Jump to content


Trijest u škembetu


anubisgrau

Recommended Posts

Najbolji DIY ajmokac u Srbiji prave moji Vlasi u istočnoj Srbiji ali ga uglavnom prave o sahranama  i pomanama (parastosima). Imaju i svinjeću verziju koja se zove burundeu. Majka odbija to da pravi iz etničkih razloga jer je ona sa druge strane Srbije pa mi treba dobra adresa za to u Beogradu ali da nije turistička "Manufaktura" u kralja Petra.

Link to comment
Share on other sites

bešamel (dosta gust) sos sa sitno iskomadanim belim pilećim mesom.

Skuva se pileća supa i odvoji belo meso

Pravi se beli sos sa tom supom, belim lukom, biberom i brašnom, dodaje se supa i brašno dok se ne dobije zadovoljavajuća konzistencija. U sve to ide i sitno sečeno ili iskomadano ( što ja više volim, na vlakanca) belo meso.

radi se iterativno. Dodaješ supu, meso, brašno, beli luk (tucan ne seckan) dok ne bude gusto kako treba

 

Ima i varijanta sa zečijim mesom.

Zove se i červiš

%C4%8Dervi%C5%A1-1280x640.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na pojašnjenju , dobro izgleda , shvatio sam poantu  jela . Kod nas nisam vidio sličnu varijantu  , najbliže je govedina u hren sosu . Probati ću  "iskemijati" i probati ću kako si napisao  izvorno  ,iako nisam ljubitelj pilećeg bijelog mesa . Ubiše mi djeca kad su bila klinci piletinu , pogotovo prsa . Od tad od piletine postoji samo zabatak i to na roštilju . Ha ha , kad bolje pogledam postupak pripreme  ovo je  rižoto   bez riže  , sa  gustim bešamelom ( oplemenjenim ) . Svakako probam ! .:)

Link to comment
Share on other sites

U zadnje vrijeme beli luk ne  režem nego samo zdrobim , pa poslije izvadim  obožavam ga , al posljedice nisu "miris" nakon , nego težak okus u trbuhu kao i poslije oraha . Valjda godine hoče svoje . Kulinarske sajtove uglavnom ne čitam ( osim za ideje)  vise volim direktno sa osobama od iskustva . Naravno da nemre sve od prve ? , al  ... ;), još jedamput hvala .

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, black coffe said:

Hvala na pojašnjenju , dobro izgleda , shvatio sam poantu  jela . Kod nas nisam vidio sličnu varijantu  , najbliže je govedina u hren sosu . Probati ću  "iskemijati" i probati ću kako si napisao  izvorno  ,iako nisam ljubitelj pilećeg bijelog mesa . Ubiše mi djeca kad su bila klinci piletinu , pogotovo prsa . Od tad od piletine postoji samo zabatak i to na roštilju . Ha ha , kad bolje pogledam postupak pripreme  ovo je  rižoto   bez riže  , sa  gustim bešamelom ( oplemenjenim ) . Svakako probam ! .:)

Verovatno ne bi bio ajmokac, ali na isti ovaj način možeš da pripremiš junetinu ( ribić recimo). Možeš da praviš i samo sos od belog luka, nešto ređi i koristiš uz šnicle.

Link to comment
Share on other sites

Ja jeo červiš sa zečjim i pilećim mesom. Odličan. Može i sa raznim drugim vrstama mesa, čuo sam ali nisam probao.

Za razliku od sosa za preliv ovde je suština u gustini koja je skoro kao kačamak i u mesu koje prožima smesu veoma gusto a ne dressing preko mesa.

 

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, siroma said:

Ja jeo červiš sa zečjim i pilećim mesom. Odličan. Može i sa raznim drugim vrstama mesa, čuo sam ali nisam probao.

Za razliku od sosa za preliv ovde je suština u gustini koja je skoro kao kačamak i u mesu koje prožima smesu veoma gusto a ne dressing preko mesa.

 

Točno ! u  našoj varijaciji  je dresing ! govedina sa  hrenom ,  hren sos je dresing ?   - jak Si -  a ovo je  suptilnije  kao kaj sam rekao asocira me priprama na rižoto , obzirom da podlijevanje temeljcem . ( sam fali malo putra na kraju ) . Daklem  Siroma  pripremam ga u tvojoj "sirovoj " preporuci , da bi se sfatio bitak , pa posle bumo varijacije na temu .   :)

Link to comment
Share on other sites

U sustini ajmokac se nekada pravio od ostataka piletine, kada ostane nepojedeno a belo meso je poznato po tome da se udrveni, osusi i nije ni zasta drugi dan. E onda su domacice spremale ajmokac a ja sam ga u zivotu samo i jeo kod moje pokojne mame.

 

On topic, sutra (subota) je kulenijada, najbolji FAK u drzavi u nedostatku onog pravog. Ja idem da se snabdem za par meseci, pa se boze zdravlja i vidimo.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Woland said:

^ Slovački kulen sa kimom ume da bude interesantan

Da kao što si rekao interesantan je ali onako samo za  kušanje , kao sve varijante tih sušenih prerađevina . Interesantni su na kratke staze , ali  meni nema do kulina od crne svinje koja ima špek bijeli od 4 prsta  oko 25% , a sve nemljeveno  nožem rezano na sitne kockice , a dalje može  ljuta i slatka paprika , ko voli i papar , pa u svinjski želudac  ili  kulinova seka koja ide u debelo crevo , ista smjesa . I to iz okolice Slavonske Orahovice . Reže se odprilike na debljinu cigarete i u presjeku mora biti kompaktan ( nesmije imati napknuča u sredini ) . Kad se jede nakon zalogaja "suši"  usta , a nakon cc 10 sec počinje lagano ljutiti  što prestaje prije sljedečeg zalogaja . Nadam se da sam slikovito opisao ( evo "pišaju " mi zubi" ) ;):D

Link to comment
Share on other sites

sve prerađevine od Mangulice su mnogo bolje od onih pravljenih od belih svinja.. ali, teško je pronaći pravu, prirodno hranjenu Mangulicu - obzirom na duži (dug) period uzgoja, upotrebljene resurse, cena bi trebalo da joj bude dvostruko veća.. ono što se kon nas prodaje, je klasično hranjena Mangulica za koju nema smisla platiti više.. a Slavonski kulen je uvek bio nešto posebno.. onaj Lemajićev kojeg @anubisgrau pominje mu je veoma sličan

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Woland said:

sve prerađevine od Mangulice su mnogo bolje od onih pravljenih od belih svinja.. ali, teško je pronaći pravu, prirodno hranjenu Mangulicu - obzirom na duži (dug) period uzgoja, upotrebljene resurse, cena bi trebalo da joj bude dvostruko veća.. ono što se kon nas prodaje, je klasično hranjena Mangulica za koju nema smisla platiti više.. a Slavonski kulen je uvek bio nešto posebno.. onaj Lemajićev kojeg @anubisgrau pominje mu je veoma sličan

Ja sam iz Velike Gorice što je kao glavni grad Turupolja ustvari pokrejina južno od Zagreba ( od  Save pa do  Odre na jugu i Kupe na zapadu . Poznato je po auktotonim Turupoljskim svinjama koje su bile punomasne   I  govedu  Tur , nažalost izumrlo  - ima nešto slično još u Poljskoj . ( Moj pokojni deda  je rekao da njezin krmenadjl zgleda ko Jugoslavija - masnoča između segmenata krmenadle )  svinje , koje su skoro izumrle dolaskom pijatrena   hipora i ostalih sorti uvezenih radi krte mesine  su u  državnim kombinatima preuzele vlast , pa su se izvorne vrste  zadržale više kao hobi  ( ima nekih sličnosti )  , a ne kao interesna varijanta . Evo več nekoliko godina u Tutupoljskoj šumi ( hrastovoj ) postoji udruga koja se bavi tzv žirenjem ( papale su uglavjom žir i što su ufatile rovanjem ) i uspijeli  su spasiti  pasminu . Ona nije  ekonomična kao  Crna  slavonska , ili kao šarena Banijska ,  pogotovo  kao gore navedani - seljak oće nekaj zaradit , a u međuvremenu su zmislili  suncokretovo ulje ?  ali je  potrebna kao priča kako su ljudi obitavali na ovim prostorima prije industrijske revolucije . Ulje sam za salatu , sve ostalu na masti ? . Ma jel ovo poltićki , il gastronomski ? :D

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, black coffe said:

Ja sam iz Velike Gorice što je kao glavni grad Turupolja ustvari pokrejina južno od Zagreba ( od  Save pa do  Odre na jugu i Kupe na zapadu . Poznato je po auktotonim Turupoljskim svinjama koje su bile punomasne   I  govedu  Tur , nažalost izumrlo  - ima nešto slično još u Poljskoj . ( Moj pokojni deda  je rekao da njezin krmenadjl zgleda ko Jugoslavija - masnoča između segmenata krmenadle )  svinje , koje su skoro izumrle dolaskom pijatrena   hipora i ostalih sorti uvezenih radi krte mesine  su u  državnim kombinatima preuzele vlast , pa su se izvorne vrste  zadržale više kao hobi  ( ima nekih sličnosti )  , a ne kao interesna varijanta . Evo več nekoliko godina u Tutupoljskoj šumi ( hrastovoj ) postoji udruga koja se bavi tzv žirenjem ( papale su uglavjom žir i što su ufatile rovanjem ) i uspijeli  su spasiti  pasminu . Ona nije  ekonomična kao  Crna  slavonska , ili kao šarena Banijska ,  pogotovo  kao gore navedani - seljak oće nekaj zaradit , a u međuvremenu su zmislili  suncokretovo ulje ?  ali je  potrebna kao priča kako su ljudi obitavali na ovim prostorima prije industrijske revolucije . Ulje sam za salatu , sve ostalu na masti ? . Ma jel ovo poltićki , il gastronomski ? :D

Lepo je objašnjeno u svakom slučaju. Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...