Jump to content


Trijest u škembetu


anubisgrau

Recommended Posts

Ovo neki nazivaju fumiterom. Jednom smo pravili internacionalnu žurku i basista je uhvatio neku Slovenku za nezgodno mesto pa se on udao za nju i otišao u Sloveniju da živi tamo s njom, pobegulja. Često dolaze ovamo pa zasviramo a išli smo i mi kod njih, u Novo Mesto. No, pre jedno dve godine je odatle dovukao ovo čudo

 

IuvlN47.jpg

 

U donjem delu se loži a srednji deo se napuni mesom pa ga peče vrući dim dok putuje ka čunku.

 

1CZ7Bd5.jpg

Ovo je jedna od tura kravetine. Bilo nas je dosta a treba puno vremena da se meso spremi na taj način.

gqjjARI.jpg

 

jfVpwR6.jpg

Meso bude izuzetno sočno i mekano, Miris dima dominira ali je vrlo lep, kao da jedete vruću, sočnu i mekanu pršutu. Imali smo samo kravetinu, ne znam kako bi se ponašala svinja ili ovca. 

 

 

Bilo nas je više nego što je ovekovečeno na slici

 

 

JyAYqs8.jpg

 

Ja sam ova u svetlo plavom brusu prekrštenih ruku što stoji iza smešnog ćelavca u žutoj majici.

 

Sprava je kasnije odneta onome kome je i bila namenjena. Možda je pozajmimo opet da se obžderavamo i opijamo. A koliko dima tu bude, svi ćemo se i naduvati  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Da, definitivno nije za zatvoreno, Za zatvoreno je fina nargila, vutrica i lepi kolačići.

Ovo je za dvorište, veliku ekipu i potoke alkohola.

 

Mene sad zanima kako bi se u tome spremio neki ovčiji but i da li bi ga trebao prethodno obariti kao kad ga spremam u kućnoj varijanti. 

Probaćemo ako se ukaže prilika.

Link to comment
Share on other sites

Kao i svaki pošteni pionir omladinac  samoupravljač i za koji mjesec umirovljenik , na žalost prijevremeni , skratio sam si muke i kupio  električni  rotilj  3,5 kw , onaj sa vodom dole u posudi . ( danas se kod nas ne mogu nabavit zbog neakve glupe odluke EU .) , al smo svoji ? ;) . Arizona radi , a zet Bosanac . ! . Bitno je da je 3, 5 kw , da bi ispunio  mantru da ruku  držiš 5 cm   5 sec iznad ploče  i moraš ju maknuti . E sad priča , hvala  Siroma  na receptu , naravno da sam ga modificirano , ;):)i  ekipa je bila  prezadoviljna ( neovisno o električnom ) roštilju . Naravno da bi bilo u duhu 1 maja bilo je gravče na tavče , (grah) . I onak .. lepinje napacane  i onda zapečene . Uglavnom hvala  G .  Siroma  na receptu i  hebi ga  ljudi smo ? , nećemo  sve po Tvome ! ;):wub:

Link to comment
Share on other sites

Torda, 2. maj.

moji dragi prijatelji odlučili da me usreće sa šaranskom čorbicom i sa šaranom pečenim u nekom spec kavezu koji omogućava okretanje ribe na roštilju u koracima od 90•

izbegao sam klasičnu gastronomsku zamku i nisam sipao 4x od čorbu (samo 2x) tako da je ostalo mesta za roasted sharan-a. Sve u CH3-CH2OH-free zoni zarad nedavanja prvomajskog dodatka duvačima svetog Nebojše Stefanovića. Šaran na ovakav kavez-način zadrži slasnost mesa i teksturu prelaza od kostiju iznutra do kožice koja je hrskava i pucketava zbog prirodnih šaranskih masnoća koje celu ribu učine da se u isto vreme i kuva i peče u sopstvenom saftu.

sve u svemu izvanredno gastro-iskustvo. Hvala domaćinu na izuzetno prijatnom danu!

resized(17).jpg

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, siroma said:

Servirano

served.thumb.jpg.e5ead9ce7959b1ab10711d6989ac9221.jpg

Bilo i nekog DIY vina ali nije konzumirano. Više ne pijem kad vozim. I obrnuto.

Šveps je odličan

 

Men se čini da Si  ih malo "ubia" , govorim o boji , što ne znači nužno da je prepečena ( izsušena) . Možda mal prejaka vatra  pa se kožica karamerizirala , ali dobro je što je nisi iz vana nasaftao češnjakom i peršinom pa bi bilo i ugljena . Inače pošto sam  "polutan " pola  dalmatinac , pola turopoljac imam cijeloživotno iskustvo što u papanju što u priripremi  dalmatinske (mediteranske) što u tzv kontinentalnoj kuhnji  u koju je uključena i vaša , ma što to značilo . Interesantna tema , al nije predmet priče . Dakle u dalmaciji sam naičio da kad se delaju  gradele  nikad iz vana ne tretira nikakvim "pridjevima i atributima" nego se u trbuh stavi adekvatna grančica ružmarina , po filingu čečnjaka , i osušena na  gradele . Peče se  na srednjoj vatri  i "podmazuje se "  maslinovim uljem sa mali vegate ( smiksano ) samo  da  bi zatvorilo ( ulje hladi) gornju temperaturu , tj da se ribetina peče - kuha  sama sa sobom . Poslije se  ružmarin i češnjak izvade i riba se servira obično sa blitvom i krumpirom , na lešo , e  sad ima tu  varijacija da se ubaci - u prilog - sušenih  gljiva . E , da  ko voli more ubit okus skuše  nadohebavanjem  češnjaka peršina i inih dodataka  po ribi . !  Samo jedna digresija ? , neko je reko što će goveđim repovima suo meso . E,  ja razmišljam u hrani kako mi je naj finije , a ....  o hi fi -u  :)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, black coffe said:

Men se čini da Si  ih malo "ubia" , govorim o boji , što ne znači nužno da je prepečena ( izsušena) . Možda mal prejaka vatra  pa se kožica karamerizirala , ali dobro je što je nisi iz vana nasaftao češnjakom i peršinom pa bi bilo i ugljena . Inače pošto sam  "polutan " pola  dalmatinac , pola turopoljac imam cijeloživotno iskustvo što u papanju što u priripremi  dalmatinske (mediteranske) što u tzv kontinentalnoj kuhnji  u koju je uključena i vaša , ma što to značilo . Interesantna tema , al nije predmet priče . Dakle u dalmaciji sam naičio da kad se delaju  gradele  nikad iz vana ne tretira nikakvim "pridjevima i atributima" nego se u trbuh stavi adekvatna grančica ružmarina , po filingu čečnjaka , i osušena na  gradele . Peče se  na srednjoj vatri  i "podmazuje se "  maslinovim uljem sa mali vegate ( smiksano ) samo  da  bi zatvorilo ( ulje hladi) gornju temperaturu , tj da se ribetina peče - kuha  sama sa sobom . Poslije se  ružmarin i češnjak izvade i riba se servira obično sa blitvom i krumpirom , na lešo , e  sad ima tu  varijacija da se ubaci - u prilog - sušenih  gljiva . E , da  ko voli more ubit okus skuše  nadohebavanjem  češnjaka peršina i inih dodataka  po ribi . !  Samo jedna digresija ? , neko je reko što će goveđim repovima suo meso . E,  ja razmišljam u hrani kako mi je naj finije , a ....  o hi fi -u  :)

ovako su i mene učili moji prijatelji u Dalmaciji. I ako smem da dodam, riba je pečena kada joj oči "pobele".

Link to comment
Share on other sites

Hvala na brizi. Ne, ne, nije prepečena. Čak sam se plašio i da je živa unutra. Marinirana je prethodno tri sata u ulju i jabukovom sirćetu pa je karamel možda od toga (?). I stalno prelivana na roštilju viškom marinade.

Ovo sa špikovanjem limunom je sačuvalo svežinu. Luka i peršun ( sa limunom i maslinovim uljem) idu u opcioni dressing kasnije. Vlasnik najpoznatijeg ribljeg restorana u poznatom Grčkom letovalištu me je učio i  pokazao i špikovanje tankim slajsevima paradajza. Isto odlično za davanje sočnosti , inače suvom mesu skuše.

Postoji taj savet da ribi treba da ispadnu oči prilikom pečenja da tebi posle ne bi ispale oči od Rigoleta.

Apropo, repića, suvo meso se dodaje da ne bude previše pihtijasta masa a pečurke zbog teksture. Šargarepe same  daju smesu ko bebeća kašica

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, siroma said:

Hvala na brizi. Ne, ne, nije prepečena. Čak sam se plašio i da je živa unutra. Marinirana je prethodno tri sata u ulju i jabukovom sirćetu pa je karamel možda od toga (?). I stalno prelivana na roštilju viškom marinade.

Ovo sa špikovanjem limunom je sačuvalo svežinu. Luka i peršun ( sa limunom i maslinovim uljem) idu u opcioni dressing kasnije. Vlasnik najpoznatijeg ribljeg restorana u poznatom Grčkom letovalištu me je učio i  pokazao i špikovanje tankim slajsevima paradajza. Isto odlično za davanje sočnosti , inače suvom mesu skuše.

Postoji taj savet da ribi treba da ispadnu oči prilikom pečenja da tebi posle ne bi ispale oči od Rigoleta.

Apropo, repića, suvo meso se dodaje da ne bude previše pihtijasta masa a pečurke zbog teksture. Šargarepe same  daju smesu ko bebeća kašica

Ovo što veliš za ispadanje očiju je točno za pripremanjem na kontinentu gdi je svježina  svježina ribe upitna , nije da nevalja nego je iako iz leda (ne smrznuta) pa za svaki slučaj je bolje tako nego riskirati osobno ispadanje očiju . (lako za nas , ali za goste ? :() Skuša je suha riba , ali u rukama znalca , (marinada , špikanje , pravilna vatra , zatvaranje  "podmazivanjem " odozgora ) je prva liga . Jeo sam bolje skuše , nego orade na nekim mjestima . Jedna preporuka ko voli bijelu ribu neka nađe Gavune (čiće)   sam u brašno i u vruće ulje na minutu dvije , posoliti po želji  možda kap dvije limuna - rapsodija . Može proč kao "snek" , ali  sa poprženim  šampinjonima  kuhanim krumpirima i blitvom začinjenom  "maslinjakom" -glupi izraz -  i kao glavno jelo . Joj kad pišeš o  hrani ? ^_^.

Link to comment
Share on other sites

Kolege s foruma

dobro vece.

Treba mi preporuka za jednu, dve ili tri kafane u Beogradu sa domacom klopom koja bi mogla biti okarakterisana kao domaca kuhinja.

Nisam davno isao po kafanama a dolazi mi krajem meseca daljnji rodjak iz USA pa ce mozda biti potrebe da ga vodim negde na klopu.

Odoh na pocetak teme i bicu zahvalan za svaku preporuku.

Krca

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...