Jump to content


Trijest u škembetu


anubisgrau

Recommended Posts

10 sati ranije, Engine said:

Profesor sa tehnološkog kaže da dugim stajanjem sve rakije gube a ne dobijaju, osim šljive i donekle dunje (plus konjak i viski). Znači loza je najkvalitetnija freška od ove godine!

 Znaci konjak treba da odlezi, a loza ne treba.... Pri tom su oba od grozdja. Hmmmm..... Pio sam lozu koja je odlezala, nije bilo lose. Pio sam lozu pecenu od vina, bila je odlicna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

u povratku iz grčke u septembru ogladnih oko niša i svratih u mehanu, uvek sam znao da je odlična kafana ali su realno pocepali. nije što mi se grčka hrana smučila ali je bilo izvanredna i dobro smo naručili, jagnjeću sarmicu u grnetu, valjkani (švajsovani) ćevap, neki meze od sira i pečene paprike i moravsku salatu. za mene i dve žene u pratnji taman!

dan pre toga mrzence, javor stari džoko - tuga, skroz prazno zbog korone i grčke pederske zabrane ulaska srbima. bila subota 21h bili jedini gosti u kafani, jagnjetina odlična kao i uvek, popričao sa starim džokom - kaže još jedno ovakvo leto i ključ u bravu.

ali nišlijska mehana, ekstra.

Link to comment
Share on other sites

On 18.7.2020. at 10:06, nkrgovic said:

 Znaci konjak treba da odlezi, a loza ne treba.... Pri tom su oba od grozdja. Hmmmm..... Pio sam lozu koja je odlezala, nije bilo lose. Pio sam lozu pecenu od vina, bila je odlicna.

Sad tek vidim.  Mora i loza da odlezi kao i sve ostale rakije. Ne mora kao sljiva, ali mora da odlezi. Najbolja loza je od Hamburg grozdja. Vrhunska. TKZ. extra loza. Tako mi u Banatu radimo. Bar imamo vinograda silnih u Vrscu i okolini.

I onda kasnije je nema....

i cekamo narednu godinu.

Link to comment
Share on other sites

Bas mi danas stigla godisnjica sa takmicenja u Segedinu od pre 2g sa bratovog facebooka.4 bronze,2 srebra,jedno zlato.Sve za razne voćne rakije.Tamo se raspamete kad probaju nase rakije iz Srbije.Jedan Rus mi kaze pre neki dan "Odkad sam probao srpske rakije na ova usta vodka vise nije nasla put".

Cenimo svoje sto imamo.

20201007_215845.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, nesone said:

Sad tek vidim.  Mora i loza da odlezi kao i sve ostale rakije. Ne mora kao sljiva, ali mora da odlezi. Najbolja loza je od Hamburg grozdja. Vrhunska. TKZ. extra loza. Tako mi u Banatu radimo. Bar imamo vinograda silnih u Vrscu i okolini.

 Ja moram da pocnem da stavljam <sarcasm> tagove...

 Naravno da mora da odlezi. Problem je sto se vecina pravi mutava i to ignorise. Ispece, flasira, prodaje ili pije. Da sto pre uzme da pije ili da sto pre uzme pare. ;) Nece niko da ulaze u kvalitet, to je problem.... Dobra loza nema nijednu manu u ondosu na dobar konjak, osim lenjih proizvodjaca (i nedostatka marketinga, ali to na pice ne utice ;) ).

Link to comment
Share on other sites

Just now, nkrgovic said:

 Ja moram da pocnem da stavljam <sarcasm> tagove...

 Naravno da mora da odlezi. Problem je sto se vecina pravi mutava i to ignorise. Ispece, flasira, prodaje ili pije. Da sto pre uzme da pije ili da sto pre uzme pare. ;) Nece niko da ulaze u kvalitet, to je problem.... Dobra loza nema nijednu manu u ondosu na dobar konjak, osim lenjih proizvodjaca (i nedostatka marketinga, ali to na pice ne utice ;) ).

Dosta diskutabilno

najbolji-konjak-u-beogradu---1c6d6ac4809

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče loze u Srbiji problem nije samo odležavanje, to je zapravo manji problem. Mnogo veći problem je dominantni koncept jačine alkoholnog pića, koji često ide do 50% pa čak i preko. To ubija svaki ukus i aromu. Idealna jačina voćnih rakija je do 40%, po mogućnosti koji stepen manje - to vrsni majstori koji umeju da štimuju ukus varirajući jačinu dobro znaju, nažalost većina koja zna to da radi nije iz Srbije (ne kažem da ih nema, ima ih po Vojvodini, oni koji prave palinku uglavnom). Ne računajući skupe italijanske grape od pažljivo probranih sorti aromatičnog grožđa, najbolju lozu sam pio na Limnosu po kritskoj recepturi pa se zato i ne zove cipuro nego raki. Napravljena od sorte aleksandrijski muskat, snage 39%, savršena - jedino što možeš da popiješ koliko hoćeš pre nego što odeš u horizontalu.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, anubisgrau said:

Što se tiče loze u Srbiji problem nije samo odležavanje, to je zapravo manji problem. Mnogo veći problem je dominantni koncept jačine alkoholnog pića, koji često ide do 50% pa čak i preko. To ubija svaki ukus i aromu.

Pricas o dva simptoma istog problema. Ne-odlezavanje i preterani procenat alkohola su posledica istog problema - mentaliteta. Alkoholno pice se pravi sa namerom da se sto pre popije uz sto jaci efekat - zato sto vise alkohola i sto manje (nimalo) zrenja - jer ukus nije ni bitan.... bar onima koji je proizvode.

 Postoje izuzeci, ali su retki. Deo problema je sto kupci ne zele nista drugo - od rakije se ocekuje da bude "jaka", a deo je u tome sto to povlaci i nedostatak resursa.... tesko je nabaviti bure, kao niko ne kupuje burad.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi koji proizvode rakiju rade to zbog profita.Ako su u tom dobri onda i prodaju.Nemaju vremena da im rakija ceka par godina na prodaju.Kupci su takodje takvi da zele kvalitet,ali i cenu.Dzaba moj brat pridje na nekom lokalnom takmicenju nekom ko prodaje dunju po ceni po kojoj ne moze ni da je proizvede,ispod 1000 din.Kaze mu "sto se sramotis"...al on prodaje,a ovi sto prave pravu stvar su "skupi".On stalno mora da pravi kompromise isto.Pa recimo onima koji hoce kvalitetnu rakiju povoljnije kaze dodjite kod mene i kupite bez ambalaze,jer vrhunski odradjena flasa vuce nekad i 30% od cene.Kod nas u familoji se tako i uradi,lux flase za poklon,za sebe izdrzi ako treba i u plasticnoj 35-40km  Srbobrana,pa se prespe kod kuce u sacuvanu ambalazu.Recimo,zbog trzista pravi vrhunsku vilijamovku,ali i obicnu krusku koja moze biti i 30% jeftinija,a dobra rakija.Oce narod vrhunsku rakiju za 800din pa to ti je.

Ne kazem da nema kupaca,ali je malo ljudi koji ce da plate recimo 50% ili 100% vise odlezanu rakiju u buretu,jer se deo izgubio,upio i sl.Znaci proizbodjac je imao objektivan trosak,gubtke,prostor za skladistenje...Koliko skuplje trebate da platite dugogodisnje star viski ili konjak,koliko je on skuplji od redovnog.

Link to comment
Share on other sites

Budimo realni, sa alkoholnim pićima je ovde identična situacija kao i sa drugim stvarima koje ovde obitavaju.

Dakle, većina konzumenata žestokih alkoholnih pića u Srbiji, to piće pije iz jednog razloga: da se napije. To dovodi do toga da se ovde alkoholno piće koje ima manje od 20 gradi doživljava kao “meka”. Uz sve to, percepcija cene npr. dobre rakije šljivovice je da nikako ne sme da košta više od dobrog viskija....još jedna zabluda.

Ovo mi je između ostalog i struka (osim što me zanima), pa sam se dosta toga nagledao i naslušao. Kod nas se pravi vanvremenska rakija koju nigde nećete probati, a da je po kvalitetu blizu, ali je većinska proizvodnja čista industrija sa ciljem da se podiđe većini i da im se da ono što žele - jako & jeftino.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nisi bas u pravu za razlog. Kako ti kazes. Da se napije. Onda ce kupovati i najjeftinije rakije. Zozovace. Ima takvih jako puno..... na zalost. Da sto pre udari.

Ima i drugih, koji uzivaju u kvalitetu. 1 do 2 casice 0,3.

Ajde sada da otvorimo malo diskusiju. Posto si ti iz tih voda. Ja nisam. Ali se razumem. Koja jacina rakije ponaosob? Pitam za vocne. Pisi u stepenima, ne u gradima.

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Zozovača se ne kupuje iz straha, znaju ljudi, nisu glupi. Ali da je većina spremna da plati kvalitet, i tu ne mislim na to da li imaju ili ne, već na percepciju koliko nešto treba da košta, to apsolutno NE. Prosečan stanovnik Srbije je navikao da rakiju dobije od nekoga ili da je kupi za par stotina dinara. I to je kulturološki fenomen, nema mnogo veze sa dubinom džepa. 

Što se tiče jačine....treba učiti od onih koji imaju, uz dužno poštovanje, malo dužu tradiciju spravljanja žestokih alkoholnih pića. Kad se pogleda skala na alkoholometru, vidi se da se i konjak i viski vrte oko 40 vol.% alkohola. I to je to.

Kod nas se to na žalost percipira kao nedovoljan % alkohola, znate i za čuvenu metodu određivanja da je neka rakija dobra tako što se flaša promućka i gleda “venac”, što je apsolutna besmislica.

Ponavljam, mi smo podneblje gde može i gde se pravi možda najbolja šljivovica na kugli zemaljskoj, ali isto tako se to većinski niti zna, a još manje zna da se ceni.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Ljudi koji proizvode rakiju rade to zbog profita.Ako su u tom dobri onda i prodaju.Nemaju vremena da im rakija ceka par godina na prodaju.Kupci su takodje takvi da zele kvalitet,ali i cenu.Dzaba moj brat pridje na nekom lokalnom takmicenju nekom ko prodaje dunju po ceni po kojoj ne moze ni da je proizvede,ispod 1000 din.

 Gledaj ovako: pristojan konjak, recimo Courvoisier VS je okok 3500 din za 0.7. Kad skines 18% PDV, 20% carinu i akcizu od, jedno 300 din dobijes nekih 2400 dinara, recimo. To ukljucuje i marzu i transport i proizvodnju i pakovanje. Koliko je cena za samu "tecnost", koja je, za VS, odlezala bar 2 godine? Racunam da nije neka velika razlika u odnosu na 1000 dinara, neka "cena proizvodnje". Mozda 1200? Oni, doduse imaju ogromnu prednost u odnosu na domace proizvodjace u kolicini - koja spusta cenu.

 Racunam da bi, uz dobar marketing, neka "craft rakija" mogla da krene za 1000din/l, kao osnova za cenu (cena "tecnosti", pa dodati ambalazu i dalje troskove na to). Racunam da bi za bilo sta do, ajde, 3000din za 0.7 litara bilo dosta kupaca, samo da se isprati neki vrhunski kvalitet.... moze i veca cena, ali onda treba duze da lezi, pakovanje da to isprati.... neka "V.S." varijanta, "osnovna" do 3000din za 0.7l zvuci "otprilike" .

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, nkrgovic said:

 Gledaj ovako: pristojan konjak, recimo Courvoisier VS je okok 3500 din za 0.7. Kad skines 18% PDV, 20% carinu i akcizu od, jedno 300 din dobijes nekih 2400 dinara, recimo. To ukljucuje i marzu i transport i proizvodnju i pakovanje. Koliko je cena za samu "tecnost", koja je, za VS, odlezala bar 2 godine? Racunam da nije neka velika razlika u odnosu na 1000 dinara, neka "cena proizvodnje". Mozda 1200? Oni, doduse imaju ogromnu prednost u odnosu na domace proizvodjace u kolicini - koja spusta cenu.

 Racunam da bi, uz dobar marketing, neka "craft rakija" mogla da krene za 1000din/l, kao osnova za cenu (cena "tecnosti", pa dodati ambalazu i dalje troskove na to). Racunam da bi za bilo sta do, ajde, 3000din za 0.7 litara bilo dosta kupaca, samo da se isprati neki vrhunski kvalitet.... moze i veca cena, ali onda treba duze da lezi, pakovanje da to isprati.... neka "V.S." varijanta, "osnovna" do 3000din za 0.7l zvuci "otprilike" .

Da, ova matematika ima smisla i u suštini jeste realna. Ko je pravio rakiju sve mu je jasno.

Poenta je da mi počnemo da cenimo to što proizvodimo ne samo deklarativno, već i konkretno. Da podržimo naše proizvođače, ali i da tražimo kvalitet i ono što je još važnije, kontinuitet u kvalitetu. Imamo resurse, treba nam još samo da te resurse pretočimo u proizvod.

Link to comment
Share on other sites

Pa u tome i jeste stvar,nije dunja jer ne moze za te pare.Voce jednostavno malo daje i zato je skupo i ko to na rakijadi ispada smesan pred kolegama.Al narod voli da veruje u deda mraza,i da ispadne pametan, kako je bas on kupio jeftino kvalitetnu rakiju,med,auto,stan,hifi...i opravdace to sebi sa 100 najrazlicitijih razloga,bilo coveku frka,vozila baba do pijace,prva ruka...Vole ljudi jeftino,a dobro,a ponajvise i da ispadnu pametni.

Ima kupaca za kvalitet,ali mora da se vodi racuna i o ceni.Ta prica krecemo sa 1000,a zavrsavamo sa 3ooo Nikola kod rakije ne prolazi,20-30 mozda i 50% moze ali tesko.Nije to hifa.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, sondek said:

Ima kupaca za kvalitet,ali mora da se vodi racuna i o ceni.Ta prica krecemo sa 1000,a zavrsavamo sa 3ooo Nikola kod rakije ne prolazi,20-30 mozda i 50% moze ali tesko.Nije to hifa.

 Ne, ja racunam da rakija koja kosta 1000 da se napravi "tecnost" dok kupca kosta 3000. To ne racuna "kutiju" (kod hi-fi je deo proizvoda), ne racuna akcizu (na hifi je nema) i takve stvari. Znaci, cena od 1000 nije, kao kod hi-fi-a za "materijal", jer cak i ne ukljucuje ceo materijal. Ovo je cena kao kad bi kupio amp, ali samo plocice i trafo - fali "kutija" (flasa, pakovanje i sl). plus fali akciza, koje nema na hifi.

 Inace, moja procena je bila 1000din/lit proizvodjacka cena (sa zaradom) za lozu - ne za vocnu rakiju. O time sto kupe med za 300din/kg sve znam. Probao par puta, "da mi objasne".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...