Jump to content


Dachorn aktivni zvučnici


Dacho

Recommended Posts

1 sat ranije, Majda said:

Ima tu jos detalja koji su vazni. recimo driver skoro nikada ne dolazi kako bi trebalo na hornu. Tu ima uvek nekih komora, prelaza duct-ova. To jesu mali elementi ali su slicne velicine kao taj vazan prvi segment WG-a

Da malo još pojasnimo jer vjerujem da mnogi to ne znaju.

Sama membrana je kod većine compress drivera sa kontra strane zvučničke glave i ima inverznu membranu puno većeg promjera. Ispred membrane se nalazi često nekakav phase plug koji ulazi u usta drivera koji je nazivnog promjera. Tu se stvara određena kompresija i gubitci.

Zato je stražnja strana obično masivna i rebrasta jer se tamo stvara veliki tlak.

Screenshot_20181203-182918_Chrome.jpg

Screenshot_20181203-183928_Gallery.jpg

Screenshot_20181203-181424_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kada uhvatim vise vremena bit ce nastavak priče. Ima jos puno toga za napisati i prikazati.

Mjerenja sam vršio od samog početka sa REW programom, Superlux 999 mikrofonom i Scarlet zv. karticom. Izvrseno je na stotine mjerenja u godinu dana. Daleko od toga da mi mjerenja nisu posluzila za puno toga, ali u konačnici sam ih dosta stavio u stranu i neke finese nariktao sa softverom prema mojoj percepciji zvuka.

Mjerenja mi se ponekad nisu podudarala sa bojom i timbrom zvuka sto želim.

Poanta je da se sa DSP -om može svašta uz naravno mjerenja kao početna točka ali treba biti oprezan i ne se držati isključivo tih činjenica kao glavna vodilja kvalitete zvuka ako se želi potpuno uživati u zvuku jer svatko ima drugačije uho i percepciju tonova. Što bolji odziv i krivulja nije svetinja jer puno puta je dokazano da neke kutije sa katastrofa krivuljama zvuče bolje od onih sa jako dobrom krivuljom.

Doći ćemo do toga na kraju ali možete iznijeti svoje mišljenje oko toga. Dapače

Link to comment
Share on other sites

On 5.12.2018. at 10:48, Silento said:

Ima ovde napisano nešto na tu temu. Naravno nije to sve ali govori i o tome kad se slušni utisci i merenja ne poklapaju. Jako je teško postići dobra merenja nama, običnim smrtnicima.

 

https://forum.yu3ma.net/thread-1263.html

pa za onaj forum i njihov nivo , dobar tekst ......ipak su tamo elktroničari koji nemaju pojma o akustici  . :D

 

 šta su to dobra merenja ???????

PS Nije problem u merenjima nego u neznanju .....mislim ono , mere i izmere i onda počnu da gledaju u grafikon a grafikon u njih :) .

 Što se tiče teme , koncepcijski , po meni , to je trebalo da ima još jedan par midbasova .....ili  jedan koaksijalni  ....Faital ima dobrih

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RADE said:

pa za onaj forum i njihov nivo , dobar tekst ......ipak su tamo elktroničari koji nemaju pojma o akustici  . :D

 

 šta su to dobra merenja ???????

PS Nije problem u merenjima nego u neznanju .....mislim ono , mere i izmere i onda počnu da gledaju u grafikon a grafikon u njih :) 

 

Usmeri me onda na neki tekst (možda čak i neki koji si ti napisao) koji je potpuniji jer me materija jako zanima. 

Za potpitanja u vezi teksta možda bolje da pitaš na tom forumu, ne ovde.

Za mene su dobra merenja ona koja su ispravna, koja nisu nameštena niti uglađena smoothingom ili na neki drugi način. I ja se malo amaterski pokušavam baviti time i jasno mi je koliko je teško dobiti dobra merenja.

Opet kažem, možda negde grešim u pogledu toga šta smatram dobrim merenjima pa me uputi da pročitam nešto što će razvejati maglu.

Hvala

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, RADE said:

 

 Što se tiče teme , koncepcijski , po meni , to je trebalo da ima još jedan par midbasova .....ili  jedan koaksijalni  ....Faital ima dobrih

 

To je onda koncepcijski nešto drugo, probavali smo tako nesto sa BMS coax driverima. Ovdje je naglasak na hornu, u tom slucaju ne trebaju nikakvi midlovi.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Silento said:

Usmeri me onda na neki tekst (možda čak i neki koji si ti napisao) koji je potpuniji jer me materija jako zanima. 

Za potpitanja u vezi teksta možda bolje da pitaš na tom forumu, ne ovde.

Za mene su dobra merenja ona koja su ispravna, koja nisu nameštena niti uglađena smoothingom ili na neki drugi način. I ja se malo amaterski pokušavam baviti time i jasno mi je koliko je teško dobiti dobra merenja.

Opet kažem, možda negde grešim u pogledu toga šta smatram dobrim merenjima pa me uputi da pročitam nešto što će razvejati maglu.

Hvala

 Ваш кориснички налог на форуму је тренутно под забраном. Разлог Забране: ispratiti postove koje je pisao,naročito poslednje na ovom forumu: http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=995
Забрана ће бити скинута: Никада :D   ovo me neizmerno oduševljava jer pokazuje nivo besa onoga što je kucao poruku 

 Uzmeš najobičniji metar i meriš jednu običnu dasku .....jel to dobro merenje ....pa zavisi iz kog ugla se to merenje posmatra .

 Neko može da kaže , ne valja ti metar , ti plastični nisu dobri , onda neki drugi kaže pa taj papirni metar se menja po ovako vlažnom vremenu ......i tako , možeš da nađeš 1000 primedbi a tebi je trebala samo informacija koliko je  otprilike dugačka jer treba da je odsečeš na 108 cm i ništa više i ništa manje . Sa čim će se ta daska seći je već neki drugi problem koji opet može sa svoje strane da utiče na preciznost.

pod dobrim merenjem ja bih stavio svaki snimak koji ti da odgovor na pitanje koje si postavio pre merenja . Upravo to je i navedeno kao odlučujuće kod akustičnih merenja , snimiš nešto i onda gledaš gde si , jel si mislio da će to tako ispasti ili si negde pogrešio .

Link to comment
Share on other sites

 Ваш кориснички налог на форуму је тренутно под забраном. Разлог Забране: ispratiti postove koje je pisao,naročito poslednje na ovom forumu: http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=995
Забрана ће бити скинута: Никада    ovo me neizmerno oduševljava jer pokazuje nivo besa onoga što je kucao poruku 
 Uzmeš najobičniji metar i meriš jednu običnu dasku .....jel to dobro merenje ....pa zavisi iz kog ugla se to merenje posmatra .
 Neko može da kaže , ne valja ti metar , ti plastični nisu dobri , onda neki drugi kaže pa taj papirni metar se menja po ovako vlažnom vremenu ......i tako , možeš da nađeš 1000 primedbi a tebi je trebala samo informacija koliko je  otprilike dugačka jer treba da je odsečeš na 108 cm i ništa više i ništa manje . Sa čim će se ta daska seći je već neki drugi problem koji opet može sa svoje strane da utiče na preciznost.
pod dobrim merenjem ja bih stavio svaki snimak koji ti da odgovor na pitanje koje si postavio pre merenja . Upravo to je i navedeno kao odlučujuće kod akustičnih merenja , snimiš nešto i onda gledaš gde si , jel si mislio da će to tako ispasti ili si negde pogrešio .

Rade, konačno ispravan i nadasve racionalan i razuman pristup.
U žargonu se kaže “Ne gađa se muva topom!”.
Komplikovano merenje, koje bi trebalo da Vam da odgovor na pitanje koje Vas muči, nema smisla ako Vam taj isti odgovor može dati jednostavnija-jeftinija merna metoda.
Čak i kad sve sami radite, to ne menja “cenu” merne metode jer ste za to vreme mogli raditi nešto “pametnije”.
Link to comment
Share on other sites

Joseph D 'Appolito  Misurare gli altoparlanti  , je italijanski  prevod  knjige koju ja imam  , dok se u originalu zove Testing Loudspeakers .

 Interesantno je to što se među prevodiocima italijanske verzije nalaze dvojica tvoraca mernog sistema CLIO , Mauro Bigi i Maurizio Jacchia .

 Preporučujem takođe čitanje uputstva za upotrebu programa ARTA  od Ive Mataljan   , kao i pratećih tekstova .

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, RADE said:

 koncepcija zavisi od svrhe

 

Svrha je uvijek ista, što bolji zvuk. Pristupa ima jako puno ali konačni rezultat mora biti u najgorem slučaju sličan.

Druga je stvar ako ne voliš zvuk horni koje u nekoj mjeri daju karakteristican pečat.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dacho said:

Svrha je uvijek ista, što bolji zvuk. Pristupa ima jako puno ali konačni rezultat mora biti u najgorem slučaju sličan.

Druga je stvar ako ne voliš zvuk horni koje u nekoj mjeri daju karakteristican pečat.

meni se sviđa taj bas , koji bi usput mogao da zameni mnoge skupocene Home basove i subove . Po parametrima izgleda da je prava aždaja a i ne košta nešto previše .

  Nisam protivnik horni :)

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Silento said:

O, misliš na ovu knjigu koju mi je pre dve godine preporučio Zvu ? 

Pitao ga nešto preko pm na američkom diy forumu pa mi reče ovo. 

Nisam našao da se napisano u onoj temi ne poklapa sa napisanim u knjizi. 

1748497994_Testiranjezvunika.thumb.jpg.679d3d9a532264f66fa0d3c2dc0361fb.jpg

 

Hvala za tip za uputstvo ARTA.

jedna je stvar kada ti gledaš šta on piše a druga je stvar kada ja gledam :ph34r:. To je ta knjiga i nju kada pročitaš i  shvatiš , onda si na konju .

 PS moj prijatelj , koji je inače svecko čudo što se tiče zvuka , me je pitao da uradim merenja zvučnika koje on proizvodi i ugrađuje  . Da ga ne bih uvredio , ja sam mu rekao da su ljudi konji i da je mnogo bolje da uopšte ne publikuje merenja svojih zvučnika zato što odzivi tih zvučnika mogu da poplaše mnoge koji se razumeju u odzive kao  Mara u krivu ćunu .

   Što bi rekao Zvule , ja i ne gledam takve zvučnike .......a ti zvučnjaci rade svecki .....to znači da kada bih ja sada pustio snimak jednog jedinog zvučnika , mnogi bi pomislili da radi  nešto od 5-6 kila evra a ne jedan mali neobični zvučnik / 80 mm / koji se ugrađuje u lampe od 10.000 evra .....upravo tako , jedan zvučnik u jedan luster od 10.000 evra .....i ne košta 10.000 evra zvuk nego staklo na lusteru , koje je opet tako urađeno da pravi tačno potrebnu zapreminu za zvučnik .

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, RADE said:

jedna je stvar kada ti gledaš šta on piše a druga je stvar kada ja gledam :ph34r:. To je ta knjiga i nju kada pročitaš i  shvatiš , onda si na konju .

 PS moj prijatelj , koji je inače svecko čudo što se tiče zvuka , me je pitao da uradim merenja zvučnika koje on proizvodi i ugrađuje  . Da ga ne bih uvredio , ja sam mu rekao da su ljudi konji i da je mnogo bolje da uopšte ne publikuje merenja svojih zvučnika zato što odzivi tih zvučnika mogu da poplaše mnoge koji se razumeju u odzive kao  Mara u krivu ćunu .

   Što bi rekao Zvule , ja i ne gledam takve zvučnike .......a ti zvučnjaci rade svecki .....to znači da kada bih ja sada pustio snimak jednog jedinog zvučnika , mnogi bi pomislili da radi  nešto od 5-6 kila evra a ne jedan mali neobični zvučnik / 80 mm / koji se ugrađuje u lampe od 10.000 evra .....upravo tako , jedan zvučnik u jedan luster od 10.000 evra .....i ne košta 10.000 evra zvuk nego staklo na lusteru , koje je opet tako urađeno da pravi tačno potrebnu zapreminu za zvučnik .

 

Ovo šta ti gledaš, a šta ja gledam - to ima smisla samo ako znaš više od mene. Pošto ne znaš da li znaš više od mene, možemo pretpostaviti i da ja znam više od tebe, u tom slučaju ne vidiš dobro i trebaju ti naočale :) Šalu na stranu, ja zaista ne znam ko si pa bi neki rezime tvoje profesije značio mnogo za tvoj kredibilitet. Poslušao sam dosta zvučnika u životu pa ako se ispostavi da neki od tih koji su mi zvučali dobro ima neke veze sa tobom, znao bih da to što pišeš ima neki temelj. To nije nešto za skriti nego za ponositi se. Ovako samo izgleda kao da si malo ljutkast što su te banovali sa onog foruma pa pljuckaš sa strane. 

Po mom dosadašnjem shvatanju te knjige, nema greške. Ali nije mi to sad zanimljivo, zanimljivo mi je boldovano. 

Ovime ti tvrdiš da neki zvučnici sa pikovima u power respons-u rade dobro. Tvrdiš li onda da će takvi zvučnici raditi bolje od onih koji takve pikove nemaju već imaju linearan power response ? 

Još nisam čuo zvučnik od 80mm koji radi kako treba (a da nije u slušalicama :)), a baš bih voleo. Koji je to zvučnik ? Imaš li neki link ?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, anubisgrau said:

fostex 83

 

:-o

 

moze u hornu ;), jedna od verzija. probao dragan, radi. a moze i u line array...

u situaciji kada svi  mali zvučnici rade kao citofoni , onaj mali u lusteru ima zvuk velikog zvučnika zbog genijalnosti samog konstruktora.

 Zvučnik je specijano urađen za francuskog proizvođača lustera i bio je nedavno izložen na venecijanskom bijenalu . Jedan primerak zvučnika  je bio kod mene na snimanju opsega i parametara .....i naravno ne može da se kupi nigde .

Link to comment
Share on other sites

On 7.12.2018. at 16:29, Dacho said:

Svrha je uvijek ista, što bolji zvuk. Pristupa ima jako puno ali konačni rezultat mora biti u najgorem slučaju sličan.

Druga je stvar ako ne voliš zvuk horni koje u nekoj mjeri daju karakteristican pečat.

po meni , koncepcijski , subovi ostaju u toj konfiguraciji , i sa  DSP-om se režu na 50-60 hz . Uz pomoć tog istog DSP se reže i od dole i tako dobija malo proširen opseg i iznad svega zaštićen od prevelikih eskurzija membrane , znači nije atomska ali c4 sigurno B) . Onda dva mid basa rezana na 50-60 hz   / inače je vrlo interesantan podatak da većina vofera  kreće upravo od te frekfencije / a gore već prema mogućnostima .

  U tom slučaju bi možda i horna bila manja i samim tim sa manje problema .....sve u svemu jedna vrlo eksplozivna kutija koja bi imala vrlo dobar zvuk gde svaki zvučnik radi samo ono za šta je i napravljen .

  Usput bi hteo da napomenem da se skoro sve funkcije DSP mogu odraditi sa aktivnim filterima , tj bilo koja funkcija se elektroničkim sklopom može zameniti što dovodi do popriličnog poboljšanja zvuka .

  Osim toga sva pravila iz sveta pasivnih filtera važe i za aktivne , što znači da se svaki pasivan može prevesti u aktivan sa vrlo vrlo identičnim zvukom  , i obratno .

Link to comment
Share on other sites

Primarna stvar je bila da mi horna odradi što širi spektar jer volim njezin karakter. Zvučnici su zamisljeni kao dvosistemac jer ovaj 12" driver poprilicno linearno radi do 2kHz. Da povecam osjetljivost i sa D'Apolito rasporedom koherentnost zvuka dodao sam jos jedan 12" driver.

Sa samim tim dodavanjem sam otvorio mogućnost da zvučnik radi kao 3-sistemac. No o tome cemo malo kasnije pisati. Svakako sam htjeo izbjeći hrpu drivera koje je ponekad tesko posloziti da se kvalitetno uklope.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...