Jump to content


Bolji zvuk sa računara


Iznogud

Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

7 minutes ago, vladat1 said:

Plaća se pereko paypal a, a savako ne bih da mi bude zarobljen novac mesec dana. Inače da je pouzdan saj kupio bih bez razmišljanja. Ipak je M6 ozbiljna sprava.

Meni su nudili za sonica pare preko paypala (neka aleksandra iz persije) ali sam cuo da je par ljudi ....bano pa sam odustao.

Mozda je i bolje tako sonic nece otici tako lako.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, JTGTS said:

ADI nisam cuo a AI DAC jesam i odlicno se cuo u tom sistemu samo koliko se secam nema opticki ulaz a bez toga mi ne zavrsava posao.

Bilo bi pozeljno cak da ima bar 2 opticka ulaza jer sa kompa i TV-a imam jedino opticke izlaze nijedan coax.

 

naravno da ima opticki ulaz....jedan.

Link to comment
Share on other sites

Могу да препоручим овај мој АДИ-2:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/D-A-konvertori/RME-Adi-2-Dac-Reference-Converter-76232252-oglas.htm

А ту је и Акустик Инвејдер од колеге са форума:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/D-A-konvertori/Acoustic-Invader-Dac-82395435-oglas.htm

Kako ti se čini RME?

 

Moj utisak - slušao sam ga prošle nedelje u kontrolisanim i poznatim uslovima i beše to prilično bledo. Prljavo, nategnut i nerelaksiran zvuk. Nedaleko od manira još nekih savremenih konvertora u tom cenovnom rangu.

 

Ne znam u čemu je fora. Očekivao sam znatno više.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Занимљиво. Мој утисак је био сличан првих пар стотина сати док се није усвирао, али са линеарним напајањем на ком је добар струјни кабел, и после неких 500инак сати слушања сам задовољан. Наравно на балансираним излазима и фиксираном гласноћом, без коришћења потенциометра. Једино што је неутралан поприлично, па у одређеном систему може деловати можда сирово? Резолуција је на нивоу, поставка извођача у простору можда и боља од Бенчмарка. Не знам, код мене је сада свеукупни баланс погођен и имам осећај поприлично једне интимне презентације звука која ми баш годи после целог дана у разним обавезама...

Плус, приметио сам да је много више реаговао на усб каблове од Bенчмарка, ако је то некако могуће. Просто је показивао веће разлике између различитих каблова... Користио сам и коакс, али ми он није меродаван због лошег цд транспорта...

Link to comment
Share on other sites

Zvučno neutralno ne sme biti analogno sirovom. Ovaj je bio usviran, slušan sa fiksiranim nivoom na izlazu.

Sprava naprosto gura zvuk, sve je pomaknuto napred, zbijeno i zaprljano u meri koju ne bih mogao tolerisati u tom cenovnom rangu. Bas načelno deluje kao prilično potentan, ali na duže slušanje stičem utisak nametljivosti. Dinamički je limitirano, kao da se išlo na siguricu. Kao što rekoh, nije mi nepoznat taj zvučni pedigre danas i deluje mi da se forsira kod nekih DAC-ova slične cene koje sam skoro imao prilike slušati.

 

Link to comment
Share on other sites

Хм, немам појма, заиста немам такав утисак. Мој утисак је иако неутралан да је музикалан, мало мекши високи... Дубина сцене је ту. Нешто је 3, нешто 2, нешто метар иза звучника. Никакав утисак збијености немам, али мислим да капирам на шта мислиш, тј. да сам исто чуо код неких дакова. Овде заиста не. До чега је, не бих се усудио да тврдим. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-990FX-Gaming-rev-10#ov

 

Jel imao neko iskustva sa menjanjem op  ampova na ploci? Ja sam promenio stvarno puno ploca  i ova je defenitivno  imala najbolji zvuk.

Napokon sam sklopio komp za slusanje   FX8350 pomenuta ploca 8gb rama i grafika verujem da nije bitna u ovom slucaju.

Gledao sam da bude napajanje kvalitetnije pa je pala evga 750g3.

Ploca svira iznenadjujuce dobro (preko nekog adaptera 3.5 na cinc - balansirani). Voleo bi da probam da zamenim op amp sa nekim kvalitetnijim jer ako budem jos malo poboljsao zvuk to ce biti vise nego dobro.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, JTGTS said:

Ako neko ima predlog za op  amp bio bi mu zahvalan

Da se uključim u priču :D i tako to krene

Zvanični ampovi za ovu ploču su

 

GIGABYTE OP-AMP Premium Upgrade Kit
Burr-Brown - OPA2111KP
Linear Technology - LT1358CN8
Analog Devices - AD827JNZ

 

Ja sam definitvino za igru - probu , ali sasvim sigurno Toping D30 - Toping D50, SMSL M6 + narandžasti kablovi su osnovna igra za početak.

Da si malo bliže doneo bih ti na probu SMSL M8a na probu. Ovako jbg koristim ga svaki dan. Za drugi sistem gledam Toping D30 ili SMSL M6. Biće do Nove godne. Štedim pare :ph34r:

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vladat1 said:

Da se uključim u priču :D i tako to krene

Zvanični ampovi za ovu ploču su

 

GIGABYTE OP-AMP Premium Upgrade Kit
Burr-Brown - OPA2111KP
Linear Technology - LT1358CN8
Analog Devices - AD827JNZ

 

Ja sam definitvino za igru - probu , ali sasvim sigurno Toping D30 - Toping D50, SMSL M6 + narandžasti kablovi su osnovna igra za početak.

Da si malo bliže doneo bih ti na probu SMSL M8a na probu. Ovako jbg koristim ga svaki dan. Za drugi sistem gledam Toping D30 ili SMSL M6. Biće do Nove godne. Štedim pare :ph34r:

 

 

Vidi kacio sam preko optike coctail x45 (najbolji ww opticki kabl sa staklenim vlaknima) i vise mi se svideo zvuk sa ploce :huh:.

U neverici sam i dalje ali tako je kako je, kum je isto bio zabazeknut razlikom.

GIGABYTE OP-AMP Premium Upgrade Kit
Burr-Brown - OPA2111KP
Linear Technology - LT1358CN8
Analog Devices - AD827JNZ

Jel samo ovo pase ili mogu da probam sa 

LME49720?

Dac mi definitivno nece trebati ako upgrade uspe.

Samo sredinu da pojacam i rasirim malo i eto nirvane za smesne pare (komp je ionako cucao u supi).

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, JTGTS said:

Jel samo ovo pase ili mogu da probam sa 

Ovo je zvanični kit. Baš sam se rapitivao kada sam hteo tu ploču da kupim. Isprobao sam kod druga u Emmiju. Naravno tada nismo imali neke dobre zvučnike da probamo.

Kada menjaš iskljuš računar iz struje i par puta ga upališ na prazno. Rukama pipni radijator

10 minuta ranije, JTGTS said:

LME49720?

Verovatno može. Ne bi trebalo da ima neki problem. Ako ploča počene da brljavi samo ga izvadi i ubaci fabrički. Eventualno reset. Prelistaj forume. Ljudi su stavljali i LME49860 Op Amp.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vladat1 said:

Ovo je zvanični kit. Baš sam se rapitivao kada sam hteo tu ploču da kupim. Isprobao sam kod druga u Emmiju. Naravno tada nismo imali neke dobre zvučnike da probamo.

Kada menjaš iskljuš računar iz struje i par puta ga upališ na prazno. Rukama pipni radijator

Verovatno može. Ne bi trebalo da ima neki problem. Ako ploča počene da brljavi samo ga izvadi i ubaci fabrički. Eventualno reset. Prelistaj forume. Ljudi su stavljali i LME49860 Op Amp.

Ja koristim kef reference 205/2 i to su definitivno dobri zvucnici,  tako da bi uzeo par op ampova malo da se igram sa tim jer mislim da mogu da dobijem vise nego dobar zvuk sa racunara a mislio sam da to nije moguce (pogotovo za te pare)

 

Link to comment
Share on other sites

Pošto je ovo tema Bolji zvuk sa računara, ponoviću neka moja spomenuta iskustva iz drugih tema.

Računar definitivno nije oruđe za najviše rezultate u audio reprodukciji. Postoji nekoliko razloga za to.

- Glavno napajanje ubacuje veliki šum u zvuk. Ono je ubedljivo najveći zagađivač. Zamenuti ga sa linearnim je veliki trošak ako je u pitanju desktop računar. Za sada znam samo jednog majstora iz Vršca koji je pravio po narudžbini takva napajanja. Cene nisu male pa se postavlja pitanje opravdanost toga. Kad se menja računar problem je prebacivanja na drugi. Za laptop je nešto povoljnjija priča.

- Iako se u računar ubaci linearno napajanje, ostaje opet da se na nekoliko mesta struja smanjuje sa većeg na manji napon. Ovi mali svičeri opet emituju prljavštinu dalje.

- Računari mnogo vibriraju. Turbomaximus je već napisao da vibracije utiču na provodnost. Tu je i moja teorija, par strana unazad, gde sam objasnio zašto je potrebno umrtviti uređaj / kabal da bi se dobio bolji rezultat. Moja teorija se ne kosi sa Turbovim stavom, samo je pitanje njene potpune ispravnosti.

- Računar koristi mnogo kompleksniji softver da bi se reprodukovao zvuk. Tu je operativni sistem kao glavni problem, pa onda imamo same plejere i njihove dodatke. Sve je to daleko komplikovanije nego nivo softvera koji CD ima.

- Integrisana zvučna je dosta lošije rešenje od spoljne. Ovo iz razloga što dobija struju od računara i kupi njegove vibracije. Najbolje je externa sa svojim linearnim napajanjem.

- Ako se već kupi eksterni DAC, onda je neophodno kupiti i neki USB izolator kako bi se smanjile prljavštine sa računara. Ovakva veza podrazumeva onda i neke USB kablove u kvalitetu. Bez njih ovo onda nema smisla. Sve ovo ako se želi ući u neku audio arenu da se prezentuje bolji zvuk sa računara.

Dobar CD plejer bukvalno nema ništa od ovih velikih problema. U samom startu CD plejer je svetlosne godine ispred računara. Samo što nema taj komfor velikog magacina i brzog menjanja pesama.

Mnogo para treba uložiti u računar i oko njega da bi se dobilo iole nešto ozbljno. Menjati OP ampove mi deluje kao loše rešenje kad postoji mnogo veći problemi vezani za računar. Ne kažem da se ne može malo popraviti zvuk ali ni izbliza ako se pre toga ne reše ovi gore.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vdzele said:

Pošto je ovo tema Bolji zvuk sa računara, ponoviću neka moja spomenuta iskustva iz drugih tema.

Računar definitivno nije oruđe za najviše rezultate u audio reprodukciji. Postoji nekoliko razloga za to.

- Glavno napajanje ubacuje veliki šum u zvuk. Ono je ubedljivo najveći zagađivač. Zamenuti ga sa linearnim je veliki trošak ako je u pitanju desktop računar. Za sada znam samo jednog majstora iz Vršca koji je pravio po narudžbini takva napajanja. Cene nisu male pa se postavlja pitanje opravdanost toga. Kad se menja računar problem je prebacivanja na drugi. Za laptop je nešto povoljnjija priča.

- Iako se u računar ubaci linearno napajanje, ostaje opet da se na nekoliko mesta struja smanjuje sa većeg na manji napon. Ovi mali svičeri opet emituju prljavštinu dalje.

- Računari mnogo vibriraju. Turbomaximus je već napisao da vibracije utiču na provodnost. Tu je i moja teorija, par strana unazad, gde sam objasnio zašto je potrebno umrtviti uređaj / kabal da bi se dobio bolji rezultat. Moja teorija se ne kosi sa Turbovim stavom, samo je pitanje njene potpune ispravnosti.

- Računar koristi mnogo kompleksniji softver da bi se reprodukovao zvuk. Tu je operativni sistem kao glavni problem, pa onda imamo same plejere i njihove dodatke. Sve je to daleko komplikovanije nego nivo softvera koji CD ima.

- Integrisana zvučna je dosta lošije rešenje od spoljne. Ovo iz razloga što dobija struju od računara i kupi njegove vibracije. Najbolje je externa sa svojim linearnim napajanjem.

- Ako se već kupi eksterni DAC, onda je neophodno kupiti i neki USB izolator kako bi se smanjile prljavštine sa računara. Ovakva veza podrazumeva onda i neke USB kablove u kvalitetu. Bez njih ovo onda nema smisla. Sve ovo ako se želi ući u neku audio arenu da se prezentuje bolji zvuk sa računara.

Dobar CD plejer bukvalno nema ništa od ovih velikih problema. U samom startu CD plejer je svetlosne godine ispred računara. Samo što nema taj komfor velikog magacina i brzog menjenja pesama. Mnogo para treba uložiti u računar i oko njega da bi se dobilo iole nešto ozbljno.

Menjati OP ampove mi deluje kao loše rešenje kad postoji mnogo veći problemi vezani za računar. Ne kažem da se ne može malo popraviti zvuk ali ni izbliza ako se pre toga ne reše ovi gore.

Kuciste stoji na anti rezonantnim mogicama kao svaki deo moje audio opreme  sem kutija, svaki deo police je na siljcima, strujni kabl je FTA kao i ostatak kablova Furutech uticnica i letva. 

Ispostovao sam koliko sam mogao uslove za dobar zvuk.

Rezultat je bio vise nego iznenadjujuc tako da bih voleo da se poigram sa op ampovima ako mogu jos malo tu da poboljsam zvuk.

Gde mogu da potrzim nesto od trojke koje preporucuje gigabyte?

PS Naravno da cu pojuriti neki malo ozbiljniji DAC ali trenutno imam precih stvari koje moram da resim.

Slazem se da sa racunara nemogu da izvucem maksimum i to je sigurno

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim računar i laptop. Želim mlađim da stavim do znanja koji su limiti računara i koliki je problem učiniti ga boljim. Ako nemaš dosta para, a želiš sve preko računara - nemoj ići daleko u investicije.

Oni posebno mogu biti problem ako ti je sve ostalo u sistemu dobro, onda takav sistem prikaže i svu tu prljavštinu sa izvora. Od njih može mnogo da boli glava kad se sluša muzika.

Zemunac - javi rezultate kad zameniš opampove.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vdzele said:

Ja koristim računar i laptop. Želim mlađim da stavim do znanja koji su limiti računara i koliki je problem učiniti ga boljim. Ako nemaš dosta para, a želiš sve preko računara - nemoj ići daleko u investicije.

Oni posebno mogu biti problem ako ti je sve ostalo u sistemu dobro, onda takav sistem prikaže i svu tu prljavštinu sa izvora. Od njih može mnogo da boli glava kad se sluša muzika.

Nov Kabl 35mm2 od bandere , nov sat , svaki kabl do uticnice , uzemljenje  i tabla sa osiguracima sva prljavstina je svedena na minimum.

Faza na kojoj se slusa muzika je odvojena od obe klime. Naravno ogranicenja postoje i svestan sam toga.

Imao sam M2 tech young i Palmer.Siguran sam da Young ne bi svirao ni priblizno tako dobro bez palmera (baterijsko napajanje) ali zajedno to je sviralo odlicno za moje usi.

Mislim da je to minimalno ulaganje jer koliko vidim ti op ampovi ne prelaze 20 tak dolara i to je smesno u poredjenju sa bilo cim iz sistema a ako donosi boljitak sto da ne.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, JTGTS said:

Ako izlistas sa linka trebalo bi da moze samo sa pincetom da se polako izvadi i stavi drugi.Gde mogu da nabavim taj op amp ?

Hvala na brzom odgovoru

https://www.mgelectronic.rs/integrisano-kolo-lme-49720-na

Да, подигнеш и на исто место ставиш нови. Није скупо за пробу мада је увек боље имати екстерни дак.

Обрати пажњу на оријентацију оп-ампа, има како се поставља. Вероватно пише у упутству.

Link to comment
Share on other sites

Samo promena naponskog kabla je donela veliki pomak.

Razmisljam se da probam i sa drugim napajanjima (imam dosta varijanti sa kojima bi mogao da probam).Imam pored evge i lc power 1200w platinum i seasonic 1200w platinum ....

Zanimljivo je da su razlike iste kao i na pojacalu snage (sira i dublja slika jedina mana su suvlji visoki ) samo cini mi se da se ta razlika drasticnije oseti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...