Jump to content


Hifista sistem


hifista

Recommended Posts

Evo da i ja napisem koju o svom sistemu. Sistem ima radni naziv “Sumadijski Bluz” i predstavlja neku vrstu omaza studijskom zvuku 80tih i 90tih i domacim konstruktorima.

Zvucnici:

-          Tannoy Superdual  12 drajver u 60L kompresionoj kutiji.  Drajver ima izuzetno velike magnete i izuzetno je tezak (rekao bih preko 25kg). Koriscen je 90tih u “house of worship” instalacijama (crkve i pozorista) i u Tannoy Kingdom 18 modelu. Malo vise o tome u sledecem postu. Tannoy koristi eksternu pasivnu skretnicu koju je projektovao Nesa Napijalo.

-          JBL 2235H 15” drajver u  kopiji  JBL 4507 kabineta (oko 140L). Kutija je vislja od originala da bi sluzila kao odgovarajuci  stalak za Tannoy, a i da bi bas drajver bio dalje od poda. Dimenzije su u odnosu zlatnog preseka, sa istom unutrasnjom zapreminom kao orignalni JBL 4507. O drajveru i kutiji vise u sledecim postovima.  Skretnica je DSP aktivna.

-          Izrada kutija inspirisana je JBL studio monitorima i Kinoshita Rey audio monitorima.  Materijal je brezov sper, ukrucenja drvene grede, izolacija zidova tvrdi fiberglas i lio vuna. Obe kutije stoje na diskovima od sorbotana, odabranim za tezinu kutija, tako da prenosa vibracija izmedju basa i srednjeg, kao i basa i poda skoro da nema.

-          Visokotonac je RAAL  140-15D koji jos ceka da bude implementiran i skutijan.

Pojacala:

-          upper bas, srednji i visokoki pogoni lampas SE 6j5/6n7 – 300b, Tango izlazni, rad Duleta MML

-          bas pogonjen Yamaha P2200, skretnica miniDSP balansirani sa linearnim napajanjem (kineski rippoff Studera)

Izvor/preamp

Audial GF DAC rad Pedje Rogica, baziran na NOS BB1704 radjenom za britansku kucu Gramophone, to je bio verovatno prvi na svetu NOS DAC koji potpuno podrzava async 24bit/192khz usb transfer. U DAC je ugradjen cermet shunt pasivni pot sa dva izlaza. DAC je usb povezan sa HP Thin Clientom na kome se vrti Daphile

20181210_120612m.jpg

20181210_121230m.jpg

20181210_120935m.jpg

20181210_120925m.jpg

20181210_121009m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Malo o Tannoy drajveru: Tannoy Superdual je projektovao tim Mark Dodd-a 90tih godina, kao nastavak rada na tulip drajverima (korisceni u Tannoy DMT seriji). Po preseku drajvera mozete uociti da je ideja bila da se smanji kompresija na visokotoncu smanjivanjem rastojanja visokotonske membrane u odnosu na grlo i usta srednjotonskog drajvera, uz dodatno poboljsanje disperzije posebno projektovanim wave guidom. Mark Dodds je kasnije presao u Kef/Celestion gde je razvio UniQ koji je dalja evolucija tog koncepta, doduse na mnogo manjem drajveru.

Dole imate preseke superdual drajvera, tulipa i wensminster (old scool) drajvera.

tannoy dualcon3.jpg

Tannoy TW 12.jpg

wr se driver.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, prophet said:

Svidja mi se. Kako si regulisao preamp/volume control?

Koristim pasivni master volume na dac/preampu. Imam dovoljno vece pojacanje na bas pojacalu da pokrije razliku u osetljivosti izmedju drajvera. DSPom i potovima na Yamahi stelujem pojacanje na basu. Na lampasu mi trenutno nije potreban pot, mada razmisljam o nekom preampu/skretnici  koji bi dodatno mogao da oplemeni i eventualno izbaci opciju DSP.

Link to comment
Share on other sites

Bas kutija ima 4 komada 3inca  cevki, koje su napravljene na strugu od debele plastike. Ideja je da se i sa unutrasnje i sa spoljasnje strane cevki mogu koristiti americki vodovodni cepovi za zatvaranje rupa. Ovo je prvi izmislion pokojni Zilch legenda lansingheritage  sajta. Dodatna zgodna okolnost je sto  u 3inca cevku pasuje domaca kanalizaciona koja se moze koristiti ako je potrebno za nastavljanje cevi. Trenutno kod mene su zatvorene dve gornje rupe sa unutrasnje strane. Tannoy sam pada ispod 100hz 12db po oktavi. Trenutni susret sa basom je na dsp setovan na 80hz, 2nd order. 

Na slici su cepovi, kanalizacioni produzeci i MiniDSP merni mikrofon  kao set alata za cinculiranje basa u sobi.

 

20181210_120523m.jpg

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, milovan1963 said:

bas pogolemo...Gde je secen raal ? Zar nije greh da jbl radi samo do 80Hz ?

 

Najbolja stvar kod JBL 2235H je bas. Njegova najbolja upotreba je u JBL subwooferu B380 (secen na 80hz) i u cuvenim plavim studio monitorima  gde je ukrusten sa srednjotoncima negde na 300hz (primer jbl 4344). Isti drajver svira bez pikova od 1khz pa je koriscen i u studio monitorima sa hornom gore (npr 4425 monitor) al nije to to, teska i dampovana membrana.

Problem je amplifikacija, ja volem mali lampaski SE a to ti je max 6-8W, i to lepo radi na Tannoy Superdualu sa 96db od 100hz navise. JBL u basu trazi bar 6db vise pojacanja i bar 100w. Kad kombinusjes razlicita pojacala za biamp ne valja, a ako bas moras prihvatljivije je sto nize rezes po mogucnosti ispod 100hz gde je uvo manje osetljivo na fazne i tonske razlike. Yamahu p2200 koristi dosta ljudi na lansingheriage sa jbl 2235 drajverom, dobar je odnos cene i snage.

Link to comment
Share on other sites

Meni  ovaj Tannoy izgleda kao dobar izbor. Od kog materijala je gornje vešanje?

Imam još nekoliko pitanja:

 - zbog čega si odlučio da dodaš RAAL?

- da li si probao kompletno sa pasivnom skretnicom?

- kolika je razlika u db između JBL i Tannoy?

- da li je ta cev 6N7 ili 6SN7?

Predstavi malo detaljnije cevni amp, izgleda mi poprilično zdravorazumski napravljen.

Link to comment
Share on other sites

Pojacalo je pravljeno za mog prijatelja Boru Markovica, koji me je pre mnogo godina zarazio sa single end cevasima.

Izvorno to je bio klasican 6sn7-300b, sa vrlo kvalitetnim delovima, Tango trafoi, Hammond choci, papir u ulju, ovo mali crni su Mundorfi. 5U4G ispravljacica. Kutija radjena od bubinga drveta. Vrlo old school koncept bez silokona unutra.

Jedino sto mi je izvorno smetalo je ogromno pojacanje koje prave kaskadirane polovine 6SN7, sa preosetljivim ulazom za CD upotrebu, vise pogodno za gramofon.

Promenio sam ulaznu lampu na 6N7 koja daje taman pojacanje za 8W na izlazu 300B za 2V na ulazu sto je tipicno za CD. Jos je zgodno sto bez ikakvih izmena u istom podnozju radi 6J5 (elektricno ekvivalent polovini 6SN7) sto trenutno koristim jer mi je prava mera pojacanja i radi bolje od 6N7. Sprezni kond je mundorf silver oil.

U buducnosti nameravam da probam neki dht wot preamp sa pojacanjem do 5 puta.

 

Link to comment
Share on other sites

Za RAAL sam se odlucio kad sam cuo NN Masterpiece. Nesa Napijalo je uradio ono sto je za vecinu Tannoyevaca jeres. Isekao Tannoy na 10Khz i ukrstio ga sa RAALom.

Iako Tannoy sam po sebi ima visoki, kao i svaki slicni metalni kompresioni drajver posle 8-9Khz je u breakupu, i taj visoki je uskopojasni. Sa tako primenjenim RAALom se karakter zvuka dosta menja, metalna membrana Tannoya ima manje metalne koloracije, sibilanti i prostor su jasnije izrazeni, kao da se zvucni zid rusi i postaje ogromna lopta. Jeste vise ne svira kao Tannoy, al mi je jasno zasto i RommyCat reze Vitavox S2 na 10Khz sa RAALom iako je dugo to smatrao svetogrdjem.

Link to comment
Share on other sites

Na sistemu ima dosta da se radi:

- Blago receno ni soba ni trenutna pozicija zvucnika nisu dobri. To ce morati da saceka neko vreme.

- Skretnica i kutija za RAAL jos nisu implementirane

- Iako DAC/Preamp bez problema vozi sistem sa zadovoljavajucom dinamikom, detaljnoscu i balansom, tonalni karakter i biamp harmonizacija bi mogla da se poboljsa uparivanjem sa odgovarajucim preampom.

- Zbog male dece nemam vremena da se bavim merenjem i podesavanjem DSP. Tu bi moglo svasta da se proba. Trenutno je samo rez, bez ikakve ekvilizacije.

Link to comment
Share on other sites

Evo i Tannoy Kingdom 18, jedinog hifi zvucnika sa superdual 12inch drajverom. U marketinskom materijalu se pominje da je ukrstanje sa 18inch basom 2nd order na 100hz. Rekao bih da je izvorna superdual papirna membrana premazana necim zarad dodatnog ukrucenja. Osetljivost zvucnika je 91db, cemu je verovatno najvise doprinela pasivna bas skretnica.

Tannoy Kingdom je napravljen na jubilarnih 70 godina firme, napravljen je mali broj primeraka i plasiran uglavnom na japansko trziste. Model je dobio japansku najprestizniju nagradu Golden Sound Award, i definitivno je jedan od najtezih i najskupljih Tannoy zvucnika ikad napravljenih. Za ljubitelje sa manjom sobom i dzepom razvijena su jos dva modela Kingdom 15 i Kingdom 12.

Tannoy Kingdom 18.jpg

tom_tannoy kingdom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...