Jump to content


Uporedjivanje original cd - a sa 24 bit snimkom


covek vuk

Recommended Posts

Dobro vece svima....malo pre sam napravio jedan test i prilicno bio zapanjen rezultatom. Zapravo skinuo sam sa torenta par naslova HD tracks u 24 bit i uporedio ih sa istim tim naslovima koje imam na original diskovima. 24 bit albume sam smestio na hard disk koji je povezan sa Asus multi medijalnim plejerom koji je koaksijalnim kablom vezan na Mcintosh cd plejer model 550 koji moze da radi i kao DAC. Rezultat me prilicno zapanjio. Original diskovi su zvucali primetno tanje sa manjom stereo slikom. Postavlja se pitanje vredi li vise uopste nabavljati i cuvati kolekciju diskova ili jednostavno sve slusati u HD rezoluciji jer uglavnom sada sve postoji i moze da se nadje. Zaista sam zapanjen.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne slušam cele albume već pojedine pesme. Moja fonoteka je veća. Sve pesme su u digitalnom formatu na mom laptopu. Fonoteka je nastala tako što sam upoređivao svaku verziju pesme koju sam našao na internetu: prvo, drugo, remaster, vinil rip, hi res izdanje..... Pa ostavljao ono što mi se najviše dopada.

Iz mog iskustva HD tracks su veoma loša izdanja. U prvom redu zato što to remasteri. Remasteri su po meni oštećena izdanja, tehnički gledano. Njihov gain level je abnormalan.

Da bi dobio korektno uporedjivanje, treba da ripiuješ svoja cd izdanja na isti HD pa onda tako da izvučeš zaključke - moraju kroz isti plejer da prođu. Tu uključujem da HD tracks i cd budu sa istog (re)mastera.

Upoređivati HD tracks izdanje nekog albuma iz recimo 2014 i istog iz 1986 nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, vdzele said:

Ja ne slušam cele albume već pojedine pesme. Moja fonoteka je veća. Sve pesme su u digitalnom formatu na mom laptopu. Fonoteka je nastala tako što sam upoređivao svaku verziju pesme koju sam našao na internetu: prvo, drugo, remaster, vinil rip, hi res izdanje..... Pa ostavljao ono što mi se najviše dopada.

Iz mog iskustva HD tracks su veoma loša izdanja. U prvom redu zato što to remasteri. Remasteri su po meni oštećena izdanja, tehnički gledano. Njihov gain level je abnormalan.

Da bi dobio korektno uporedjivanje, treba da ripiuješ svoja cd izdanja na isti HD pa onda tako da izvučeš zaključke. Tu uključujem da HD tracks i cd budu sa istog (re)mastera.

Upoređivati HD tracks izdanje nekog albuma iz recimo 2014 i istog iz 1986 nema smisla.

Na koji nacin je najbolje ripovati original cd na hard disk, bez gubitaka.

Link to comment
Share on other sites

Mnogo stvari utiče na kvalitet ripa. Od transporta, preko kablova,.... pa do softvera. Zar onda to ne važi i za skinutu HD fajl? Da li je njegov integritet savršen? Čemu onda skupi ruteri i utp kablovi ako ne za to?

Da li je ovakvo poređenje relevantno ako oba ripa nisu urađena na istom sistemu?

Link to comment
Share on other sites

Treba slušati ono čime raspolažeš od muzičkog materijala. I biti zadovoljan. Sasvim je druga priča da li to što po ko zna koji put prodaju kao i  tvrdnje da je to bolje zaista imaju uporište u realnosti. Nažalost ide se ka tome da se vlasništvo nad nosačem zvuka totalno eliminiše i da se prodaju prava samo na preslušavanje materijala putem internet servisa. Koliko vidim to će biti budućnost i sa automobilima. Sa nekretninama je to već tako. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 12/2/2018 at 6:50 PM, džonibigud said:

dBpoweramp CD Ripper, dokazano... Koristim godinama, izabrati naravno 1:1 i WAV... Ripovano sa HD tj. RAM a zvuči bolje nego org. CD

Zbog čega treba izabrati WAV, a ne FLAC ili ALAC?

Ne oponiram, samo me interesuje zašto, jer sam lično mislio da je FLAC najbolje rešenje...

Pozdrav, NL.

Link to comment
Share on other sites

Flac i jeste najbolje rešenje, oni što misle da to zvuči drugačije nego wav greše.

Da se nadovežem na glavnu stvar teme: CDDA ili 24-xxx ili DSD... Izgubio sam dosta vremena rešavajući tu dilemu i evo šta sam zaključio:

1. Poređenje CD i hi res fajlova najčešće je bespredmetno: obrnut polaritet, veća-manja glasnoća, različit mastering, često tek običan upsampling na veću rezoluciju (HD Tracks je to naročito voleo da radi), kompresija...

2. Bio sam dugo zagrejan za DSD ali je i tu upitan izvor: još češće se sreću albumi koji su samo prosti upsampling na DSD, čak i kod renomiranih izdavača (čitava serija Analogue Productions sa potpisom George Marina, a sve dragulji džez muzike). On jeste ime i radio je sa master trakama ali mu je A-D konverter bio loš i to je samo CD rezolucija sa onim karakterističnim dsd šumom. I onda pročitaš oduševljenu kritiku u renomiranom časopisu kako je to nešto najbolje a dobiješ ovo:

Patricia_Barber_-_Nardis.png.fd0aca89665bbd704f37e37a75e456d9.png

3. Prva izdanja CD albuma, s kraja '80-tih (u koja se neki zaklinju) često odlično zvuče ali kad su loša onda su stvarno nepodnošljiva i beživotna.

Da zaključim: u tom digitalnom lavirintu gde vrebaju svakakve zverke (željne para) najbolje je posmatrati sve to sa one lepše strane: imaš  sve ono što poželiš i to je velika prednost a što se tiče kvaliteta ja sam za to da se odabere ono što se već ima i da se uživa u slušanju. Ako su to 2-3 verzije iste stvari zadržati samo jednu a ostalo baciti jer će se opet kad-tad pojaviti pitanje "šta je bolje?"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NL. said:

Zbog čega treba izabrati WAV, a ne FLAC ili ALAC?

Ne oponiram, samo me interesuje zašto, jer sam lično mislio da je FLAC najbolje rešenje...

Pozdrav, NL.

Koristim navedeni riper jer sačuva metadata za WAV fajlove. U ovom formatu na mom sistemu vokali se jasnije čuju i bolja je dinamika. Najbolje je da sa ovim riperom jedan cd fajl ripuješ u FLAC a zatim u WAV format. Poslušaš i uporediš. :)

Link to comment
Share on other sites

Ajmo jos jedared: nas voljeni (ili omrazeni) PC muziku ne vidi drugacije do WAV iliti PCM kodirani zapis. Nista drugo za njega nije audio fajl. FLAC-ALAC-APE-WV su samo nacini skladistenja audio informacije na fizicki medij - tvrdi disk, memorijske kartice itd. sa zadatkom zauzimanja manje fizickog prostora na datom mediju a svi odreda to rade bez gubitka ikakve pa i najsitnije informacije sa originala.

Ako je audio zapis u nekom od tih 'spakovanih' varijanti takav fajl se mora prethodno raspakovati pa tek onda tumaciti kao muzika.

Ne postoji zvucna razlika izmedju FLAC/ALAC/APE/WV/WAV formata. Postoji jedan korak vise pre reprodukcije 'zapakovanih' fajlova.

Postoji razlika u pravilnom i nepravolnom podesavanju softvera koji se korisitti za ripovanje sadrzaja CD/DVD/SACD audio medija.

Originalni WAV zapis Ne Sadrzi nikakve meta podatke. Njih naknadno ubacije softver kojim je CD ripovan ili drugi softver (audio plejer npr.) koji poseduje takav dodatak: manuelno upisivanje ili automatsko, putem pretrage slobodnih baza podataka sa informacijama o audio izdanjima.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2.12.2018. at 17:52, covek vuk said:

Dobro vece svima....malo pre sam napravio jedan test i prilicno bio zapanjen rezultatom. Zapravo skinuo sam sa torenta par naslova HD tracks u 24 bit i uporedio ih sa istim tim naslovima koje imam na original diskovima. 24 bit albume sam smestio na hard disk koji je povezan sa Asus multi medijalnim plejerom koji je koaksijalnim kablom vezan na Mcintosh cd plejer model 550 koji moze da radi i kao DAC. Rezultat me prilicno zapanjio. Original diskovi su zvucali primetno tanje sa manjom stereo slikom. Postavlja se pitanje vredi li vise uopste nabavljati i cuvati kolekciju diskova ili jednostavno sve slusati u HD rezoluciji jer uglavnom sada sve postoji i moze da se nadje. Zaista sam zapanjen.

Pravi Hi-Res i treba bolje da zvuči. Prošli su mi kroz ruke originalni masteri i konvertovani u niže rezolucije. Ali, cd plejer nije za otpisivanje, pod uslovom da mu se posveti jednaka pažnja kao gramofonu.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, dj.nik said:

Originalni WAV zapis Ne Sadrzi nikakve meta podatke. Njih naknadno ubacije softver kojim je CD ripovan ili drugi softver (audio plejer npr.) koji poseduje takav dodatak: manuelno upisivanje ili automatsko, putem pretrage slobodnih baza podataka sa informacijama o audio izdanjima.

Da tačno, to radi po tom principu. Hvala na ostalim objašnjenjima. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...