Jump to content


Hifista sistem


hifista

Recommended Posts

Video sam da se ovde prodavao Kingdom 12, on nema superdual vec klasicni 10" tulip koncentric koji je isto dobar drajver.

Mislim da to nije lak za namestiti zvucnik iz dva razloga:

- noviji tulip Tannoyi kao i vecina modernih drajvera su brzi i detaljni ali tonalno suvlji u odnosu na staru skolu.

- bas drajveri zahtevaju vecu snagu za kontrolu

Onda ti treba em tonski raskosno em snazno pojacalo, a to je medju najtezim i najskupljim zadacima u audiju. 

Link to comment
Share on other sites

Ko zeli ultimativni Tannoy po meni ima 3 komercijalna puta:

- Westminster Royal, tonalno najbogatiji (alnico peperpot 15inch drajver),  dinamicki dobar i sa slabijim SE. Omiljeni zvucnik pokojnog Gizmo Rosemberga, znacajnog coveka u popularizaciji SE pokreta u USA, ganjao ga sa 300b. Faznim perfekcionistima mozda se ne svidi back loaded horn koncept.

- NN Acoustics Masterpeace ili Tannoy Churchill,  oba koriste 15inch DMT drajver u adekvatnoj zapremini, skretnice su kvalitetnije od tipicnog Tannoy standarda. NN Acoustics ima lepsi i manje rezonantan kabinet. Zahtevaju snazno i sofisticirano pojacalo koje ce omoguciti kontrolu 15" membrane u sirokom opsegu.

- Tannoy Kingdom - dobija se na dinamici i kontroli razdvajanjem basa i upperbasa na dva drajvera. Najtezi zahtev za full range pojacalo. Iako je susret na oko 100Hz, neki Tannoy ljubitelji vole homogenost do najdubljeg basa.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, miletrosak1959 said:

Sve ovo izgleda mnogo lepo i verovatno se tako i cuje samo me zanima kolike je povrsine tvoja soba a koliku povrsinu trazi ovakav zvucnik.

Moja soba je svega 16m2 (4.5mx3.5m) prilicno lose akustike, ujedno i igraonica moga malog sina, prinudjen sam da kutije drzim uz zid. Moze se reci da sam audiofil japanskog stila.

Dizajn je prilagodjen da se moze namestiti u maloj sobi, bolje od tipicnog komercijalnog minimonitora. Napravljen je da bude plitak i da moze da se drzi uz zid. Bas kabinet je takav da se zatvaranjem rupa moze menjati tune kabineta od 40hz (sve cetri rupe otvorene) nanize do 20hz. Mogu da zatvorim sve ceti rupe i koristim close box za bas. Plus tu je posebno pojacalo za bas sa potom i DSP skretnicom pa se moze namestiti. Tannoy drajver je velik ali daje dobru integraciju u nearfieldu. Izolacija kutija sorbotan podlogama sprecava prenos vibracija na pod (studijski trik), pa bas osecas u telu ne preko okolnih stvari.

Radi mnogo bolje u vecem prostoru, bolje "dise" kad imas bar 1.5 metra iza zvucnika i iza slusaoca (sto vise to bolje), trougao zvucnici slusaoc jedno 2 do 3 metra stranice (ne ovako blizu kao kod mene).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pitam to jer nekad kad sam bio mlad zeleci nesto najbolje tad sto sam mogao da napravim,80 godine isao sam na bas od 11 incha, u kompresiji u 100lit.na28HZ.Kasnije sam shvatio da to u mojoj sobi nikad necu cuti kako treba a soba je 7x3,2m.napravio kutije sa basom 8incha.u 40lit.bas refleks +srednji 7incha u 20lit+visoki i to radi savrseno.Bas ide do 38HZ.dovoljno i dobro u ovoj sobi.

Link to comment
Share on other sites

Веома интересантан звучник @hifista - баш би волео да некад то чујем.

Иначе, био у Скопљу пре неко време систем са Tannoy Kingdom 18, у комбинацији са NAT Magma моноблоковима (или неки слични модел базиран на ону велику Eimac лампу (450TH?), NAT претпојачало и неки над***** Accuphase combo (DP-80/DC-81 или DP-90/DC91 - нисам сигуран). Чини ми се да је власник имао код себе и Kingdom 15 и Kingdom 12, али ја их нисам видео ни слушао.

Да будем искрен, не бих могао да пренесем импресије ни за тај Kingdom 18 - то је било пре више од 10 година.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, hifista said:

Za malu sobu najbitnije je odabrati bas drajver i kutiju da bas ne ide suvise nisko. Sto se velicine bas drajvera tice, sto veca povrsina radijacije to bolje, al sa povrsinom radijacije raste i litraza pa to treba negde smestiti.

Bilo bi lepo ceo sistem smestiti u daleko vecu sobu.Svako dobro.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2018 at 12:21 PM, InSides said:

Веома интересантан звучник @hifista - баш би волео да некад то чујем.

Иначе, био у Скопљу пре неко време систем са Tannoy Kingdom 18, у комбинацији са NAT Magma моноблоковима (или неки слични модел базиран на ону велику Eimac лампу (450TH?), NAT претпојачало и неки надркани Accuphase combo (DP-80/DC-81 или DP-90/DC91 - нисам сигуран). Чини ми се да је власник имао код себе и Kingdom 15 и Kingdom 12, али ја их нисам видео ни слушао.

Да будем искрен, не бих могао да пренесем импресије ни за тај Kingdom 18 - то је било пре више од 10 година.

NAT Magma - DHT od 170W i jos cistokrvni sumadinac, bio bi ultimativan za "Sumadijski Bluz" projekat ali ne mogu ga materijalno a ni prostorno priustiti. Inace projekat se zove "Sumadijski Bluz" jer sam ga pravio na privremenom radu u Kragujevcu, gde je radio u boljem prostoru nego danas. Supruga je prihvatila da prenesem moje "skalamerije" po povratku u Beograd, rado napomene u drustvu "bavio se hifi-jem u Kragujevcu, nije trazio mladju zenu". I tako, sentimentalno sam se vezao za ove "sanduke", bice prilike da za godinu dve budu u adekvatnijem prostoru.

Magma New

Link to comment
Share on other sites

Evo i malo price o vintage JBL subwooferima, B380 (15" drajver 2235H) i B460 (18" drajver 2245H).

Da pomenemo i dizajnera, zivu legendu Grega Timbersa  http://www.audioheritage.org/html/people/timbers.htm

Primeticete da je za B380 navedena osetljivost od 90db, dok je u jbl specifikaciji 2235h drajvera 93db. I kod drugih proizvodjaca nominalna osetljivost drajvera se ne meri na bas frekvencijama, i u basu dobijete mnogo manje od deklarisanog, plus ako ne odradite "domacinski" pasivnu bas skretnicu (sto komercijalno ne radi niko) ode tu jos decibela. Mnogi komercijalni proizvodjaci "varaju" tako sto projektuju kabinet da ima pik u bas podrucju, imaju ekstenziju ali ne i kvalitet.

page2.jpg

page3.jpg

page4.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pre par godina ili više, @neskor je hteo da upotrebi taj driver, pa sam nesto gledao kako se ponasa u razlicitim vrednostima portovanog kabineta. Neki otimum je od 150-160Lit. Apsolutni minimum je oko 140Lit. Preko 170Lit se gubi smisao povecavati kab posto se nista bitno ne dobija. Nismo imali izmerene TS parametre konkretnih JBL jedinica, nego sm koristio originalne TS dostupne u dokumentaciji.

MODEL FS QTS  QMS QES  VAS   EFF PE  XMAX RE  LE   SD       BL    MMS FLUX

2235H   20  0.25  2.5    0.28  458.7 1.3 150   8.38     6  1.2   0.090  20.5 155     1.2

...

Foto odziva u 150L Ali sa jednim portom isto kao i kod njih u kabinetu za sub. Medjutim ono sto je vazno - Driver je uvek bio jako blizu plafona kabineta, a port je uvek odmah ispod drivera i blizu koliko je moguce. E sad mislim da sam proveravao minimalni precnik porta sto je obavezno. U bilo kojoj postavci. Postoji donji minimum precnika ispod koga se ne sme ici. To se relativno lako izracuna na osnovu parametra i ostalih inforamcija... Ova predvidjanja se poklapaju skoro 100% u smislu opsega u LF delu, sa JBL merenjima u njihovom test kabinetu. Sa tim sto sim pokazuje za 1-2 db veci nivo. ALI to moze biti zbog manje kolicine damping materijala.

Ne bi trebalo imati previse poveranja u originalne nacrte proizvodjaca, narocito AKO ima je primarni i skoro je dini cilj da kabinet bude sto manji Sto je skoro u 95% slucajva tacno... I to je slucaj sa ova 4 otvora. Mislim da je precnik tih portova suvise mali i da ide ispod minimuma. To se gleda za svaki ponaosob a ne kao neki ekvivalentni precnik. Mislim da je kod oba kabineta za SUB, precnik portova je ispravnije uradjen.

JBL2235H.png

Link to comment
Share on other sites

Ne znam. Nisam slusao. Rekao bih da moze i sa mnje snage dobro da radi?

Recimo izgleda da je planirano da bude na -3db @ 31.5Hz pa ga oni posle aktivno seku na 63Hz za oktavu vise?

Ovde bi trebalo primetiti da nije uopste bitno gde je aktivno predviddjeno susretanje - zbog toga sto susret sa onum iznad zavisi od nivoa snage koja je primenjena na sub. Isklucivo. To se jasno vidi i na dijagramima gde su dati orijentacioni minimalni i max nivoi. Tako da pri vecim nivoima na sub susret ide i do 100Hz ili vise. U zavisnosti od toga da li je i gde primenjen rez na jedinicu koja je sledeca u spektru... I ta mogucnost je predvidjena da se bole moze ugoditi u odnosu na postojeci sistem.

Drugo na aktivnoj skretnici je predvidjeno izdizanje onog najnizeg dela spektra za oko 4-5 db oko Fs drivera. To isto moze da se uradi i pasivnim kolom od 2 elementa. :)

Pogledati sliku gore u dokumentaciji za subove... U pricipu i Linkvitz tako radi na svojim modelima.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na pocetku dosta razmisljao o portovima, postoji struja jedan sto veci a postoji i pravac ozbiljnijih audiofila koji zagovara razbijanje porta na mnostvo malih cevcica (ne slamcice u portu nego bas implementirano, naprimer Haralanov), a tu su i oni koji ne priznaju nista sem kompresije. Kako god bas je jedan ogroman kompromis. Cuo sam vintage JBL u razno raznim bas reflex kutijama i taj me bas ni u jednoj realizaciji nije nervirao.

Presudilo je to sto je JBL4507 dosta prezvakan profesionalni koncept medju JBL entuzijastima na lasingheritage (mnogi od njih su jbl veterani) i sa Zilch modom (ovo zatvaranje rupa cepovima) omogucuje konfigurabilnost jer sam na pocetku koristio JBL 2225h za koga je jbl 4507 profesinalni kabinet izvorno pravljen , sa namerom da kad skupim pare uradim recon na JBL 2235h sto sam i ucinio. 

Da imam odgovarajucu sobu ja bih u zid turio 4 x 24" bele Hartley. Nisam ih nikad cuo, al mi se nesto javlja da od toga bolje nema.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, prophet said:

Da, to je jasno. Masa je 155gr. Da li si u simulaciji uzeo u obzir zapreminu drajvera od 6l?

Pa da. Ne menja se nista bitno od 150Lit do 170lit ili vise, tako da nema smisla u slucaju ovog drivera povecavati zapreminu unedogled. I tih 5 lit zapremine drivera se lako ukalkulise kao i zapremine izolacije kutije, ojacanja, zapremina porta itd... Kriticna zapremina je 140 Lit ispod koje se dobijaju losije karakteristike, a driver koji je vrlo dobar ne dolazi do punog izrazaja. I nije moguce korigovati portovima ili drugim. Na osnovu JBL parametara. E sad svaki driver je posebna prica ili ako su reconovani (recone namenjen za taj model i kvalitetan). Ali mislim da i u tim slucajevima TS parametri ostaju u okvirima tolerancije tako da ne bi trebalo tu da bude nista nepredvidjeno lose.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, hifista said:

Ja sam na pocetku dosta razmisljao o portovima, postoji struja jedan sto veci a postoji i pravac ozbiljnijih audiofila koji zagovara razbijanje porta na mnostvo malih cevcica (ne slamcice u portu nego bas implementirano, naprimer Haralanov), a tu su i oni koji ne priznaju nista sem kompresije. Kako god bas je jedan ogroman kompromis. Cuo sam vintage JBL u razno raznim bas reflex kutijama i taj me bas ni u jednoj realizaciji nije nervirao.

Presudilo je to sto je JBL4507 dosta prezvakan profesionalni koncept medju JBL entuzijastima na lasingheritage (mnogi od njih su jbl veterani) i sa Zilch modom (ovo zatvaranje rupa cepovima) omogucuje konfigurabilnost jer sam na pocetku koristio JBL 2225h za koga je jbl 4507 profesinalni kabinet izvorno pravljen , sa namerom da kad skupim pare uradim recon na JBL 2235h sto sam i ucinio. 

Da imam odgovarajucu sobu ja bih u zid turio 4 x 24" bele Hartley. Nisam ih nikad cuo, al mi se nesto javlja da od toga bolje nema.

Nezgodan je raspored tih portova unakrst. 2 komada su iznad drivera a 2 ispod. A trebalo je proveriti i minimim precnika (ima 2 metoda po 2 naucnika koji su se bavili tim Ellis i XX (ne pamtim ime).

Kod vise portova uzima se ekvivalentni precnik porta kao derivat ukupnog i to po mislim geometrijskoj sredini? Ima tacna formula za to. ALI se menja duzina. Vise manjih portova u istim uslovima da bi zadrzali istu Fo moraju biti osetno duzi svaki ponaosob, upravo zvog toga sto se ekvivalentna povrsina porta povecava... Pogledacu konkratno koja je minimalna povrsina porta za taj driver.

Trebalo je samo malo vise posvetiti paznje pre pocetka gradnje. Da bi se potencijal drivera iskoristio sto je bolje moguce. Ali siguran sam da i tako radi jako dobro. Driveri iz tih serija su jako dobri i specijalno projetovani bas za te namene, a i ne moraju biti pogonjeni nekim enormnim snagama kao ovi savremeni tog tipa. U krajnjoj liniji na kabinetima se moze intervenisati a bez narusavanja izgleda i mehanike...

Link to comment
Share on other sites

Svesno sam zrtvovao optimal za "near optimal"  da bih mogao da isprobavam razne kombinacije. Opet bi uradio isto, da krenem iz pocetka.

Sto rece Zilch

"4507/4647 cabinet is an EXCELLENT large-format DIY platform. 

I have run many varieties of 15" woofers in 4507 cabinets, in combination with scads of different horn/driver combinations on top, the box inverted. Most any extended-bass woofer will play as a sub with two ports closed, ~27 Hz, as I recall. One closed, it's ~34 Hz, JBL 4430 tuning. All open, 40 Hz.:"

Puno ljubitelja raportira dugogodisnje zadovoljstvo sa raznim drajverima u ovom kabinetu 2225, 2226, 2234, 2235, LE15, Altec 604 sa raznim konfiguracijam zatvorenih rupa. Sigurno nije najoptimalnije, ali dozvoljava neku evoluciju u izboru drajvera ili konfiguracije, sto nije mala stvar jer pravljenje velikih kabineta nije jeftino.

Ranije mi je tako radio zadovoljavajuce 2225h (40hz, sve otvorene rupe) sada 2235h (dve gornje zatvorene, mogu i dve bocne nisam probao ima li razlike). Mogu recimo da zapusim sve rupe, skinem Tannoya (privremeno), stavim Sabe na ploci i tako uzivam u drugoj vrsti prezentacje (sistem jednog drugara). I tako, najvaznije je da se mi druzimo i zabavljamo. :)

Link to comment
Share on other sites

Po WinISD koji koristim za simulaciju nikakav problem da u 5QF (kolika je zapremina kabineta) sa 2x3inch porta namestiti ravnu krivu u basu  sa -3db izmedju 30-35hz sa ne vecom duzinom portova od 15cm. Odgovara onome sto cujem u praksi.

JBL u profesinalnoj dokumentaciji navodi preporuku od 5QF za drajver i da ako se koristi  1inch  fiberglas za izolaciju zbog virtualnog povecanja zapremine moze se smatrati da je zapremina koju zauzima drajver i ukrucenje kompenzovana. Poziciju i oblik porta ne smatraju kriticnim. 

Voleo bih da znam da li tu postoji neki rule of the thumb. Moderne kutije se kao projektuju uz pomoc skupih kompjuterskih simulacija gde se vidi kretanje vazduha kroz kutiju i port. Posledica toga su razni oblici kutija i portova i opet vrlo retko dobar bas kao rezultat. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@hifista, nisam imao nameru da nesto opako kritikujem?.. Vec sam rekao cim si postavio fotografije da mi se to dopada. :) Nego mozda malo otvorenije, na glas razmisljam na zadatu temu. (kod nekih drugih clanova na temi ne bih sebi dao tu slobodu da bilo sta komentarisem... :oops:). Ti kazes da bi isto tako uradio i da pravis sledeci put. Iskutvo, i obrade i slusanja, JBL drivera je na tvojoj strani sigurno.

(Ja nisam radio konkretno sa tim driverom tako da nemam neposrednog iskustva. Samo sam nesto povrsno proverio oko kabineta za drugara jer je hteo da nabavi cini mi se taj driver? Ne secam se tacno...)

Link to comment
Share on other sites

Da, retko koji sistem zavređuje poseban osvrt i izaziva potrebu da se detaljnije prokomentariše. Ako vlasnik uz to nije sujetan može se razviti zdrava diskusija i dosta toga naučiti.

Ovaj sistem je zavredeo tu pažnju i pobrao komplimente. Samim tim i vlasnik istog.

Preporuka/savet/rule of the thumb je uvek izmeriti TSP drajvera, uraditi kvalitetnu simulaciju, napraviti odgovarajuće kabinete i ostaviti prostor za korekciju.  Prostora na sreću ima.

I ja sam poprilično siguran da to sada odlično zvuči. 

Ne oslanjati se previše na internet pisanija.

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Majda said:

@hifista, nisam imao nameru da nesto opako kritikujem?.. Vec sam rekao cim si postavio fotografije da mi se to dopada. :) Nego mozda malo otvorenije, na glas razmisljam na zadatu temu. (kod nekih drugih clanova na temi ne bih sebi dao tu slobodu da bilo sta komentarisem... :oops:). Ti kazes da bi isto tako uradio i da pravis sledeci put. Iskutvo, i obrade i slusanja, JBL drivera je na tvojoj strani sigurno.

(Ja nisam radio konkretno sa tim driverom tako da nemam neposrednog iskustva. Samo sam nesto povrsno proverio oko kabineta za drugara jer je hteo da nabavi cini mi se taj driver? Ne secam se tacno...)

@Majdo, izuzetno cenim tvoje znanje i komentare, i nikakva mi kritika ne smeta.

Pokusavam da uhvatim neki rezon i naucim nesto u zajednickoj diskusiji. Recimo ima dosta prica o uticaju velicine, oblika, pozicije porta, broja portova, pozicije drajvera u odnosu na kabinet, cak i dubine kabineta na kvalitet basa. Medjutim ne umem da procenim koliki je realni kvalitativni uticaj svega toga, niti da uhvatim neki jasan rezon. Uglavnom se istice kao dominantna litraza, inertnost kabineta, rezonantna freq, i kolicina dampinga.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, hifista said:

Po WinISD koji koristim za simulaciju nikakav problem da u 5QF (kolika je zapremina kabineta) sa 2x3inch porta namestiti ravnu krivu u basu  sa -3db izmedju 30-35hz sa ne vecom duzinom portova od 15cm. Odgovara onome sto cujem u praksi.

JBL u profesinalnoj dokumentaciji navodi preporuku od 5QF za drajver i da ako se koristi  1inch  fiberglas za izolaciju zbog virtualnog povecanja zapremine moze se smatrati da je zapremina koju zauzima drajver i ukrucenje kompenzovana. Poziciju i oblik porta ne smatraju kriticnim. 

Voleo bih da znam da li tu postoji neki rule of the thumb. Moderne kutije se kao projektuju uz pomoc skupih kompjuterskih simulacija gde se vidi kretanje vazduha kroz kutiju i port. Posledica toga su razni oblici kutija i portova i opet vrlo retko dobar bas kao rezultat. 

 

 

Mislim da je bolje "Flared Port Tube" to koristi JBL kod M2 normalno po dimenzijama tvog tuninga.

 

Link to comment
Share on other sites

Recimo JBL profesionalni kabineti, rokali su bas portove kojekude. I pored drajvera, i na drugom kraju kabineta, i pozadi. Jedan do 4 komada, raznih velicina. Svaki taj port je kod njih bio obicna rupa i papirna hilzna.

U novije vreme to su neki oblici, pa su poceli i cevke da savijaju.     

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...