Jump to content


Uporedjivanje original cd - a sa 24 bit snimkom


covek vuk

Recommended Posts

19 minuta ranije, shon3i said:

Upravo tako,

(...)

Ali htedoh da kazem MP3 moze da zvuci mnogo bolje od onog sto je prosecan slusalac mogao da cuje, od uglavnom downloadovanih sa interneta. (....)

 

 

Tačno. Ali, uzmi u obzir da je ovo, ma koliko je propao, ipak forum koji okuplja neprosečne slušaoce. One koji imaju ili traže bolja iskustva od prosečne, uobičajene, masovne industrijske™ ponude. dakle, ovde je ipak legitimno raspravljati o razlikama izmedju Mp3, flac i Waw formata. Ništa ne znači što ih neki Bujodrag zanemaruje, pitanje je legitimno, ovde.

10 minuta ranije, pompi said:

Hahaha... pa to ti je to :cheers

Jašta. Star sam i onesposobljen. Sad razmišljam samo o toplim čarapama, dobroj hrani  i nežnim rukama  :) 

1 sat ranije, pantaNS said:

 

True that :D 

Jedno vreme smo pratili izveštaje o tom sirotom liku ali više ne znam ništa o njemu :o 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Bujodrag said:

Sad razmišljam samo o toplim čarapama, dobroj hrani  i nežnim rukama

Hmm... nista si ne znas :D

2 minuta ranije, Bujodrag said:

Star sam i onesposobljen

Sta bre star? Koliko sam ja razumeo ti si neko 70-o? Za ovo "onesposobljen", skontao sam u nekom od tvojih skorasnjih postova. Sta da kazem? Drzi se, ljudino! Jbg, ja sam batalio bubanj zbog diskus-hernije. Predjoh na konge, kao manje smara kicmu ali nije to to. Drz' se!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, perodeformero said:

Najblaže rečeno, ovo nije istina.Da smo u 2007. pa da još i poverujem.

Pero uzmi originalni disk i snimi ga preko EACa. Prevedi WAV format u flac. I nadji to isto izdanje na netu kao flac. Uporedi nivoe, uporedi memoriju koju zauzimaju, uporedi ih i zvucno - veliki broj nije isti kao tvoj flac... Pa da nadjes i samo jedan citava stvar pada u vodu...

Link to comment
Share on other sites

@pompi  Imam 40+ godina, neke devojke s kojima se vidjam misle da sam kul ali star. Dakle, to je to. prošlo mi je vreme. :o 

A ono ostalo.....ne bih da trolujem topik. Već sam na nišanu i Ljube i moderatora :D 

 

Al' xebo to, tražim spomenute snimke i ne nalazim ih. Videću s ostalima iz benda. Pamtim jedan od tih snimaka jer smo tada prvi put odsvirali našu prvu pesmu. Posle smo napravili još pesama ali prva je prva :) 

 

A, bio je tad jedan profi li iz Slovenije, on nas je ozvučavao i sve je imao na kompu kojim je upravljao ozvučenjem. I sve je bilo u Nuendu. OK, radio sam muziku i u drugim softverima ali Nuendo je sasvim OK. Ako nadjem te fajlove (ili iscimam ostale da mi pošalju ako su sačuvali) okačiću to pa skinite Nuendo kod Rusa i miksajte sami, i pravite flacove i Mp3jeve pa procenite.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Majda said:

Pero uzmi originalni disk i snimi ga preko EACa. Prevedi WAV format u flac. I nadji to isto izdanje na netu kao flac. Uporedi nivoe, uporedi memoriju koju zauzimaju, uporedi ih i zvucno - veliki broj nije isti kao tvoj flac... Pa da nadjes i samo jedan citava stvar pada u vodu...

Ali, zašto bi to iko radio?

Evo, ja po ceo dan sedim i samo slušam muziku. I nalazim gomilu za mene novih albuma.  Jedva stignem da ih sve preslušam, sigurnu neću trošiti vreme na proveru da li je to originalni flac napravljen od originalnog Wawa koji je napravljen od originalnog trasfera sa originalnih traka. Mis'im, zabole me. Nemam vremena za to. Dovoljno sam naslušan da mogu da kažem: Ako dobro zvuči onda je dobro.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nkrgovic said:

 

- Niko "ne drzi licencu" za flac, format je otvoren moze da implementira ko hoce.

https://en.wikipedia.org/wiki/FLAC

Video sam to na wikipediji. Nisam mogao da verujem da je tako. To iskljucivo znaci da niko ne preuzima odgovornost. A upravo je argument u prilog tome da oni koji placaju originalna izdanja u punom formatu dobijaju to za sta daju novac. Mi drugi koji preuzimamo besplatno, ne dobijamo originalno izdanje vec nesto sto ce posle enkodovanja postati originalno. Ta cinjenica je ekvivalentna tome da to sto dobijamo besplatno NIJE original...

I tamo se ne tvrdi da je fajl u zvucnom produktu "isti", vec samo da je na "papiru" to isti fajl ALI posle upotrebe programa. Jedan za komprimovanje drugi modul za dekomprimovanje.

(Takodje to sto "niko" ne drzi licencu ne znaci da niko nije napisao algoritam i software. Neko je to uradio i pitanje je zbog cega to nije patentirao? To je ozbiljan posao. Zasto ti ljudi nisu uzeli nesto posteno zaradjenog novca kako bi na fer osnovi naplatili izvrseni rad?)

Trece, ima vise verzija programa. 3 verzije. Da li to znaci da se i produkti razlikuju?

I sam si rekao:

On 1/5/2019 at 1:36 PM, nkrgovic said:

Ima se argument da se bolje naplati vise

Zasto da se naplati vise AKO je isto? I ako se to "isto" moze dobiti besplatno na netu.

Ono sto je sigurno i gde su komprimovani formati odigrali veliku ulogu je demokratizacija i sirenje muzickih informacija. Ali to su ranije radili uglavnom broadcasting servisi?

Izvini nije mi namera da se raspravljam na badnje vece, :) nemoj molim te ovo sto pisem shvatiti pogresno?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Bujodrag said:

Ali, zašto bi to iko radio?

Evo, ja po ceo dan sedim i samo slušam muziku. I nalazim gomilu za mene novih albuma.  Jedva stignem da ih sve preslušam, sigurnu neću trošiti vreme na proveru da li je to originalni flac napravljen od originalnog Wawa koji je napravljen od originalnog trasfera sa originalnih traka. Mis'im, zabole me. Nemam vremena za to. Dovoljno sam naslušan da mogu da kažem: Ako dobro zvuči onda je dobro.

Ma dobro u redu Bujo. Ovde je druga stvar po sredi. Ne mora to niko da radi. Flac upravo tome i sluzi da se dobije informacija. Pa svi to radimo. A onda se zapitmo kako bi bilo da imamo to izdanje na vinilu? :heat Ja samo kazem da ako mogu da biram uvek bih rsdje snimio WAV nefo Flac. Bez obzira na to sto ce mi biti potreban duplo veci HD. Pa kupicu veci HD i gotovo...

Meni nije isto - izvinjavam se sto sam rekao javno. Da li je pao plafon?

Link to comment
Share on other sites

Ma nisam na to ni mislio. Veći HD nije problem. Ja imam dva od po dva terabajta plus jedan stari od 1 terabajt samo za downloads a već razmišljam o kupovini novih, većih. Ni tvoj stav nije problem, naprotiv, legitiman je. Problem su oni koji takav stav jednodimenzionalno tumače a to je čest slučaj na društvenim mrežama.

Član sam na nekim forumima na kojim neke topike mogu da vide samo članovi. Ovde, na ovom forumu, ljudi ne moraju čak ni da se učlane, svi mogu da vide sve.

Mis'im.....

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Meni nije isto - izvinjavam se sto sam rekao javno. Da li je pao plafon?

Da si samo ovo rekao, bilo bi u redu, ali nisi. Ne bih da ulazim u detalje, mislim da je sasvim dovoljna jedna jedina rečenica o svemu što si napisao, i ona glasi ovako: ti o digitalnom audiju blage veze nemaš.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Bujodrag said:

A ako ćemo strogo, ni Waw nije or'ginal.

Moze se smatrati originalom samo ako je u tom obliku dat od strane izdavaca. Ima takvih kompanija koje nude i WAV. Ali to se placa. Postoje i besplatni reklamni primerci slobodni za preuzimanje.

Mislim da si u pravu da se ne moze smatrati potpunim originalom, ako je fajl dobijen presnimavanjem sa nekog drugog medijuma. I ta ista prica je vazila i za prekopirane CDove...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Zexx said:

Da si samo ovo rekao, bilo bi u redu, ali nisi. Ne bih da ulazim u detalje, mislim da je sasvim dovoljna jedna jedina rečenica o svemu što si napisao, i ona glasi ovako: ti o digitalnom audiju blage veze nemaš.

Uhh Zexx. Zasto djonom. :huh: Mislim da ipak to nije tvoj stil...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Delija said:

Prica oko kopiranja / ripovanja CD-a i kompresija WAV-a u lossless format nema bas nikakve veze jedna sa drugom. Ali bas bas nikakve.

Izvini na quatu,  ali ovo je nonsense - u oba slucaja se "nesto" kopira. I u oba slucaja se "uzima" nesto sto je originalno kao prvi korak. Polazna tacka je ista. Naknadne manipulacije su razlicite.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Zexx said:

Samo mi reci da troluješ sve vreme, lakše će mi biti, veruj mi, pogotovo što se poznajemo dovoljno dugo...:roll:

Ja nikakvo drugo racionalno objasnjenje nemam.

Posto ovo nije ni tragikomicno - tragicno je. Crno da ne moze biti crnje.

Toliko lupetanja na jednom mestu. Neverovatno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Zexx said:

Samo mi reci da troluješ sve vreme, lakše će mi biti, veruj mi, pogotovo što se poznajemo dovoljno dugo...:roll:

Ha Ha. ;-) Dobar si... Ma ne interesuje me trolovanje uopste stvarno. Ima na forumu barem jos 10 clanova, ako ne i mnogo vise, koji o zvucnom rezultatu komprimovanih fajlova misle na osnovu iskustva slusanja isto kao i ja ali ih ne intersuje da se upstaju u beskrajne rasprave.

Pa mislim da Ti imas veliku kolekciju originalnih izdanja?

(Ja sam moju neveliku TZV "kolekciju" od nesto manje od 100 komada originalnih CDova odavno podelio prijateljima. Jednostavno sam se demoralisao kada sam bio u prilici da vidim sta sve ljudi imaju od muzickih izdanja...)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Delija said:

Ja nikakvo drugo racionalno objasnjenje nemam.

Posto ovo nije ni tragikomicno - tragicno je. Crno da ne moze biti crnje.

Toliko lupetanja na jednom mestu. Neverovatno.

Uhh @Delija bas si bezobrazan. Nemoj tako i ja navijam za zvezdu :loveface

Link to comment
Share on other sites

Parafraziram priču, mrzi me da tražim, ali bli je otprilike ovako nekako...

...bio ovde na forumu neko ko je tvrdio da čuje razliku između WAV, i istog tog WAV -> FLAC -> WAV fajla.

Onda mu je jedan član poslao WAV i WAV -> FLAC -> WAV fajl imenovane kao file1 i file2 da proba da čuje razliku, da sam sebi napravi blind test.

Dotični se onda odao da je totalno neozbiljan i da je bilo kakva diskusija sa njime besmislena. Pre bilo kakvog preslušavanja je pokušavao da iz zaglavlja fajla sazna koji je WAV, a koji WAV -> FLAC -> WAV. Hteo je to prvo da zna, pre nego počne da preslušava fajlove.

Majda, u pravu si da neki CD koji sami rpujemo, može biti bit po bit drugačiji od nekog FLAC-a skinutog sa nekog ruskog sajta. To nije problem FLAC formata kao takvog. Ali to je brkanje priče o temi ove teme.

...

Npr, da pitam ovde sve prisutne, da li su originalni CD-i istog albuma, kupljeni u Srbiji, Nemačkoj, Japanu, Americi ili na Islandu, bit-perfect identični?!?

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, NShappy said:

Bio ovde na forumu neko ko je tvrdio da čuje razliku između WAV, i istog tog WAV -> FLAC -> WAV fajla.

Onda mu je jedan član poslao WAV i WAV -> FLAC -> WAV fajl imenovane kao file1 i file2 da proba da čuje razliku, da sam sebi napravi blind test.

Greška u koracima. Tako je imao 50% šansu da pogodi. Trebalo mu je poslati 10 istih fajlova i reći da su 5 iz flaca a 5 iz wava :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...