Jump to content


(moderan) Stereo sistem max 900e


crnamrlja

Recommended Posts

Dobar dan svima, Moja prva tema ovde... Čitao sam "malo" da ne budem baš totalni padobranac ... ali i dalje nisam pametan. Tj. jesam ali kako to obično biva, sa još 500 evra sve bih rešio ... :)))

Ne znam kako bih sebe opisao po pitanju muzike. Recimo da sam od osnovne škole pa do svojih 40+ godina uvek (pasivno) sa muzikom, ali baš uvek.
Hi-Fi društvo sam uvek gledao kao onaniste koji ne slušaju muziku nego uređaje... Ipak, i od takvih mi sad treba pomoć :rolleyes: 
(Opušteno, i ja sam nekad o/c procesor i grafičku zarad 2 frejma više u igrici...:P )

Ukleti TV sam posle 10 godina kupio samo zbog filmova (nikakve TV programe ne gledam). Zvuk na njemu naravno ne valja ništa, pa sam ga povezao na matorog Denona i Sony zvučnike sa midi linije... i sve to sasvim korektno "svira". Ali tu sam počeo da se petljam...prvo sa nabavkom minijaturnog DAC konvertora kako bih uopšte mogao da povežem tv sa pojačalom ... pa onda slušanjem skupog soundbara pa nekog surround sistema, nakon čega sam zaključio da me to i dalje ne interesuje...

Elem, u prilici sam da uskoro potrošim MAX do 1000 (daleko radije npr. 700) za stereo receiver i podnostojeće zvučnike. Šta sam zamislio?

Moderan uređaj koji će mi omogućiti (pored stream-ovanja) lako korišćenje flac formata. Mislim tu na veliki eksterni hdd zaboden u usb port receivera ...

Snaga računam da mora biti preko 100W po kanalu. Receiver ne bih kupovao polovan nikako jer po iskustvima ljudi, noviji i složeniji umeju da brljave, pa se ne bih igrao sa tim. Takođe ne bih donosio opremu od preko (iako imam mogućnost) upravo zbog potencijalne komplikacije oko banalnih kvarova i garancije ... 

Dopada mi se taj opštehvaljeni Onkyo 8150, mada vidim da je mnogima zezao sa banalnostima. Yamaha R-N402D je po ceni tu negde. Ideje? Dakle samo novo + dostupno za kupovinu kod nas + mora podržavati flac.


Zvučnici? Mogu i polovni u super stanju, neotvarani itd.
Šta sam gledao? JBL ES80 - deluju fantastično, samo nisam siguran da li je pojačalo snage ova gorenavedena dva dovoljno da ih potera kako treba. Jamo C95 ima praktično novih za sličnu lovu (~400).  Od novih JBL Arena 180 možda?

Nisam još krenuo u obilazak prodavnica gde je slušanje moguće, jer bih donekle da suzim izbor pre toga.


Muzika koju slušam je pretežno gitarska, rock, ali nije samo ta, već prilično veliki dijapazon žanrova (ima Nirvane, nema Silvane) ... Dakle treba da "savršeno" reprodukuju i Faith No More, ali i R.E.M. i  Manu Chao itd...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

HiFi društvo ako i sluša muziku, veoma često sluša i interpretaciju muzike tj tehnički dojam. I skoro uvek, i stalno, nešto unapredjuju, menjaju, doglavljuju,...

Pa ćeš tako i ti.

Zato preporučujem da kreneš sa nekim (mnogo ) jeftinijim sistemom (  second hand) pa kad naučiš i otkriješ šta tražiš i čemu težiš da unapredjuješ sistem i da ga menjaš.

Na taj način očuvavaš investiciju (SH možeš da prodaš po nabavnoj ceni skoro) i da nastaviš dalje. ( A ima straobalno dobrih SH za smešne pare)

Greota pukneš iljadarku pa posle kad  hoćeš bolje prodaješ za 300 i dodaješ pare da ideš dalje.

Link to comment
Share on other sites

Pa vidi, došlo je do velike promene u pristupu.

Nekada je HiFa bila monster risiver i zvučnici. Pa onda još i gramofon eventualno.

Zatim je sledio CD koji je polako zamenio ( istisnuo ) gramofona. Da ne divergiram na kasetofone i ostalu opcionu opremu.

Sada je već drastično drugačija situacija.

Primarno je striming slušanje ( sa LANa ili WANa, tj svoje mreže ili nekog javnog servisa), multiroom sistemi, User interfejs tabletom,...

Tako da ako biraš venčanicu (sistem koji nećeš da prodaješ i menjaš) onda biraš pametno i sa uzimanjem u obzir trendova koji nastupaju. Pogotovo ako nemaš medijume (ploče i CDe) nije probitačno da se odlučuješ za klasiku. (risiver, CD)

Link to comment
Share on other sites

Pa da, nisam ni planirao CD player, već multifunkcionalni receiver i dobar set podnostojećih...Imam tih medija solidan broj (i vinil i kasete i CD) ali ih praktično ne koristim... skupljaju prašinu. 

Pre svega gledam navedene moderne receivere zbog hi-res digitalnih formata i streaming-a (koji sada ne koristim ali verovatno hoću.)  Sistem će biti povezan sa TV-om svakako ali to je samo deo njegove namene, muzika mi je bitnija.

Što se venčanica tiče, već sam veteran mada na nekim drugim poljima... ali nisam loše birao pa se ne bunim.

Šta bi sebi uzeo da imaš potrebe koje sam naveo, i takav budžet?

Link to comment
Share on other sites

Teško da će HiFa ni Bioskop da sažive zajedno.

Slušao sam najskuplje AV risivere (2ipo soma €) sa vrhunskim zvučnicima (15000 €) i to se čulo ko kanta.

HiFa za Hifu, bioskop za bioskop.

 

Prvo biraj zvučnike. I najveće pare daj za njih.(sve pare daj za zvučnike:D)

Onda na red dolazi izvor. Tu si u prednosti jer su (strimeri, DACi,...) relativno jeftini pa ih je lako kasnije zameniti

Na kraju traži pojačalo

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa kako štediša? :lol: Samo bih hteo da isti uređaj ima u sebi dekoder za hi res formate i protokol koji to može da vuče sa eksternog harda. Nemoguće da je to preveliki zahtev.

Ovo što kaže siroma je ok pristup, dati sve na zvučnike, pa posle graditi dalje... Mada ne mogu zaista da zamislim da imam odvojene sisteme za muziku i za tv. Biće jedan, (makar) na štetu tv ugođaja... 

PS: Pritom ta Pi "igračkica" uopšte nije jeftina, zar nije bolje dodati taj iznos za receiver...?

Link to comment
Share on other sites

Ja , da nemam sve što imam i da počinjem od nule, bih uzeo u ozbiljno razmatranje nešto ovako

https://www.eu.onkyo.com/en/products/cr-n765-120317.html

All in  One pri čemu je ALL i stream sa PCa i sa media servera i sa mobilnog, streaming servisi podržani, i CD i pojačalo. Podržava i HiRes i DSD i...

Eventualno sa nekim boljim zvučnicima je nešto sa čime bih itekako mogao da se skrasim

 

Vrlo interesantan review https://www.forbes.com/sites/marksparrow/2017/10/16/onkyo-network-cd-receiver-looks-like-setting-the-standard-for-others-to-follow/#6895fe871a74

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, crnamrlja said:

Pa kako štediša? :lol: Samo bih hteo da isti uređaj ima u sebi dekoder za hi res formate i protokol koji to može da vuče sa eksternog harda. Nemoguće da je to preveliki zahtev.

 

Ja skoro nabavio ovo ali nije jeftino ni malo...

https://www.amazon.com/Astell-Kern-Portable-High-Resolution-Player/dp/B01GK9IBO6

Link to comment
Share on other sites

a zasto bas avr? zasto ne stereo amp i zvucnici? pa tv u amp?

izvinjavam se ako sam nesto propustio.

https://shop.4audio.rs/shop/integrisana-pojacala/nad-c-338/

http://audiophile.rs/index.php?route=product/product&path=75_77&product_id=149&sort=pd.name&order=ASC

uklapa se u 1000e, jos malo za kablove, i eto strava sistema.

imas u pojacalu ugradjen chromecast tako da strimujes sa lokalne mreze, dobar dac unutra, tv optikom povezes....

Link to comment
Share on other sites

Taj Nad je i meni pao na pamet kao dobar, moderan izbor. D klasa koja ne bi trebala da bude izbirljiva po pitanju kutije, jedino što nema fm tuner. To se opet može lako rešiti kupovinom Nad tjunera koji bi možda mogao terati sistemskim daljinskim. Za tvoj prostor od 45 m² mislim da bi JBL bio bolji izbor. 

Ali na kraju svih krajeva, idi poslušaj, to je jedino merodavno! :-)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, chika_milan said:

a zasto bas avr? zasto ne stereo amp i zvucnici? pa tv u amp?

izvinjavam se ako sam nesto propustio.

https://shop.4audio.rs/shop/integrisana-pojacala/nad-c-338/

http://audiophile.rs/index.php?route=product/product&path=75_77&product_id=149&sort=pd.name&order=ASC

uklapa se u 1000e, jos malo za kablove, i eto strava sistema.

imas u pojacalu ugradjen chromecast tako da strimujes sa lokalne mreze, dobar dac unutra, tv optikom povezes....

Pa ne znam učinilo mi se da 'oće filmove sa onim efektima. Moguće da sam pogrešio.:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, crnamrlja said:

Pa kako štediša? :lol: Samo bih hteo da isti uređaj ima u sebi dekoder za hi res formate i protokol koji to može da vuče sa eksternog harda.

Pa imaš 1000 ali bi radije potrošio 700. Dakle - štediša.

Logika mog predloga je što posebno pojačalo je bolje od većine all in one risivera, kod kojih pored slabijeg pojačalskog dela diskutabilna je i praktičnost korišćenja bocnutog hdd-a. Zato bi ja to izdvojio, čime mogućnost za potencijalni parcijalni apgrejd ostaje otvorena. Pi igračka je 100tinjak evra, nije to skupo obzirom šta radi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...