Jump to content


Bolji zvuk sa računara


Iznogud

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pozdrav,

Posedujem veliku kolekciju cd-a, koje slusam preko cd Marantza CD67, Onkyo integrisanog pojacala A8650 i Dynaudio zvucnika, samogradnja.
Posto imam povremenih problema sa cd playerom i posto mi se vise ne ide u investiciju za njega, kao i za nove diskove, odlucio sam da nabavim neki DAC, da polako prebacim svoje diskove na laptop i da trazim novu muziku na internetu. Procitao sam vas forum do kraja, i posto nemam nikakvog iskustva sa novijom tehnologijom, imam neka pitanja:
1. Topping d30 ili smsl m6 DAC ili neki drugi u istoj cenovnoj kategoriji koji bi odgovarao mom sistemu i gde ga kupiti?
2. Koji je program za ripovanje CD-a u najboljoj rezoluciji, a da nije previse kompliciran, posto sam starije generacije?
3. Koji player za reprodukciju?
4. Na kojim sajtovima mogu naci kvalitetnu muziku za download?
5. Dali jeftiniji laptop moze biti deo ovog sistema? Planiram da ga kupim i koristim samo za ovu namenu.
Izvinite zbog dugackog posta, unapred sam vam zahvalan
 

Link to comment
Share on other sites

Idemo redom:

1. Koliki je budžet za kupovinu DAC-a i koje ulaze/izlaze treba da ima, da li treba i pojačalo za sluške da ima, i sl.?

2. Ja sam koristio Exact Audio Copy.

3. Player - zavisno od OS-a koji koristiš. Za Win - ruski Album Player ili Foobar, za MacOS - Audirvana, JRiver ...

4. To ti javno niko neće reći jer je piraterija zabranjena.;)

5. Može, naravno zavisno šta podrazumevaš pod jeftiniji. Ja za muziku koristim Mac Mini Late 2012.

Link to comment
Share on other sites

Posto posjedujem ovaj Marantz, intersuje me pri spajanju na racunar...kakva su vam iskustva sa digtalnim ulazima na risiverima (moze generalno, ne mora ovaj) ....Naime..sta bi , bar u teoriji, bilo bolje, racunar spojiti preko ,recimo DAC Topping d30, pa  na analogne ulaze u risiver ili opet, uzeti neki SPDIF optical/coax Toslink sa racunara pa spojiti na odgovarajuci DIGI IN u risiver ( risiver ima obe opcije )...Pitam jer sad trenutno korisitm analogni audio izlaz sa zvucne kartice (externe, nesto kvalitetnije) i radi prilicno ok u tom rangu.. ..Dakle,.koji bi bili , opet kazem, :), bar u teoriji benefiti , sto bi se reklo sad po modernom izricaju  :P...

marantz.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, dude said:

Sažvakano mnogo puta

Nemoj Ende dude ko Boga te molim......i ja bi da zvacem al ne nadjoh dje ste zvakali pa ako moze linkic...:)

Razumijem da bi neki eksterni DAC trebao biti "bolji" od nekog internog njegovog...e sad je to pitanjce..jel to ":mnogo bolji" vrijedi investicije..cisto iskustveno pitam, manje teorijski...

Link to comment
Share on other sites

Topping D30 je OK ali izašlo puno boljih modela za slične novce od kad je on predstavljen: Loxjie D10, Schiit Modi 3, iFi Zen DAC. Čak je i jeftiniji SMSL M100 je bolji izbor po meni (rezolutniji i organizovaniji zvuk) od D30, samo što je malo svetlijeg karaktera.

Kakvi su u poređenju sa internim u tvom resiveru ne znam jer njega nisam nikada slušao.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Klops said:

uzeti neki SPDIF optical/coax Toslink sa racunara pa spojiti na odgovarajuci DIGI IN u risiver ( risiver ima obe opcije )...

To ti košta siću i zvučaće bolje nego analogni izlazi na PC. Probaj da dodaš bracket sa SPDIF izlazom, ali prvo nađi SPDIF konektor na ploči. Za optical da bi bio aktivan treba i +5V naći negde na ploči. Coaxial treba da zvuči bolje od optical, ali zavisi dosta i od kvaliteta kablova. 

https://www.aliexpress.com/item/32979055065.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.645632036s318Y&algo_pvid=650fffe3-088d-40b5-9aca-52743783b5cc&algo_expid=650fffe3-088d-40b5-9aca-52743783b5cc-1&btsid=6cc153d0-0d2a-4f4d-858a-8838a8dd9477&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_9,searchweb201603_53

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Nixie said:

To ti košta siću i zvučaće bolje nego analogni izlazi na PC. Probaj da dodaš bracket sa SPDIF izlazom, ali prvo nađi SPDIF konektor na ploči. Za optical da bi bio aktivan treba i +5V naći negde na ploči. Coaxial treba da zvuči bolje od optical, ali zavisi dosta i od kvaliteta kablova.

Pa upravo sam to i mislio da mi bude prvi korak...Naime, sto se PC-ija  tice on je high end ( i9 sa z390 cipsteom) gomilom RAM-a, Nvme, SSD i jako kvalitetno napajanje, audio karta je externa za audio video obradu..to je zbog prirode posla tako da s njim nema problema...Upravo sam mislio da spojim plocu sa tim bracketom i probam  sa nekim kvalitenijim koaksijalcem da spojim na DIGI IN u risiver, da ne letim bas odmah na DAC...jer moj sistem i nije neka bas klasa..u pitanju je ovaj gore Marantz risiver , sa Monitor Magnatima 1000 i posrebrenim QED kablovima...to spajam na racunar jer imam dosta kvalitene muzike koju volim u FLACu ma kompu  , mnogo vise nego na CD-ima koje slusam sa HarmanKardon CD plejera.Realno PC je mnogo vise u pogonu nego CD plejer.....pa sam mislio da ipak sa tim digitalnim izlazima dobijem nesto bolji rezultat..Vjerujem da bi externi  DAC uradio bolje posao nego interni od risivera ali opet, pitanje je da li bih na ovom sistemu uopste osjetio boljitak..mozda je sasvim dovoljno rjesenje sa ovim bracketom i dobrim koaksijalnim kablom

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Klops said:

audio karta je externa za audio video obradu

Ta eksterna zvučna kartica nema SPDIF izlaz? Sve jedno, bracket je jako jeftin. Može da se desi ako je kvalitetna kartica da bolje zvuči nego DAC u tom pojačalu. Proba će sve reći.

Kasnije možeš probati i eksterni DAC, možda prvo pozajmiti od nekog na probu pa tek onda kupovina. Čak i ako  je sistem skroman, čuju se razlike uvek. Recimo na zvučnicima koji imaju par % izobličenje čuje se razlika među pojačalima koja imaju ispod 0,1% izobličenja.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nixie said:

Ta eksterna zvučna kartica nema SPDIF izlaz?

Ne..tacnije receno, to je audio interfejs koji koristim za monitore KRK ROkit G5 i za koondenzatorski mikrofon, ponekad ga koristim i kao ulaz za el.gitaru..na njemu su XLR-ovi (combo) i veze se sa USB-om za racunar..tako da ja u stvari koristim audio izlaz sa integrisanog audio cipa sa maticne ploce koji slajem u risiver..Zbog toga razmisljam da cu dobiti siguran napredak makar i sa SPDIF- om i dobrim kablom...sto se tice DAC-a, on je sigurno u planu u buducnosti..u kom obliku i klasi za sad  ne znam...ALI..svakako ako ikako mogne prvo da isprobam....zbog iskustava , vjeruj, vise NISTA ama bas nista, ni pojacalo ni zvucnike niti DAC bez probe..i to kod mene kuci...svi znate zbog cega..sve to zna da bude razlicit svijet

 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče PC-a, par stvari koje utiču na zvuk.

1 Napajanje - Možda največi uticaj. To što si nabrajao sve te divne komponente ništa ne znače ako napajanje nije za audio. Obično PC ima svoje klasično čopersko/svičersko. To nije za audio, ono ubacuje mnogo šuma u zvuk.

Alternativa tome je linearno, ali za pc takvo je jako skupo i komplikovano za praviti. Za laptop već nije. Takođe može svičersko koje je dizajnirano za audio, tzv niskošumna. Isto skupo.

2. Plejer - Mnogi ovde korsite ruski Album Player. Dodatno se ubacuje ASIO, Wasapi ili KS. Po meni bolji od recimo Foobara.

http://albumplayer.ru/

3. Čistač Windowsa - Program koji pročisti windows tako da ne smeta radu plejeru

http://www.mics.ne.jp/~coolverse/MinorityClean/

4. Kabal od PC do DAC-a

5. Ako je veza USB onda može i USB izolator

https://pro.intona.eu/en/products/7055-d

6. Antivibraciona podloga za sve.

...itd. Sve u svemu skupa rabota.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, vdzele said:

Sve u svemu skupa rabota

Hvala na iscrpnom odgovoru..svakako mi ne pada na pamet to sve uraditi za PC kojem to nije primarna rabota...ici cemo na ovako mali step sa Spidifom :)..a DAC za buducnost sigurno

Sto se tice tog plejera...vidim da ovdje na forumu mnogi koriste njega..Vjerovatno ima debelog razloga.Ja ipak ne.Vise sam fan dobrog "katalogizatora" albuma , fajlova, textova..Davno sam volio koristiti iTunes-e ali zbog zadrtog stava da ne podrzavaju FLAC nego njihov format kao lossles ( ALAC cini mi se??? )  , onda sam odustao, jer koristim PC a i zbog dostupnosti fajlova FLAC-a u odnosu na ALAC...Vec dugo koristim MusicBee..prava stvar za one koji vole sve poslozeno,da lijepo  izgleda, nesto multimedije, i svih ostalih dodataka...Tim, drugima,  koji ne koriste Album Pleyer preporucujem da probaju i ovo...zabavan software

Link to comment
Share on other sites

Može li neka preporuka za manje pasivne zvučne kutije (na poslu, pa treba što manje prostora da mi zauzmu na stolu, nešto tipa Audioengine A2+ ili Bose AM3), za kombinaciju sa:

  • Topping D50 (DAC)
  • Topping PA3 (amplifier)
  • Topping P50 (linear power supply)

Od muzike će se slušati pretežno Jazz.

Link to comment
Share on other sites

Može li neka preporuka za manje pasivne zvučne kutije (na poslu, pa treba što manje prostora da mi zauzmu na stolu, nešto tipa Audioengine A2+ ili Bose AM3), za kombinaciju sa:
  • Topping D50 (DAC)
  • Topping PA3 (amplifier)
  • Topping P50 (linear power supply)
Od muzike će se slušati pretežno Jazz.
Ako te tri komponente još uvek nisu kupljene, toplo preporučujem D50s umesto D50. Šta god da su dopravljali, ozbiljno su unapredili zvuk.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...