Jump to content


Gramofon na kucni bioskop


CiraCira

Recommended Posts

54 minuta ranije, ivcha1976 said:

Samo povezi gramofon na preamp.

Ono sto ces dobiti je prostu podelu na sve zvucnike ( stereo na 7.2 ili sta god podela).

 

enjoy.

Naravno da stvar baš i nije tako prosta. Na bilo šta da priključuješ gramofon mora da ima fono ulaz. Ostali ne odgovaraju. Naravno da AVR ne mora da radi stereo preko svih zvučnika. Ima na njemu svašta da se podesi!!

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, CiraCira said:

Planiram u (nadam se bliskoj) buducnosti da napravim kucni bioskop 7.2 za filmove i muziku. Da li postoji varijanta da se ukljuci gramofon u celu pricu i koliko bi to bilo komplikovano? 

Zaboravi to sve. Ili idi na HT ili na klasican stereo.

 

Link to comment
Share on other sites

CiroCiro, valjda si pohvatao da li šta i kako može.

Poenta jeste sledeća.

Ako tvoj AVR ima ulaz označen sa PHONO, onda u sebi ima i gramofonsko predpojačalo ili po engleski, phono preamp. Samo u taj ulaz možeš uključiti klasičan gramofon. Na kojem češ od 5-6-7 zvučnika čuti zvuk zavisi od podešenja u AVR.

Ako tvoj AVR nema PHONO ulaz, trebaće ti i posebno gramofonsko predpojačalo, phono preamp (na primer) koji kačiš između gramofona i AVR-a. U ovom slučaju, gramofon preko tog phono preamp-a kačiš na bilo koji analogni ulaz AVR-a. I dalje od podešenja AVR-a zavisi na kojim ćeš sve zvučnicima čuti ta dva kanala iz analognog ulaza.

Postoji retka mogućnost i da gramofon u sebi ima phono preamp, ali to je malo verovatno. Koji gramofon imaš?

Link to comment
Share on other sites

Nista od opreme nemam jos uvek. Citao sam dosta o kucnom bioskopu i ozvucenju, samo nikad prakticno nisam povezao nista osim obicnog "decijeg" 5.1 sistema na komp. Hvala na odgovorima. Dakle da zakljucim: Kako god da prikljucim gramofon, zvuk ce da izlazi samo iz pojedinih zvucnika, ali i to je dovoljno jer mi ne treba surround za muziku sa vinila, jel? Mislim to ce opet lepo da zvuci?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, CiraCira said:

Nista od opreme nemam jos uvek. Citao sam dosta o kucnom bioskopu i ozvucenju, samo nikad prakticno nisam povezao nista osim obicnog "decijeg" 5.1 sistema na komp. Hvala na odgovorima. Dakle da zakljucim: Kako god da prikljucim gramofon, zvuk ce da izlazi samo iz pojedinih zvucnika, ali i to je dovoljno jer mi ne treba surround za muziku sa vinila, jel? Mislim to ce opet lepo da zvuci?

Pa AVR-ovi mogu da preusmere jedan kanal sterea na 3 zvučnika, drugi kanal sterea na druga tri, centralni da ćuti, ili da pušta mix levog i desnog, a sub da svira niske tonove koje će procesor u AVR-u da izdvoji iz analognog ulaza gde je prikačen gramofon. A može i da se podesi da jedan kanal AVR-a svira levi stereo sa gramofona, drugi kanal AVR-a svira ono desno sa gramofona, a ostali zvučnici da ćute. A u nekim AVR-ovima, procesori mogu da pametuju pa da prave neki kvazi surround iz dva stereo kanala (što uglavnom kvari zvuk).

Ali to su sve podešavanje unutar AVR. Ono bitno, da slušaš gramofon preko AVR-a, treba ti phono preamp, bilo da je ugrađen u AVR (danas su ti jako loši), bilo da je eksterni (najbolje rešenje), bilo da je ugrađen u gramofon (retka opcija).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...