Jump to content


Trijest u škembetu


anubisgrau

Recommended Posts

Zamolio bi , ako netko zna recept za izvornu Leskovačku pljeskavicu  ( barem približno) u smislu vrste mesa - svnjetina , junetina  janjetina ? i omjere , ?  Luk i ostali  "pridjevi i atributi " . ljuta paprika , slatka feferoni ....   e što još . Znam da če teško biti kreirati  sa Baranjskim paprikama i feferonima  al barem da znam omjere mesa i luka . Dolaze mi  gosti vaše provijencije i kad sam bio kod njih oni su pripremili štrukle  ( poslije naravno pajcek ) e sad bi ja njih iznenadio !.  Znači interesiraju me  vrste mesa , odokativni omjeri  , znam da nesmijem prepeć ?  Unapred hvala ! :) Internet nije opcija .

Link to comment
Share on other sites

Ime moje, vidi vako. Malosam severnije od Leskovac ali mislim da sam kompetentan.

Prvi uslov za dobro roštilj meso je kvalitetna junetina prve četvrti koja je protkana masnim tkivom takozvani prednji čerek. To je vrat, plećka, potplećka i deo trbušine. Naravno to nije sve. Pored ovih delova mesa neophodno je za pripremu koristiti i i određeni procenat masnoće (isključivo bubrežni loj).l

Soli 2%

Melje se dva puta. Prvi put 10 ka pa se stavi u frižider 24sata. Ja izmešam sa mrvljenim ledom.

Kada odstoji i sazri, drugo mlevenje na osmicu.

Oblikuješ i pečeš.

Ovo je klot pleska.

Ostale kerefeke su punjena, gurmanska, ovčija, mešana,...

tu ide suvi vrat, kačkavalj, uvijanje u skramu, luka, praziluk, nakvašena sredina hleba,   ali sad nećemo o tome.

I šta je još važno, od dodataka ide samo crni luk i tucana paprika. Nikakvi urnebesi, majonezi, kečapi i sl

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, siroma said:

Ime moje, vidi vako. Malosam severnije od Leskovac ali mislim da sam kompetentan.

Prvi uslov za dobro roštilj meso je kvalitetna junetina prve četvrti koja je protkana masnim tkivom takozvani prednji čerek. To je vrat, plećka, potplećka i deo trbušine. Naravno to nije sve. Pored ovih delova mesa neophodno je za pripremu koristiti i i određeni procenat masnoće (isključivo bubrežni loj).l

Soli 2%

Melje se dva puta. Prvi put 10 ka pa se stavi u frižider 24sata. Ja izmešam sa mrvljenim ledom.

Kada odstoji i sazri, drugo mlevenje na osmicu.

Oblikuješ i pečeš.

Ovo je klot pleska.

Ostale kerefeke su punjena, gurmanska, ovčija, mešana,...

tu ide suvi vrat, kačkavalj, uvijanje u skramu, luka, praziluk, nakvašena sredina hleba,   ali sad nećemo o tome.

I šta je još važno, od dodataka ide samo crni luk i tucana paprika. Nikakvi urnebesi, majonezi, kečapi i sl

Zahvaljujem , to je ono kaj sam htio . Upravo vrstu mesa odnosno kozistenciju  znači izvorno ( klot? ) je tako , a kod nas na velesajmu dok je bio  bile su sa lukom i ( crvenim  :)) sirom i  crvenim sitno sjeskanim feferonima . dosta tanke  , al sočne  ono ne treba ti nož sam vilica . dal postoji  varijanta sa janječom maramicom ) , Shvačam da spada među egzibicije u kojima kečap i majoneza ne postoji . Al kolko sam shvatio etalon je što si napisao , a ostalo su varijacije na temu . Hvala .

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, alenvprekršku said:

Neka, neka, samo vi zajebavajte. Ima svima guzica da zine kad vam pokažem svoju hobotnicu ispod sača! :banana

Par ekselans ! Hoba ispod peke sa krumpirima je savršenstvo od hrane ! . poslije more mal janjetine za desert ! :) , ako ikad koga put nanese  na otok  Krk  imam preporuku  Savršenstvo  bez  mane ! .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Alene, svaka čast. Vrstan si kuvar. Uvek sam se divio muškarcima koji znaju da kuvaju. Ženama ovdi na Balkanu je to nekako "u opisu radnog mesta".
Ja na žalost dalje od čaja iz kesice nisam mrdno. Možda zato što su mi i deda i otac stalno nešto petljali oko kuhinje a meni je to silno išlo na živce.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ivanp said:

Alene, svaka čast. Vrstan si kuvar. Uvek sam se divio muškarcima koji znaju da kuvaju. Ženama ovdi na Balkanu je to nekako "u opisu radnog mesta".
Ja na žalost dalje od čaja iz kesice nisam mrdno. Možda zato što su mi i deda i otac stalno nešto petljali oko kuhinje a meni je to silno išlo na živce.

Samo počni da kuvaš, dolazi sve ostalo samo od sebe. 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, anubisgrau said:

Jel hobotnica bila prethodno (pre rerne) kuvana ili ne?

 

16 minuta ranije, Patolog said:

^

Probably, "na ledu", tj. zamrzivacu. 

Kad spremam svezu( uvacenu u moru) jedno 500 puta tresnem o stenu iz sve snage. To je dovoljno omekša. Posle toga moze da se jede i sveza, sa limunom. I mastilo ispusti.

Drzanje u zamrzivacu radi isti posao( omeksavanje)

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, ras said:

@anubisgrauMogao bi da znaš:

Gde u Beogradu jesti dobru hobotnicu? U Apetit baru sam, moram da priznam, neumesno buljio ljudima u tanjir, hobotnica je izgledala odlično!

I gde pazariti hobotnicu (svežu, ili smrznutu)?

tja ne znam, razmazen sam na moru pa ili spremam kod kuce ili cekam da se vratim u grcku.

 

ne znam ni sta je apetit bar....

Link to comment
Share on other sites

Hobotnicu sam kupio u Mercatoru, smrznutu 2kg. 

Odledio preko noći i stavio u lonac da se u vlastitom sosu kuva cca 20 min. na laganoj vatri i da pocrveni.

(Sa sokom kojeg je ispustila u lonac polivao sam povremeno sve skupa dok se peklo u rerni.)

1kg krompira na debelo nasečenog, šargarepa, crne masline, kapre, beli luk i glavica luka, sve istresao u keramičku (može i vatrostalna) posudu sa pokrovom, polio maslinovo ulje, dodao kašičicu mlevene paprike, bibera, origana, grančicu ružmarina.

Sve skupa promešao sa rukama, pokrio sa hobotnicom, dodao malo trešnjevog paradajza i pokrio.

Stavio u rernu na 200° i ostavio cca 1:30h. Dva puta otkrio, promešao i polio sa onim sokom od hobotnice.

Tu može i sa vinom da se polije. Može da se stave i paprika i tikvice ako se ima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...