Jump to content


Bolji zvuk sa računara


Iznogud

Recommended Posts

Pozdrav ljudi!

Kao izvor za slusanje muzike koristim računar sa integrisanom zvučnom. Čitao sam po raznim forumima da sa eksternom zvučnom kartom zvuk postaje mnogo bolji. E sad mene zanima par stvari.

1.Koja je razlika između DAC-a i eksterne zvučne karte (pošto koliko znam zvučna takođe pretvara digitalni u analogni signal)?

2.Da li zvučne karte koje idu direktno na matičnu ploču(PCI Express slot) daju lošije rezultate, od eksternih zvučnih, zato jer kupe razne šumove iz računara?

3.Ukoliko kupim DAC ili eksternu zvučnu, kako da je povežem sa računarom ako nemam na matičnoj optički izlaz? Pretpostavljam da je onda jedina opcija preko 3.5mm izlaza na računaru, ali ne vidim onda poentu u kupovini DAC ukoliko ću da ga povežem za integrisanom zvučnom tj. da li ovo ima smisla?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Jedan od ključnih elemenata za dobar zvuk je dobra struja. Zvuk se dobija od struje i ako je ona zagađena onda je i zvuk.

2. Uređaji koji imaju dva i više napajanja u principu bolje rade od onih koji imaju manji broj. Ovo iz razloga što se onda nekim ključnim elementima može dovesti stabilisana i čistija struja. Drugim rečima, ako se sve napaja iz istog izvora, napajanje onda rastrzano radi i ne šalje preciznu i čistu struju.

3. Uređaji koji imaju linearno napajanje, recimo torusno, daju bolju struju uređajima koja učestvuju u (re)produkciji zvuka. Laptovi i desktop računari imaju switcherska (čoperska) napajanja. Ona su inferiorna u odnosu na linearna jer svojim radom šalju šum u struju, ali su zato dosta jeftinija. Šum se ne može očistiti i on se uvek čuje.

Zaključak jedan: Ako si pažljivo pročitao sve tri tačke, onda možemo reći da je najbolje imati spoljnu muzičku karticu (popularan naziv DAC) koja ima svoje posebno linearno napajanje. DAC se može povezati na PC ili laptop uz pomoć USB veze ili neke od dve optičke veze, znači postoji ukupno tri moguće opcije. Ovo zavisi od toga šta imaju uređaji od tih veza.

Zaključak dva: Slušati muziku sa laptopa / PC-a preko integrisane kartice je najgora opcija. Sve komponente se onda napajaju preko samo jednog switcherskog napajanja. Em što rastrzano radi em što šalje svuda šum. Znači da ovde tačke 2 i 3 o osnovi dobrog zvuka nisu ispoštovane.

Napredni korisnici imaju DAC-ove koji imaju u sebi dva i više linearna napajanja, pa čak i linearno napajanje koje im napaja laptop ili pc. Moja malenkost ima tako nešto. :)

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam godinama muziku sa solidne integruse i bio solidno zadovoljan.Onda sam zeleo napredak u zvuku i probao od jednog naseg clana foruma Dragon Fly.Primetno bolji zvuk.Tada sam resio da kupim DAC.Jureci nekoliko modela,izbor je pao na IFI nano I one. Kupio sam ga za pristojan novac na KP-u sa 1 godinom garancije.Dobijenim zvukom sam i vise nego zadovoljan za dati novac.Moj PC nema optiku pa mi je DAC spojen preko USB veze i tada ima ogranicenje na 24 ( 32 )/ 96 kHz i on tako radi i vise nego dobro iako znam da moze mnogo bolje ali prvo mora PC da se unapredi.

Sta misle o njemu ,evo ti ovde https://www.themasterswitch.com/review-ifi-audio-nano-ione

a i na nasem forumu imas njegov test.Radio ga je Ljuba.Pogledaj u :

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Iznogud said:

Pozdrav ljudi!

Kao izvor za slusanje muzike koristim računar sa integrisanom zvučnom. Čitao sam po raznim forumima da sa eksternom zvučnom kartom zvuk postaje mnogo bolji. E sad mene zanima par stvari.

1.Koja je razlika između DAC-a i eksterne zvučne karte (pošto koliko znam zvučna takođe pretvara digitalni u analogni signal)?

2.Da li zvučne karte koje idu direktno na matičnu ploču(PCI Express slot) daju lošije rezultate, od eksternih zvučnih, zato jer kupe razne šumove iz računara?

3.Ukoliko kupim DAC ili eksternu zvučnu, kako da je povežem sa računarom ako nemam na matičnoj optički izlaz? Pretpostavljam da je onda jedina opcija preko 3.5mm izlaza na računaru, ali ne vidim onda poentu u kupovini DAC ukoliko ću da ga povežem za integrisanom zvučnom tj. da li ovo ima smisla?

1. Svaka kartica sadži u sebi neki DAC (digital to analog converter). Kvalitet zvuka zavisi od kvaliteta kartice, bez obzira da li je interna ili eksterna. Postoje jako dobre i jako loše kartice oba tipa.

2. To je diskutabilno, neke eksterne kartice senapajaju preko USB kabla sa računara ili imaju sopstveno takođe problematično napajanje. Kvalitet napajanja puno utiče na kvalitet zvuka svakako, tu su u prednosti eksterni uređaji jer im se može dodati kvalitetnije napajanje dok za interne nema izbora sem PC napajanja.

3. Povezivanje eksternog DAC-a ili kartice je uglavnom preko USB ili SPDIF konekcije, pri čemu SPDIF postoji u dva oblika, koaksijalni i optički. 

Ima puno jeftinih a dobrih DAC uređaja, sve zavisi koliko para planiraš za to, jedan deo treba planirati i za kablove, digitalni kabal (koaksijalni, optički ili USB) i analogni od DAC do pojačala.

Postoji i opcija pojačala sa digitalnim ulazom koje sadrži DAC u sebi (obično optički i koaksijalni) ali PC takođe treba da ima takav izlaz. Ako ga nema postoji opcija da se kupi adapter i doda na PC jer skoro svaka matična ploča ima na sebi SPDIF konektor.

Link to comment
Share on other sites

Pored svega gore rečenog ja bi hteo još nešto da dodam. Tema ima dobar naziv pa da nekako kompletiramo temu sa još informacija. Ovo nije vezano za ono što je autor teme tražio ali može biti korisno nekom drugom članu foruma. Ovo dole napisano je za napredne korisnike koji žele da slušaju muziku preko laptopa / PC-a.

1. Uticaj vibracija. Nebrojeno puta je dokazano da vibracije utiču na zvuk, spoljne i unutrašnje. Stim u vezi, spoljne muzičke kartice imaju prednost u odnosu na unutrašnje jer nisu pod uticajem vibracija koje emituje sklop PC-a. Ovde su najkritičnije vibracije koje puštaju kuleri.

Da bi se dobio još bolji zvuk preporučujem da se izvrši vibraciono uzemljenje DAC-a. Ovo se može uraditi na dva načina:

a) Da se DAC drži na audio polici koja je već projektovana za tako nešto. One imaju u sebi anti-vibracione elemente koji sistem umrtvljuju. Na foruma ima članova koji puno znaju o ovakvim policama.

b) Ako se nema takva polica, onda da se umrtvljenje može izvršiti tako što se uređaj stavlja na tri kupe ili pak na posebne kupe koje imaju u sebi ležejeve. Slika 1 ispod.

Ja sam i moj laptop stavio na podloške sa ležajevima. Rezultat je veoma dobar. Slika 2 ispod.

2. Uticaj kablova. Kvalitetni USB ili SPDIF kablovi imaju uticaj na zvuk. Doduše od svih spoljnih kablova koji ulaze u sistem oni po meni imaju najmanji uticaj. Doduše ko želi vrhunski zvuk sa PC-a, to ne može postići ako nema neki dobar kabl. Moja je preporuka da se oni stavljaju u sistem kod on dosegne jedan viši nivo rezolutnosti. Ne bih preporučivao budžet korisnicima ovo.

Podloske 1.jpg

Podloske 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

3. Uticaj softvera. O ovome je dosta raspravljano, oni takođe imaju značajan uticaj.

Ja sam moj Win 10 rasteretio pozadinskih procesa po preporukama sa sajta Computeraudiophile.com. Operativni sistem treba da bude što više očišćen od ovih nepotrebnih servisa, pa čak i da ne ide na internet već samo da služi za puštanje muzike.

Plejer koji mi se pokazao za sada kao najbolji je ruski Album Player. Slika 2 gore na mom laptopu. O nameštanju ovog plejera imate na ovom linku.

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/31846-album-player-aplayer/

Ovo mogu da nameste i budžet korisnici koji nisu skloni većem ulaganju a dobiće čujni napredak.

 

Link to comment
Share on other sites

Ukoliko sam dobro shvatio,poželjno bi bilo da tražim DAC koji se ne napaja preko USB-a jer ga u tom slučaju opet napaja napajanje računara.
 

I jos me samo zanima da li se kvari zvucna slika ukoliko se signal iz računara dovodi kablom koji služi i za napajanje DAC-a(ako se ne varam, to bi bio slučaj sa gore navedenim iFi Nano iOne ako bih signal slao preko USB-a)?

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Iznogud said:

Ukoliko sam dobro shvatio,poželjno bi bilo da tražim DAC koji se ne napaja preko USB-a jer ga u tom slučaju opet napaja napajanje računara.

Uglavnom se i ne napajanju. Usb služi samo za prenos zvuka. Moja preporuka za tvoj prvi DAC je Topping d30. Za vreme prazinka može da se naruči za ispod 100€.

 

Što se napajanja tiče gledaj ZEROZONE linear Power supply board. Ploča košta oko 35-40€ (već sklopljena). Na nju dodaješ trafo (oko 10€), kutiju i kabal. Za malo para, uz određeni trud, može da se dobije baš pristojno napajanje. Ja sam kupio od chika_milan a sa foruma i oduševio se. Čekam da mi drug napravi jednu Hrastovu kutiju pa da napravim ovde jednu recenziju.

 

 

GLZone.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Iznogud said:

Ukoliko sam dobro shvatio,poželjno bi bilo da tražim DAC koji se ne napaja preko USB-a jer ga u tom slučaju opet napaja napajanje računara.

Ja sam imao Bladelius USB DAC. On mi je svirao u malom sistemu.

http://www.bladelius.com/products/bladelius/usb-dac/

Sloba iz BM-a ga je prodavao za 500 eura. Nakon njega sam stavio diy DAC koji je napravio Majda sa ovog foruma. On se napaja preko linearnog napajanja. Razlika je nebo i zemlja u zvuku, dok je veoma mala razlika u ceni.

Bladelius nije miki-maus firma. On bi ubedljivu nadsvirao većinu tih kineskih igračaka. On se napajao preko usb kabla i bio je galvanski izolovan. Džabe je to kad dobija lošu struju. Struja ga ubi.

DAC-ovi sa linearnim napajanjem nisu jeftina. Samo napajanje ima veću cenu, te onda oni zakinu na drugoj strani kako bi ga napravili budžetskim. Tako da je najbolje da uzmeš više njih na probu, sa i bez napajanja.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Iznogud said:

jos me samo zanima da li se kvari zvucna slika ukoliko se signal iz računara dovodi kablom koji služi i za napajanje DAC-a(ako se ne varam, to bi bio slučaj sa gore navedenim iFi Nano iOne ako bih signal slao preko USB-a)?

Kod nekih možda ali kod Ifi nano Ione se ne kvari zvučna slika. Da je tako,vratio bih ga u kutiju i zafrljočio u neku fioku i ponovo slušao muziku sa integruše. Zaboga,pa ne bih valjda maltretirao svoj sluh ?

Osim toga i on ima svoje fabričko napajanje. Priključiš ga u struju preko njegovog ( zasebnog ) napajanja a signal uzmeš preko koaksijalnog kabla. Moj komp je starije generacije i nema koax izvod pa sam prinuđen da ih spajam USB vezom.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Peter said:

Osim toga i on ima svoje fabričko napajanje.

Isprobao sam 3 napajanja za moj dac SMSL 8a.

 

- fabričko , radi :)

- power bank , dobro je. Oseća se boljitak, ali kratko traje

ZERO ZONE, e to je već posao. Uz bolji kabal za napajanje od napajanja do DAC a to baš dobro zvuči. Bolje je od baretije.

Link to comment
Share on other sites

@vdzele Da li je moguće da se čuje razlika u zvuku ako je laptop na policu stavljen bez ičega tj. Stoji na svojim nogicama i ako stoji na anti vibracionim kupama sa ležajevima? U kom procentu se oseća boljitak, molim vas recite mi? 0.1%? Pa da li je to moguće čuti uopšte i da li je potrebno ulagati u tako nešto? Po meni besmisleno.

 

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Marko - Pa ako krenemo tvojom logikom ostali bi bili zarobljeni negde na početku u razvoju hi fi-a.

"Čemu ovo kad ja ne čujem razliku, čemu ono ....?" i tako redom.

Ja i moje kolege čujemo razlike. Za moje standarde razlike su velike, u mom sistemu. Zvučna slika se dosta raširi po vertikali u tom slučaju.

Svako od nas različito doživljava promene. Da nije tako svi naši sistemi bi bili veoma slični. Krupne razlike u konfiguracijama sistem su upravo posledica kako šta doživljavamo. Neko to više doživi, on reaguje i menja odma. Neko to isto čuje ali mu nije bitno, ili pak mu je bitno ali nema para,.....itd. Oni koji to ništa ne čuju su najsrećniji. :)

Iskreno, najpoštenije je da probaš u svom sistemu. Samo ti sa kugličnim ležajevima nisu jeftini, tri komada odprilike oko 4000 dinara, firmirani su daleko skuplji. Ili pak da dođeš do mene i čuješ razliku. Nemam pojma koliko bi se to odrazilo kod tebe.

Vrhunski hi fi zvuk se gradi tako što na svim pozicijama stavljaš nešto što otvara sistem, poboljšava rezolutnost. Ovi ležajevi recimo pomažu da oučim neku narednu promenu. Ali pre njih sam stavio dosta toga u sistemu pa sad čujem kako oni rade....itd.

Evo ispod sobe AV Impulsa na ovogodišnjem sajmu i oni su to stavili ispod laptopa. Nazovi njih pa ih pitaj čemu to ako ti ja nisam od autoriteta.

 

Inače sam stavio iste podloške ispod mog napajanja za laptop. :) Tu je slična razlika kao i ispod samog laptopa.

 

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, vdzele said:

Ja sam imao Bladelius USB DAC. On mi je svirao u malom sistemu.

http://www.bladelius.com/products/bladelius/usb-dac/

Sloba iz BM-a ga je prodavao za 500 eura. Nakon njega sam stavio diy DAC koji je napravio Majda sa ovog foruma. On se napaja preko linearnog napajanja. Razlika je nebo i zemlja u zvuku, dok je veoma mala razlika u ceni.

Bladelius nije miki-maus firma. On bi ubedljivu nadsvirao većinu tih kineskih igračaka. On se napajao preko usb kabla i bio je galvanski izolovan. Džabe je to 

 

22 sati ranije, vdzele said:

Struja ga ubi.

:D:D:D

Nisu dozvoljeni samo smiley-i

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Peter said:

Ja toliko dobre uši nemam i mnogo mi je dobro.

:D

Šta znam. Mislim da ovo ne spada u iživljavanje :) Ne treba biti sluhista da bi na prvu loptu primetio razlike. Najduže sam slušao između fabričkog napajnja i baterije. Sada kada je upalo ovo napajanje , napravio sam razliku još lakše. Posebno kada dodao kabal za napajanje.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Iznogud said:

Što se sistema tiče:
Pojačalo- Eagle A7600
Zvučnici- JBL TLX 510
 

Budžet mi je oko 200€, 250€ maksimalno.

Za taj sistem mislim da ti i ne treba ništa veći budžet, iFi nano je puna kapa. A ako ti kineski proizvođači uopšte dolaze u obzir možeš da prođeš i jeftinije sa npr. Topping D30 (meni to svira osetno bolje od HRT microstreamer i Drganofly-a koji su bili pre njega a koji su opet bili osetno bolji od raznih zvučnih karti). A evo i još par utisaka ovde sa foruma.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...