Jump to content


(moderan) Stereo sistem max 900e


crnamrlja

Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 hours ago, Milosav Grozni said:

Dragi(a) Crna Marija

Ako već želiš novo, moj najdobronamerniji savet je:

1. NAD C 338.................cca 500E

2. Klipsch R24 F ..........................cca 500 E

Ima li boljih? Ima koliko hoćeš, al tu si u 1000E, i to pristojno svira. NAD na blago tamnoj strani, Klipš otvoren, u proseku tu negde gde treba su kobajagi. Sličnu priču imao moj kolega. Pojačalo ima DAC, ( čak ne ni loš)..., rešio si gomilu početnih problema  slušanja digitalije. Sit ćeš se muzike naslušati. Pritom skupljaj iskustvo. Ako nemaš iskustvo u ovom hobiju, viđen si da te dohvate secikese samo tako, i da ti uvaljuju poluproizvode (polovne tvikovane ili DIY) samo tako, "bolje od novih".... Ima sjajnih samograditelja, ali dok dođeš do njih plaćanje poreza na budale sledi samo tako. Ako pređeš u vode jazza, klasike kasnije, ti Klipšovi odlično rade sa lampama, ( slušao Šolajine Sedre sa njima i to radi ). NAD se relativno lako prodaje, a i Klipšovi tu nisu od zakletve. 

Analogije sa kolima su deplasirane, slažem se, mada me priznajem slatko nasmejala paralela Dacija - Mercedes.  C klasa je 45000, ajd sad da vidimo, koliko se para gubi. Molim pre uključivanja tastature, da se lagano uključi mozak. Prema svecu i tropar.

Baš urnebes ovo o automobilima :) i Crna mrlja je, ne Marija :lol: 

Mator sam suviše da bi me iko "dovatio" za bilo šta... makar nemao pojma. U stvari uživam dok čitam o novim stvarima i saznajem detalje... Zbog toga i pitam šta ko misli, pa ću već probrati šta mislim da mogu da primenim od saveta. Hvala na preporuci, gledam nekoliko Klipsch zvučnika, i neke malo skuplje od R24, pa bih ih okačio na postojećeg Denon-a (2x50w) da vidim orijentaciono koliko više snage treba... Pa bih možda sačekao još mesec-dva i uzeo receiver ili pojačalo koje odaberem.  

 

Još jednom, svrstavanje određenih firmi kao bolje za određene žanrove muzike i dalje ne razumem, tj. nisam pročitao konkretno objašnjenje koji bi razlog bio za to... Može biti tip zvučnika samih, način ili materijal izrade kutija, ili već nešto drugo ali svakako konkretno.

Pretpostavljam da nijedna firma ni u snu ne želi da se odrekne dela ciljne grupe, i ozbiljni igrači sigurno imaju u svojim ponudama uređaje koji pokrivaju ceo spektar. Ne u istim uređajima ali u ponudi svakako...

Link to comment
Share on other sites

Pa ako ukucaš u pretraživač best speakers for rock music, na mnogim forumima ćeš naći upravo ovu firmu za rock muziku.

Među spominjanima ćeš naći i jbl, cerwin vega,.... uglavnom američke firme. Horne su poželjne za dobro izvođenje rocka.

Rock traži da zvučnik ne daje mekan zvuk. Recimo neke firme imaju soft udarac prilikom udarca doboša. To smeta pravilnom izvođenju rocka.

Pojačalo treba da ima dobar damping faktor i da je otresito. Muzikalnost je od sekundarnog značaja. Može i to, ali onda treba veću lovu da izdvojiš.

Ako su spomenute neke firme to ne mora da znači da su svi modeli dobri za ono što želiš (opet auto analogija, Golf dvojka i neki današnji). Današnji jbl je po meni igračka.

Link to comment
Share on other sites

JBL Arena 180 je uslovno rečeno u istoj kategoriji po tipu, snazi, dimenzijama i ceni, ali je osetljivost drastično drugačija od Klipsch-a RP250 

Nisam uspeo da nađem nijednu lošu (pro)cenu za Klipsch zvučnike generalno. Iz nekog razloga ih vole i test sajtovi i vlasnici.

Ne znam kome manje verujem, marketingu ili ljudima koji se teše nad potrošenim parama :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

On 9.12.2018. at 18:44, crnamrlja said:

...Hvala na preporuci, gledam nekoliko Klipsch zvučnika, i neke malo skuplje od R24, pa bih ih okačio na postojećeg Denon-a (2x50w) da vidim orijentaciono koliko više snage treba... Pa bih možda sačekao još mesec-dva i uzeo receiver ili pojačalo koje odaberem...

Spomenuti NAD je "samo" pojačalo sa DAC-om, nema mogućnost da stream-uje ili da svira sa USB-a.

Na početku si spomenuo da želiš da uređaj radi i streaming. To sve u paketu, stream/DAC/preamp/amp imaš sada u gomili network receiver-a što ih nude Harman Kardon, Onkyo (Onkyo je bio jedan od prvih), Pioneer, Yamaha, Marantz, ma svi ih sada imaju. Malo izguglaj. Svi oni su "tu negde".

Ja sam imao Onkyo 8050 i sit sam se muzike naslušao sa njime. I prodao ga dobro.

Za sve bolje od toga, budžet raste geomtrijskom progresijom. Možeš ti uzeti samo neki dobar amp i zvučnike, ali ako svira integruša, moraš još malo dodati za DAC, i još ti opet treba DAC da čuješ i televizor, i šta? Računar stalno da radi kada slušaš FLAC-ove?!?

Uglavnom, da upotrebljivost "samo veoma dobro pojačalo + zvučnici" digneš na nivo all-in-one uređaja, pa još da ispratiš i kvalitet vrh pojačala i zvučnika, opet suma ode na nivo L objektiva.

Dalje, istina jeste da niko na ovom audiofilskom forumu ne može duže vreme biti zadovoljan tim budžet varijantama, ali još jedna istina jeste da te uređaje srećno i zadovoljno slušaju hiljade njih po svetu i ne treba im bolje. Samo što oni ne vise ne ovakvim forumima. (Kao što se Kia prodaje dobro koliko i Mercedes, jel?) Dakle, vrlo je lako moguće da će tebi neki takav kombo biti dovoljno dobar, čim ga kupiš, počneš da slušaš, i zaboraviš ovaj forum.

Postoje i all-in-one uređaji koji su HighEnd, ali budžet je u klasi od novih Dacia, do novih Mercedesa. :P

Bla.bla.bla... Za 1k€ all-in-one + zvučnici, izbor je takav kakav je. Obiđi naše salone sa svojom muzikom na flash-u, gnjavi prodavce, i odaberi. Ako si zadovoljan, zaboravi ovaj forum. Ako nisi, postaćeš redovan posetilac. Ali znaj da u HiFi-ju kraja nema. Vidiš da se i ovde pojedinci hvale da su posle samo 10-ak godina blizu njima idealnog sistema.

:D

I još nešto za kraj. Imaj u vidu da je on-demand streaming definitivno budućnost distribucije i slušanja muzike. Odnedavno sam otkrio Tidal i Spotify. 99% muzike sada je od njih. Imam ja i gramofon, ali vremena za njega, jok! :(

.

.

.

Još jedan edit. Probaj da nađeš i poslušaš ovo: https://www.marantz.co.uk/uk/products/pages/productdetails.aspx?catid=wirelessmusicsystems&subcatid=0&productid=melodymediamcr511

Iznenadićeš se koliko lepo svira. Sa osetljivim zvučnicima, sasvim dovoljna sprava.

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2018 at 12:00 PM, Woland said:

receiver zvučno pripada nižoj klasi, a funkcionalno - višoj.. i nije izbirljiv u pogledu zvučnika.. audiofili će naravno da bace peglu, ali receiver je muzikalan, ima DAC, mrežne funkcije, solidno je napravljen i idealan je za ljude koji slušaju muziku a ne zvukove..

Lepo receno. Sto se tice yamahe, nju nisam pazaraio samo iz razloga sto nema USB ulaz sa zadnje strane. Organizaciono, Pioneer u tom cenovnom razredu  je ispao bingo, jer ima USB sa prednje i zadnje strane. Nazad imam golem eksterni hard sa svojim napajanjem, a risiver pusta skoro pa sve postojece formate, a zbog velikog broja HDMI ulaza, mogu da prikacim... sta god, sto i jeste slucaj.

Zvuk, vise nego pristojan... a samo bih spomenuo ono sto svi ovde vec znaju, a to je da taj sistem u svakoj prostoriji svira prilicno drugacije, Dakle, prostor je vise od 50% zvuka.... tako da bih se ipak fokusirao na funkcionalnost i user friendly, i zaboravio na tezu da se za 1000 evra ne moze kupiti NOV, slusljiv, kvalitetan i oku ugodan sistem.

Naprosto, MOZE. ...

 

My2c

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, NShappy said:

Spomenuti NAD je "samo" pojačalo sa DAC-om, nema mogućnost da stream-uje ili da svira sa USB-a.

Na početku si spomenuo da želiš da uređaj radi i streaming. To sve u paketu, stream/DAC/preamp/amp imaš sada u gomili network receiver-a što ih nude Harman Kardon, Onkyo (Onkyo je bio jedan od prvih), Pioneer, Yamaha, Marantz, ma svi ih sada imaju. Malo izguglaj. Svi oni su "tu negde".

Ja sam imao Onkyo 8050 i sit sam se muzike naslušao sa njime. I prodao ga dobro.

Za sve bolje od toga, budžet raste geomtrijskom progresijom. Možeš ti uzeti samo neki dobar amp i zvučnike, ali ako svira integruša, moraš još malo dodati za DAC, i još ti opet treba DAC da čuješ i televizor, i šta? Računar stalno da radi kada slušaš FLAC-ove?!?

Uglavnom, da upotrebljivost "samo veoma dobro pojačalo + zvučnici" digneš na nivo all-in-one uređaja, pa još da ispratiš i kvalitet vrh pojačala i zvučnika, opet suma ode na nivo L objektiva.

Dalje, istina jeste da niko na ovom audiofilskom forumu ne može duže vreme biti zadovoljan tim budžet varijantama, ali još jedna istina jeste da te uređaje srećno i zadovoljno slušaju hiljade njih po svetu i ne treba im bolje. Samo što oni ne vise ne ovakvim forumima. (Kao što se Kia prodaje dobro koliko i Mercedes, jel?) Dakle, vrlo je lako moguće da će tebi neki takav kombo biti dovoljno dobar, čim ga kupiš, počneš da slušaš, i zaboraviš ovaj forum.

Postoje i all-in-one uređaji koji su HighEnd, ali budžet je u klasi od novih Dacia, do novih Mercedesa. :P

Bla.bla.bla... Za 1k€ all-in-one + zvučnici, izbor je takav kakav je. Obiđi naše salone sa svojom muzikom na flash-u, gnjavi prodavce, i odaberi. Ako si zadovoljan, zaboravi ovaj forum. Ako nisi, postaćeš redovan posetilac. Ali znaj da u HiFi-ju kraja nema. Vidiš da se i ovde pojedinci hvale da su posle samo 10-ak godina blizu njima idealnog sistema.

:D

I još nešto za kraj. Imaj u vidu da je on-demand streaming definitivno budućnost distribucije i slušanja muzike. Odnedavno sam otkrio Tidal i Spotify. 99% muzike sada je od njih. Imam ja i gramofon, ali vremena za njega, jok! :(

.

.

.

Još jedan edit. Probaj da nađeš i poslušaš ovo: https://www.marantz.co.uk/uk/products/pages/productdetails.aspx?catid=wirelessmusicsystems&subcatid=0&productid=melodymediamcr511

Iznenadićeš se koliko lepo svira. Sa osetljivim zvučnicima, sasvim dovoljna sprava.

dodao biceol n-10 ili rcd-n7 od denona slusao jako lepo radi.

Link to comment
Share on other sites

Eh da, na ono moje pisanije, dodao bih da kao streamer možeš uzeti Chromecast audio, a muziku da lageruješ na nekom NAS-u (koji sada imaju da se uzmu za malo preko 100€ sve sa HDD, (a dobro dođu i za druge stvari sem za muziku)). Time si rešio i stream i lokalnu digitaliju.

CS Audio je sasvim solidan budžet izvor. Ako imaš pojačalo sa DAC, CS može da se optikom nakači na njegov DAC, te ti tada "svira" to neko pojačalo. Dakle, onaj spomenuti NAD C-338, Klipševi, CS Audio, i NAS... Ups! Odosmo preko k€.

Al' jbg, tako ti je to u HiFi.

Baj d vej, kao što reče ZoranR, prostor je (i više od) 50% zvuka. Ja sam se nedavno preselio, i moj relativno skup audio sistem se čuje 5x gore nego u starom stanu. Drugačija soba, dosta gips kartonskih ploča, punobetonski zid... To me baš smorilo, pa sam odustao od HiFi-ja na duže vreme (sviraće još dugo taj što me smorio), ali hoću da kažem, uklapanje HiFi-ja je nekome pain-in-ass, nekome višegodišnje zadovoljstvo. Vidi gde si, i vidi da li ćeš završiti sa ovih 1000€, ili biti ovaj iz druge grupe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NShappy said:

Eh da, na ono moje pisanije, dodao bih da kao streamer možeš uzeti Chromecast audio, a muziku da lageruješ na nekom NAS-u (koji sada imaju da se uzmu za malo preko 100€ sve sa HDD, (a dobro dođu i za druge stvari sem za muziku)). Time si rešio i stream i lokalnu digitaliju.

CS Audio je sasvim solidan budžet izvor. Ako imaš pojačalo sa DAC, CS može da se optikom nakači na njegov DAC, te ti tada "svira" to neko pojačalo. Dakle, onaj spomenuti NAD C-338, Klipševi, CS Audio, i NAS... Ups! Odosmo preko k€.

Al' jbg, tako ti je to u HiFi.

Baj d vej, kao što reče ZoranR, prostor je (i više od) 50% zvuka. Ja sam se nedavno preselio, i moj relativno skup audio sistem se čuje 5x gore nego u starom stanu. Drugačija soba, dosta gips kartonskih ploča, punobetonski zid... To me baš smorilo, pa sam odustao od HiFi-ja na duže vreme (sviraće još dugo taj što me smorio), ali hoću da kažem, uklapanje HiFi-ja je nekome pain-in-ass, nekome višegodišnje zadovoljstvo. Vidi gde si, i vidi da li ćeš završiti sa ovih 1000€, ili biti ovaj iz druge grupe.

NAS sam planirao i nevezano za muziku, tako da on ne ulazi u taj budžet. Odavno me izluđuje da komp mora da bude uključen kako bi se slušala kompletna audioteka... 

Nisam još izbacio iz opcija da uzmem klasično pojačalo, a muziku svakako planiram da totalno prebacim na lossless formate. Zato mi ovi receiveri deluju kao super rešenje, odabir fajlova preko aplikacije, i to sa više izvora. Svestan sam da se h/c audiofilima na receivere baca pegla, ali prosto ne verujem da uređaj poput Yamahe R-N602 (ili sličan) može davati zvuk kojim bih bio nezadovoljan. 

 

Šta će biti dalje i da li ću se razmaziti i početi da zakeram, nemam pojma. Deluje mi kao da će moja prva greška u hifi priči biti upravo taj neki receiver :lol:


Jedan od prvih predloga mi i dalje "odzvanja", a to je da sve pare potrošim na zvučnike. Ne znam zašto, svakako iracionalno (i garantovano nepotrebno), ali i to je opcija, pa da se čeka malo za sledeći korak...

Elem, mislim da će moja greška pasti do kraja meseca :)

Link to comment
Share on other sites

Kupis najbolje zvucnike koje mozes, sto ne znaci da moraju da budu oni koji su najskuplji u tvom budzetu. Poslusaj nekoliko, pa ce ti mozda neki od 700 biti bolji od nekih od 800... Pojacalo skrpis neko tek da imas da slusas muziku, i onda polako trazis nesto sto ce ti stvarno odgovarati. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zvukoljub said:

Samo mala ispravka, NAD C 338 ima wi-fi s podrškom za Chromecast, dakle amp, DAC i strimer u jednom. USB nema.

Uuuu stvarno, sada sam boilje pogledao. 338 je full all-in-one, ima Spotiy, ima Chromecast, ima sve osim USB-a, a obzirom da planiraš NAS, USB ti i ne treba. Ima još i 2x optički ulaz da ubodeš računar i TV.

Cool! To je onda prst-u-pekmez, bar što se funkcionalnosti tiče.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, crnamrlja said:

Zato mi ovi receiveri deluju kao super rešenje, odabir fajlova preko aplikacije, i to sa više izvora. Svestan sam da se h/c audiofilima na receivere baca pegla, ali prosto ne verujem da uređaj poput Yamahe R-N602 (ili sličan) može davati zvuk kojim bih bio nezadovoljan. 

Audiofil može da baca peglu i da dubi na glavi, ali ne verujem da postoji onaj koji će za iste te novce da obezbedi funkcionalnost i kvalitet koji pružaju uređaji poput te Yamahe (ili NADa koji je spomenut i drugih sličnih).

Dakle, tvoj put je sasvim ispravan.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...