Jump to content


Receiver Marantz 2215bl


Infidel

Recommended Posts

Drugar ima pomenuti receiver, ali...

Kako on kaze - treba mu jedna "generalka"

" 1) sredjivanje potenciometra za volume.

2) potenciometar (klizni) za balance

3) provera elektronike, ciscenje ostalih kontakta kod preklopnika i sl. (kondenzatori su skoro menjani)

4) da se resi osvetljenje (ne rade lampice)

5) "puca" u zvucnicima par sekundi po ukljucivanju, ne znam da li to moze da se sredi.

6) levi kanal je cesto jaci od desnog. nisu zvucnici u pitanju,

7) ton (kada nema pobude) na "skroz tiho" zuji na 1/4 ne zuji,"

(Ovo gore je "strucan opis" problema na risiveru...

Ima li majstora koji sredjuju ovakve stvari i isplati li se uopste ulagati u njega (videh da jos ima neku vrednost na eBay-u - za Srbiju pretpostavljam).

Vredi li nesto u ovakvom stanju?

2215bl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovog receivera ima Äesto, u sliÄnom i boljem stanju i kod nas u oglasima, cene ga ljudi oko 100 eur.

Imam taj receiver, evo zadnjih meseci ga, u slobodno vreme, polako sredjujem.

U pitanju je uredjaj budget klase, opravdano se postavlja pitanje isplativosti reparacije istog. Dobri potenciometri su skupi, preklopnike je jako teÅ¡ko srediti (oÄistititi), originalne je nemoguće naći.

Elektronika i ostale sitnice nisu problem.

Ako Vam treba servisna dokumentacija i šema, poslaću Vam.

post-1171-12851047711_thumb.jpg

post-1171-12851047711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sudeći po simptomima koje si nabrojao, dovođenje ovog risivera u red ne zahteva gotovo nikakvo ulaganje osim malo slobodnog vremena, strpljenja i veštine, posebno ako su mu skoro menjani kondenzatori:

1) sredjivanje potenciometra za volume.

Čišćenje kontakt sprejom ili recepturom sa vazelinom koja je predložena ovde na forumu

2) potenciometar (klizni) za balance

Još jednostavnije od tačke 1

3) provera elektronike, ciscenje ostalih kontakta kod preklopnika i sl.

Isto

4) da se resi osvetljenje (ne rade lampice)

Treba izvaditi jednu, proveriti specifikaciju (mislim da su 6V 1W) i zameniti

5) "puca" u zvucnicima par sekundi po ukljucivanju, ne znam da li to moze da se sredi.

Tzv "spike noise" se obično javlja odmah pri uključivanju ali ako je odložen verovatno znači da treba zameniti još neki kondenzator

6) levi kanal je cesto jaci od desnog. nisu zvucnici u pitanju,

Ovo će se verovatno rešiti sređivanjem potenciometra za balans

7) ton (kada nema pobude) na "skroz tiho" zuji na 1/4 ne zuji,"

Tipujem na prljav potenciometar za jačinu ili balans

Siguran sam da je veći deo problema vrlo lako rešiv. Prema tome, drugari, alat u ruke pa polako. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Sudeći po simptomima koje si nabrojao, dovođenje ovog risivera u red ne zahteva gotovo nikakvo ulaganje osim malo slobodnog vremena, strpljenja i veštine, posebno ako su mu skoro menjani kondenzatori:

1) sredjivanje potenciometra za volume.

Čišćenje kontakt sprejom ili recepturom sa vazelinom koja je predložena ovde na forumu

2) potenciometar (klizni) za balance

JoÅ¡ jednostavnije od taÄke 1

3) provera elektronike, ciscenje ostalih kontakta kod preklopnika i sl.

Isto

4) da se resi osvetljenje (ne rade lampice)

Treba izvaditi jednu, proveriti specifikaciju (mislim da su 6V 1W) i zameniti

5) "puca" u zvucnicima par sekundi po ukljucivanju, ne znam da li to moze da se sredi.

Tzv "spike noise" se obiÄno javlja odmah pri ukljuÄivanju ali ako je odložen verovatno znaÄi da treba zameniti joÅ¡ neki kondenzator

6) levi kanal je cesto jaci od desnog. nisu zvucnici u pitanju,

Ovo će se verovatno rešiti sređivanjem potenciometra za balans

7) ton (kada nema pobude) na "skroz tiho" zuji na 1/4 ne zuji,"

Tipujem na prljav potenciometar za jaÄinu ili balans

Siguran sam da je veći deo problema vrlo lako rešiv. Prema tome, drugari, alat u ruke pa polako. :P

Link to comment
Share on other sites

@stex

Zvucnici su kopija Celestion Ditton 15 XR-a, nažalost bass/mid driver ne radi blistavo na srednjem opsegu. Planiram da odem ovih dana u Sinevoice da se konsultujem sa gazdom.

@PrekoBare

Video sam da u nekom od postova u ovoj sobi pominješ 2230, siguran sam da je i to dobar receiver. Ja sam pomenuo 2238B samo zato što sam ga imao (kao prvi vlasnik), još uvek žalim što sam ga prodao.

Ideja sa belim LED-ovima je odliÄna, ja sam imao 12V sijalice pa ih iskoristio, sa LED-ovima je bolja solucija.

pozdrav, Ivan

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...