Jump to content


AIKIDO sirotinjski hajend buffer


Nixie

Recommended Posts

Evo ga još jedan Aikido cathode follower, od nesretnog Kineskog pretpojačala (prve dve slike) nastade ovo.

Iskoristio sam 80% delova i trafo pa dodao još ponešto što se našlo po fijokama, stabilisan HV, DC grejanje, Mute timer na izlazu, P2P, ma sve ko pravo.

Morao sam da izbacim ispravljačicu jer onaj malecki trafo nije mogao da savlada njeno grejanje i grejanje radnih lampi (6,3VAC). Usput sam dobio i viši anodni napon, i uradio DC grejanje.

Dobro svira, ma ekstra sam zadovoljan kako je ispalo da ne kažem iznenađen sam kvalitetom zvuka sa standardnim komponentama Kina+ KELCO.

Sad ovo treba skutijati ljudski, PCB je odrađen tako da lampe vire iz buduće kutije i da bude svetleće ko jelka.

Još slika biće u nastavku.

20181025_193353.jpg

20181025_193403.jpg

20181124_115555.jpg

20181125_130833.jpg

20181202_150934.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

16 minuta ranije, Father said:

Fascinacija mi je protoripsko skutijavanje. Kako si se samo setio ovih plastikanaca da ih lako otvaraš, zatvaraš, bušiš po potrebi, isecaš otvore. Sjajno!

Samo napred, neka je sa srećom!

Mislim da će neko drugi da ga skutija, ja nemam živaca više za skutijavanje.:D

E da, teško je to shvatiti, ali svira dosta bolje nego ona skalamerija što je bila kod tebe.

Moguće je da plavo svetlo usmerava elektrone tako da ne lete bezveze okolo nego samo tamo gde treba.:crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, siroma said:

Sve više postajemo gurmanski forum.

I prototipove skutijavamo u posude za hranu.

:P

Pa i ja gledam onu temu o škembićima pa reko da pratim.

Naravno ovo je privremeno, dobiće valjda nakad neku pristojnu kutiju, mislim zaslužilo je.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, vdzele said:

Znači haj end za letnju kuhinju. Dok se meša pekmez ili ajvar da svira Betoven. :)

* u pozadini pucketa smederevac, rumena domaćica uživa u Aikidu *

Ma uradio za kolegu sa foruma onako iz zaj., kutijanje je njegova obaveza. Ako slučajno ostane kod mene neću da menjam kutiju.:D

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, siroma said:

Sve više postajemo gurmanski forum.

I prototipove skutijavamo u posude za hranu.

:P

Podnožje je ožičeno za: 5670, 6N3P, 2C51, 396A i slično, a konkretno ove na slici su Tesla 6CC42 (na nekim slikama su i kineske 6N3, za probu).

Kutija je plaćena 280din. kod Kineza, malo je skuplja kod naših recimo 350din.:o

Inače to je nekada bilo ovo

https://www.yuan-jing.com/6n3-6z4-rectifier-vacuum-tube-pre-amplifier-transformer-a

Prvi stepen pojačanje oko 20x pa sledeći stepen opet oko 20x pa neka NFB da sve bude ukupno opet 20x, šuma i bruma koliko hoćeš, 6,3AC grejanje za ispravljačicu i radne lampe uzemljen jedan kraj na GND negde na pločici preampa, masa jedna na pločici kruži za sve živo, trafo slabiji nego što treba, potenciometar na izlazu 50k, premali sprežni kondenzatori nema basa ni u tragovima, ma pravi horror. Izbacio sam ispravljačicu da ne troši struju i da sve zajedno  može da radi sa tim trafoom 10VA, i dobio usput i viši anodni napon.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, vladat1 said:

Nixie, svak čast. Ja obožavam da gledam a posebno da slušam ovakve stvari. Ovo je u stvari lampaško predpojačalo ? Dopada mi se što si iskoristio narandžasti kabal. Ja sam ga napravio po tvom i Fatherovam receptu i veoma sam zadovoljan.

Hvala, izgleda da nema ništa bez narandžastog.

Ovo je Aikido cathode follower, jedinično pojačanje odnosno nešto je manje od 1 (0,95).

U principu za neki DAC ili CD plejer i ne treba nikakvo pojačanje, a meni nekako lepše svira ovo nego pasivno sa potenciometrom, a bešumno je skoro isto kao pasivno.

Za razliku od pasivnog, ovde je ulazni otpor 100koma, izlazni oko 400 oma.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, alI_Zée said:

Ауууу докле је дошао ХиФи, један трпа уређај у цепанице, други у пластичне кутије е да видим неког да стрпа у експрес лонац.

ortdt1.jpg

Šta sad da radim, da furniram kutiju na brzaka?:D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Bujodrag said:

Prvo ga testiraj kako pjesma nalaže:

Nežno sam je skid'o

a svir'o je Aikido

Odmah sam vid'o

da sam joj se svid'o.

 

 

E, onda zajedno napravite kutiju, pa makar i od kartona.

Vidi ovako, mator sam ja za te zajebancije, a pitanje je i da li bi mi žena dozvolila da se švćkam okolo tek tako.:D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zoranzu said:

Jos kad bi uspeo da to plavo  svetlo bude i rotaciono,dobio  bi ne vidjeni red i mir u zvuku :blush:

Ovo je baš onako diskretno smirujuće plavo, original Kineski je bio drečavo svetlo plav, stavio sam LED lepše  boje tamno plave  i pustio struju oko 1mA sad je taman kako treba. Na slikama ne deluje tako lepo kao u prirodi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

:D

 

i meni je glavni utisak ovo plaventilo kakvo uzivo nikad nisam video a da ga ne pravi zivina para. majku im boziju sta rade ovi kinezi danas da nas sve okupiraju....

A ne, nisu Kinezi nego ja, njihovo je bilo drečavo ko Kineska nova godina. Ja sam stavio LED tamnoplave da malo liči na one tvoje živine ispravljačice 886A, namerno. Možda može još malo da se pojača struja slabo se vidi po dnevnom svetlu, videćemo kad bude konačno skutijano da ga optimizujemo, možda stavim potenciometar za intenzitet svetla iz zajebancije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...