowie je master of disaster ,objedinjuje lepotu tona jednog Miles-a,tehniku i zahebanciju jednog Dizzy-ja

 

Link to comment
Share on other sites

Sta sve moze da se desi je i da se covek ne seca sta je sve gledao/slusao uzivo :screwy  Jel moze neko da potvrdi da je devedesetih bio Lesterov koncert kod nas u SC? Koncerta se secam kao poprilicno ekstravagantnog...od delova koje kao klinac uopste nisam moga da svarim do odlicnih u kojima sam uzivao.Bio je obucen u belom doktorskom mantilu trubac.Da li je to bio Lester? Danas takve ekstravagancije progutam bez problema,mada nisam ljubitelj.

Recimo Dave Douglasov nastup kod nas mi se svideo,a neke je strasno iznervirao...Volim vise da je muzika melodicna,ritmicna da miksuje opustanje i uzbudjenje menja raspolozenje tokom koncerta prikaze dosta tehnike i improvizacija,da niko ne siluje ...( cega ima dosta danas) ...ali sve umereno.Popijem cesto Red Bull ili bar kafu pred koncert ako sam umoran od cega se izbistri glava pa sam dosta koncentrisan,mogu da slusam sad "svasta"...moja generacija cesto zaspe,a u tom polu snu malo zahtevnija muzika oce da nervira  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Odgovor na pitanje koliko cesto stavljam na gramofon Lester Bowie i malo extravagantniju muziku je bas kao sto je i Dejan rekao je...ponekad.Nekad sam vise takve muzike slusao,danas mnogo vise starog jazz-a,valjda to ide tako sa godinama.Inace koncentracija u kucnim uslovima mi je mnogo pala.Mobilni telefon i internet je velik problem.Taj great Pretender je bas dobar album,taj je mozda i za cesce slusanje.

Recimo pomenutog Dave Douglasa sa tom ekipom koja je bila na nasem festivalu sam cak kupio na CD-u jer sam imao potrebu da popricam,slikam se i cujem koju rec s njegove strane na temu koncerta.Interesovalo ga je da li mi se svidja ovakav jazz,bio sam iskren da mi se vise svideo klasicniji nastup koji sam ranije sa bendom imao prilike da cujem ali da mi je i ovo prijalo kao promena.This is for "sometimes" ,slozio se.On ima inace raznolike nastupe i bendove,odlican je trubac i kom se nije svideo nastup nebi trebao da ga izbegava.Pustio sam CD sledeci dan i video da je koncert bio odprilike bas to sa CD-a .Prodje godina nisam ga ponovio ali nije lose sto znam da je tako.Kad pozelim da ponovim,cujem otkacenog jazz-a  znam da je tu,verovatno ce biti jednom u par godina

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, sondek said:

Sta sve moze da se desi je i da se covek ne seca sta je sve gledao/slusao uzivo :screwy  Jel moze neko da potvrdi da je devedesetih bio Lesterov koncert kod nas u SC? Koncerta se secam kao poprilicno ekstravagantnog...od delova koje kao klinac uopste nisam moga da svarim do odlicnih u kojima sam uzivao.Bio je obucen u belom doktorskom mantilu trubac.Da li je to bio Lester? Danas takve ekstravagancije progutam bez problema,mada nisam ljubitelj.

Novosadski Jazz festival su bili sredinom '80 Art Ensemble of Chicago..bio..gledao ih jos par puta u punom sastavu,i pre cca desetak godina,vec oskrnavljenom izdanju..izuvali su i tada,mada mislim da je kroz njih najlakse da se covek navuce na free jazz kroz slagerice teme.pa ostalo dodje onako neprimetno..

Roscoe je neumoran i dalje...

roscoe.png

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Sta sve moze da se desi je i da se covek ne seca sta je sve gledao/slusao uzivo :screwy  Jel moze neko da potvrdi da je devedesetih bio Lesterov koncert kod nas u SC? Koncerta se secam kao poprilicno ekstravagantnog...od delova koje kao klinac uopste nisam moga da svarim do odlicnih u kojima sam uzivao.Bio je obucen u belom doktorskom mantilu trubac.Da li je to bio Lester? Danas takve ekstravagancije progutam bez problema,mada nisam ljubitelj.

Recimo Dave Douglasov nastup kod nas mi se svideo,a neke je strasno iznervirao...Volim vise da je muzika melodicna,ritmicna da miksuje opustanje i uzbudjenje menja raspolozenje tokom koncerta prikaze dosta tehnike i improvizacija,da niko ne siluje ...( cega ima dosta danas) ...ali sve umereno.Popijem cesto Red Bull ili bar kafu pred koncert ako sam umoran od cega se izbistri glava pa sam dosta koncentrisan,mogu da slusam sad "svasta"...moja generacija cesto zaspe,a u tom polu snu malo zahtevnija muzika oce da nervira  :lol:

Art Ens... je svirao i na Spensu, ne sećam se godine.

Daglasov nastup je jedan od najboljih na NS Jazz festivalu i nije bio toliko fri koliko se činilo. CD poslušam ne ređe nego mnoge druge. Fri i kolektivnu improvizaciju, što je, koliko god dekadentan bio, najprogresivniji pravac u današnjem džezu, slušao bih mnogo češće da nisam okružen gnjavatorima. Klasični džez stilovi su istrošeni. Novokomponovani bap me zanima koliko i novokomponovani barok. Naravno, klasike džeza slušam.

Džez je imao svoje zlatno doba koje sumnjam da će se ponoviti. Ono što ga karakteriše, sviranje "van osnovnog ritmičkog pulsa", ali  i ne samo to, je direktna brana masovnoj popularnosti.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

I sad na kraju pitanje: koliko cesto stavljate ploce Lester Bowie na gamfon (ili u CD player) ? Ja to cinim svremena na vreme, sa dosta velikim pauzama i nikada ne uspevam da se dugo zadrzim na tim snimcima. To ima veze sa mojim ne prihvatanjem free jazza, koji meni jednostavno ne lezi. Na zalost (za mene) jako veliki deo modernog jazza se bazira upravo na tradiciji koju je Lester Bowie obogatio i unapredio.

Lester Bowie - The Great Pretender иде сваки други дан. Понекад и сваки дан.

AEOC - Coming Home Jamaica иде сваки дан. Што у ауто, што на слушалицама - тај албум никад није изашао на LP.

AEOC - Urban Bushmen иде доста често - рекао бих бар једном недељно?

Све остало зависи од расположења. :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, paja959 said:

:)

 

 

Ново LP издање Les Stances a Sophie је очајно...

...интересанто, слушамо га сваки дан, зато што мој син од 4 године инсистира да са Theme de Yoyo почне свака сесија.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...