Jump to content


Uporedjivanje original cd - a sa 24 bit snimkom


covek vuk

Recommended Posts

i srecko te bas gotivi 

Da imam puno postovanje za karijeru i polivalentnost gospodina [mention=10679]Majda[/mention] . Ne mislim da ste ovo naveli u lošem kontekstu no ipak ću pokušati da objasnim zašto sam se uopšte upleo u ovu temu i Vas doveo u situaciju da se našalite.Pre nekoliko meseci bila je matematička konferencija, ako se dobro sećam u Haidelberg-u, na kojoj je gospodin Sir Michael Atiyah predstavio valjda svoj dokaz Riemann Hypothesis.

Koliko sam razumeo mnogi značajni matematičari su sa velikom rezervom govorili o tom njegovom dokazu čak ga na neki način ružno kvalifikujući u međusobnoj prepisci uz argumente da je taj njegov nastup posledica poznih godina.

Potsetio bih da je g. Atiyah jedan od najznacajnijih matematičara (možda i najznačajniji) 20-21 veka.

I Einstein je dobijao ne prilične epitete od “mladih lavova” u vezi sa konstantom širenja.

Takvih je primera napretek.

Ni u prvom ni u drugom slučaju, što je značajno, mislim da niko nije dovodio u pitanje integritet oponenta (Einstein, Atiyah....) sa čijim se mišljenjem najveći deo naučnika nije saglašavao.

Primere nisam izneo sa namerom da nešto poredim već da ukažem da na našem forumu često u diskusiji bude ugrožen integritet oponenta sto sigurno nije dobro.

To je razlog zašto, kako gospodin [mention=11278]patason[/mention] reče, gotivim gospodina [mention=10679]Majda[/mention] .

Ovo nije ni sličan slučaj kao sa antivakcinašima (doktorka Jovana Stojković) gde je zastupanje ne naucnog stava direktno ugrozilo osnovne resurse društva i države-zdravlje npr. pored valjda 16 smrtnih slučajeva direktno povećavši izdvajanja za zdravstvo.

Naravno da je takvo odstupanje od naučnih principa nedopustivo i da u tim situacijama ima smisla i ugroziti integritet oponenta čak i preduzeti zakonske mere; ali ne mislite valjda da u ovoj diskusiji ima takvih elemenata.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gos'n Srecko, evo da ilustrujem 'strucnost' koju cenite, post sa prethodne strane,: "... druga soba, 5 zica I2S bus..." 

Strucno i zbunjujuce za 'neupucete osobe' zar ne? Ali,

I2S protokol te time i veza je namenjena razmeni podataka dva razdaljinom vrlo blisko smestena integralna kola, tj. 'chip'-a na nekoj stampanoj plocici. Najvise se moze tolerisati manje od 20-tak cm (centimetara) provodnika izmedju ta dva chip-a dok sve vece razdaljine dovode do nezeljenih interferencija i gubitaka u prenosu signala. A pominju se razdaljine od xx metara. Jooj, boli :( 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nema tu sta de se "ilustruje"... Pa zar moram da pisem i kako se radi fizicka transmisija za vece distance pobogu... Kao sto je i standard koristi se diferencijalni driver i diferncijalni receiver za svaku "zicu". Pa to koristim i za kratke distance unutar pojedinih uredjaja samo zbog toga sto sam eksperimentom utvrdio da bolje zvuci...

Neverovatno koliko mrznja zaslepi, da covek nije sposoban da razlikuje prostu ilustraciju od tehnickog detaljnijeg nacrta...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Srecko said:

Da imam puno postovanje za karijeru i polivalentnost gospodina [mention=10679]Majda[/mention] . Ne mislim da ste ovo naveli u lošem kontekstu no ipak ću pokušati da objasnim zašto sam se uopšte upleo u ovu temu i Vas doveo u situaciju da se našalite.Pre nekoliko meseci bila je matematička konferencija, ako se dobro sećam u Haidelberg-u, na kojoj je gospodin Sir Michael Atiyah predstavio valjda svoj dokaz Riemann Hypothesis.

Koliko sam razumeo mnogi značajni matematičari su sa velikom rezervom govorili o tom njegovom dokazu čak ga na neki način ružno kvalifikujući u međusobnoj prepisci uz argumente da je taj njegov nastup posledica poznih godina.

Potsetio bih da je g. Atiyah jedan od najznacajnijih matematičara (možda i najznačajniji) 20-21 veka.

I Einstein je dobijao ne prilične epitete od “mladih lavova” u vezi sa konstantom širenja.

Takvih je primera napretek.

Ni u prvom ni u drugom slučaju, što je značajno, mislim da niko nije dovodio u pitanje integritet oponenta (Einstein, Atiyah....) sa čijim se mišljenjem najveći deo naučnika nije saglašavao.

Primere nisam izneo sa namerom da nešto poredim već da ukažem da na našem forumu često u diskusiji bude ugrožen integritet oponenta sto sigurno nije dobro.

To je razlog zašto, kako gospodin [mention=11278]patason[/mention] reče, gotivim gospodina [mention=10679]Majda[/mention] .

Ovo nije ni sličan slučaj kao sa antivakcinašima (doktorka Jovana Stojković) gde je zastupanje ne naucnog stava direktno ugrozilo osnovne resurse društva i države-zdravlje npr. pored valjda 16 smrtnih slučajeva direktno povećavši izdvajanja za zdravstvo.

Naravno da je takvo odstupanje od naučnih principa nedopustivo i da u tim situacijama ima smisla i ugroziti integritet oponenta čak i preduzeti zakonske mere; ali ne mislite valjda da u ovoj diskusiji ima takvih elemenata.

 

 

 

Srecko

Ako mozete izbegavajte bilo kakvo potencijalno dovodjenje u vezu sa onim sto pisem. Inace ce se okomiti i na Vas. Kao sto su to uradili u prethodnim temama. A onda vise necete moci slobodno i normalno da kao i svi drugi ucestvujete na forumu.

Link to comment
Share on other sites

bože mili, opustite se, kupite gramofon, ploče, slušajte muziku ko normalni ljudi.

longplejka se tokom noći neće na polici ripovati u singl-ploču nema šanse.

Drugo, ako slušate ploče one nikad neće zvučati isto jer se troše. Kao i igla. Kao i vaše uši.

Gramofonske ploče su kao cveće. Lepe su u svom cvatu i podsećaju na smrtnost jer rastu iz zemlje i vraćaju se u zemlju a u međuvremenu služe za razmnožavanje, ulepšavanje, udvaranje, tugu...

Te vaše nule i jedinice ste po meni shvatili preozbiljno.

Naročito pokušaj krađe muzike skidanjem iste sa lopovskih servera. Pa se posle još žalite da je kradena roba lošeg kvaliteta.

Dok ti trendovi prevladavaju u digitaliji, ja se iz moralnih razloga ograđujem od svega toga.

Kad bude lepo cela priča legalna, sa $ svotom pretplate za "A" striming servis, $$ svotom pretplate za "B" striming servis, dobro mi došli.

U međuvremenu slobodno saberite nule i jedinice, možda će se nešto i izroditi od svega.

Vaš verni vinildžija.

moderator može slobodno da obriše ovaj post od volje mu.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Da ali samo na "papiru" ili na fotografiji. identicnost nije cilj muzickog fajla nego reprodukovanje muzickog sadrzaja. Zbog toga je kasnije i koristio pri slusanji prethodno dekomprimovani fail.

....

Da bi buffer rado dobro i frekvencija punjenaj i F praznjenja moraju biti identicne, sto je nemoguce ili sto blize tome. Tih memorijskih buffera ima sigurno vise sa upotrebom on-the-fly dopunskih procesa.

Da master clockovi su jako vazni. ALI vazni su i master klokovi kontrolera. Recimo USB redriver koristi 24MHz clock i to se poklapa sa 48KHz S/R-om kao polovina, medjutim oni su asinhroni, nisu isti fizicki oscilatori... Drugo, jako su razlicite i vremenske baze prekida pri transportu paketa i bilo koje druge aktivnosti. I trece mozda i najvaznije, sistem clockovi AD konverzije, unutrasnjih protokola u racunaru i na kraju DA konverzije nisu isti. AD i DA konverzije jesu isti nazivno i sa nekom tolerancijom ALI nisu identicn i ne mogu biti. Nije cilj neka totalna perfekcija. Poenta je da se koriste razliciti kloc-ovi za DA konverziju i za unutrasnjeprotokole pri nekoj manipulaciji pre slanja na izlazni interfejs.

 Mi ne pricamo o istoj stvari.

 Fajl je fajl. Raspakovanje fajla radi neki procesor opste namene, ne mikrokontroler koji puni DAC. Ja apsolutno verujem u ovo sto citam oko toga kako treba pravilno puniti DAC podacima, ali kontroler koji puni DAC cita iz memorije, valjda uvek. A ako tu memoriju puni neki procesor opste namene onda on i njegov takt nemaju veze sa celom pricom. Oni samo pune bafer.

 Znaci, proces je asinhron (da je sinhron ne bi imao buffer), neko puni neki buffer i neko drugi ga prazni. Sve dok buffer nije prazan ovome koji ga prazni je sve jedno. Ja kapiram da je bitno da deo unutar DAC-a, koji puni DAC, ima dobar clock, da to radi ravnomerno i da ga nista ne ometa, to je sve OK, ali to nikako ne utice na rad general purpose CPU-a, a samim tim ni na to sta je izvorni fajl..

2 sati ranije, Majda said:

Na drugom kraju - interfejs ukljuci onaj master clock, podeli ga da bi dobio Systemclock (sampling rate clock) sto su ti isti mali vremenski intervali identicniji i reprodukcija bi trebalo da je vernija

AKO je ono sto dobacuje podatke previse ne ometa. A to su operacije u racunaru koje se odvijaju pod razlicitim clockovima...

Opet, sve je jasno oko toga kako radi DAC kao komponenta. Ali to nista nema veze sa fajlom, fajl raspakuje procesor.

Mi ovde pricamo o tome da je fajl samo fajl. Ne zamisljamo sistem u kome neki racunar hrani DAC (hi-fi komponentu) kroz neku USB, I2S, S/PDIF ili sta vec, mi pricamo o kontroleru koji puni DAC (IC kolo), dok buffer tog kontrolera puni procesor opste namene, ne u racunaru vec u nekoj kompletnoj spravi (neki mrezni plejer).

 E poenta je: Ako imamo mrezni plejer, i ako je on napravljen kako valja, da ima mini "racunar" koji cita sa diska/mreze, raspakuje fajlove i puni buffer, i onda drugi mikrokontroler koji pusta iz memorije koju mu je napunio ovaj prvi racunar, onda cela prica sa taktom i ostalim scenarijima nema nikakvog uticaja na strani racunara, vec samo na strani kontrolera i DAC cipova.

 A to znaci da tip fajla nema nikakvog uticaja na zvuk, sto probamo da objasnimo svih ovih 8 strana! Ako je sistem napravljen kako treba, da li je FLAC ili WAV ne menja nista i to mora da zvuci isto. Ako ne zvuci, onda uredjaj za pustanje zvuka ne radi kako treba.

 Pri tom taj uredjaj nije DAC kao komponenta, vec sve zajedno sa racunarom, bio on embeded unutar mreznog plejera, ili odvojen....

 Sve ovo pisem, jer mislim da mi ne pricamo o istoj stvari. Ja kad kazem DAC pricam o IC-u. Cipu. Integralnom kolu - ne HiFi komponenti! Sve vreme podrazumevam da muziku pusta namenski optimizovan uredjaj, neki "mrezni player" tako da sve to o cemu se ovde gore pise nema smisla, to mora da bude reseno kako treba.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, zflazar said:

bože mili, opustite se, kupite gramofon, ploče, slušajte muziku ko normalni ljudi.

longplejka se tokom noći neće na polici ripovati u singl-ploču nema šanse.

Drugo, ako slušate ploče one nikad neće zvučati isto jer se troše. Kao i igla. Kao i vaše uši.

Gramofonske ploče su kao cveće. Lepe su u svom cvatu i podsećaju na smrtnost jer rastu iz zemlje i vraćaju se u zemlju a u međuvremenu služe za razmnožavanje, ulepšavanje, udvaranje, tugu...

Te vaše nule i jedinice ste po meni shvatili preozbiljno.

Naročito pokušaj krađe muzike skidanjem iste sa lopovskih servera. Pa se posle još žalite da je kradena roba lošeg kvaliteta.

Dok ti trendovi prevladavaju u digitaliji, ja se iz moralnih razloga ograđujem od svega toga.

Kad bude lepo cela priča legalna, sa $ svotom pretplate za "A" striming servis, $$ svotom pretplate za "B" striming servis, dobro mi došli.

U međuvremenu slobodno saberite nule i jedinice, možda će se nešto i izroditi od svega.

Vaš verni vinildžija.

moderator može slobodno da obriše ovaj post od volje mu.

Ali streaming po kvalitetu ne može da bude alternativa ni cd-u, a kamo li ploči... :P

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Zamislite u jednoj sobi muzicare i AD snimac i u drugoj udaljenoj sobi DA konvertor i ostatak audio sistema.

Sobe su povezane samo jednim kablom od 5 zica (recimo digitalni I2S bus). To je najdireknija digitana veza. Neam racunara, softvera, i dodatnih visokofrekventnih prekida...

Iz prve sobe se salje i Master clock i sve je po njemu sinhronizovano.

 

E, digitalno snimanje i reprodukcija zvuka baš, ali ono baš baš NE RADE ovako. Ni u teoriji, a ni u praksi.

Link to comment
Share on other sites

Jašta. Ova multimilijarderska industrija se svodi na poređenje nula i jedinica. Da nije bezobrazno, bilo bi smešno.

Ni flac se ne verifikuje nulama i jedinicama već md5 hash-om; one-way 128bit-nom enkripcijom block headera.

Strašno šta sve ljudi sebi daju za pravo.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nkrgovic said:

Raspakovanje fajla radi neki procesor opste namene, ne mikrokontroler koji puni DAC

Da li sam ja napisao da to radi mikrokontorler? Nije bilo reci o hardveru na starni daca. Vec samo o onome sto je vezano za hardver koji obradjuje spakovani materijal.

 

48 minutes ago, nkrgovic said:

kontroler koji puni DAC cita iz memorije, valjda uvek

Svisi od toga kako je kofigurisan izlazni deo tog chipa. nije kod svih isto. Zavisi i od toga koji je tip veze u pitanju. USB, FireWire, Thunderbolt itd... Ono sto je sigurno u jako veliko broju primera nije FIFO tipa, (first in first out) Ali to je na strani daca nije bilo reci o tome...

 

53 minutes ago, nkrgovic said:

Znaci, proces je asinhron (da je sinhron ne bi imao buffer), neko puni neki buffer i neko drugi ga prazni. Sve dok buffer nije prazan ovome koji ga prazni je sve jedno.

Da proces je asinhron rekao sam vec zbog ralicitih tajminga prekida u protokolima. Pogledaj tajminge protokola slanja paketa za USB recimo to je jednosmerni protok podataka ako se ne varam. Kada neki niz podataka stigne. saustavlja se slanje i ceka se odgovor da su podaci stigli tako nekao valjda ti to bolje znas nego ja... U studijskoj opremi se uglavnom ne koristi USB vec FW ili Thndebolt. A u Poslednje vreme i USB-c. To su dvosmerne veze podataka. Tako da komunikacija izmedju upstream i downstram sistema ne ometa transfera podataka i nema u tom smislu prekida. Drugo to su veze sa implementiranom galvanskom izolacijom. Barem tako kazu apple patenti i patenti Tekasas instrumentsa za te periferije...

U pricipu za svaki protok bi trebalo da postoji buffer bas zbog prekida. Narocito za asinhroni.

Ovome koji ga prazni nije svejedno najbolje bi bilo kada bi to bilo sinhronizovano punjenje i praznjenje.  Ito po FIFO sistemu. Ali nije tako razlike samo u tom slucaju buffera podataka, isto izazivaju neki fenomen generalno ne vezano za audio reprodukciju. Nisam siguran kako se zove. Pogledaj to po dokumentaciji ako te interesuje.

(Sto se tice FIFO buffera koji se nalaze pre dac chipa to se danas pojacano koristi ali ne toliko medju brandovima. vise u DIY zajednici, Itu postoje gotovi moduli pa i za RPI koji si spomenuo...)

1 hour ago, nkrgovic said:

Sve ovo pisem, jer mislim da mi ne pricamo o istoj stvari. Ja kad kazem DAC pricam o IC-u. Cipu. Integralnom kolu - ne HiFi komponenti! 

Da bi bilo jasnije skoro uvek napisem iza "DAC chip" ako mislim samo na modul koji neposredno vrsi DA konverziju. 4 slova vise sa razmakom ili bez...

Nisam razmatrao vezu downstream interfejsa koji se nalazu unutar dac uredjaja i dac chipa posle njega. Samo sam napomenuo da dekompresija u toku reprodukcije koja se desava u racunar, u ciini vise komplikovanom celu vec komplikovanu situaciju sto se tice "vremena" i to dovodi do ovih "efekata" koje su ljudi nezavisno jedan od drugog opisali. Neko je postavio pre par postova PDF sa uproscenim konceptualnim modulima algoritama za kompresiju i dekompresiju i sa objasnjenjem u clanku koja je razlika izmedju zipa i tih programa. Ipak to nisu jednostvani programi i pored toga sto ne zahtevaju znacajnu procesorsku snagu

...

A recimo zamisli slucaj da neko ovim ljudima, profesionalcima iz domena studijske tehnike dodje i kaze "koristite neke druge formate umesto ovih vasih standardnih, to je isto samo ce da vam zauzme manje memorije".

Ja vidim veci problem u cinjenici da soft playeri vrlo razlicito zvuce nego u tome koji se tip materijala koristi. Kao i fenomen, da se pojavljuju razlike u odnosu na to koji je noseci medijum digitalne informacije, HD, stick, memorijska foto kartica itd

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2018 at 5:56 PM, zoranzu said:

24/96 ili 24/192  je moralo da se isposti tj osiromasi na 16/44

Da tačno tako. U nastavku dajem link ka HiRes Download -test bench stranici izdavačke kuće 2L. Možda nekoga zanima da testira svoj sistem. Kod mene su razlike čujne u odnosu na rezoluciju audio zapisa. Ima dosta materijala za testiranje :)

http://www.2l.no/hires/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...