Jump to content


Trijest u škembetu


anubisgrau

Recommended Posts

4 minuta ranije, ras said:

Dobro se najedite pre Zlatibora.

Tužno, ali istinito. Eventualno, kad prođeš Zlatibor, na Sušici skreni malo ka Kremni i Višegradu. Kafana kod Pega. To prolazi, ali ništa više od toga. Mačkat bez veze, I Bajo i Šopalo prevare postali. Na Zlatiboru obiđi u širokom luku Miris dunja. Preskupi ko da jedeš na Ginzi u Tokiju a za ništa. Zlatibor je kafanski devastiran. Etno kuća u Ljubišu ok, Arilje Mlinarev san zanimljivo, Potpećka pećina lepo mestašce sa pastrmkom...

Link to comment
Share on other sites

Može da se jede i Kod Loja (Sušica), kafana je praktično na samoj magistrali.

 

Na Zlatiboru Krčma Gaj, u naselju Gaj ima specijalizovanu ponudu: domaće kiselo mleko, pite, uštipci, komplet lepinja, čorba od zelja... Mislim da je potrebno najaviti se unapred za pite...

 

Dobio sam preporuku za jagnjeće pečenje za mesto između Nove Varoši i Zlatibora, ali ne uspevam da se setim....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras said:

Može da se jede i Kod Loja (Sušica), kafana je praktično na samoj magistrali.

 

Na Zlatiboru Krčma Gaj, u naselju Gaj ima specijalizovanu ponudu: domaće kiselo mleko, pite, uštipci, komplet lepinja, čorba od zelja... 

Krčma Gaj ima odličan kačamak ali svake godine dižu cijenu za 20%.

Znači da probam kafanu kod Loja i kafanu Kod Pega na Sušici.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Engine said:

Krčma Gaj ima odličan kačamak ali svake godine dižu cijenu za 20%.

Teško je zaista na Zlatiboru naći mesto gde bi cene opravdale kvalitet.

Ukoliko putuješ, možda bi neko mogao da da preporuke za kafane u okolini Čačka?

Link to comment
Share on other sites

Možda čak i Perun (restoran hotela Mona)?

Evo ti jelovnik i cene: http://www.perunzlatibor.com/sr/meni/riblji-specijaliteti/

 

Na žalost ni tu ponuda nije konstantna.

Recimo, nikako nisam naleteo na svežu pastrmku, pa sam jeo filet dimljene. Kod kuće je jednako pripremiš, a kupiš je smrznutu, k'o i oni :) Pozitivno je što je preliv od peršuna i belog luka (što je standardno uz ribu) pripremljen poput pesta, vrlo aromatičan i ukusan.

Međutim, i kvalitet priloga takođe varira, a nikada ne znaš šta ćeš dobiti kao prilog: jednom je to miks grilovanog povrća (bzvz), a drugi put sjajno pripremljene tikvice u paradajz sosu! Ni jedno ni drugo nije u jelovniku, niti te konobar upozori na izmene.

Može ribić na kajmaku, a sasvim je dobar pileći file punjen kamamber sirom (restoran nacionalne kuhinje perun!) i suvim šljivama, a za dezert pita sa sirom i (opet) suvim šljivama.

Ima u jelovniku još par zanimljivih jela (svinjski file u sremušu....), ali nisam stigao da ih probam.

 

Link to comment
Share on other sites

Jeo sam kod Pega na magistrali i pecenje jagnjece je bilo korektno - s obzirom da smo isli preko veze cekala nas je kolicina skinuta sa raznja max 30 minuta pre toga. Ne mogu da cenim kako je ovako, jul mesec, nije bilo u cvetu mladosti ali se sve pojelo u slast - kad je pecenje toplo ne pravim neko posebno pitanje.

Jeli smo kod Baja u Mackatu i bilo je bolje nego sto je obecavalo - pola ekipe je pokrljalo neki rostilj, prosek, ja sam ostao veran jagnjetini. Idimi dodjimi ne bi potegao ovako ali za usputnu glad radi posao.

Naravno zna se sta se radi ko zna znanje, ide se preko Arandjelovca i staje u Mali Hrast na prasece bajadere, to je eonima iznad svega drugog. Najbolje prase ikada igde.

 

najbolje-pecenje-u-srbiji.jpg

Link to comment
Share on other sites

rep je goveđi, kunst je u ovoj masnoći i prošaranosti - sve se to lepo istopi u jedno nestvarno sočno jelo

 

60635615_10156314532462643_5524365233092

 

Dodali smo crni luk, beli luk, celer na kockice, ljutu papričicu i začine (shvatio sam da sam zaboravio da stavim lorberov list)

60681389_10156314532362643_8753963606397

 

Dodaje se i pasata od paradajza, vino i voda da sve lepo ogrezne - nakon više sati u rerni sve će to postati divan sos/saft.

 

60690323_10156314532207643_3095411925551

 

Vrlo bitan faktor uspeha je posuda - moja je audiofilska, od tučanog gvoždja, emajlirana. Šerpa od 4 litra ima 8 kilograma težine. Rerna je Simensova, lampaška, sa cevnim ispravljanjem

60685637_10156314532162643_7363755234679

 

I, nakon 5 sati u rerni, uspeh nije izostao

 

60720963_10156314532012643_3594038893969

 

Na kraju je dodat i naseckan list i stabljika celera ali to nisam slikao. Šerpa je nakon isključenja rerne vraćena unutra da se još lagano krčka dok se ne ohladi. Ostaje da se sutra očisti od kostiju a onda ćemo videti sa čime ćemo poslužiti, opcije su razne.

Eto, pozdrav Nišlijama od Anubisa.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Špaj u Crvenu Reku.

https://www.google.com/maps/place/Kafana+Spaj/@43.2719847,22.2361358,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x70ec6529d48d3913!8m2!3d43.2719847!4d22.2361358

Više puta sam dobio preporuku za ovaj restoran ali nikako da svratim. Ili mi nije tajming dobar ili žurim kući a već sam blizu pa da ne gubim vreme a moram da priznam da sam i pomalo surevnjiv prema drumskim meanama. Uvek mislim da zbog velike frekvencije gostiju koji dodju jednom i nikad više takve kafane ne rade na kvalitetu kao faktoru privlačenja gostiju.

Danas se pogodilo da  ipak isprobam Špaj.

Jeste da je drumska mehana i kad se izgradi novi autoput biće u velikom hendikepu jer će ga put zaobići. Morate da pažljivo i sporo vozite jer nije baš sjajno isključivanje za restoran. Ako brzate i profulate , teško je vratiti se ili isključiti se na drugom mestu.

spaj.thumb.jpg.18fd440d99b6fa0a5ef677aeebfc1c96.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...